Рішення
від 17.05.2024 по справі 308/5134/24
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/5134/24

2/308/970/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2024 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:

головуючого судді - Зарева Н.І., за участю:

секретаря судового засіданні - Віраг Е.М.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом:

Служби у справах дітей Виконавчого комітету Сюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, код ЄДРПОУ 43952755, адреса: вул. Ракоці, 2, с. Сюрте, Ужгородського району Закарпатської області, в інтересах дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , до

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , останнє відоме місце реєстрації якого: АДРЕСА_2 ,

про позбавлення батьківських прав,

ВСТАНОВИВ:

Служба у справах дітей Виконавчого комітету Cюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської звернулася в суд із позовною заявою в інтересах дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про позбавлення останнього батьківських прав щодо його сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заява мотивована тим, що відповідач не проживає з дитиною, не виконує свої батьківські обов`язки, не займається вихованням дитини, не працює, не утримує дитину, вживає алкоголь, не піклується про його здоров`я, моральний та духовний розвиток, не проявляє зацікавленості до долі дитини, не виявляє інтересу до його внутрішнього світу, а отже ухиляється від виховання дитини, що є підставою для позбавлення відповідача його батьківських прав щодо неповнолітнього сина.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовну заяву, просила її задовольнити.

Відповідач відзив у визначений судом строк не подав, у судове засідання не з`явився, був належним чином повідомленим про час та місце слухання справи, про причини своєї неявки суд не повідомив, у зв`язку з чим суд розглянув справу у його відсутності.

Заслухавши представника позивача, дослідивши зібрані у справі докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 . Батьком останнього є відповідач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вищевказані обставини підтверджуються свідоцтвом про народження дитини серії НОМЕР_1 від 14.04.2009, та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження.

ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 померла, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .

Наказом начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Сюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області за № 08/01-06 від 07 березня 2023 року ОСОБА_2 взято на облік як дитину, яка залишилася без батьківського піклування.

Згідно з наказом начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Сюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області за № 09/01-06 від 07 березня 2023 року, малолітнього ОСОБА_2 тимчасово влаштовано у сім`ю громадян ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

З характеристики ОСОБА_2 , учня 8 класу Малогеєвецького ліцею імені Ференца Егрі Сюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області вбачається, що мати приділяла належну увагу вихованню дитини. Постійно підтримувала зв`язок із школою та класним керівником, систематично відвідувала батьківські збори. Батько у вихованні сина участі не брав.

Згідно з актом обстеження комісією служби у справах дітей умов проживання ОСОБА_3 від 22.03.2023, ОСОБА_3 проживає за адресою: АДРЕСА_3 , санітарно-гігієнічні умови проживання - задовільні. Для дитини окрема кімната не виділена. ОСОБА_3 зареєстрований за даною адресою, однак, постійно там не проживає. Візуально: зловживає алкогольними напоями. Було проведено бесіду з ОСОБА_3 , від батьківських прав він не відмовляється. Не заперечує, що довгий час не бачився з дитиною, не допомогав матеріально, не піклувався про здоров`я, розвиток, навчання. Конкретних планів на майбутнє щодо виховання сина та забезпеченням його всім необхідним не має.

Відповідно до судового наказу судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 16.09.2021 за № 308/11645/21, наказано стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_5 аліменти на дитину ОСОБА_2 , у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 31.08.2021 до досягнення дитиною повноліття.

Згідно з висновком про доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно сина ОСОБА_2 , орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Оцінивши належним чином досліджені у ході розгляду справи доказа у їх сукупності, суд прийшов до таких висновків.

Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю Організації Об`єднаних Націй 20 листопада 1959 року проголошено, що у всіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства», сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків.

Згідно з ст. 150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов`язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

З метою забезпечення належного виховання дітей та виконання батьківських обов`язків батьки наділяються батьківськими правами, тобто правом на особисте виховання своїх дітей.

Батьківські права є в той же час і обов`язками батьків з виховання дітей, тому що батьки не тільки володіють правом на виховання дитини, а й мають обов`язок її виховувати. Нездійснення ними своїх прав тягне за собою або повну їх втрату, або тимчасове позбавлення цих прав.

Відповідно до ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. п. 15, 16 постанови «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» № 3 від 30 березня 2007 року, позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Згідно з ст. 155 СК України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Судом, на підставі наданих позивачем доказів, встановлено, що відповідач свідомо не бажає виконувати батьківські обов`язки, не піклується про здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток свого сина, не приймає участі у його вихованні, не надає матеріальної допомоги, не забезпечує здобуття ним освіти, не готує його до самостійного життя, на підставі чого суд прийшов до висновку, що подана позовна заява обґрунотована та підлягає задоволенню, що, на думку суду, сприятиме якнайкращому захисту інтересів неповнолітнього ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того, враховуючи висновок суду про задоволення позову, відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача належить стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати, пов`язані із сплатою судового збору в розмірі 1211,20 гривень.

Керуючись ст.ст. 150, 152, 153. 155, 164, 170, 180, 182, 183, 184, 191, 193 СК України, ст.ст. 76-81, 258, 263-265, 273, 293, 310-314, 354 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

1. Позовну заяву задовольнити.

2. Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

3. Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в дохід держави 1211,20 грн (тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.) судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 23 травня 2024 року.

Суддя Н.І. Зарева

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення17.05.2024
Оприлюднено28.05.2024
Номер документу119290009
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —308/5134/24

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

Рішення від 17.05.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

Рішення від 17.05.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

Ухвала від 12.04.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Зарева Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні