Справа № 308/4611/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2024 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої судді - Лемак О.В.,
присяжних - Теплова Л.І., Ткач Л.М.,
за участі секретаря судового засідання - Сухан Н.В.,
заявників - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
представника служби у справах дітей
Ужгородської районної військової адміністрації - Каменца О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , за участю заінтересованих осіб: Орган опіки та піклування Ужгородської районної військової адміністрації, Благодійна організація «Будинок Милосердя «Добрий самаритянин», відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про усиновлення, -
ВСТАНОВИВ:
Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду де заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Ужгородської районної військової адміністрації, Благодійна організація «Будинок Милосердя «Добрий самаритянин», відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усиновлення.
Свої вимоги заявники мотивують тим, що вони ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , являються подружжям та вирішили усиновити дитину, у зв`язку із чим 16.08.2022 року їх було поставлено на облік, як кандидатів в усиновлювачі. 06 березня 2024 року надано висновок про доцільність усиновлення ними дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мати дитини за рішенням суду позбавлена батьківських прав, відомості про батька записані у порядку ст.135 СК України. Згідно медичних висновків вони є здоровими, на обліках у психіатра чи нарколога не перебувають, спиртними напоями не зловживають, наркотичні засоби не вживають, не судимі, мають житло та доходи. Враховуючи те, скільки в світі покинутих дітей, дітей сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, вони вирішили хоча б одній дитині подарувати сім`ю, любов та турботу батьків.
З огляду на викладене просили суд : оголосити ОСОБА_1 , громадянку України, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3 усиновлювачами дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; змінити прізвище усиновленої дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », по батькові з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », змінити дату народження із ІНФОРМАЦІЯ_4 на ІНФОРМАЦІЯ_5 та змінити місце народження із Перечинський район м.Перечин на Ужгородський район м.Ужгород. Записати ОСОБА_1 , громадянку України матір`ю, а батьком - ОСОБА_2 , громадянина України.
В судовому засіданні заявники подану заяву підтримали, просили її задовольнити
Представник заінтересованої особи - служби у справах дітей Ужгородської районної військової адміністрації - Каменца О.А., в судовому засіданні проти задоволення заяви не заперечила та підтримала висновок від 06.03.2024 про доцільність усиновлення заявниками неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1
Представники БО «Будинок Милосердя «Добрий самаритянин», Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, заявники перебувають у зареєстрованому шлюбі з 17.11.2011 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_1 , актовий запис № 504.
Згідно з копією свідоцтва про народження Серія НОМЕР_2 , у заявників під час шлюбу, ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася донька ОСОБА_8 .
Рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 26 жовтня 2023 року позбавлено ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , батьківських прав відносно малолітньої ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням служби у справах дітей Ужгородської міської ради №531/23/02-06 від 16.08.2022, заявники поставлені на облік кандидатів в усиновлювачі.
06.03.2024 року службою у справах дітей Ужгородської районної військової адміністрації Закарпатської області надано висновок про доцільність усиновлення № 813/18/01-12, згідно з яким служба у справах дітей вважає доцільним усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , що перебуває на утриманні благодійної організації «Будинок Милосердя «Добрий Самаритянин», громадянами України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Статтею 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Статтею 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про усиновлення.
Згідно ст.207 СК України, усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, і усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Згідно з ст.217 СК України, усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.
Відповідно до п.6 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч.1 - 3 ст. 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
Відповідно до п. 8 вказаної постанови, за змістом ст. 217 СК у випадках, коли дитина, стосовно якої розглядається питання про усиновлення, має батьків, обов`язковою умовою його позитивного вирішення є їхня вільна та безумовна згода. При цьому необхідно враховувати, що до набрання рішенням суду про усиновлення законної сили кожен із батьків може відкликати свою згоду незалежно від мотивів.
Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення (ст. 225 СК України).
Особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача, у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини (ст. 229 СК України).
Відповідно до вимог ст. 231 СК України, якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.
З огляду на те, що усиновлення неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , не суперечить її інтересам, заявники здатні створити для дитини належний матеріально - побутовий рівень проживання, спроможні забезпечити її належне виховання, навчання та утримання, стабільні та гармонійні умови життя, позитивний висновок органу опіки та піклування, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Суд також вважає за необхідне, у відповідності до ст. ст. 229, 231 СК України, задовольнити вимогу заявника та внести зміни до актового запису про народження дитини.
На підставі ст.ст. 207, 211, 217, 218, 219, 224, 229, 233 СК України, керуючись ст.ст. 9, 8, 293-294, 310-314, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву - задовольнити.
Оголосити ОСОБА_1 , громадянку України, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3 усиновлювачами дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , складений 06.05.2021 року, Перечинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), актовий запис №121, вказавши наступні відомості: змінити прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », по батькові з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », змінити дату народження із ІНФОРМАЦІЯ_4 на ІНФОРМАЦІЯ_5 , змінити місце народження із Перечинський район м.Перечин на Ужгородський район м.Ужгород. В графі «Мати» записати ОСОБА_1 , громадянку України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , В графі «Батько» записати ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Лемак
Присяжні: Л.І. Теплова
Л.М. Ткач
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2024 |
Оприлюднено | 28.05.2024 |
Номер документу | 119289978 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Лемак О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні