Рішення
від 22.05.2024 по справі 129/970/24
ГАЙСИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 129/970/24

Провадження по справі № 2/129/587/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" травня 2024 р. Гайсинський районний суд Вінницької області

в складі головуючої судді Бондар О.В.,

розглянув без участі сторін та їх представників у підготовчому судовому засіданні в місті Гайсині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання недійсними правочинів та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -

установив:

Позивачі 15.03.2024 р. звернулися до суду із позовом, в якому просили суд визнати недійсними заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про відмову від прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_4 за реєстровими номерами 2827,2828 посвідчені приватним нотаріусом Звенигородського нотаріального округу Бедратою Н.М. 06.08.2011 р.; визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право приватної власності на 1/2 частку земельної ділянки, що розташована на території Ладижинсько-Хутірської сільської ради Гайсинського району Вінницької області кадастровий номер 0520882200:02:001:0050 розміром 1,3578 га в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , - за кожною.

Позовні вимогиобґрунтували наступним. ІНФОРМАЦІЯ_2 в селіЛад-ХуториГайсинського районуВінницької областіпомер ОСОБА_4 ,який доводивсябатьком позивачам;заповіту навипадок своєїсмерті незалишав;після йогосмерті залишилосьспадкове майно,яке складаєтьсяіз земельноїділянки 1,3578га,що розташованана територіїЛад.Хутірської сільськоїради згіднодержавного актуна правоприватної власностіна землюIV-BH№ 009089від 08.11.2002року;позивачі єспадкоємцями першоїчерги,а відповідач ОСОБА_3 -рідний братспадкодавця,-є спадкоємцемдругої черги. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народилися вЧеркаській областім.Ватутіне,подружнє життяїх батьківне склалосячерез зловживаннябатьком алкогольниминапоями,ще унеповнолітньому віцідітей батькирозлучилась ібатько виїхавжити насвою батьківщинуу селоЛад-Хутори,зав`язок зпозивачами батьконе підтримував;в 2011р.до нихприїхав братбатька ОСОБА_3 ,повідомив просмерть батька,просив написативідмови відспадщини післясмерті ОСОБА_4 ,бо вінхоче оформитихату,в якійпроживав батькодо днясмерті,так якце їхнійбатьківський будинокі вінне хочевтрачати зним зв`язок,планує доглядатита займатисьсільським господарством,про тещо доскладу спадковогомайна батька,окрім будинку,є щеземельна ділянка,відповідач неповідомив.На моментскладання оскаржуванихвідмов відприйняття спадщинисестри булидосить юноговіку,тільки взялишлюби,у ОСОБА_1 на рукахбула новонародженадитина;про земельніділянки врозмірі земельнихчасток (паїв)жителям сілвони натой часне знали,тому щопрожили всежиття вмісті,якоїсь родиниз села(крімбатька зяким неспілкувались)більш немали,а томуне передбачалипро можливістьіснування такоїземельної ділянкита нерозуміли їїцінність дляних.12.08.2011р.відповідач звернувсядо державноїнотаріальної конториспадкову справупісля смерті ОСОБА_4 ,04.08.2017р.отримав постановупро відмовуу вчиненнінотаріальної дії,оскільки вдержавному акті,що подавостанній нарозгляд нотаріусу,вона помітилавиправлення тапотертості,в кінці2017року відповідачзвернувся досуду зпозовною заявоюпро визнанняправа власностіна земельнуділянку впорядку спадкуванняза законом,з позовноїзаяви ОСОБА_1 і ОСОБА_2 дізнались пронаявність земельноїділянки (паю)у померлогобатька,надіслали досуду відзивна позовнузаяву їхдядька,ухвалою від14.08.2018року йогопозовну заявубуло залишенобез розгляду.З огляду на зазначені обставини вважають, що складені заяви відмови від прийняття спадщини після померлого ОСОБА_4 за реєстровими номерами 2827 та 2828 від 06.08.2011 року посвідчені приватним нотаріусом Звенигородського нотаріального округу Бедратою Н.М. є недійсними.

Позивачі в судове засідання не прибули, належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи, надіслали до суду заяву, в якій просять справу розглянути у їх відсутність, вимоги позову підтримують, просять їх задовільнити.

Відповідач ОСОБА_3 в поданій до суду заяві просить справу розглянути без нього, позовні вимоги визнає повністю і безумовно, не заперечує проти визнання за позивачами права приватної власності на земельну ділянку в рівних частках після смерті їх батька.

Відповідно до ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у зв`язку із повним та безумовним визнанням відповідачем позовних вимог.

За відсутності сторін фіксування процесу розгляду справи технічними засобами не здійснювалося.

З урахуванням досліджених судом доказів в матеріалах справи та вимог закону суд визнає за необхідне задовольнити позовні вимоги повністю з таких підстав.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в селіЛад-ХуториГайсинського районуВінницької областіпомер ОСОБА_4 ,який єбатьком ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ;після йогосмерті залишилосьспадкове майно,яке складаєтьсяіз земельноїділянки розміром1,3578га натериторії Лад.Хутірської сільськоїради дляведення товарногосільськогосподарського виробництвазгідно державногоакту направо приватноївласності наземлю IV-BH№ 009089від 08.11.2002року;позивачі єспадкоємцями першоїчерги,а відповідач ОСОБА_3 -рідний братспадкодавця,-є спадкоємцемдругої черги. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народилися вЧеркаській областім.Ватутіне,подружнє життяїх батьківне склалосячерез зловживаннябатьком алкогольниминапоями,ще унеповнолітньому віцідітей батькирозлучилась ібатько виїхавжити насвою батьківщинуу селоЛад-Хутори,зав`язок зпозивачами батьконе підтримував;в 2011р.до нихприїхав братбатька ОСОБА_3 ,повідомив просмерть батька,просив написативідмови відспадщини післясмерті ОСОБА_4 ,бо вінхоче оформитихату,в якійпроживав батькодо днясмерті,так якце їхнійбатьківський будинокі вінне хочевтрачати зним зв`язок,планує доглядатита займатисьсільським господарством,про тещо доскладу спадковогомайна батька,окрім будинку,є щеземельна ділянка,відповідач неповідомив.На моментскладання оскаржуванихвідмов відприйняття спадщинисестри незнали іне передбачалипро можливістьіснування земельноїділянки убатька тане розумілиїї цінністьдля них.12.08.2011 р. відповідач звернувся до державної нотаріальної контори спадкову справу після смерті ОСОБА_4 , 04.08.2017 р. отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, в кінці 2017 року відповідач звернувся до суду з позовною заявою про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, з позовної заяви ОСОБА_1 і ОСОБА_2 дізнались про наявність земельної ділянки (паю) у померлого батька, надіслали до суду відзив на позовну заяву їх дядька, ухвалою від 14.08.2018 року його позовну заяву було залишено без розгляду, за таких обставин під час складення ними заяв про відмову від прийняття спадщини після померлого ОСОБА_4 за реєстровими номерами 2827 та 2828 від 06.08.2011 року посвідчені приватним нотаріусом Звенигородського нотаріального округу Бедратою Н.М., вони були обмануті відповідачем щодо складу спадкового майна; у разі наявності у них інформації про наявність у власності батька земельної ділянки такі відмови не здійснили би.

Зазначені позивачами обставини справи не оспорюються і повністю визнаються відповідачем.

Відповідно доч.1ст.230ЦК Україниякщо однаіз сторінправочину навмисноввела другусторону воману щодообставин,які маютьістотне значення(частинаперша статті229цього Кодексу),такий правочинвизнається судомнедійсним.Обман має місце, якщо сторона заперечує наявність обставин, які можуть перешкодити вчиненню правочину, або якщо вона замовчує їх існування.

Згідно правовоговисновку ВерховногоСуду,який викладенов постановівід 01серпня 2018року усправі № 455/1011/17, - тлумачення статті 230 ЦК України свідчить, що під обманом розуміється умисне введення в оману сторони правочину його контрагентом щодо обставин, які мають істотне значення. Тобто при обмані завжди наявний умисел з боку другої сторони правочину, яка, напевно знаючи про наявність чи відсутність тих чи інших обставин і про те, що друга сторона, якби вона володіла цією інформацією, не вступила б у правовідносини, невигідні для неї. спрямовує свої дії для досягнення цілі - вчинити правочин. Обман може стосуватися тільки обставин, які мають істотне значення, тобто природи правочину, прав та обов`язків сторін, властивостей і якостей речі, які значно знижують її цінність або можливість використання за цільовим призначенням.

Обман, що стосується обставин, які мають істотне значення, має доводитися позивачем як стороною, яка діяча під впливом обману. Отже, стороні, яка діяла під впливом обману, необхідно довести: по-перше, обставини, які не відповідають дійсності, але які є істотними для вчиненого нею правочину; по-друге, що їх наявність не відповідає її волі перебувати у відносинах, породжених правочином; по-третє, що невідповідність обставин дійсності викликана умисними діями другої сторони правочину.

Тобто, правочин визнається вчиненим під впливом обману у випадку навмисного введення іншої сторони в оману щодо обставин, які впливають на вчинення правочину. На відміну від помилки, ознакою обману є умисел у діях однієї зі сторін правочину.

Наявність умислу в діях відповідача, істотність значення обставин, щодо яких особу введено в оману, і сам факт обману повинна довести особа, яка діяча під впливом обману. Обман щодо мотивів правочину не має істотного значення.

Отже,свідомо замовчуючипро існуванняземельної ділянкирозміром 1,3578га натериторії Лад.Хутірської сільськоїради дляведення товарногосільськогосподарського виробництвазгідно державногоакту направо приватноївласності наземлю IV-BH№ 009089від 08.11.2002року вскладі спадщинипісля смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . ОСОБА_4 ,його браті спадкоємецьпомерлого другоїчерги зазаконом відповідач ОСОБА_3 шляхом обмануотримав відпозивачів відмовивід прийняттяспадщини післясмерті батька ОСОБА_4 , якби позивачам було відомо про склад спадщини, то відмови від прийняття спадщини ними би не надавались, то такі правочини у виді заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про відмову від прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_4 за реєстровими номерами 2827,2828 посвідчені приватним нотаріусом Звенигородського нотаріального округу Бедратою Н.М. 06.08.2011 р., необхідно визнати недійсними.

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно із ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

Крім того, п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року за № 7 передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до п.9 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень», за яким документом, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на нерухоме майно, є рішення суду щодо права власності на нерухоме майно.

Відповідно до постанови державного нотаріуса Гайсинської державної нотаріальної контори Петух Н.П. від 04.08.2017 р. про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 у спадковій справі № 497/2011, заведеної 12.08.2011 р. до майна померлого ОСОБА_4 , у поданому ОСОБА_3 . державному акті на право приватної власності на землю серії IV-ВН №009089 наявні незастережені виправлення та дописки про власника земельної ділянки ОСОБА_4 , що унеможливлює оформлення позивачами спадкових прав на земельну ділянку в позасудовому порядку. Додатком до рішення 3-ої сесії 4 скликання Лад-Хутірської сільської ради Гайсинського району від 29.10.2002 р. є список громадян Лад-Хутірської сільської ради, яким видаються державні акти на право власності на землю, де в п. 92 зазначений ОСОБА_4 ; витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 18.09.2015 р. підтверджено, що у приватній власності ОСОБА_4 є земельна ділянка розміром 1,3578 га на території Лад. Хутірської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва вартістю 31306,72 грн., дата державної реєстрації земельної ділянки 08.11.2002 р., кадастровий номер 0520884000:02:001:0050, відповіддю відділу Держгеокадастру у Гайсинському районі від 23.02.2016 року підтверджується видача державного акту гр. ОСОБА_5 та уточнюється кадастровий номер та площа земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.

ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , дочки ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , є спадкоємцями за законом після його смерті, однак через незастережені виправлення та дописки про власника земельної ділянки у державному акті на право приватної власності на землю серії IV-ВН №009089, про що зазначено у постанові державного нотаріуса Гайсинської державної нотаріальної контори Петух Н.П. від 04.08.2017 р. про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 у спадковій справі № 497/2011, не можуть оформити спадщину за законом після смерті свого батька, то з метою захисту прав позивачів на мирне володіння спадковим майном, суд визнає за необхідне визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право приватної власності на 1/2 частку земельної ділянки, що розташована на території Ладижинсько-Хутірської сільської ради Гайсинського району Вінницької області кадастровий номер 0520882200:02:001:0050 розміром 1,3578 га в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , - за кожною.

Керуючись ст. 258, 259, 263, 264, 265, 267, 271-273 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позовні вимогизадовольнити повністю.

Визнати недійсними заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про відмову від прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_4 за реєстровими номерами 2827,2828 посвідчені приватним нотаріусом Звенигородського нотаріального округу Бедратою Н.М. 06.08.2011 р.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , право приватної власності на 1/2 частку земельної ділянки, що розташована на території Ладижинсько-Хутірської сільської ради Гайсинського району Вінницької області кадастровий номер 0520882200:02:001:0050 розміром 1,3578 га в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , право приватної власності на частку земельної ділянки, що розташована на території Ладиженсько-Хутірської сільської ради Гайсинського району Вінницької області кадастровий номер 0520882200:02:001:0050 розміром 1,3.578 га. в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення.

Суддя:

СудГайсинський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.05.2024
Оприлюднено27.05.2024
Номер документу119271539
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —129/970/24

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Бондар О. В.

Рішення від 22.05.2024

Цивільне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Бондар О. В.

Рішення від 22.05.2024

Цивільне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Бондар О. В.

Ухвала від 08.04.2024

Цивільне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Бондар О. В.

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Бондар О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні