Ухвала
від 27.05.2024 по справі 916/2270/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"27" травня 2024 р.м. Одеса № 916/2270/24Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.

розглянувши матеріали вх.№2326/24

за позовом: Херсонської міської ради Херсонської області (проспект Незалежності, 37, м. Херсон, 73003, код ЄДРПОУ 26347681)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Фермерський ринок" (73000, Херсонська обл., місто Херсон, ВУЛИЦЯ НЕКРАСОВА, будинок 2, код ЄДРПОУ 32724952)

про визнання протиправним і скасування рішення державного реєстратора

В С Т А Н О В И В:

Херсонська міська рада Херсонської області звернулась з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фермерський ринок", в якому просить Господарський суд Одеської області:

- скасувати реєстрацію права власності на об`єкт незавершеного будівництва недобудовану будівлю літ. А,Б,В готовність 10% за адресою: м. Херсон, на розі вул. Джона Говарда (Некрасова) та просп.Національної Гвардії України (Адмірала Сенявіна).

- скасувати права власності на об`єкт незавершеного будівництва недобудовану будівлю літ. А,Б,В готовність 10% за адресою: м. Херсон, на розі вул. Джона Говарда (Некрасова) та просп. Національної Гвардії України (Адмірала Сенявіна).

- закрити розділ Державного реєстру прав на об`єкт незавершеного будівництва недобудовану будівлю літ. А,Б,В готовність 10%, розташований на земельній ділянці 6510136900:15:005:0152, тип земельної ділянки: земельна ділянка під будівництво торговельного центру та під благоустрій прилеглої території, адреса нерухомого майна: Херсонська область, м. Херсон, вулиця Некрасова, будинок б/н / проспект Сенявіна Адмірала, будинок б/н.

- звільнити земельну ділянку від залишків розташованих на ній будівельних матеріалів.

-стягнути з Товариства обмеженою відповідальністю «Фермерський ринок» судові витрати.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланнями на те, що в порушення вимог частини першої статті 27-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», рішення про державну реєстрацію права власності прийнято реєстратором на підставі документів, які не можуть бути підставою для державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, а саме: договору оренди земельної ділянки від 25.02.2008, строк дії якого сплив 23.11.2012. ТОВ «Фермерський ринок», маючи право власності на об`єкт нерухомості, який знаходиться на земельній ділянці, набуває привілейного права на користування земельною ділянкою, що може призвести до обмеження у володінні, розпорядженні, користуванні власником земельної ділянки (статті 120,122 Земельного кодексу України).

Відповідно до ч. 2 ст. 162 ГПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Частиною 5 ст.164 ГПК України встановлено, що до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.

Судом встановлено, що позовна заява Херсонської міської ради Херсонської області підписана представником Табакар В.С., повноваження якого підтверджуються довіреністю від 06.05.2024 №666-вих/2024, якою начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман МРОЧКО уповноважив начальника відділу досудового врегулювання спорів управління претензійної роботи департаменту правової політики та якості Херсонської міської ради ТАБАКАРА Валерія Сергійовича представляти інтереси Херсонської міської ради в органах, на підприємствах, в установах, організаціях, судах у справах цивільних, господарських та адміністративних з правами, які надані законом позивачу, відповідачу, третій особі, у тому числі: звертатися до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, подавати та підписувати заяви, позовні заяви, клопотання, відзиви (відповіді на відзив), скарги, апеляційні та касаційні скарги, інші документи; вимагати виконання рішень, ухвал, постанов суду; оскаржувати рішення, постанови і ухвали суду.

Також, на підтвердження повноважень Табакар В.С. надано до суду Посадову інструкцію начальника відділу досудового врегулювання спорів управління претензійної роботи департаменту правової політики та якості Херсонської міської ради, яка затверджена директором департаменту правової політики та якості міської ради 30.04.2024, та Розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області №241-к від 29.04.2024 про переведення Табакара В.С. на посаду начальника відділу досудового врегулювання спорів управління претензійної роботи департаменту правової політики та якості Херсонської міської ради, а також Положення про департамент правової політики та якості Херсонської міської ради, яке затверджено Рішенням міської ради 26.02.2021 №73.

Відповідно до частини 3 статті 131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV «Перехідні положення» Конституції України, передбачено, що представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.

Питання самопредствництва не закріплені в нормах Конституції України, але ці питання регламентовані положеннями відповідних кодексів.

Відповідно до ч. 4 ст. 56 ГПК України Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 58 ГПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник. При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.

В силу вимог ч.5 ст.12 ГПК України малозначними справами є: справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Водночас з огляду на предмет заявленого у справі №916/2270/24 позову, вказана справа не має ознак малозначної справи у відповідності до п.1 ч.5 ст. 12 ГПК України та не визнавалася малозначною судом у відповідності до п.2 ч.5 ст.12 ГПК України.

Отже, представництво інтересів сторін у цій справі має бути здійснено або адвокатом або в порядку самопредставництва відповідно до положень ч. 3 ст. 56 ГПК України.

У постанові ВС від 24.11.2022 у справі № 920/750/16, колегія суддів зробила висновок про те, що для підтвердження повноважень самопредставництва юридична особа має надати статут, положення чи трудовий договір (контракт), у яких чітко визначене право цієї особи діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження. У вказаному висновку колегія суддів звертається до правового висновку Великої Палати Верховного Суду, який було викладено у постанові від 02.07.2020 у справі № 9901/39/20. Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду також відмічає, що згаданий правовий висновок пізніше знову був підтриманий Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 29.09.2022 у справі № 990/117/22 і наразі є актуальним.

Проте, ані Положення про департамент правової політики та якості Херсонської міської ради, яке затверджено Рішенням міської ради 26.02.2021 №73, ані Посадова інструкція начальника відділу досудового врегулювання спорів управління претензійної роботи департаменту правової політики та якості Херсонської міської ради, яка затверджена директором департаменту правової політики та якості міської ради 30.04.2024, не містять вимог щодо наявності у ОСОБА_1 права представляти інтереси Херсонської міської ради Херсонської області у суді в порядку самопредставництва.

Отже, у суду наявні сумніви щодо достатності та належності доказів ОСОБА_1 підписувати позовну заяву Херсонської міської ради Херсонської області у справі №916/ 2270/24 в порядку самопредставництва.

Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Між тим, у позовній заяві Херсонської міської ради Херсонської області не зазначено відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Згідно з п. п. 9, 10 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Між тим, позовна заява Херсонської міської ради Херсонської області не містить попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи та не підтверджено про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлюються Законом України «Про судовий збір».

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить: з 1 січня 2024 року 3028 грн.

Абз.2 ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Отже, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання до господарського суду відповідної позовної заяви становить 6 661,60 грн., із врахуванням при цьому понижуючого коефіцієнту 0,8, у зв`язку з поданням позовної заяви в електронній формі, а також платіжної інструкції №295 від 25.04.2024 про сплату судового збору у сумі 3028 грн.

Окрім того, Господарський суд звертає увагу позивача на те, що найменування відповідача та його місцезнаходження, які зазначені позивачем у позовній заяві, не відповідають найменуванню та місцезнаходженню відповідача, зазначених у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб-підприємців та громадських формувань: найменування - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фермерський ринок" та місцезнаходження: 73000, Херсонська обл., місто Херсон, ВУЛИЦЯ НЕКРАСОВА, будинок 2.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, позов Херсонської міської ради Херсонської області залишається без руху господарським судом.

Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на вищевикладене, господарський суд повідомляє позивача, що способом усунення недоліків позовної заяви є подання до канцелярії суду заяви про усунення недоліків, з урахуванням виявлених недоліків.

Керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 234, Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1.Позовну заяву Херсонської міської ради Херсонської області залишити без руху.

2.Встановити Херсонської міської ради Херсонської області строк для усунення недоліків позовної заяви протягом (10) десяти днів з дня вручення даної ухвали суду шляхом:

- надання доказів, що підтверджують повноваження Табакар В.С. підписувати позовну позовну заяву Херсонської міської ради Херсонської області в порядку самопредставництва,

-зазначення відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

- зазначення попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат;

- підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

- доплати судового збору у розмірі 6 661,60 грн. та надання до суду відповідних документів про оплату;

- зазначення правильного найменування відповідача та його місцезнаходження;

3.Повідомити Херсонську міську раду Херсонської області, що в силу вимог ч.4 ст.174 ГПК України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua

Ухвала набирає законної сили 27.05.2024р. та оскарженню не підлягає.

Суддя Г.Є. Смелянець

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення27.05.2024
Оприлюднено29.05.2024
Номер документу119307958
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про комунальну власність щодо реєстрації або обліку прав на майно

Судовий реєстр по справі —916/2270/24

Ухвала від 21.06.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Ухвала від 07.06.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Ухвала від 27.05.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні