Рішення
від 20.05.2024 по справі 910/3709/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20.05.2024Справа № 910/3709/24Господарський суд міста Києва у складі судді Павленка Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Аспект" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна Група Захід" про стягнення 19 376,36 грн,

без виклику представників сторін (без проведення судового засідання),

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У березні 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма Аспект" (далі - Фірма) звернулося до Господарського суду міста Києва з вказаним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна Група Захід" (далі - Група) 19 376,36 грн, з яких: 6 446,16 грн - основна заборгованість, 2 449,54 грн - інфляційні втрати, 5 980,71 грн - пеня, 1 289,23 грн - штраф, 3 210,72 грн - 20 % річних.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Групою своїх зобов`язань з перерахування орендної плати за договором майнового найму (оперативної оренди) нежитлових приміщень від 10 березня 2021 року № 01/21.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 1 квітня 2024 року вищенаведену позовну заяву Фірми прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/3709/24 та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення/виклику представників сторін (без проведення судового засідання).

Крім того, цією ухвалою відповідачу було визначено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення копії даної ухвали.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини 4 статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до частини 11 статті 242 ГПК України, у разі відсутності в учасника справи електронного кабінету, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Оскільки на час прийняття вищевказаної ухвали суду відомості про наявність у Групи електронного кабінету були відсутні, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи та про її право подати відзив на позовну заяву, копія ухвали суду від 1 квітня 2024 року про відкриття провадження у справі № 910/3709/24 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: 04074, місто Київ, вулиця Лугова, будинок 9.

Проте поштовий конверт з копією зазначеної ухвали був повернутий підприємством поштового зв`язку на адресу суду без вручення Групі, у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

Згідно з пунктом 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Частинами 1, 2 статті 3 цього Закону визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (частина 1 статті 4 цього Закону).

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись з ухвалою суду від 1 квітня 2024 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Проте Група в установлений строк відзиву на позовну заяву не подала, будь-яких заяв чи клопотань на адресу суду не направила.

Положеннями частини 9 статті 165 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

1 травня 2024 року через систему "Електронний суд" від Фірми надійшла заява від 30 квітня 2024 року, у якій остання зазначила, що ціна позову не змінилася і спірна заборгованість відповідачем погашена не була.

Жодних інших заяв чи клопотань від сторін справи не надходило.

Беручи до уваги належне повідомлення відповідача про розгляд даної справи, а також враховуючи наявність достатньої кількості документів для її розгляду по суті, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

10 березня 2021 року між Групою та Фірмою було укладено договір майнового найму (оперативної оренди) нежитлових приміщень № 01/21, за умовами якого остання зобов`язалася передати відповідачу в користування, за плату і на зазначений у договорі строк належні позивачу нежитлові приміщення адміністративно-побутового корпусу (літера "А"), 3-й поверх, загальною площею 30 м2, розташовані за адресою: 04074, місто Київ, вулиця Лугова, 9, для виробничих потреб Групи, згідно її статутних завдань та плану-схеми, що додається до даної угоди і є його невід`ємною частиною (додаток № 1), а відповідач - прийняти в тимчасове користування вказані приміщення, сплачувати Фірмі орендну плату в розмірі й порядку, визначеному даним правочином.

Зазначений договір підписаний уповноваженими представниками його сторін та скріплений печатками наведених юридичних осіб.

Відповідно до пунктів 2.1.- 2.4. вказаного правочину приміщення передаються Групі в оренду та повертаються Фірмі відповідно до підписаного сторонами акта приймання-передачі приміщень. Група вступає в платне користування приміщеннями з дня підписання сторонами відповідного акта. Повернення приміщень з оренди здійснюється не пізніше дня припинення дії договору. Приміщення вважаються повернутими Фірмі з моменту підписання відповідного акта приймання-передачі орендованого майна.

За умовами пунктів 3.1.- 3.2.1., 3.5., 3.11. договору Група зобов`язана вносити плату за користування приміщеннями в розмірі та в строки, визначені цим правочином. Орендна плата за місяць без урахування комунальних та експлуатаційних витрат становить 175,00 грн без ПДВ за 1 м2 та нараховується починаючи з дня підписання сторонами акта приймання-передачі приміщень. Орендна плата вноситься щомісяця у формі передплати не пізніше 10-го числа поточного місяця, починаючи з місяця, що йде після періоду за який сплачено орендну плату, у формі авансового платежу. У випадку припинення дії договору, Група сплачує орендну плату на день фактичної передачі приміщень згідно з актом приймання-передачі.

У пункті 3.17. даного правочину сторони передбачили, що документом, який підтверджує факт користування приміщеннями та компенсації (відшкодування) вартості комунальних послуг, компенсації (відшкодування) вартості експлуатаційних послуг, є акт надання послуг, який складається щомісячно.

Відповідно до пункту 4.2.7. договору Фірма на вимогу Групи надає щомісяця до 11-го числа акти надання послуг. Група протягом 10-ти календарних днів з моменту отримання таких актів зобов`язується розглянути та затвердити (підписати та скріпити печаткою) їх, або надати (надіслати) обґрунтовану відмову від їх підписання. Якщо Група не повертає акти надання послуг до 25-го числа місяця, наступного за звітним, послуги, зазначені в даних актах, вважаються наданими в повному обсязі та прийняті Групою без зауважень.

Пунктом 9.2. договору визначено, що всі зміни та доповнення до нього оформлюються в письмовій формі додатковою угодою і вступають в силу після їх підписання сторонами.

Строк дії договору: з 10 березня 2021 року по 31 грудня 2021 року (пункт 8.1. зазначеного правочину).

16 березня 2021 року представниками вказаних юридичних осіб було підписано та скріплено їх печатками акт приймання-передавання відповідачу обумовленого договором нежилого приміщення від вказаної дати (додаток № 2 до договору).

Додатковою угодою до договору від 25 серпня 2021 року (набрала чинності з 1 вересня 2021 року) сторони внесли зміни до пункту 1.1. договору наступного змісту: "Фірма зобов`язується передати відповідачу в користування, за плату і на зазначений у договорі строк, належні їй нежитлові приміщення адміністративно-побутового корпусу (літера "А"), 4-й поверх, загальною площею 30 м2, розташовані за адресою: 04074, місто Київ, вулиця Лугова, 9, для виробничих потреб Групи, згідно її статутних завдань та плану-схеми, що додається до даної угоди і є його невід`ємною частиною (додаток № 1/1), а Група - прийняти у тимчасове оплачуване користування вказане приміщення, сплачувати Фірмі орендну плату в розмірі й порядку, визначеному даним правочином".

Цією ж додатковою угодою сторони змінили строк дії основного договору: з 10 березня 2021 року по 30 вересня 2021 року.

Відповідно до акта приймання-передачі нежитлових приміщень, що знаходились в оренді, від 31 серпня 2021 року (додаток № 3 до договору) відповідач повернув позивачу орендовані ним приміщення, адміністративно-побутового корпусу (літера "А"), 3-й поверх, загальною площею 30 м2, розташовані за адресою: 04074, місто Київ, вулиця Лугова, 9.

На виконання умов додаткової угоди до договору 1 вересня 2021 року Фірма передала, а Група - прийняла в тимчасове платне користування об`єкт оренди: нежитлові приміщення адміністративно-побутового корпусу (літера "А"), 4-й поверх, загальною площею 30 м2, розташовані за адресою: 04074, місто Київ, вулиця Лугова, 9, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією акта приймання-передачі нежитлових приміщень від 1 вересня 2021 року (додаток № 2/1 до договору).

30 вересня 2021 року за актом приймання-передачі нежитлових приміщень, що знаходились в оренді, від цієї ж дати (додаток № 3/1 до договору) відповідач повернув орендоване ним майно позивачу в стані, що відповідає умовам договору.

Судом також встановлено, що Фірма виставила Групі рахунок на оплату орендної плати за вересень 2021 року від 10 вересня 2021 року № 898 на суму 6 446,16 грн з ПДВ.

Факт надання позивачем послуг з оренди за спірний період також підтверджується наявною у матеріалах даної справи копією акта надання послуг від 30 вересня 2021 року № 641 на вказану суму, який підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками вказаних підприємств.

Про належне виконання позивачем своїх зобов`язань за договором також свідчить відсутність з боку відповідача претензій та повідомлень про порушення Фірмою умов даної угоди.

Проте, всупереч умовам договору, відповідач орендну плату за вересень 2021 року в сумі 6 446,16 грн не сплатив, у зв`язку з чим 18 листопада 2021 року Фірма направила Групі вимогу від вказаної дати про сплату боргу. Однак, вказана вимога залишена відповідачем без відповіді та виконання.

Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі статтею 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до статті 760 ЦК України предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ). Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму. Предметом договору найму можуть бути майнові права.

Частинами 1, 2, 5 статті 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за найм (оренду) майна може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за найм (оренду) майна встановлюється договором найму. Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 1 статті 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Враховуючи те, що сума основного боргу Групи, яка складає 6 446,16 грн, підтверджена належними доказами, наявними в матеріалах справи, і відповідач на момент прийняття рішення не надав належних документів, які свідчать про відсутність вказаної заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимоги Фірми про стягнення з відповідача вказаної суми боргу, а тому даний позов у цій частині підлягає задоволенню.

Крім того, Фірмою були нараховані штрафні санкції за порушення Товариством умов договору в частині своєчасної сплати орендної плати на загальну суму 7 269,94 грн, з яких: 5 980,71 грн - пеня, нарахована на вказану суму основного боргу за період з 11 вересня 2021 року по 7 березня 2024 року; 1 289,23 грн - штраф на підставі пункту 7.6. договору.

Частиною 1 статті 546 ЦК України визначено, що виконання зобов`язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.

За змістом частин 1, 2 статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Згідно з частиною 3 вищезазначеної статті пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 1 статті 552 ЦК України встановлено, що сплата (передання) неустойки не звільняє боржника від виконання свого обов`язку в натурі.

Приписами статті 230 ГК України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Судом встановлено, що в пункті 7.6. договору сторони передбачили, що у разі несвоєчасної сплати орендної плати та інших платежів, передбачених цим правочином, Фірма має право стягнути з Групи пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу (заборгованості), за кожен день прострочення, за весь період прострочення до дня повного погашення заборгованості. Пеня нараховується за весь період прострочення виконання зобов`язання. У разі прострочення сплати орендної плати та інших передбачених договором платежів більше ніж на 30 днів, Фірма має право стягнути з Групи крім пені ще й штраф у розмірі 20 % від суми заборгованості, а також 20 % річних. Пеня нараховується за весь період прострочення виконання зобов`язання. Строк позовної давності для стягнення пені та штрафу становить три роки.

Оскільки заявлені Підприємством до стягнення розміри пені та штрафу є арифметично вірними, відповідають вимогам чинного законодавства, положенням договору та не перевищують розраховану судом суму вказаних штрафних санкцій, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача вказаних сум підлягають задоволенню.

Крім того, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем покладеного на нього обов`язку зі сплати орендних платежів, позивач також просив суд стягнути з відповідача 6 446,16 грн 20 % річних на підставі пункту 7.6. договору та статті 625 ЦК України, а також 2 449,54 грн інфляційних втрат, нарахованих у період з 11 вересня 2021 року по 7 березня 2024 року на відповідну суму основного боргу.

За умовами частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Оскільки заявлений Фірмою до стягнення розмір інфляційних втрат та процентів річних є арифметично вірним, відповідає вимогам чинного законодавства та положенням договору, не перевищує розрахованої судом суми, тому позовна вимога про стягнення з відповідача вказаних компенсаційних виплат також підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За таких обставин позов Фірми підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Разом із цим, згідно з підпунктом 1 пункту 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" (далі - Закон) за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" станом на 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі становив 3 028,00 грн.

При цьому, відповідно до частини 3 статті 4 Закону при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відтак, за чинним законодавством позивач мав сплатити за подання через систему "Електронний суд" до суду цієї позовної заяви судовий збір у розмірі 2 422,40 грн (3 028 х 0,8).

Судом встановлено, що при зверненні з даним позовом Фірма сплатила 3 028,00 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією платіжної інструкції від 12 березня 2024 року № 307 на вищевказану суму.

Частиною 2 статті 7 Закону передбачено, що у випадках, установлених, зокрема, пунктом 1 частини 1 цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.

Зважаючи на відсутність у матеріалах справи заяви позивача про повернення йому надмірно сплаченої суми судового збору, суд позбавлений можливості вирішити вказане питання по суті на час прийняття даного рішення.

Відтак, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.

Керуючись статтями 86, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна Група Захід" (04074, місто Київ, вулиця Лугова, будинок 9; ідентифікаційний код 44022678) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Аспект" (04074, місто Київ, вулиця Лугова, будинок 9; ідентифікаційний код 01030233) 6 446 (шість тисяч чотириста сорок шість) грн 16 коп. основного боргу, 5 980 (п`ять тисяч дев`ятсот вісімдесят) грн 71 коп. пені, 1 289 (одну тисячу двісті вісімдесят дев`ять) грн 23 коп. штрафу, 3 210 (три тисячі двісті десять) грн 72 коп. процентів річних, 2 449 (дві тисячі чотириста сорок дев`ять) грн 54 коп. інфляційних втрат та 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 27 травня 2024 року.

СуддяЄ.В. Павленко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення20.05.2024
Оприлюднено29.05.2024
Номер документу119293730
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —910/3709/24

Рішення від 20.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Павленко Є.В.

Ухвала від 01.04.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Павленко Є.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні