Рішення
від 22.05.2024 по справі 909/242/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.05.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/242/24

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу

за позовом: "Holz-und Bauelemente Leipert"

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Друг голубів"

про стягнення попередньої оплати в сумі 6521,50 Євро, що еквівалентно 271 033 грн 54 коп.

встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулось "Holz-und Bauelemente Leipert" із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Друг голубів" про стягнення попередньої оплати в сумі 6521,50 Євро, що еквівалентно 271033 грн 54 коп.

Вирішення судом процесуальних питань.

21.03.2024 суд постановив відкрити провадження у справі та ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановив відповідачу строк для подання заяви у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з відповідним обґрунтуванням.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі суд надіслав відповідачу на адресу, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яку відповідач отримав 30.03.2024, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення долученим до матеріалів справи.

21.03.2024 суд встановив відповідачу для подання відзиву на позов п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не подав.

Згідно з ч. 1 ст. 118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.

Статтею 178 ГПК України передбачене право відповідача подати суду відзив на позовну заяву. Разом з тим, як визначено в ч. 3 цієї статті, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Позиція позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення умов договору купівлі-продажу №4ЕХ-2021.12.11.2021 від 12.11.2021 не виконав зобов"язання щодо поставки товару, внаслідок чого позивач має право вимагати повернення попередньої оплати. Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 530, 610, 612, 662, 663, 664, 712 ЦК України, ст. 180, 202 Господарського кодексу України.

Позиція відповідача.

Відповідач відзиву на позов не подав, проти позову не заперечив.

Обставини справи. Оцінювання доказів.

12.11.2021 ТОВ "Holz-und Bauelemente Leipert" (далі - Покупець) та ТОВ "Друг голубів" (далі - Продавець) уклали Договір поставки № 4EX-2021.12.11.2021 (далі - Договір).

Згідно з п.2.1. Договору Продавець зобов`язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити відповідно до умов цього договору фасадні та терасні елементи для оздоблення фасаду та терас, дитячий іграшковий комплекс, квітники, садові меблі (далі Товар) в асортименті та на умовах FCA (Інкотермс -2010) поставка на складі Продавця (згідно специфікацій).

Відповідно до п. 4.1 Договору Поставка товару проводиться автомобільним транспортом зі складу Продавця до складу Покупця.

В п.4.5. Договору сторони погодили, що товар буде поставлений в період чинності цього договору.

Ціна товару визначається в Євро і становить 13043,00 Євро (п. 5.1 Договору).

Оплата за товар проводиться простим банківським переказом на р/р Продавця (п. 6.1 Договору).

Згідно з п.6.2. Договору, оплата буде проводитись: 50 % вартості - 6521,50 Євро передоплата та 50% вартості - 6521,50 Євро через 15 календарних днів після отримання товару.

Отримання товару здійснюється на складі Покупця (п.7 Договору).

Сторона, для якої утворилась неможливість виконання обов`язків по договору, повинна протягом 7 днів повідомити іншу сторону про початок або закінчення таких обставин. Вказана в такому повідомленні форс-мажорна обставина повинна бути підтверджена Торгово-Промисловою палатою відповідної сторони (п. 9.2. Договору).

Відповідно до п. 11.1 Договір вступає в силу 12.11.2021 і діє до 01.03.2022.

На виконання умов Договору Позивач сплатив 50% передоплати в сумі 6521,50 Євро, що підтверджується платіжним дорученням від 22 листопада 2021 року.

В порушення умов договору відповідач у встановлений договором строк не здійснив поставку оплаченого позивачем товару. Як вбачається з позовної заяви, на усні звернення позивача про поставку товару, відповідач посилався на неможливість виконання умов договору через введення в Україні військового стану; повернути попередню оплату в добровільному порядку відмовився.

У зв"язку з чим позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.

Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.

При вирішенні цього спору суд керується ч. 1 ст. 67 ГК України, згідно з якою відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 Цивільного кодексу України).

Відповідно до наведеного, договір укладений між позивачем і відповідачем, є договором купівлі-продажу.

На підставі господарського договору між суб`єктами господарювання виникають господарські зобов`язання, в силу яких один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку (ст.173, 174 ГК України).

Згідно з ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Як передбачено п. 2 ч. 1 ст. 664 ЦК України, обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар.

Покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк (ч. 2 ст. 693 ЦК України ).

Згідно з ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо в зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню в цей строк (термін).

За приписами ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до статей 73, 74, 81 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст.86 ГПК України).

Висновки суду.

Факт порушення відповідачем свого зобов`язання щодо поставки товару та неповернення суми попередньої оплати підтверджується матеріалами справи, тому вимога позивача про стягнення з відповідача коштів в сумі 6521,50 Євро, що згідно з офіційним курсом Національного банку України євро до гривні станом на 14.03.2024, еквівалентно 271033 грн 54 коп. обґрунтована та належить до задоволення.

Судові витрати.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в сумі 4066 грн 00 коп., що підтверджується платіжною інструкцією №0.0.3510927846.1 від 06 березня 2024 року.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи задоволення позову, судовий збір в сумі 4066 грн 00 коп., належить покласти на відповідача.

Керуючись ст. 8, 124 Конституції України, статтями 2, 86, 129, 236-238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов "Holz-und Bauelemente Leipert" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Друг голубів" про стягнення попередньої оплати в сумі 6521,50 Євро, що згідно з офіційним курсом Національного банку України євро до гривні станом на 14.03.2024, еквівалентно 271033 грн 54 коп. задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Друг голубів", вул. Фермерська, буд. 18, с. Павлівка, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77421(код 35301045) на користь "Holz-und Bauelemente Leipert", Adlerstrasse, 22, м. Абенсберг, Німеччина, 93326 6521 Євро 50 центів, що згідно з офіційним курсом Національного банку України еквівалентно 271033 грн 54 коп. - попередньої оплати, а також 4066 грн 00 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 27.05.2024

Суддя Т. В. Максимів

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення22.05.2024
Оприлюднено29.05.2024
Номер документу119293698
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —909/242/24

Постанова від 16.09.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 16.09.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 02.08.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 02.08.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 22.07.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 27.06.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

Ухвала від 27.05.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Максимів Т. В.

Рішення від 22.05.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Максимів Т. В.

Ухвала від 21.03.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Максимів Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні