Справа № 686/3884/24
Провадження № 2/686/2524/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2024 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
в складі : головуючого судді - Заворотної О.Л.,
секретаря судового засідання - Сікори Ю.В.,
з участю представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницький в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
В лютому 2024 року ОСОБА_3 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в обґрунтування якого вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_4 , після смерті якої відкрилась спадщина, до складу якої входить: 1/3 частини приватизованої Сабадаж Н.Є. квартири АДРЕСА_1 та 1/3 частини тієї ж квартири, яку ОСОБА_4 успадкувала після смерті своєї матері ОСОБА_5 . Крім позивачки спадкоємцем першої черги майна ОСОБА_4 є її чоловік ОСОБА_2 .
Подати у передбачений законодавством України 6-місячний строк для прийняття спадщини позивач не змогла через велику завантаженість консульських установ у ФРН проблемами вимушених переселенців з України.
Тільки в грудні місяці 2023 року позивач змогла потрапити на прийом до Генерального консульства України в Дюсельдорфі, де і було засвідчено справжність її підпису на заяві про прийняття спадщини.
26 січня 2024 року позивач отримала відмову Першої Хмельницької державної нотаріальної контори у її заяві про прийняття спадщини, у зв`язку з чим просить визначити додатковий строк в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини.
21.02.2024 відповідач ОСОБА_2 подав відзив на позов, де вказав, що позивач зазначила, що на день смерті спадкодавця проживала у ФРН, на підтвердження чого надала довідки від 24.03.2022 та 07.07.2022, разом з тим спадкодавець померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , тому надані довідки можуть свідчити лише про реєстрацію місця проживання позивача на дату їх видачі і не свідчать про фактичне проживання у ФРН за вказаними адресами на дату смерті ОСОБА_4 . Доводи позивачки про неможливість подати заяву у встановлений строк у зв`язку із завантаженням консульських установ, слід відхилити, оскільки на підтвердження вказаних обставин позивачкою не надано належних та допустимих доказів, просить в позові відмовити.
08.04.2024 представник позивача надав відповідь на відзив, де зазначив, що прийом у консульстві платний (40євро), на утриманні позивачки перебуває двоє неповнолітніх дітей, відстань до найближчої консульської установи складає 25 кілометрів, крім того існує значний мовний бар`єр, що все разом потягло за собою пропуск строку подачі заяви про прийняття спадщини, крім цього, коли підпис позивачки було посвідчено в консульській установі було зроблено помилку у прізвищі спадкодавця, а тому довелось переробляти документ.
19.04.2024 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, де зазначив, що звернення до консульської установи не єдиний спосіб подання заяви про прийняття спадщини, позивачка не надала жодних доказів в підтвердження поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 .
Факт родинних відносин позивача ОСОБА_6 з ОСОБА_4 підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 , свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_3 , свідоцтвом про одруження серія НОМЕР_4 .
ОСОБА_4 , на праві власності належала 1/3 частини квартири АДРЕСА_1 (в порядку приватизації), що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло від 14.01.1994 та 1/3 частини тієї ж квартири, яку ОСОБА_4 успадкувала після смерті своєї матері ОСОБА_5 , що підтверджується рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 27.09.2022 справа № 686/14313/22.
20.12.2022 на підставі заяви ОСОБА_2 . Першою Хмельницькою державною нотаріальною конторою заведена спадкова справа № 2328 після смерті ОСОБА_4 .
В січні 2024 року ОСОБА_6 звернулася до Першої Хмельницької державної нотаріальної контори із заявою щодо оформлення спадщини, проте нотаріус повідомила про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки позивачем пропущено строк для прийняття спадщини, що підтверджується листом № 152/02-14 від 26.01.2024.
Згідно ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Встановлено, що спадкодавець ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час смерті була зареєстрована в АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою відділу реєстрації місця проживання № С-03-459 від 04.01.2023.
Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з частиною першою статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з положеннями статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними».
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Так зазначив Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду 13.03.2020 р. у постанові у справі № 314/2550/17.
Вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
В обґрунтування поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_3 зазначила, що до та після смерті матері проживала у Федеративній Республіці Німеччина разом з неповнолітніми дітьми як вимушені переселенці у зв`язку з військовими діями в Україні, де і проживає до цього часу. Про смерть матері довідалася від її чоловіка ОСОБА_2 .
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався.
Суд приймає до уваги, що ОСОБА_6 пропустила строк для прийняття спадщини з наступних причин: у зв`язку із введенням на території України воєнного стану та веденням бойових дій; виїздом позивача за межі України через загрозу для життя та здоров`я, перебування на території ФРН на час смерті спадкодавця, що підтверджується довідками про реєстрацію місця проживання від 24.03.2022 та 07.07.2022 .
Враховуючи вищевикладене, заява ОСОБА_3 підлягає задоволенню, слід визначити позивачу додатковий строк для подання заяви при прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 один місяць з часу набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 13, 76, 81, 141, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1217, 1220, 1223, 1233, 1269, 1270,1272 Цивільного кодексу України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_3 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 один місяць з часу набрання рішенням законної сили.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , АДРЕСА_4 .
Дата складення повного тексту рішення 24.05.2024.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2024 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 119261400 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Заворотна О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні