Номер справи 220/117/24
Номер провадження № 2/220/89/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2024 року смт.Велика Новосілка Донецької області
Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючої-судді Дурач О.А.
за участю секретаря Сербіної І.В.
представника позивача ОСОБА_1
третьої особи ОСОБА_2
свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , представник позивачів ОСОБА_1 до Комарської сільської військової адміністрації Волноваського району Донецької області, третя особа: ОСОБА_2 , ОСОБА_7 про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
22.01.2024 р. позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
Провадження у справі відкрито ухвалою суду від 22.01.2024 р., призначено у порядку загального позовного провадження, та витребувано: у Головного управління ДМС України в Донецькій області інформацію за наявними обліками РТГ ІП "Реєстрація місця проживання" ЄІАС УМП ДМС України про місце проживання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; у приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Касицької Л.М. копію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ; у Комарської сільської ради копію заповіту посвідченого 01 червня 2017 року секретарем виконкому Комарської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області Давідовою Т.Л. за реєстровим номером № 168, на ім`я ОСОБА_8 ; у Міністерства соціальної політики України, відомості про контактний номер телефону, електронної адреси, та про адресу реєстрації як внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , останнє місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , та ОСОБА_7 , РНОКПП невідомо, ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 ; у Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Донецькій області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), відомості відносно родинних зв`язків ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьків, дітей, братів, сестер, а також відомості, чи не зареєстровано їх смерть, у разі наявності.Ухвала суду виконана. 16.04.2024 р. справу призначено до розгляду.
Короткий зміст вимог позовної заяви
Позовні вимоги позивач обґрунтовував наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся позивачів ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 актовий запис №58.
Після смерті померлої відкрилася спадщина - земельна ділянка розміром 6,87га кадастровий номер 1421282400:01:001:0190, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташована на території Комарської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області.
ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_5 син ОСОБА_8 та батько позивачів.
Мати позивачів ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 та батько ОСОБА_9 з 1995 року перебували у близьких стосунках, а з лютого 1997 року по 2003 рік проживали разом у цивільному шлюбі однією родиною. Проживали в будинку його батьків ОСОБА_8 та ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_7 у них народилася донька ОСОБА_11 , а ІНФОРМАЦІЯ_8 донька ОСОБА_5 . В грудні 2003 року батьки позивачів розійшлися дівчата залишилися проживати разом з матір`ю, проте ОСОБА_9 допомагав їй виховувати та утримувати дітей, надавав кошти для дітей, піклувався про них цікавився їх успіхами в навчанні.
ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_9 помер у віці 43 років. За життя він визнавав себе батьком дітей народжених ОСОБА_2 , брав участь у вихованні та утриманні, але через різні життєві обставини вони не змогли подати заяву до РАЦС для реєстрації його батьківства щодо дітей і тому у свідоцтві про народження дітей відомості про батька вказані згідно з ч.1 статті 135 К України.
Факт батьківства померлого ОСОБА_9 , відносно позивачів також підтверджується сімейними світлинами разом із бабусею ОСОБА_8 та ОСОБА_2 та дітьми в різних життєвих ситуаціях, в різні проміжки часу, в тому числі з весілля ОСОБА_12 на якій сфотографовані вона з нареченим та бабуся з дідусем, тобто батьки ОСОБА_9 , що свідчить про близькі родинні відносини та визнання позивачів онуками.
Бабуся позивачів, також визнавала за життя позивачів своїми онуками, була впевнена, що ОСОБА_5 та ОСОБА_11 це біологічні діти її сина. На даний час позивачі вже повнолітні особи, а їх мати є заінтересованою особою по справі. Встановлення факту батьківства стосовно ОСОБА_9 , необхідно для встановлення факту родинних відносин між позивачами та ОСОБА_8 оформлення спадщини після смерті бабусі за правом представлення.
Позивачі після смерті бабусі звернулися в установленому законом порядку із заявами про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Великоновосілківського районного нотаріального округу Гукова О.В. Разом із заявами позивачі надали нотаріусу оригінал державного акту на земельну ділянку, яка залишилася в матеріалах спадкової справи. Нотаріус при прийняті заяв та заведенні спадкової справи після смерті ОСОБА_8 повідомив, що не зможе оформити та видати свідоцтво про право на спадщину, оскільки ними не надано документів що підтверджують родинний зв`язок.
02.12.2021 року позивачі маючи намір реалізувати своє право на спадщину звернулися до адвоката за професійною правовою допомогою з приводу звернення до суду з позовом про встановлення факту родинних відносин для подальшого оформлення свої спадкових прав. Протягом деякого часу мною вживалися заходи для отримання письмових доказів та встановлення свідків, які можуть підтвердити факт батьківства. Повномасштабне вторгнення РФ на територію України та оголошення військового стану з 24.02.2022 року ускладнили процес збирання доказів та пошуку свідків та подальшого звернення до суду.
Згідно Інформації Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 17.01.2024 року, архів приватного нотаріуса Великоновосілківського районного нотаріального округу Гукова О.В. із зони активних бойових дій не був переміщений та знаходиться в смт Велика Новосілка. Документи до Донецького обласного державного нотаріального архіву не передавались та не були вивезені з адреси розташування контори у зв`язку з веденням активних бойових дій на території Донецької області. Нотаріальна діяльність приватного нотаріуса Гукова О.В. зупинена з 01.08.2022 відповідно до частини другої статті 291 Закону України «Про нотаріат» шляхом подання заяви до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків). Інформація про укладення договору заміщення з іншим нотаріусом від приватного нотаріуса Гукова О.В. до міжрегіонального управління не надходила. Враховуючи вищевикладене, доступ до спадкових справ, заведених приватним нотаріусом Гуковим О.В., наразі відсутній.
19.12.2023 року позивачі звернулися до приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Касицької Л.М., однак надати документи, що підтверджують родинний зв`язок та оригінал державного акту надати не змогли оскільки він залишився в матеріалах спадкової справи заведеної приватним нотаріусом Гуковим О.В. Ці обставини стали причиною відмови у вчинення нотаріальної дії у видачі свідоцтв про право на спадщину, що змушує позивачів звертатися до суду з даним позовом.
Окрім того, після отримання позивачами постанов про відмову у вчиненні нотаріальної дії та під час підготовки позовної заяви мною було встановлено, що ОСОБА_8 прийняла, звернулася до приватного нотаріуса Гукова О.В., проте не отримала за життя свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку кадастровий номер 1421282400:01:001:0191, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташована на території Комарської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області, яку вона за життя фактично успадкувала після смерті чоловіка - ОСОБА_10 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_10 . Позивачам відомо, що після смерті чоловіка ОСОБА_10 , ОСОБА_8 звернулася до приватного нотаріуса Великоновосілківського районного нотаріального округу Гукова О.В, як єдина спадкоємиця за законом та заповітом. Факт заведення спадкової справи № 105/2020 та прийняття спадщини за законом підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 16.10.2020 року №62080360 та довідкою Комарської сільської ради про місце відкриття спадщини та спадкоємців, що прийняли спадщину. Відтак у ОСОБА_8 за життя виникло право власності на земельну ділянку яка належала чоловіку, а тому ця земельна ділянка також є спадковим майном після її смерті. Крім того, у речах померлої позивачі знайшли заяву від 12.10.2020 року про прийняття спадщини за заповітом, складений померлим на її ім`я 01.06.2017 року та зареєстрований за №168. Проте, ні оригіналу, ні копії заповіту знайдено не було. Вказані факти свідчать проте, що заповіт було надано нотаріусу при оформленні права на спадщину.
Таким чином, при доведені своїх родинних зв`язків та відповідно права на спадкування, позивачі також мають право спадкування на земельну ділянку кадастровий номер 1421282400:01:001:0191, яка за життя належала їх діду, а після його смерті була успадкована бабусею, проте не отримано свідоцтва про право на спадщину.
Відповідачем у справі зазначає Комарську сільську військову адміністрацію, оскільки на території Комарської територіальної громади знаходиться спадкове майно. Інших спадкоємців не має на день смерті померла проживала одна. У спадкодавця, окрім сина ОСОБА_9 , був ще один син ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який спадщину не прийняв, оскільки більше 10 років (з 2014 року) жодних відомостей про себе не надавав, жодного разу не приїздив, місце знаходження його не відомо, відповідно він заяву не подавав, а тому є таким, що не прийняв спадщину.
Просить суд встановити факт, що ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 уродженець смт Велика Новосілка, Великоновосілківського району, Донецької області, громадянин України, померлий ІНФОРМАЦІЯ_9 , є батьком ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_12 , а ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_13 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 -бабусею.
Встановити факт, що ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 уродженець смт Велика Новосілка, Великоновосілківського району, Донецької області, громадянин України, померлий ІНФОРМАЦІЯ_9 , є батьком ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_14 , а ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_13 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 - бабусею.
Визнати за ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) право власності на 1/2 земельної ділянки загальною площею 6,87 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1421282400:01:001:0190, яка розташована за межами населених пунктів Комарської сільської ради, Волноваського району, Донецької області, у порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) право власності на 1/2 земельної ділянки загальною площею 5,85 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1421282400:01:001:0191, яка розташована за межами населених пунктів Комарської сільської ради, Волноваського району, Донецької області, у порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_4 ) право власності на 1/2 земельної ділянки загальною площею 6,87 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1421282400:01:001:0190, яка розташована за межами населених пунктів Комарської сільської ради, Волноваського району, Донецької області, у порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_4 ) право власності на 1/2 земельної ділянки загальною площею 5,85 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1421282400:01:001:0191, яка розташована за межами населених пунктів Комарської сільської ради, Волноваського району, Донецької області, у порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Процедура судового розгляду
У судовому засіданні представник позивачів ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги, надала пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Третя особа, ОСОБА_2 пояснила, що позивачі по справі є її рідними доньками. Вона, ОСОБА_2 , з ОСОБА_9 познайомились в 1997 році, проживали разом, в 1998 році народилась перша дитина ОСОБА_11 , в 2000 р. народилась друга донька. Але потім став розпускати руки, зламав щелепу, раніше судимий. Він приходив, спілкувались, діти були в баби ОСОБА_8 та дідуся ОСОБА_10 . Їй тяжко було їх виховувати, тому діти саме з ними жили. ОСОБА_13 дуже любив їх спільних дітей, не зважаючи ні на що, спілкувався з ними, визнавав їх своїми дітьми. ОСОБА_7 пропав, мама його шукала, з 2014 року не давав про себе знати, він як безвісти пропавший. Більше нема нікого зі спадкоємців.
Позивачі не виявили бажання приймати участь у розгляді справи, довіривши право захисту їх інтересів представнику ОСОБА_1 .
Відповідач Комарська сільська військова адміністрація Волноваського району Донецької області, третя особа ОСОБА_7 ,у судове засідання, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи і в установленому законом порядку, не з`явились повторно. Відповідач Комарська сільська військова адміністрація Волноваського району Донецької області про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись листом на офіційну адресу електронної пошти.
Суд з`ясовував відомості про зареєстроване місце реєстрації третьої особи ОСОБА_7 , проте, згідно відповіді Управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції від 26.01.2024 р., відомості про його місце реєстрації відсутні. Як вбачається з відповіді Міністерства соціальної політики від 29.01.2024 р., Інформація щодо ОСОБА_7 відсутня в ЄІБД ВПО. Крім того, згідно довідки Великоновосілківського ВП Волноваського ГУНП в Донецькій області № 6532 від 02.10.2020 р., ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкав АДРЕСА_2 , розшукується Великоновосілківським відділенням поліції Волноваського ГУНП, як безвісти зниклий (ОРС категорії «Р» №54-18 від 30.12.2014). Отже, третя особа ОСОБА_7 повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи за допомогою Веб оголошення на офіційному сайті «Судова влада» у відповідності до положень ч. 11 ст. 128 ЦПК України.
Відповідач та третя особа ОСОБА_7 докази поважності причин неявки не надали, заяв про відкладення розгляду справи від них не надходило. Суд вважає можливим розглянути справу без участі позивачів, зважаючи на те, що їх інтереси забезпечені участю їх представника ОСОБА_1 у судовому засіданні, та за відсутності представника відповідача, третьої особи ОСОБА_7 , відповідно до положень п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, на підставі наявних матеріалів справи, які містять достатньо даних про права та взаємовідносини сторін на теперішній час.
Свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні показав, що вони проживають в с. Новоочеретуватом всі, він знав покійного ОСОБА_9 , вони в цивільному шлюбі жили з ОСОБА_2 , з 1997 р., разом, до народження дітей. Коли діти народились, ОСОБА_14 з дітьми жили постійно у дідуся ОСОБА_10 , бабусі і дідусь опікувались ними. Бабуся, ОСОБА_8 , постійно до садка, школи проводжала. Батько їм не помагав, хоча визнавав їх своїми дітьми, але опікувалась бабуся ОСОБА_15 з дідусем. Бабуся брала їх іноді з собою на роботу. Бабуся та дідусь ОСОБА_15 визнавали їх за онуків. Він 43 роки живе в селі та все це бачив. ОСОБА_16 помер ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Свідок ОСОБА_4 суду показала, що знає ОСОБА_14 та ОСОБА_15 ,проживали в одному селі, а ОСОБА_17 та ОСОБА_18 по роботі знає. ОСОБА_2 знає з дитинства, в одному селі. Тємєрєшєв ОСОБА_19 проживав з народження зі своїми батьками, поки не помер. З ними брат проживав. З ОСОБА_21 проживав з 1997 р. в с. Федорівка, були діти, ОСОБА_22 та ОСОБА_23 . Вона їх знаю, вони ходили в школу, в садок. З народження діти проживали з бабусею та дідусем Тємєрєшєвими, вони їх визнавали онуками, опікувалися. В садок, до школи водили. ОСОБА_9 трохи опікувався та не опікувався, визнавав їх дітьми, звертався діточки мої, мої зайчики, називав по імені.
Фактичні обставини, встановлені судом
Вислухавши пояснення представника позивача, третьої особи ОСОБА_2 , показання свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , дослідивши матеріали спадкової справи до майна ОСОБА_8 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , матеріали даного провадження, судом фактично встановлено наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 актовий запис №58. Після смерті померлої відкрилася спадщина - земельні ділянки розташовані на території Комарської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області.
Щодо спадкової маси, яка залишилась після смерті ОСОБА_8 , суд зазначає наступне.
Згідно державного акту серії ЯБ № 470172, ОСОБА_8 , є власником земельної ділянки кадастровий номер 1421282400:01:001:0190, яка розташована за межами населених пунктів Комарської сільської ради Волноваського району Донецької області, площею 6,87 га.
Як вбачається з інформації з Реєстру речових прав на нерухоме майно 361782713, власником земельної ділянки, кадастровий номер 1421282400:01:001:0191, яка розташована за межами населених пунктів Комарської сільської ради Волноваського району Донецької області, площею 5,85 га, є ОСОБА_10 .
ОСОБА_10 помер ІНФОРМАЦІЯ_10 . Шлюбні відносини між ним та ОСОБА_8 підтверджуються свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 . Піля смерті чоловіка ОСОБА_10 , ОСОБА_8 звернулася до приватного нотаріуса Великоновосілківського районного нотаріального округу Гукова О.В, як єдина спадкоємиця за законом та заповітом. Факт заведення спадкової справи № 105/2020 та прийняття спадщини за законом підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 16.10.2020 року № 62080360. Згідно довідки Комарської сільської ради № 435 від 17.07.2020 р., ОСОБА_10 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_10 , на день смерті мешкав разом із ОСОБА_8 , за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, суду надана копія заповіту, складеного померлим ОСОБА_10 на ім`я ОСОБА_8 01.06.2017 року та зареєстрованого за №168, згідно якого земельну ділянку за Державним актом серії ЯБ № 470173, площею 5,85 га, він заповідає дружині, ОСОБА_8 . Вказане свідчить про волю спадкодавця передати ОСОБА_8 належну йому земельну ділянку у разі своєї смерті.
Таким чином, ОСОБА_8 прийняла спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_10 , у т.ч. земельну ділянку, кадастровий номер 1421282400:01:001:0191, яка розташована за межами населених пунктів Комарської сільської ради Волноваського району Донецької області, площею 5,85 га, на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України, шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, за заповітом.
Спадкоємцями ОСОБА_8 першої черги є ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_5 - син, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - син. Родинні стосунки між ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 підтверджуються відповіддю Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.01.2024 р., надану на ухвалу суду про витребування доказів. Докази на підтвердження родинних стосунків з відповідачем ОСОБА_7 не надано.
Даних щодо заяв ОСОБА_7 про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_8 , отримання ним свідоцтва про праву на спадщину, суду не надано. Згідно довідки Великоновосілківського ВП Волноваського ГУНП в Донецькій області № 6532 від 02.10.2020 р., виданої ОСОБА_8 , її син, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкав АДРЕСА_2 , дійсно розшукується Великоновосілківським відділенням поліції Волноваського ГУНП, як безвісти зниклий (ОРС категорії «Р» №54-18 від 30.12.2014).
ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_9 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 .
Згідно довідки Комарської сільської ради № 13 від 18.01.2024 р., ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_15 , на день смерті мешкала за адресою: АДРЕСА_2 , сама.
Таким чином, онуки спадкодавця, ОСОБА_8 , та діти ОСОБА_9 , мають право на спадкування відповідно до положень ст.. 1266 ЦК України (спадкування за правом представлення), оскільки вони є спадкоємцями після померлого ОСОБА_9 (спадкоємець першої черги), який не встиг прийняти спадщину після ОСОБА_8 (спадкодавця).
Вирішуючи питання про право спадкування позивачів на майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_8 , вирішуючи вимоги про встановлення факту родинних відносин між позивачами та ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , досліджуючи надані суду докази, суд зазначає наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_7 народилась позивач ОСОБА_11 , згідно даних свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 , її батьками зазначено ОСОБА_24 та ОСОБА_2 . Як вбачається з Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України 00033238910, відомості про батька записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Після реєстрації шлюбу з ОСОБА_25 29.04.2017 р., прізвище позивача ОСОБА_11 змінено на « ОСОБА_26 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб, серії НОМЕР_8 .
ІНФОРМАЦІЯ_8 народилась позивач ОСОБА_5 , згідно даних свідоцтва про народження серії НОМЕР_9 , її батьками зазначено ОСОБА_24 та ОСОБА_2 . Як вбачається з Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України 00033213573, відомості про батька записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Третя особа, ОСОБА_2 та свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , у судовому засіданні підтвердили факт батьківства ОСОБА_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , щодо дітей, позивачів по даному провадженню - ОСОБА_5 та ОСОБА_27 , а в свою чергу, й той факт, що ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 є рідною бабусею позивачів.
З метою прийняття спадщини після смерті ОСОБА_8 , позивач ОСОБА_5 19.12.2023 р., заява № 237, звернулась до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину до нотаріуса ОСОБА_28 , зазначивши, що спадщину після померлої вона прийняла шляхом подання заяви про прийняття спадщини приватному нотаріусу Гукову О.В., яким було заведено спадкову справу 15.07.2021 р. № 102/2021.
Позивач ОСОБА_27 19.12.2023 р. звернулась з аналогічною заявою до нотаріуса, яка зареєстрована під № 238, зазначивши також, зазначивши, що спадщину після померлої ОСОБА_8 вона прийняла шляхом подання заяви про прийняття спадщини приватному нотаріусу Гукову О.В., яким було заведено спадкову справу 15.07.2021 р. № 102/2021.
Інформація про первинне заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_8 приватним нотаріусом Гуковим О.В. ( АДРЕСА_3 ) саме 15.07.2021 р. за № 102/2021 підтверджується відповідними даними зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину). І, хоча у даній довідці не зазначаються прізвища осіб, за заявами яких заведено спадкову справу, надані суду докази у своїй сукупності та логічному зв`язку, цілком відтворюючи хронологію подій, дають суду підстави вважати, що дану спадкову справу заведено саме за заявою позивачів, а отже, ними не пропущено строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_8 , встановлений положеннями ст.. 1270 ЦК України. Разом із заявами позивачі надали нотаріусу оригінал державного акту на земельну ділянку, яка залишилася в матеріалах спадкової справи, що не спростовано у судовому засіданні.
Судом перевірено коло спадкоємців померлої ОСОБА_8 та померлого ОСОБА_9 , інші спадкоємці не встановлені, виходячи з даних відповіді Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 30.01.2024 р., наданої на ухвалу суду про витребування доказів, а також матеріалів спадкової справи до майна ОСОБА_8 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_15 .
Також, згідно Інформації Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 17.01.2024 року, архів приватного нотаріуса Великоновосілківського районного нотаріального округу Гукова О.В. із зони активних бойових дій не був переміщений та знаходиться в смт Велика Новосілка. Документи до Донецького обласного державного нотаріального архіву не передавались та не були вивезені з адреси розташування контори у зв`язку з веденням активних бойових дій на території Донецької області. Нотаріальна діяльність приватного нотаріуса Гукова О.В. зупинена з 01.08.2022 відповідно до частини другої статті 291 Закону України «Про нотаріат» шляхом подання заяви до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків). Інформація про укладення договору заміщення з іншим нотаріусом від приватного нотаріуса Гукова О.В. до міжрегіонального управління не надходила. Враховуючи вищевикладене, доступ до спадкових справ, заведених приватним нотаріусом Гуковим О.В., наразі відсутній..
Отже, виконати вищезазначену ухвалу Великоновосілківського районного суду Донецької області немає можливості. Вказане не може бути перешкодою для реалізації спадкових прав позивача.
Мотиви, з яких виходить суд і застосовані норми права
Вирішуючи вимоги про встановлення факту батьківства, суд приймає до уваги наступні правові норми.
Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Статтею 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Захист цивільних прав це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Частиною 1 ст. 52 Конституції України визначено, що діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним. При розгляді справи суди повинні враховувати інтереси малолітньої дитини, права якої, за будь-яких обставин, мають бути захищені.
Відповідно до змісту ч.ч. 1, 2 ст. 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.
Відповідно до ст. 130 Сімейного Кодексу України (надалі - СК України) у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Згідно зі ст.7 Конвенції про права дитини, яка ратифікована Верховною радою України 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно ч. 4 ст. 128 СК України позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою. У разі смерті матері, а також за неможливості встановити місце її проживання чи перебування запис про матір та батька дитини провадиться відповідно до цієї статті, за заявою родичів, інших осіб або уповноваженого представника закладу охорони здоров`я, в якому народилася дитина.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пленум Верховного Суду України в п.15 постанови № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказав, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення факту визнання батьківства щодо дитини, народженої до 1 жовтня 1968 року, розглядаються судом у випадках, коли померла особа визнавала себе батьком дитини до цієї дати. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини. В третьому абзаці п.13 вказаної постанови Пленум Верховного Суду України вказав, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Крім цього, Пленум Верховного Суду України в абз. 3-5 п.7 постанови № 3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вказав, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт батьківства може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до п.п. 20 п. 1 Розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч.1 ст.81 ЦПК України).
Щодо визнання права власності на спадкове майно, суд зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі ст.ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, цивільні права та обов`язки спадкодавця, у тому числі право власності на нерухоме майно, можуть переходити у спадщину.
За змістом статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а у разі його відсутності, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК.
Відповідно до ч. ст. 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ст. 125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, а також право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину (ч.1 і ч.2 ст.126 ЗК України).
Відповідно до ст.126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про нотаріат», на майно, що переходить за правом спадкоємства до спадкоємців або держави, нотаріусом або в сільських населених пунктах - посадовою особою органу місцевого самоврядування, яка вчиняє нотаріальні дії, за місцем відкриття спадщини видається свідоцтво про право на спадщину.
Відповідно до п. 2.1, 2.2, 2.4 розділу 2 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. №296/5 спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про відкликання заяви про прийняття спадщини або про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, заяви спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), заяви про видачу свідоцтва виконавцю заповіту, заяви виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень, заяви другого з подружжя про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, заяви про вжиття заходів до охорони спадкового майна, претензії кредиторів.
При заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту.
У разі підтвердження факту заведення спадкової справи іншим нотаріусом нотаріус відмовляє заявнику у прийнятті заяви (іншого документа) та роз`яснює право її подачі за місцезнаходженням цієї справи, а у разі потреби (неправильно визначено місце відкриття спадщини) витребуває цю справу для подальшого провадження.
Відповідно до ст.67 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, а тому за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину не підлягають судовому розглядові. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися в суд за правилами позовного провадження.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Висновки суду за результатами розгляду позову
Дослідивши надані докази, беручи до уваги пояснення свідків та проаналізувавши їх у їх сукупності та логічному взаємозв`язку, суд прийшов до висновку, що У судовому засіданні встановлено, що позивачі є дітьми ОСОБА_9 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_9 , та, в свою чергу онуками спадкодавця, ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . Враховуючи наведене, є їх спадкоємцями, та мають право а спадщину після смерті ОСОБА_8 на праві представлення. Спадкодавець ОСОБА_8 дійсно мала у власності за життя зазначені у позовній заяві земельні ділянки, але у зв`язку зі втратою правовстановлюючих документів на них, заведення спадкової справи нотаріусом, діяльність якого припинена та не вивезенням нотаріальних документів з місця заведення спадкової справи у зв`язку з активними бойовими діями, позивачі на мають законодавчої можливості оформити свої спадкові права у нотаріальному порядку.
Тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позову та наявність підстав для його задоволення.
Щодо судового збору
Позивач не заявляє у позові вимог про стягнення з відповідача судового збору тому судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст.ст.16, 181, 328, 392, 1216, 1218, 1220, 1223, 1225 ЦК України, ст. 66,67 Закону України «Про нотаріат», ст.ст. 3, 4, 10, 12, 13, 19, 60, 79-81, 174, 235, 247, 258-259, 263-265, 273, 315, 352, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , представник позивачів ОСОБА_1 до Комарської сільської військової адміністрації Волноваського району Донецької області, третя особа: ОСОБА_2 , ОСОБА_7 про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт, що ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 уродженець смт Велика Новосілка, Великоновосілківського району, Донецької області, громадянин України, померлий ІНФОРМАЦІЯ_9 , є батьком ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_12 , а ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_13 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 -бабусею.
Встановити факт, що ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 уродженець смт Велика Новосілка, Великоновосілківського району, Донецької області, громадянин України, померлий ІНФОРМАЦІЯ_9 , є батьком ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_14 , а ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_13 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 - бабусею.
Визнати за ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) право власності на 1/2 земельної ділянки загальною площею 6,87 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1421282400:01:001:0190, яка розташована за межами населених пунктів Комарської сільської ради, Волноваського району, Донецької області, у порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) право власності на 1/2 земельної ділянки загальною площею 5,85 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1421282400:01:001:0191, яка розташована за межами населених пунктів Комарської сільської ради, Волноваського району, Донецької області, у порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_4 ) право власності на 1/2 земельної ділянки загальною площею 6,87 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1421282400:01:001:0190, яка розташована за межами населених пунктів Комарської сільської ради, Волноваського району, Донецької області, у порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_4 ) право власності на 1/2 земельної ділянки загальною площею 5,85 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1421282400:01:001:0191, яка розташована за межами населених пунктів Комарської сільської ради, Волноваського району, Донецької області, у порядку спадкування за законом після смерті бабусі ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду безпосередньо або через Великоновосілківський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення складено 27.05.2024 р.
Суддя: О.А. Дурач
Суд | Великоновосілківський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2024 |
Оприлюднено | 28.05.2024 |
Номер документу | 119288583 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Великоновосілківський районний суд Донецької області
Дурач О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні