Рішення
від 21.05.2024 по справі 905/462/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21.05.2024 Справа №905/462/24

Господарський суд Донецької області у складі судді Фурсової С.М. розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, місто Київ, вулиця Грушевського, будинок №1Д; код ЄДРПОУ 14360570)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвесткомплектенерго» (84501, Донецька область, місто Артемівськ (п.) Бахмут, вулиця Чайковського, будинок №87, квартира №19; код ЄДРПОУ 33771757)

про стягнення 264 421,59 гривень, -

без повідомлення (виклику) сторін

С У Т Ь С П О Р У

Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвесткомплектенерго» про стягнення 264 421,59 гривень, з яких: 216 592,56 гривень заборгованість кредитом, 47 829,03 гривень заборгованість по процентам за користування кредитом.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору б/н від 13.04.2011.

Статтею 12 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного провадження, позовного провадження (загального або спрощеного).

За приписами частини першої пункту 3 статті 12 господарського процесуального кодексу України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Для цілей цього Кодексу визначено поняття малозначних справ, а саме це справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також справи незначної складності, визнані судом малозначними.

Відповідно до ч.5 ст.252 господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд дійшов висновку, що справу слід розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, оскільки справа не є складною, а сума позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 26.03.2024 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також, даною ухвалою встановлено сторонам строк на подання заяв по суті спору та доказів.

Суд зауважує, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача є: 84501, Донецька область, місто Артемівськ (п.) Бахмут, вулиця Чайковського, будинок №87, квартира №19.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджений відповідний Перелік, відповідно до якого територія м. Бахмут Бахмутської міської територіальної громади Донецької області з 13.12.2023 і по теперішній час належить до тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України.

Тому суд був фактично позбавлений можливості надіслати відповідачу копію ухвали про відкриття провадження засобами поштового зв`язку.

Відповідно до ч.2 ст.121 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом розміщення тексту відповідного судового рішення на офіційному веб-порталі судової влади України, з урахуванням вимог, визначених Законом України «Про доступ до судових рішень», у разі обмеження доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.

Відповідач про розгляд справи повідомлявся шляхом розміщення відповідного повідомлення на сайті Судової влади України.

Також, судом вжито заходів для повідомлення відповідача шляхом передачі телефонограми за зазначеним позивачем номером телефону, проте з`єднання з абонентом встановлено не було

Ураховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ним вжито всіх можливих заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався, в інший спосіб своєї позиції на довів.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165 ГПК України).

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених ст.ст. 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне розглянути справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд

В С Т А Н О В И В

13.04.2011 Товариством з обмеженою відповідальністю «Інвесткомплектенерго» в особі (далі - Відповідач) було підписано анкету-заяву про відкриття поточного рахунку №26008051809735 (далі - Заява).

На підставі вказаної Заяви відповідач приєднався до «Умов та правил надання банківських послуг» (надалі - Умови), Тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua. які разом із Заявою складають Договір банківського обслуговування №б/н від 13.04.2011 (далі - Договір) та взяв на себе зобов`язання виконувати умови Договору.

В подальшому 13.02.2020 відповідачем через систему інтернет-клієнт-банкінгу було підписано із використанням електронного цифрового підпису Заявку на отримання послуг «Кредитний ліміт на поточний рахунок» (наділі Заявка).

Підписанням цієї Заявки Клієнт на підставі ст. 634 Цивільного кодексу України у повному обсязі приєднується до розділу « 1.1. Загальні положення» та підрозділу « 3.2.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті АТ КБ «ПриватБанк» у мережі Інтернет за адресою https://privatbank.ua/terms.

Відповідно до Договору Відповідачу було встановлено (збільшено) кредитний ліміт, на поточний рахунок 26008051809735 (IBAN - НОМЕР_1 ) в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано «Умовами та правилами надання банківських послуг».

Як визначено відповідною Заявкою, її підписанням Клієнт висловлює свою пряму і безумовну згоду на встановлення Банком будь-якого розміру Кредитного ліміту за послугою «Кредитний ліміт на поточний рахунок»; у разі /збільшення надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку, розмір Ліміту може бути змінений Банком, про що Банк повідомляє Клієнта за 3 календарні дні у спосіб, визначений цими Умовами.

Підписавши відповідну Заявку, Клієнт відповідач у справі підтвердив ознайомлення із розділом «Загальні положення», а також підрозділом «Кредитний ліміт на поточний рахунок» Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Умови та правила), що розміщені на офіційном сайті Банку за адресою https://privatbank.ua/terms, у редакції, чинній на дату підписання цієї заяви.

При цьому, умови відповідних внутрішніх документів позивача Банку (Умов та правил) наведені у відповідній Заяві, що підписана електронним цифровим підписом керівника відповідача Киричок О.І.

Так, п.3.2.1 Умов та правил визначено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язуються надавати Клієнту овердрафтовий кредит шляхом встановлення кредитного ліміту (далі Ліміт) на поточний рахунок Клієнта (далі Кредит) на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта в порядку та на умовах, визначених Умовами та правилами надання банківських послуг (далі Умови або Договір) в обмін на зобов`язання клієнта з повернення Кредиту, сплати комісії, процентів в обумовлені цим Договором терміни; забороняється використання кредитних коштів для погашення кредитів і відсотків або іншої заборгованості за кредитним договором, виплати дивідендів, надання фінансової допомоги.

Згідно п.3.2.1.1.2 Умов та правил розмір Кредиту, який може бути наданий Клієнту, складає від 10 000 до 2 000 000 гривень.

Відповідно до п.3.2.1.1.3 Умов та правил Банк здійснює обслуговування Ліміту Клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку Клієнта, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту шляхом дебетування поточного рахунку, при якому утворюється дебетове сальдо. Так, дебетовим сальдом, в силу означеного пункту, є сума грошових коштів, перерахованих Банком на підставі розрахункових документів Клієнта з його поточного рахунку протягом операційного дня понад його залишок на поточному рахунку з урахуванням вхідного залишку на початок банківського дня.

В силу п.3.2.1.1.4 Умов та правил Клієнт приєднується до Договору шляхом підписання Заявки на отримання послуги Кредитний ліміт на поточний рахунок в Системі «Приват24 для бізнесу» із використанням кваліфікованого електронного підпису (далі КЕП), що разом з цими Умовами та правилами становлять Кредитний договір.

Як установлено п.3.2.1.1.5 Умов та правил, Ліміт встановлюється Банком на кожний операційний день.

Згідно п.3 2.1.1.6 Умов та Правил Сторони узгодили, що банк має право змінити розмір кредитного ліміту у разі зниження/збільшення надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку, про що за 3 календарні дні направляє Клієнту повідомлення в спосіб, визначений п. 3.2.1.1.7 цих умов.

Відповідно до 3.2.1.2.1.1 Умов та Правил Банк зобов`язаний здійснювати платежі Клієнта понад залишок коштів на його поточному рахунку на підставі його розрахункових документів у межах Ліміту; зобов`язання Банку з видачі Кредиту або його частини виникають у Банку в день надання Клієнтом розрахункових документів на використання кредиту в межах вказаних в них сум.

Пунктами 3.2.1.2.2.1, 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.2.2.3 Умов та правил установлено, що: Клієнт зобов`язаний: використовувати Кредит на цілі, зазначені у п. 3.2.1.1.1 цих умов; сплатити Банку проценти за весь час фактичного користування Кредитом, комісії та інші платежі в порядку та на умовах, визначених цим Договором та Тарифами Банку; повернути Кредит у строки, встановлені п.п. 3.2.1.6.1, 3.2.1.2.3.9, 3.2.1.4.3 цього Договору.

До прав Банку, визначених п.п.3.2.1.2.3.8 Умов та правил належить право списувати грошові кошти з поточних рахунків Клієнта згідно з п. 3.2.1.4.10 цього Договору при настанні термінів будь-якого з платежів; в межах сум, що підлягають сплаті Банку.

Згідно п.3.2.1.2.3.9 Умов та правил сторони узгодили, що при настанні визначених відповідним пунктом подій, зокрема, порушенні Клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цим розділом Умов, в т.ч. при порушенні цільового призначення використання кредиту, Банк має право на свій розсуд, зокрема, змінити умови кредитування.

Відповідно до п.3.2.1.4.1 Умов та правил за управління фінансовим кредитом Клієнт сплачує Банку комісію, розмір якої визначено Тарифами Банку, яка розраховується на суму максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку Клієнта за звітній місяць; Банк може на свій розсуд не стягувати зазначений розмір комісії в разі, якщо максимальне сальдо Кредиту за попередній календарний місяць не перевищувало 100 гривень. Згаданим пунктом узгоджено, що комісія за управління фінансовим кредитом нараховується щомісячно та сплачується клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо. При цьому, сплата комісії відбувається як за рахунок власних коштів на поточному рахунку, так і за рахунок невикористаної частини кредитного ліміту.

Згідно п.3.2.1.4.2 Умов та правилза користування Кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнт сплачує проценти, які розраховуються щоденно на суму залишку заборгованості по Кредиту та сплачуються Клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виник дебетове сальдо. Сплата нарахованих процентів відбувається як за рахунок власних коштів на поточному рахунку, так і за рахунок невикористаної частини кредитного ліміту.

Сторони домовились, як вбачається з п.3.2.1.4.3 Умов та правил, що сума заборгованості по кредиту підлягає сплаті не пізніше 30 календарних днів з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта.

В силу п.3.2.1.4.4 Умов та правил сума заборгованості по кредиту, нараховані проценти та комісія, непогашені у строки, встановлені п.п. 3.2.1.4.1,3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3 цього Договору з наступного дня вважаються простроченими.

Відповідно до п.3.2.1.4.5 Умов та правил, у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитом, Клієнт сплачує Банку підвищені проценти, розмір яких встановлено Тарифами Банку, які нараховуються на прострочену суму заборгованості по кредиту. Також, п.3.2.1.4.6 Умов та правил установлено, що у разі, якщо дата погашення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, комісії, пені припадає на вихідний або святковий день, зазначені платежі повинні бути проведені в банківський день, що передує вихідному або святковому дню.

Також, п.п.3.2.1.4.8, 3.2.1.4.9 Умов та правил узгоджено порядок погашення заборгованості по кредиту, сплата комісії та процентів за користування Кредитом.

Пунктом 3.2.1.4.10 Умов та правил Клієнт доручає Банку списувати грошові кошти з усіх своїх поточних рахунків (як на момент початку обслуговування Банком Ліміту Клієнта, так і тих, які відкриті після цього, а також за рахунок та в межах Ліміту) у валюті Кредиту для виконання зобов`язань з погашення Кредиту, комісії, процентів за його використання, а також зобов`язань з погашення неустойки, в межах сум, що підлягають сплаті Банку згідно з цим Договором (здійснювати договірне списання); списання коштів здійснюється відповідно до встановленого законодавством порядку, при цьому оформляється меморіальний ордер.

Також, означений пункт передбачає у разі недостатності або відсутності коштів у національній валюті України списання коштів в іноземній валюті в рахунок погашення боргу.

В силу п.3.2.1.4.12 Умов та правил за здійснення договірного списання коштів у межах сум, що підлягають сплаті Банку згідно з п. 3.2.1.4.10 цих Умов Клієнт сплачує Банку винагороду в сумі і в строки, встановлені Тарифами Банку на момент оплати.

Як установлено п.3.2.1.6.1 Умов та правил, строк користування Кредитом становить 12 місяців, з автоматичною пролонгацією за умови своєчасного і повного виконання Клієнтом умов Договору.

Згідно п.3.2.1.6.2 Умов та правил договір набирає чинності з моменту підписання Клієнтом Заявки та діє до повного виконання Сторонами зобов`язань за цим Договором.

У відповідній Заявці визначені наступні тарифи:

Згідно п. 18 Тарифів щоденне нарахування процентів 21% при наявності дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня;

Відповідно до п. 17 Тарифів, розмір комісії складає 0,5%.

Відповідно до п. 19 Тарифів Проценти у розмірі 42% у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати початку безперервного періоду, нараховуються починаючи з 31-го дня після дати закінчення періоду, у котрому дебетове сальдо підлягало обнуленню (з моменту виникнення простроченої заборгованості)

З довідки позивача вбачається, що відповідачу встановлені наступні ліміти: 13.02.2020 - 300 000,00 гривень; 01.03.2022 - 238 757,68 гривень; 09.05.2022 0,00 гривень.

З наданих позивачем виписок з рахунків, відкритих відповідачу на виконання договору кредиту, вбачається, що у відповідача виникло дебетове сальдо у розмірі 216 592,56 гривень станом на 29.06.2022, яке перенесено на рахунок простроченого кредиту.

Звертаючись до суду з відповідним позовом позивач вказує, що станом на 14.03.2024 борг за договором складає: 216 592,56 гривень за тілом кредиту; 47 829,03 гривень борг за відсотками за користування кредитом.

Заявлені вимоги суд вважає обґрунтованими з наступних підстав.

Укладений сторонами договір шляхом підписання Заявки на отримання послуг є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань в силу ст. ст. 173, 174, ч. 1 ст. 175 ГК України.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин регулюються ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України, що визначено ч.1 ст. 175 ГК України.

Згідно ч.1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

В силу ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Укладений позивачем та відповідачем 1 договір шляхом підписання Заявки є кредитним договором.

Так, відповідно до ч.1 ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Як визначено ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

В силу ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Отже, враховуючи умови, на яких відповідно до Заявки укладено кредитний договір, строки виконання визначених таким договором зобов`язань відповідача щодо повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, не надання під час розгляду справи відповідачем доказів виконання відповідних зобов`язань, строк виконання яких прострочено, заявлені вимоги є мотивованими.

Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Зважаючи, що відповідачем шляхом подання доказів оплати не спростовані твердження позивача про наявність боргу за кредитом, відсотками та комісією, вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі, з відповідача підлягає стягненню: 216 592,56 гривень заборгованість кредитом, 47 829,03 гривень заборгованість по процентам за користування кредитом.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В

Позовні вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвесткомплектенерго» про стягнення 264 421,59 гривень, з яких: 216 592,56 гривень заборгованість кредитом, 47 829,03 гривень заборгованість по процентам за користування кредитом - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвесткомплектенерго» (84501, Донецька область, місто Артемівськ (п.) Бахмут, вулиця Чайковського, будинок №87, квартира №19; код ЄДРПОУ 33771757) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, місто Київ, вулиця Грушевського, будинок №1Д; код ЄДРПОУ 14360570) 216 592,56 гривень заборгованість кредитом, 47 829,03 гривень заборгованість по процентам за користування кредитом, а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 173,06 гривень.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено та підписано 21.05.2024.

Позивач: Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» (01001, місто Київ, вулиця Грушевського, будинок №1Д; код ЄДРПОУ 14360570)

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвесткомплектенерго» (84501, Донецька область, місто Артемівськ (п.) Бахмут, вулиця Чайковського, будинок №87, квартира №19; код ЄДРПОУ 33771757)

Суддя С.М. Фурсова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення21.05.2024
Оприлюднено27.05.2024
Номер документу119248108
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —905/462/24

Рішення від 21.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Фурсова Світлана Миколаївна

Ухвала від 26.03.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Фурсова Світлана Миколаївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні