Рішення
від 21.05.2024 по справі 541/511/24
МИРГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/511/24

Номер провадження 2/541/396/2024

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21 травня 2024 року м.Миргород

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:

головуючогосудді Дністрян О.М.,

за участі секретаря Докуніної А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миргород цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування. Свій позов мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Шарківщина Миргородського району Полтавської області помер дід позивача ОСОБА_2 . Після смерті діда відкрилась спадщина на земельну ділянку, загальною площею 2,78 га, розташовану на території Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, колишнього КСП «Переможець» за № 378 по проекту розташування земельних часток (паїв) реформованого КСП «Переможець» (якій як не витребуваній земельній ділянці зараз надано кадастровий номер 5323255700:00:002:0044) вартістю 96011,99 гривень. Згідно листа заступника начальника відділу Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області слідує, що згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) колишнього КСП «Переможець», розташованого на території Ромоданівської селищної ради Миргородською району, на ім`я діда позивача відсутні записи щодо реєстрації сертифікату на земельну частку (пай), а він внесений до списку громадян, які мають право на земельну частку (пай) на Території Ромоданівської селищної ради, що міститься в проекті розташування земельних часток (паїв) реформованого КСП «Переможець» та складання державних актів на право власності на землю на території Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області (№ ділянки по проекту 378). Також, відповідно до списку власників, які отримали земельні ділянки в натурі (на місцевості) взамін сертифікатів на право на земельну частку (пай) (який також міститься у вищезазначеному проекті), внесені відомості щодо діда позивача, а саме вказано номер ділянки -378 , та, площа паю - 2.78 га. Також, повідомляється, що він занесений до списку власників, які отримали земельні ділянки в натурі (на місцевості) в замін сертифікатів на право на земельну частку (пай), а дані щодо видачі державного акту на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі, відомості щодо реєстрації державного акту на право власності на земельну ділянку станом на 01.01.2013 відсутні. Після смерті діда позивача його дружина (баба позивача) ОСОБА_3 фактично прийняла спадщину, яку юридично не оформила по причині своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач зазначив, що є спадкоємцем за заповітом після смерті баби. Після смерті баби він прийняв спадщину у визначений рішенням Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 15 червня 2018 року додатковий тримісячний строк, що підтверджується рішенням Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 15 червня 2018 року по справі № 541/2091/18. Проте, коли він звернувся до нотаріуса з приводу оформлення спадщини на право власності на земельну ділянку після смерті баби, яку вона фактично прийняла після смерті свого чоловіка (діда позивача)

йому було відмовлено в цьому постановою по причині відсутності правовстановлюючого документу на земельну ділянку. Органом місцевого самоврядування, по останньому місцю проживання вищезазначених спадкодавців дана спадщина у порядку ст. 555 ЦК України 1963 року у власність держави не переходила і у порядку ст. 1277 ЦК України 2003 року відумерлою не визнавалась. Інших спадкоємців, крім нього, ні за законом, ні за заповітом немає. Оскільки він не може отримати в нотаріуса свідоцтво про право на спадщину та зареєструвати за собою право на вказане майно як власник по причині відсутності для цього умов, тому вимушений визнавати за собою право на спадщину у судовому порядку. Позивач просив визнати за ним після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку (пай) колишнього КСП «Переможець» за № 378 по проекту розташування земельних часток (паїв) реформованого КСП «Переможець», розташованого на землях Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, яку вона фактично прийняла, але юридично не оформила після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 16.02.2024 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 05.03.2024 року підготовче провадження у справі закрито, призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач та його представник повідомлені належним чином про дату час та місце проведення судового засідання, в судове засідання не з`явилися. Представник позивача адвокат Москаленко М.П. подав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача Верещака О. подав клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника, позовні вимоги визнають.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Шарківщина Миргородського району Полтавської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується її свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 23.11.2005 р. (а.с. 11).

Заповітом від 18 січня 2005 року посвідченим секретарем Ромоданівської селищної ради Миргородського району Носенко Р.Я., ОСОБА_3 на випадок своєї смерті зробила розпорядження, яким усе своє майно, де б воно не було, і з чого б воно не складалося, у тому числі, все те, що буде належати їй на день смерті заповіла ОСОБА_1 (а.с. 66).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) площею 2,78 розташовану на території Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, колишнього КСП «Переможець» за № 378 по проекту розташування земельних часток (паїв) реформованого КСП «Переможець» (якій як не витребуваній земельній ділянці зараз надано кадастровий номер 5323255700:00:002:0044) вартістю 96011,99 гривень, яке вона прийняла в порядку спадкування але за життя не оформила свої спадкові права після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , який відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 06.08.1996 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с. 7).

Факт, що ОСОБА_2 був чоловіком ОСОБА_3 підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_3 від 03.11.1987 (а. с. 10).

Факт відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , до складу якої входить право на земельну частку (пай) площею 2,78 розташовану на території Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, колишнього КСП «Переможець» за № 378 по проекту розташування земельних часток (паїв) реформованого КСП «Переможець» підтверджується листом відділу № 2 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 02.10.2023 № 1045/310-23, із змісту якого слідує, що згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) колишнього КСП «Переможець», розташованого на території Ромоданівської селищної ради Миргородською району, на ім`я ОСОБА_2 відсутні записи щодо реєстрації сертифікату на земельну частку (пай), а він внесений до списку громадян, які мають право на земельну частку (пай) на Території Ромоданівської селищної ради, що міститься в проекті розташування земельних часток (паїв) реформованого КСП «Переможець» та складання державних актів на право власності на землю на території Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області (№ ділянки по проекту 378). Також, відповідно до списку власників, які отримали земельні ділянки в натурі (на місцевості) взамін сертифікатів на право на земельну частку (пай) (який також міститься у вищезазначеному проекті), внесені відомості щодо ОСОБА_2 , а саме вказано номер ділянки-378, та площа паю 2,78 га. Також, повідомляється, що він занесений до списку власників, які отримали земельні ділянки в натурі (на місцевості) в замін сертифікатів на право на земельну частку (пай), а дані щодо видачі державного акту на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі, відомості щодо реєстрації державного акту на право власності на земельну ділянку станом на 01.01.2013 відсутні (а. с. 6).

ОСОБА_3 після смерті чоловіка ОСОБА_2 в силу положень ч. 3 ст. 1268 ЦК України прийняла спадщину до складу якої входить право на земельну частку (пай) площею 2,78 розташовану на території Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, колишнього КСП «Переможець» за № 378 по проекту розташування земельних часток (паїв) реформованого КСП «Переможець», оскільки відповідно до довідки № 772 від 15.11.2023, виданої відділом ЦНАП виконавчого комітету Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, ОСОБА_2 проживав та був зареєстрований в с. Шарківщина Миргородського району Полтавської області по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , а його дружина ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована разом з ОСОБА_2 (а. с. 5).

Рішенням Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 15 червня 2018 року по справі № 541/611/18 визначено позивачу ОСОБА_1 з часу набрання рішенням законної сили додатковий строк три місяці для подання ним заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 65).

Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 86/2018, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , заведеної приватним нотаріусом Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Смагою Л.М. на підставі заяви ОСОБА_1 № 225 від 24.07.2018 про прийняття спадщини. Заяв про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини від інших спадкоємців спадкова справа не містить (а.с. 60-81).

Таким чином, встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , та прийняв спадщину у встановленому законом порядку.

Постановою приватного нотаріусу Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Смаги Л.М. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 07 лютого 2024 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 на земельну частку (пай), площею 2,78га, розташовану на території Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, колишнього КСП «Переможець» за № 378 по проекту розташування земельних часток (паїв) реформованого КСП «Переможець», у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на право на земельну частку (пай) після померлого ОСОБА_2 (а.с.14).

Відповідно до положень ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Згідно з ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Вищевказані обставини сторонами не оспорюються, визнаються та підтверджуються наявними у справі письмовими доказами.

Пленум Верховного Суду України у п. 11 своєї постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Відповідно до ч. 2 п. 17 Перехідних положень ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно до положень ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Згідно з ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Вищевказані обставини сторонами не оспорюються, визнаються та підтверджуються наявними у справі письмовими доказами.

Пленум Верховного Суду України у п. 11 своєї постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Відповідно до ч. 2 п. 17 Перехідних положень ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв): право на земельну частку (пай) мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай) посвідченого сертифікатом (ч.1 ст.1); документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) (ч. 2 ст.2).

Згідно зі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом та за законом.

Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.

Відповідно до ч. 3 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Статтею 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язані звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Частина 5 ст. 1268 ЦК України встановлює, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкодавцеві з часу відкриття спадщини.

Також, встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .. Спадкова справа до майна ОСОБА_3 № 86/2018 заведена приватним нотаріусом Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Смагою Л.М.. Спадкоємцем ОСОБА_3 за заповітом, посвідченим Ромоданівською селищною радою Миргородського району Полтавської області 18 січня 2005 року, зареєстрованим в реєстрі за № 9, є ОСОБА_1 , який прийняв спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , яка після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 чоловіка ОСОБА_2 прийняла спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 в порядку ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України, шляхом проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Таким чином, на момент смерті ОСОБА_3 , їй належало право на земельну частку (пай), яке вона успадкувала після смерті чоловіка ОСОБА_2 .

Зі змісту ст. 321 ЦК України вбачається, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена законом.

На підставі ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008року №7«Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Позивач ОСОБА_1 як спадкоємець за заповітом майна ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , не має можливості оформити своє право на земельну частку (пай) (постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 07.02.2024 р. а.с. 14), чим порушуються його права.

Оскільки позивачвиконав всінеобхідні умовидля прийняттяспадщини,суд вважаєза необхідневизнати заним впорядку спадкуванняза заповітомпісля померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 право на земельну часту (пай), загальним розміром 2,78 га, колишнього КСП «Переможець» за № 378 по проекту розташування земельних часток (паїв) реформованого КСП «Переможець», розташованого на землях Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, яку вона фактично прийняла але юридично не оформила після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст.ст. 4, 13, 18, 141, 259, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 право на земельну часту (пай) площею 2,78 га колишнього КСП «Переможець» за № 378 по проекту розташування земельних часток (паїв) реформованого КСП «Переможець» розташованого на землях Ромоданівської селищної ради Миргородського району Полтавської області, яку вона фактично прийняла але юридично не оформила після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець с. Гаркушинці Миргородського району Полтавської області, місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач Ромоданівська селищна рада Миргородського району Полтавської області, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 4, смт. Ромодан, Миргородський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 26163604.

Повний текст рішення складено 24 травня 2024 року.

Суддя: О. М. Дністрян

СудМиргородський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення21.05.2024
Оприлюднено27.05.2024
Номер документу119264249
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —541/511/24

Рішення від 21.05.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Рішення від 21.05.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Ухвала від 11.04.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Ухвала від 05.03.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Ухвала від 16.02.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні