Доманівський районний суд Миколаївської області
вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400
e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua
Справа № 475/446/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
22.05.2024смт. Доманівка
Доманівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючої- судді: Єгорової Н.І..,
при секретареві : Маковецькій Л.А.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Доманівка, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Мостівської об`єднаної територіальної громади про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Мостівської об"єднаної територіальної громади Вознесенського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 .
Після смерті матері ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка загальною площею 13,21 га, яка складається із земельних ділянок площею 6,54га кадастровий номер 4822784400:09:000:0028 та площею 6,67 га, кадастровий номер 4822784400:09:000:0029 , а також земельна ділянка площею 4,5400 га кадастровий номер 4822784400:11:000:0038 , земельна ділянка площею 2,4900 га кадастровий номер 4822784400:09:000:0030, що розташовані в межах території території Сухобалківської сільської ради та належали ОСОБА_3 на підставі Державних актів на право приватної власності на землю.
За життя ОСОБА_3 заповіт не склала, а тому єдиним спадкоємцем за законом є її син - позивач по справі , який звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Однак, 09.04.2023року приватним нотаріусом було роз"яснено його право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини , у звязку з пропуском спадкоємцем встановленого законодавством строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Позивач бажає прийняти спадщину, яка залишилася після смерті матері, однак, строк подачі заяви нотаріусу пропустив,як він вважає, з поважної причини, і тому просить надати йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Причиною пропуску звернення до нотаріуса позивач мотивує військовій стан та поважність своєї професії. У звязку з військовими діями , які відбуваються на території країни, він постійно приймає участь, як спеціаліст з ремонту електромереж, у відновленні енергосистеми країни, а тому не мав часу своєчасно подати заяву про прийняття спадщини.
В судове засідання позивач не зявився, його представник -адвокат Мірошніченко А.в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив про їх задоволення.
Відповідач в судове засідання надали заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнають.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 25.10.2022р. серії НОМЕР_1 виданого Доманівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 272.
Відповідно до копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 є матір"ю позивача ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно у виді трьох земельних ділянок - загальною площею 13,21 га (кадастровий номер 4822784400:09:000:0028 площею 6,54 га та кадастровий номер 4822784400:09:000:0029 площею 6,67 га) ; площею 4,5400 га кадастровий номер 4822784400:11:000:0038 та площею 2,4900 га кадастровий номер 4822784400:09:000:0030, розташовані в межах на території Сухобалківської сільської ради, що належали спадкодавиці на підставі Державних актів про право власності на земельні ділянки.
Єдиним спадкоємцем після смерті матері є син ОСОБА_2 .Інші спадкоємці судом не встановлені, що підтверджено матеріалами спадкової справи, витребуваної ухвалою суду за клопотанням позивача..
Позивач, як спадкоємець першої черги за законом, звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину , однак , у зв"язку з пропуском ним строку подачі заяви до нотаріальної контори нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва, про що свідчить постанова Доманівської державної нотаріальної контори Миколаївської області нотаріального округу від 09.04.2023року, №88/02-31.
Позивач вважає, що строк подачі заяви про прийняття спадщини він пропустив з поважної причини і тому просить визначити додатковий строк для прийняття спадщини.
Із досліджених судом письмових доказів, а саме довідки КП "Госпрозрахункової дільниці механізації будівництва" №134 від 08.04.2024 вбачається, що позивач ОСОБА_2 працює майстром-механіком транспортної дільниці Комунального підприємства ГДМБ (Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва) з 2018 року і по даний час. Підприємство на постійній основі здійснює заходи по утриманню, експлуатації та поточному ремонту мереж зовнішнього освітлення, які виникають у наслідок ворожих атак, несприятливих умов погодних умов та у наслідок механічних пошкоджень. З початком повномасштабної війни та протягом 2023 р. ОСОБА_2 приймав активну та безпосередню участь у роботі Підприємства. Протягом всього цього часу Підприємство потребувало залучення всіх працівників, у тому числі для участі у ліквідації наслідків ворожих атак. Незважаючи на активні бойові дії, регулярні обстріли та власні інтереси, ОСОБА_2 продовжував сумлінно виконувати свої посадові обов`язки.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України.
Згідно ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
У відповідності до роз`яснень, що містяться в абз. 6 п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, вирішуючи питання при визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Як роз`яснив у своїй постанові від 26червня 2019 року у справі №565/1145/17 Верховний Суд у складі Другої судової палати Касаційного цивільного суду, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Законодавство не встановлює конкретний перелік поважних причин пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини та такі причини оцінюються судом на власний розсуд, в кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи.
Тобто суд, розглядаючи такі позови встановлює саму по собі наявність причин, що унеможливили своєчасне звернення із заявою про прийняття спадщини, та оцінює їх з точки зору поважності.
Аналізуючи досліджені в судовому засіданні письмові докази, суд приходить висновку про наявність у позивача об`єктивних, непереборних, істотних труднощів для подання ним заяви про прийняття спадщини у межах передбаченого законодавством шестимісячного строку, зокрема , у зв"язку з виконанням службових обов"язків у виді ліквідації наслідків ворожих атак, що пов"язані з військовою агресією та військовими діями з початку повномасштабного вторгнення та по теперішній час.
Дані обставини стали об`єктивною перешкодою до реалізації спадкових прав та пропуску позивачем шестимісячного строку для подачі заяви до нотаріуса, що свідчить про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини.
Враховуючи, що ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги за законом , бажає прийняти спадщину, а строк для подачі заяви до нотаріальної контори пропустив з поважної причини, суд вважає доцільним визначити йому додатковий строк для подачі заяви до нотаріуса про прийняття спадщини строком на 3 місяці.
Керуючись ст. ст. 259, 265, 268, 273, 354,355 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 3(три) місяці.
Рішення набирає чинності після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, яка може бути подана до Миколаївського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту його проголошення.
Повний текст рішення суду виготовлений 24 травня 2024р.
Суддя : Н. І. Єгорова
Суд | Доманівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2024 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 119259353 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Доманівський районний суд Миколаївської області
Єгорова Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні