Справа № 723/1416/24
Провадження № 2/723/2077/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2024 року м.Сторожинець
Сторожинецький районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Бужори В.Т.,
за участю секретаря судового засідання Чікал І.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Сторожинець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, зазначав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки, що знаходиться: с. Слобода Комарівці, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,95 га за кадастровим №7324588300:01:002:0005, яка належала йому на праві власності згідно Державного акту на земельну ділянку серії ЧВ №090654 від 28.01.2005 року.
Зазначає, що 04.12.2001 року ОСОБА_4 склав заповіт, яким заповів йому все своє майно. Він звернувся до нотаріуса щодо видачі свідоцтва про право на спадщину, однак нотаріус роз`яснила, що ним пропущено строк звернення із заявою про прийняття спадщини та рекомендувала звернутися до суду.
Вказує, що не звернувся в шестимісячний строк після смерті ОСОБА_4 для прийняття спадщини через те, оскількти вважав, що після його смерті автоматично прийняв спадщину, оскільки ОСОБА_4 склав заповіт на його ім`я, крім того, на день смерті ОСОБА_4 , не будучи зареєстрованим, він проживав разом зі спадкодавцем в АДРЕСА_1 . Також він вів спільне господарство з покійним, обробляв земельну ділянку та здійснював поточні ремонти будинку, забезпечував ОСОБА_4 ліками, продуктами харчування, що підтверджує факт прийняття мною спадщини після його смерті.
Зазначає, що крім нього, спадкоємцями за законом є відповідачі по справі: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які спадщину не приймали та відмовляються від її прийняття на його користь.
Просив надати йому місячний додатковий строк для подачі нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
В підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, надав суду заяву, в якій просив цивільну справу розглянути у його відсутності, позов підтримує в повному обсязі.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в підготовче судове засідання не з`явилися, надали суду заяви, в яких просили розглянути справу у їх відсутності, позовні вимоги визнають в повному обсязі та просять їх задовольнити.
Неявка сторін в підготовче судове засідання, з огляду на подачу ними заяв про розгляд справи у їх відсутності, з врахуванням положень ст.198 ЦПК України не перешкоджає проведенню підготовчого судового засідання за відсутності учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, приймаючи до уваги, що відповідачами подано заяви про визнання позову, і таке визнання на думку суду не суперечить закону і не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Слобода-Комарівці, Сторожинецького району, у віці 75 років, помер ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
Відповідно до копії витягу зі Спадкового реєстру №76566722 від 11.04.2024 року встановлено, що після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 спадкова справа не відкривалась.
З копії заповіту, посвідченого 04.12.2001 року секретарем Слобода-Комарівської сільської ради Ковцун Л.О. та зареєстрованого в реєстрі за №52, вбачається, що ОСОБА_4 заповів все своє майно ОСОБА_1 .
З копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧВ №090654 вбачається, що ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 1,95 га для товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Слобода-Комарівської сільської ради (кадастровий номер 7324588300:01:002:0005).
Згідно довідок, виданих Слобода-Комарівським старостинським округом Сторожинецької міської ради 05.04.2024 року №157, 158 вбачається, що на день смерті ОСОБА_4 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 разом з ним проживали: дружина ОСОБА_2 , дочка ОСОБА_3 , онук ОСОБА_5 , онука ОСОБА_6 , а також ОСОБА_1 , який проживав за вказаною адресою без реєстрації та вів спільне з ОСОБА_4 господарство.
Згідно зі ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, яким за ст.1220 ЦК України є день смерті особи.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно роз`яснень, що містяться в п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008р. «Про судову практику у справах про спадкування» вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, повязані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
За змістом положень ст.3 ЦК України до загальних засад цивільного судочинства належить справедливість, добросовісність та розумність, тобто визначено загальні принципи цивільного права.
Судом встановлено, що позивач, будучи обізнаним про наявність заповіту, вважав це підставою переходу до нього спадкового майна, від прийняття якого не відмовлявся у встановленому законом порядку. Суд вважає, що необізнаність позивача з встановленим законом порядком прийняття спадщини, власне розуміння прав спадкоємця за заповітом є суб`єктивними обставинами, які не можуть не враховуватися судом при вирішенні даного позову.
Дотримуючись принципів законності, розумності та справедливості, зважаючи на відсутність заперечень відповідачів проти позову, враховуючи, що заповіт є волевиявленням спадкодавця на розпорядження належним йому майном на випадок своєї смерті, і визначення в даній справі додаткового строку для подачі заяви нотаріусу забезпечить реалізацію волевиявлення спадкодавця, суд вважає, що неподача позивачем заяви про прийняття спадщини протягом визначеного законом строку мала місце з поважних причин, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст.3, 1220, 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст.3,4,5,12,13,76,81,198,200,263-265 ЦПК України, суд, -
УХ В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тривалістю один місяць, який починає відлік з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Чернівецького апеляційного суду Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Сторожинецького районного суду Василь Бужора
Суд | Сторожинецький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2024 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 119257335 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Бужора В. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні