Справа № 420/29957/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2024 рокум. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді- Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Авангард» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Авангард» з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08 серпня 2023 року №19625/15-32-04-08-20 в частині застосування штрафу у розмірі 60098,34 грн.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що ППР від 08 серпня 2023 року №19625/15-32-04-08-20 застосовано штраф у розмірі 61118,34 грн. за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України. Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС в Одеській області від 08 серпня 2023 року №19625/15-32-04-08-20, яке прийняте на підставі висновків, викладених в акті за результатами камеральної перевірки №17635/15-32-04-08-17/43827308 від 29.06.2023 та з визначеною в податковому повідомленні рішенні сумою штрафних санкцій у розмірі 61118,34 грн. у частині, що стосується порушення строків реєстрації податкових накладних №30 від 19.09.2022, №38 від 21.09.2022, №37 від 20.09.2022, №14 від 21.09.2022, №33 від 30.09.2022, №39 від 23.09.2022, №25 від 30.09.2022, №41 від 30.09.2022, №36 від 19.09.2022, №40 від 27.09.2022, оскільки вважає, що ці податкові накладні подані на реєстрацію 14.10.2023 о 16:15, тобто у строк встановлений Податковим кодексом України та Порядком №1246, тому відсутні підстави для застосування відповідальності до платника податків спірним ППР на суму 60098,34 грн.
З відзиву на позовну заяву та заперечень на відповідь на відзив вбачається, що відповідач позов не визнає та вказує, що відповідно до ЄРПН податкові накладні зазначені в переліку позовної заяви зареєстровані 18.10.2022 року та 19.10.2022 року, про що свідчать відповідні квитанції №1. Надані роздруківки з сервісу обробки документів «М.Е.Doc» не можуть слугувати доказом направлення податкових накладних на реєстрацію 14.10.2022 року, так як не містять ніяких підтверджень того, що зазначені накладні саме направлені такою датою. Виходячи з вказаного, відповідач вважає, що твердження позивача, що ним були виконані всі можливі дії для вчасної реєстрації податкових накладних зазначених в переліку позовної заяви є лише власним припущенням, що не відповідає нормам закону та не підтверджується матеріалами справи. Крім того, позивач не заперечує, що в квитанціях №1 зазначена дата реєстрації податкових накладних, саме 18.10.2022 року та 19.10.2022 року.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Авангард» зареєстроване та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області як платник податків.
Головним управлінням ДПС в Одеській області 29.06.2023 року проведена камеральна перевірка щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на травень та вересень 2022 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Авангард», за результатами якої складений акт від 29.06.2023 року №17635/15-32-04-08-17/43827308.
Зазначеною перевіркою встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації 11 податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 та пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, відповідальність за яке визначена ст. 120-1 Податкового кодексу України, а саме:
податкова накладна №15 від 27.05.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.07.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 34, сума ПДВ - 89436,00 грн.;
податкова накладна №30 від 19.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 118333,33 грн.;
податкова накладна №38 від 21.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 8333,33 грн.;
податкова накладна №37 від 20.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 29166,67 грн.;
податкова накладна №14 від 21.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 6666,67 грн.;
податкова накладна №33 від 30.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 6666,67 грн.;
податкова накладна №39 від 23.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 141666,67 грн.;
податкова накладна №25 від 30.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 18.10.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3, сума ПДВ - 57600,00 грн.;
податкова накладна №41 від 30.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 18.10.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3, сума ПДВ - 33333,33 грн.;
податкова накладна №36 від 19.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 18.10.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3, сума ПДВ - 172550,00 грн.;
податкова накладна №40 від 27.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 18.10.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3, сума ПДВ - 26666,67 грн.
Позивач не погодився з висновками акту перевірки від 29.06.2023 року №17635/15-32-04-08-17/43827308 та подав на них заперечення, однак такі заперечення Головним управлінням ДПС в Одеській області залишені без задоволення та за результатами перевірки позивачу направлено податкове повідомлення-рішення від 08.08.2023 року №19625/15-32-04-08-20, яким за порушення граничних термінів реєстрації вказаних податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України та згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф в загальному розмірі 61118,34 грн.
Згідно розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що є додатком до податкового повідомлення-рішення від 08.08.2023 року №19625/15-32-04-08-20, до позивача застосовано наступний розмір штрафу:
податкова накладна №15 від 27.05.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 34, сума ПДВ - 0,00 грн., розмір штрафу 2% (але не більше 1020 гривень), сума ШС - 1020,00 грн.;
податкова накладна №30 від 19.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 118333,33 грн., розмір штрафу 10%, сума ШС - 11833,33 грн.;
податкова накладна №38 від 21.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 8333,33 грн., розмір штрафу 10%, сума ШС - 833,33 грн.;
податкова накладна №37 від 20.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 29166,67 грн., розмір штрафу 10%, сума ШС - 2916,67 грн.;
податкова накладна №14 від 21.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 6666,67 грн., розмір штрафу 10%, сума ШС - 666,67 грн.;
податкова накладна №33 від 30.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 6666,67 грн., розмір штрафу 10%, сума ШС - 666,67 грн.;
податкова накладна №39 від 23.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 19.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4, сума ПДВ - 141666,67 грн., розмір штрафу 10%, сума ШС - 14166,67 грн.;
податкова накладна №25 від 30.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 18.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3, сума ПДВ - 57600,00 грн., розмір штрафу 10%, сума ШС - 5760,00 грн.;
податкова накладна №41 від 30.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 18.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3, сума ПДВ - 33333,33 грн., розмір штрафу 10%, сума ШС - 3333,33 грн.;
податкова накладна №36 від 19.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 18.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3, сума ПДВ - 172550,00 грн., розмір штрафу 10%, сума ШС - 17255,00 грн.;
податкова накладна №40 від 27.09.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН - 18.10.2022 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3, сума ПДВ - 26666,67 грн., розмір штрафу 10%, сума ШС - 2666,67 грн.
Позивач не погодився з правомірністю зазначеного податкового повідомлення-рішення, а тому звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою, однак скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін, в зв`язку із чим він звернувся до суду з цим позовом щодо його оскарження в частині застосування штрафу у розмірі 60098,34 грн.
При цьому, позивач вказує, що погоджується з податковим повідомленням-рішенням відповідача від 08.08.2023 року №19625/15-32-04-08-20 в частині застосування штрафу у сумі 1020,00 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкової накладної №15, в зв`язку з чим просить оскаржуване ППР в цій частині залишити без змін.
Відповідно до положень п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з положеннями п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Аналіз наведеної норми Податкового кодексу України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. При цьому, строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
Відповідно до положень пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
З матеріалів справи вбачається, що податковим органом зроблені висновки щодо допущення позивачем порушень норм податкового законодавства, оскільки ним в жовтні 2022 року здійснена реєстрація податкових накладних №30 від 19.09.2022 року, №38 від 21.09.2022 року, №37 від 20.09.2022 року, №14 від 21.09.2022 року, №33 від 30.09.2022 року, №39 від 23.09.2022 року, №25 від 30.09.2022 року, №41 від 30.09.2022 року, №36 від 19.09.2022 року, №40 від 27.09.2022 року на загальну суму ПДВ 600983,34 грн. з порушенням строків, передбачених п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України на термін від 3 до 4 календарних днів, що стало наслідком застосування штрафу в розмірі 60098,34 грн. за ставкою 10 % від суми ПДВ.
«Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до ЄРПН.
Згідно з положеннями п. 5, 12-15 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку №1246, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Відповідно до п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України зі змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 року №2260-IX установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
Згідно з пп. 69.18 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.
З матеріалів справи вбачається, що 14.10.2022 року о 16:15 год., тобто протягом операційного дня, ТОВ «Транспортна компанія «Авангард» з використанням спеціалізованого програмного забезпечення - комп`ютерної програми «M.E.Doc» надіслано до контролюючого органу з метою реєстрації в ЄРПН податкові накладні №30 від 19.09.2022 року, №38 від 21.09.2022 року, №37 від 20.09.2022 року, №14 від 21.09.2022 року, №33 від 30.09.2022 року, №39 від 23.09.2022 року, №25 від 30.09.2022 року, №41 від 30.09.2022 року, №36 від 19.09.2022 року, №40 від 27.09.2022 року, що підтверджується роздруківками файлів «Властивості документа» зі спеціалізованого програмного забезпечення - комп`ютерної програми «M.E.Doc».
Однак, матеріалами справи підтверджується, що 14.10.2022 року позивачу не надійшло ані квитанції про реєстрацію податкових накладних, ані квитанції про відмову у такій реєстрації, а статус направлених на реєстрацію податкових накладних значився «Очікується доставка» та зберігався до 18-19 жовтня 2022 року.
Суд зазначає, що у будь-якому випадку контролюючий орган протягом операційного дня зобов`язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Отже, в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН.
Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДПС, та/або безпосередніх дій працівників ДПС, на яку (які) платник податку не має впливу.
Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 03.04.2020 року у справі №160/5380/19.
Верховний Суд у постанові від 22.11.2021 року у справі №160/10558/19 дійшов висновку про те, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, а дата їх відправлення виходячи з технічного способу реєстрації податкових накладних, тому скріншоти з програми «M.E.Doc» є належним засобом доказування.
Таким чином, надані скріншоти сервісу електронного документообігу «M.E.Doc» підтверджують, що позивач, надіславши податкові накладні №30 від 19.09.2022 року, №38 від 21.09.2022 року, №37 від 20.09.2022 року, №14 від 21.09.2022 року, №33 від 30.09.2022 року, №39 від 23.09.2022 року, №25 від 30.09.2022 року, №41 від 30.09.2022 року, №36 від 19.09.2022 року, №40 від 27.09.2022 року - 14.10.2022 року о 16:15 год., своєчасно виконав свої зобов`язання, передбачені податковим законодавством щодо реєстрації вищевказаних податкових накладних.
Разом з цим, відповідач під час розгляду справи не надав до суду доказів несправності засобів телекомунікаційного зв`язку платника податків чи інших доказів на підтвердження наявності вини позивача у порушенні граничного строку направлення на реєстрацію податкових накладних.
Отже, в порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України контролюючим органом не надіслані позивачу протягом операційного дня направлення податкових накладних квитанцій в електронному вигляді у текстовому форматі про прийняття зазначених податкових накладних або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкових накладних, з незалежних від позивача причин, тобто з причин, які не залежали від його волі.
Таким чином, у зв`язку з недотриманням контролюючим органом обов`язку із надіслання платнику податку квитанцій про прийняття податкових накладних або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення їх реєстрації, відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних) такі податкові накладні вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Тотожна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23.01.2018 року у справі №806/832/17.
Згідно з п. 109.1 ст. 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Аналіз зазначеної норми дає підстави вважати, що законодавець передбачив можливість застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної лише за наявності його вини.
Суд зазначає, що з огляду на встановлені в ході розгляду справи обставини, позивачем вжито заходів щодо реєстрації податкових накладних №30 від 19.09.2022 року, №38 від 21.09.2022 року, №37 від 20.09.2022 року, №14 від 21.09.2022 року, №33 від 30.09.2022 року, №39 від 23.09.2022 року, №25 від 30.09.2022 року, №41 від 30.09.2022 року, №36 від 19.09.2022 року, №40 від 27.09.2022 року у передбачений Податкового кодексу України строк, та їх фактична реєстрація відбулася, про що зазначено в акті перевірки та підтверджується матеріалами справи.
З огляду на викладені обставини, суд вважає, що позивачем вчинено всіх залежних від нього заходів для недопущення порушення законодавства при реєстрації податкових накладних №30 від 19.09.2022 року, №38 від 21.09.2022 року, №37 від 20.09.2022 року, №14 від 21.09.2022 року, №33 від 30.09.2022 року, №39 від 23.09.2022 року, №25 від 30.09.2022 року, №41 від 30.09.2022 року, №36 від 19.09.2022 року, №40 від 27.09.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Тобто, вина позивача в порушенні граничного строку реєстрації податкових накладних є відсутньою, що відповідно виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок притягнення його до відповідальності у вигляді штрафу спірним податковим повідомленням-рішенням від 08.08.2023 року №19625/15-32-04-08-20 в частині застосування штрафу у розмірі 60098,34 грн.
За таких обставин, висновки відповідача про порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних №30 від 19.09.2022 року, №38 від 21.09.2022 року, №37 від 20.09.2022 року, №14 від 21.09.2022 року, №33 від 30.09.2022 року, №39 від 23.09.2022 року, №25 від 30.09.2022 року, №41 від 30.09.2022 року, №36 від 19.09.2022 року, №40 від 27.09.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є необґрунтованими.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем не було пропущено встановлений граничний строк реєстрації податкових накладних №30 від 19.09.2022 року, №38 від 21.09.2022 року, №37 від 20.09.2022 року, №14 від 21.09.2022 року, №33 від 30.09.2022 року, №39 від 23.09.2022 року, №25 від 30.09.2022 року, №41 від 30.09.2022 року, №36 від 19.09.2022 року, №40 від 27.09.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому відсутні підстави для застосування відповідачем штрафних санкцій.
Виходячи із системного аналізу вищевказаних норм права та встановлених судом обставин, підтверджених наявними в матеріалах справи доказами, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, діяв всупереч та не у відповідності до вимог чинного законодавства, а відтак наведене рішення є протиправним, та таким, що підлягає скасуванню судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Авангард» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, зокрема, сплаченого судового збору, він підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань у відповідності до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Авангард» (вул. Ангарська, буд. 18А, смт. Авангард, Овідіопольський район, Одеська область, 67806, код ЄДРПОУ 43827308) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08 серпня 2023 року №19625/15-32-04-08-20 в частині застосування штрафу у розмірі 60098,34 грн. - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 08 серпня 2023 року №19625/15-32-04-08-20 в частині застосування штрафу у розмірі 60098,34 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія «Авангард» (вул. Ангарська, буд. 18А, смт. Авангард, Овідіопольський район, Одеська область, 67806, код ЄДРПОУ 43827308) сплачений судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяЛеонід СВИДА
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2024 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 119269604 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Свида Л.І.