Справа № 466/9430/20
Провадження № 2/466/92/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2024 року м. Львів
Шевченківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Ковальчук О.І.
з участю секретаря Хомляк О.П.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
справа №466/9430/20
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Львівська оселя» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості в розмірі 14440,00грн.
в с т а н о в и в:
30.11.2020 року представник ОСББ «Львівська оселя» звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості, яку в подальшому неодноразово уточняв та з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 24.11.2023, просить постановити рішення, яким стягнути з ОСОБА_3 в користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Львівська оселя» заборгованість в розмірі 14440,00грн., судовий збір в розмірі 2102,00грн. та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 13300грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що 25.03.2008 року створено та зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чорний Віл». Зазначене об`єднання створено співвласниками багатоквартирних будинків АДРЕСА_1 відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для обслуговування даного житлового комплексу.
Згідно акту приймання житлового комплексу або його частини на баланс, складеного 23.07.2012 року, з балансу Дочірнього підприємства «Інтергал-Буд» ТОВ «Фірма «Інтергал» на баланс ОСББ «Чорний Віл» передано багатоквартирний житловий будинок з вбудовано- прибудованими приміщеннями громадського призначення та підземними стоянками автомобілів, що знаходяться за адресою АДРЕСА_2 .
У травні 2015 року зареєстровано зміни до Статуту у відповідності до яких Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Львівська оселя» є правонаступником всіх прав та обов`язків Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чорний Віл».
Таким чином, станом на сьогодні ОСББ «Львівська оселя» забезпечує обслуговування багатоквартирних будинків АДРЕСА_1 .
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Частиною 1 статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання та опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання має право виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово- комунальних послуг.
Статтею 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно положень статті 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів; звертатися до суду в разі відмови співвласника своєчасно та у повному обсязі сплачувати встановлені законом та статутом об`єднання внески та платежі.
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_3 , а також власником місця для зберігання індивідуального автотранспорту №27 (копія витягу про державну реєстрацію прав додається).
Проте, всупереч положенням закону відповідач - ОСОБА_3 як співвласник багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 та власник квартири АДРЕСА_4 та паркомісця у зазначеному будинку, своїх обов`язків не виконує, вартості спожитих послуг не сплачує. В результаті цього, за період з 01.01.2017 року по 31.10.2023 року утворилася заборгованість відповідача за утримання паркомісця, яке остання використовує, у розмірі 14440,00 грн.
Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено обов`язок співвласників нести витрати щодо утримання не лише займаних ними приміщень у багатоквартирному будинку, але й щодо їх спільного майна.
ОСББ «Львівська оселя» на законних підставах, з метою належного утримання будинку та прибудинкової території, сприянні мешканцям в отриманні житлово- комунальних послуг, укладено ряд договорів - договір про постачання електричної енергії №50095 від 26.11.2008 року, договір про надання послуг №01/08/2016-7, укладений з ФОП ОСОБА_4 на надання послуг з комплексного обслуговування будинку; договір №02 від 02.04.2019 року, укладений між СПД ФО « ОСОБА_5 » та ОСББ «Львівська оселя» щодо перевірки та прочистки димовентиляційних каналів з перевіркою тяги в приміщеннях кухонь, ван, санвузлів; підрядний договір №40 від 02.01.2020 року, укладений між ПП «Шиф Ліфт» та ОСББ «Львівська оселя» на виконання робіт по технічному обслуговуванню ліфтів; договір №425/2015 - ТПВ від 01.06.2015, укладений між ТОВ «АВЕ Львів» та ОСББ «Львівська оселя» щодо надання послуг з вивезення твердих побутових відходів.
Відповідні підприємства та організації виконують взяті на себе зобов`язання та надають відповідні послуги, а ОСББ «Львівська оселя» проводить їх оплату за рахунок коштів, які надходять від власників приміщень.
Рішенням загальних зборів від 15.12.2016 року, оформленим протоколом загальних зборів ОСББ «Львівська оселя» від 07.02.2017 року, затверджено базовий тариф в розмірі 1,8 грн. за м. кв., а рішенням загальних зборів, оформленим протоколом загальних зборів ОСББ «Львівська оселя» від 01.08.2019 року, затверджено базовий тариф в розмірі 2,94 гри. за м. кв. у відповідності до яких і розраховано заборгованість Відповідача по витратах на управління будинком і прибудинковою територією. Зазначеним рішенням встановлено і розміри додаткових платежів на утримання будинку - платіж за користування коморами та утримання консьєржної служби, утримання паркінгу.
Частиною 4 статті 319 ЦК України визначено, що власність зобов`язує. Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 322 ЦК України).
Згідно зі статтею 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до статті 360 ЦК України, співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Проаналізувавши вказані норми законодавства, позивач дійшов висновку про наявність обов`язку відповідача як власника житлових приміщень та паркомісць у підземному паркінгу сплачувати платежі (внески), встановлені рішеннями загальних зборів ОСББ, на утримання будинку та прибудинкової території, функціонування консьєржної служби, обслуговування паркомісць.
Обов`язок утримання зазначеного майна виникає у співвласника багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому, витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належного їм нежитлового приміщення та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.
Усі зазначені вище положення чинного законодавства кореспондуються з нормами статей 13,41 Конституції України і статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав та основоположних свобод, якими закріплено основні принципи здійснення права власності та його обмеження - по-перше, встановлено право безперешкодно і в повному обсязі здійснювати правомочності власника щодо свого майна, по-друге, визначено межі допустимого розумного втручання держави у здійснення правомочностей власника. Причому таке втручання повинно бути законним і має здійснюватися з дотриманням принципу справедливого балансу між публічними і приватними інтересами. Зазначений принцип сформульовано і у рішенні Європейського суду з прав людини «Спорронг і Лоннрот проти Швеції», відповідно до якого суд повинен визначити, чи було дотримано справедливий баланс між вимогами інтересів суспільства і вимогами захисту основних прав людини. Забезпечення такої рівноваги є невід`ємним принципом Конвенції в цілому і також відображеним у структурі ст. 1 Першого протоколу.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити за отримані ними послуги.
На неодноразові звернення ОСББ «Львівська оселя» з вимогою погасити заборгованість відповідач жодним чином не відреагувала, заборгованість не погасила, а тому ОСББ «Львівська оселя» змушене звернутися до суду за захистом свого права.
Ухвалою від 01.12.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 18.03.2021 року, зупинено провадження у цивільній справі №466/9430/20 за позовом ОСББ «Львівська оселя» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості в розмірі 5940,00грн. до набрання законної сили рішенням суду по справі №466/4930/19 за позовною заявою ОСОБА_6 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Львівська оселя», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про визнання недійсними та скасування рішення загальних зборів ОСББ «Львівська оселя» від 16 червня 2016 року.
Ухвалою від 07.10.2022 року, поновлено провадження по справі.
В судовому засіданні представник позивача, адвокат Кріль О.М. позовні вимоги підтримала повністю, давши пояснення аналогічні тим, що викладені в позовній заяві та заяві про збільшення позовних вимог. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача, адвокат Левицька І.С. в судовому засіданні позов заперечила, підтримавши письмовий відзив, долучений до матеріалів справи та письмові пояснення по справі. Просила у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, з`ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно з положеннями ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Згідно з вимогами ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. При цьому дані докази повинні бути належними та достовірними, як це передбачено ст. ст. 77-79 ЦПК України.
Судом встановлено та підтверджено письмовими доказами наступне.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 25.11.2020 року, відповідачу ОСОБА_3 на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_3 , а також місце для зберігання індивідуального автотранспорту №27 (а.с.8-9).
Вищевказаний будинок знаходиться на балансі ОСББ «Львівська оселя».
Так, згідно акту приймання житлового комплексу або його частини на баланс від 23.07.2012, з балансу Дочірнього підприємства «Інтергал-Буд» ТОВ «Фірма «Інтергал» на баланс ОСББ «Чорний Віл» передано багатоквартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та підземними стоянками автомобілів, що знаходяться за адресою АДРЕСА_2 . У травні 2015 року зареєстровано зміни до Статуту у відповідності до яких ОСББ «Львівська оселя» є правонаступником всіх прав та обов`язків ОСББ «Чорний Віл».
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно ст. 1 Закону про ОСББ, асоціація об`єднань співвласників багатоквартирного будинку (далі - асоціація) - юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об`єднань співвласників багатоквартирних будинків
Діяльність об`єднань і асоціацій регулюється цим Законом, Цивільним, Житловим та Земельним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами та статутом об`єднання, асоціації (ст. 3 Закону про ОСББ).
Згідно ст.1, ч.1, ч.4 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використання їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання неподільного та загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
За змістом ст. 10 Закону про ОСББ, вищим органом управління об`єднання є загальні збори його членів, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків і платежів членами об`єднання. За результатами розгляду питань, віднесених до компетенції загальних зборів, приймається рішення, яке може бути оскаржено в судовому порядку.
У разі відмови співвласника сплачувати внески, платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду (ст. 13 зазначеного Закону).
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Згідно ст. 22 зазначеного Закону для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право, зокрема, виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Таким чином, особа, яка є власником приміщення у житловому будинку, в якому створено ОСББ (асоціацію), зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні (асоціації), а тому, за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку, сума боргу підлягає стягненню.
Так, ОСББ «Львівська оселя», з метою належного утримання будинку та прибудинкової території, сприянні мешканням в отриманні житлово-комунальних послуг, укладено ряд договорів, а саме: договір про постачання електричної енергії № 50095 від 26.11.2008 року, договір про надання послуг №01/08/2016-7, укладений з ФОП ОСОБА_4 на надання послуг з комплексного обслуговування будинку; договір №02 від 02.04.2019 року, укладений між СПД ФО « ОСОБА_5 » та ОСББ «Львівська оселя» щодо перевірки та прочистки димовентиляційних каналів з перевіркою тяги в приміщеннях кухонь, ван, санвузлів; підрядний договір № 40 від 02.01.2020 року, укладений між ПП «Шиф Ліфт» та ОСББ «Львівська оселя» на виконання робіт по технічному обслуговуванню ліфтів; договір №425/2015 - ТПВ від 01.06.2015, укладений між TOB «АВЕ Львів» та ОСББ «Львівська оселя» щодо надання послуг з вивезення твердих побутових відходів (а.с.22-54).
Вказані підприємства та організації виконують взяті на себе зобов`язання та надають відповідні послуги, а ОСББ «Львівська оселя» проводить їх оплату за рахунок коштів, які надходять від власників приміщень.
Відповідно до п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуги по утриманню будинків та прибудинкових територій відноситься до категорії комунальних послуг.
Частиною 4 статті 319 ЦК України визначено, що власність зобов`язує. Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 322 ЦК України).
Відповідно ст. 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів, а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном). (ст. 360 ЦК України.)
Всупереч наведеним положенням Закону, відповідач ОСОБА_6 як власник квартири АДРЕСА_5 та власник паркомісця у цьому будинку, своїх обов`язків належним чином не виконує, вартості спожитих комунальних послуг не сплачує.
Згідно розрахунків, які містяться в матеріалах справи, у відповідача ОСОБА_3 утворилась заборгованість за утримання паркомісця, яке остання використовує, за період з січня 2017 по жовтень 2023 року в розмірі 14440,00грн.
Крім того, Рішенням загальних зборів ОСББ «Львівська оселя» від 15.12.2016 року, оформленим протоколом загальних зборів від 07.02.2017 року, затверджено базовий тариф в розмірі 1,8 грн. за м. кв., а рішенням загальних зборів, оформленим протоколом загальних зборів ОСББ «Львівська оселя» від 01.08.2019 року, затверджено базовий тариф в розмірі 2,94 грн. за м.кв. у відповідності до яких розраховано заборгованість відповідача по витратах на управління будинком і прибудинковою територією.
Цим же рішенням встановлено розміри додаткових платежів на утримання будинку - платіж за користування коморами та утримання консьєржної служби, утримання паркінгу.
Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників (ст. 10 Закону).
Таким чином, загальна сума заборгованості ОСОБА_3 перед ОСББ «Львівська оселя» за надані послуги, згідно наявних в матеріалах справи розрахунків, складає 14440,00грн.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», в обов`язки співвласників багатоквартирного будинку входить своєчасна сплата за спожиті житлово-комунальні послуги.
Згідно з п. 5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Отже, розрахунок сум, які повинен був сплачувати відповідач ОСОБА_3 за надані послуги, проведено вірно, з урахуванням, затверджених загальними зборами ОСББ «Львівська оселя» внесків та відповідно до Статуту ОСББ. Відповідачем заборгованість не оплачена та не надано жодних доказів на спростування розрахунку заборгованості.
Відповідно до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання не допускається і не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.
Згідно ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відтак, суд приходить до висновку, що позов в частині стягнення з ОСОБА_3 заборгованості за парковку за період з січня 2017 по жовтень 2023 року в розмірі 14440,00грн., підлягає до задоволення.
Згідно з вимогами ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Приписами п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків … має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Зокрема, у п.33 рішення ЄСПЛ від 19.02.2009 року у справі «Христов проти України» суд зазначив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване ч.1 ст.6 Конвенції, слід тлумачити в контексті преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав.
У п.26 рішення ЄСПЛ у справі «Надточій проти України» та п.23 рішення ЄСПЛ у справі «Гурепка проти України» наголошується на принципі рівності сторін - одному із складників ширшої компетенції справедливого судового розгляду, який передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість відстоювати свою позицію у справі в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище порівняно з опонентом.
Відповідно до ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони гуртуються. Міра, до якої суд має виконати обв`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Справа "Серявін та інші проти України" № 4909/04 §58 ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Таким чином, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог, оцінивши належним чином зібрані по справі докази кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Окрім цього, вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд приходить до висновку, що на підставі ст. 141 ЦПК України з відповідачів в користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, в розмірі 2102,00 гривень (дві тисячі сто дві грн.).
Щодо стягнення з відповідача на користь позивача понесених витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 13300 грн., суд зазначає наступне.
Згідно ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно ч. 1 ст. 137 ЦПК витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
У відповідності до ч. 2 ст. 137 ЦПК України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Відповідно до ч.3 ст.137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
При стягненні витрат на правову допомогу слід враховувати, що особа, яка таку допомогу надавала, має бути адвокатом (ст.6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність») або іншим фахівцем у галузі права незалежно від того, чи така особа брала участь у справі на підставі довіреності, чи відповідного договору (ст.ст.12,46,56 ЦПК України). Витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат. Таким чином, якщо стороною буде документально доведено, що нею понесено витрати на правову допомогу, а саме: надано договір на правову допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату таких послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат стороні, на користь якої ухвалено судове рішення.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
У постанові Об`єднаної палати Верховного Суду від 03.10.2019 року у справі №922/445/19 висловлено правову позицію, згідно якої розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що між позивачем та АО «Лемеха та Партнери» укладено Договір-Доручення про надання правової допомоги від 09.12.2016, а також між позивачем та АО «ДТ-Партнерс» укладено Договір про надання правової допомоги від 25.08.2023, відповідно до умов якого вартість послуг визначається відповідно до обсягу наданих послуг, вказаних у акті приймання-передачі виконаних робіт.
На підтвердження розміру судових витрат на професійну правничу допомогу адвокатом Кріль О.М., окрім договорів про надання професійної правничої допомоги, додано копії актів виконаних робіт по договорів про надання правової допомоги та копії квитанції до прибуткового касового ордера на суму 13300грн. (т.2 а.с.5-32).
Представник відповідача, адвокат Левицька І.С. надіслала письмові заперечення за заяву про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.
З урахуванням принципу співмірності, складності справи, обсягу виконаної адвокатом роботи, пояснень та значимості таких дій у справі, пропорційність витрат до предмету спору та обсягу фактично наданих послуг і результатів розгляду справи, суд дійшов висновку, що вартість фактично наданих послуг у вигляді професійної правової (правничої) допомоги складає суму, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, в розмірі 7000,00грн.
Керуючись ст.ст.13,76,81,82,83,89,95,141,263,265,267, 268, 273, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 в користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Львівська оселя» заборгованість за період з 01 березня 2023 року по 31 жовтня 2023 року в розмірі 14440,00грн. (чотирнадцять тисяч чотириста сорок гривень).
Стягнути з ОСОБА_3 в користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Львівська оселя» - 2102,00 гривень (дві тисячі сто дві грн.) сплаченого судового збору та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 7000,00грн. (сім тисяч гривень).
У задоволенні решти вимог відмовити.
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Львівська оселя», ЄДРПОУ 35817232, місцезнаходження: м. Львів, пр. Чорновола, 67Б.
Відповідач: ОСОБА_3 , РНОКПП - НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_6 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення апеляційної скарги.
Повний текст судового рішення виготовлено 27 травня 2024 року.
Суддя О. І. Ковальчук
Суд | Шевченківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2024 |
Оприлюднено | 29.05.2024 |
Номер документу | 119312318 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Шевченківський районний суд м.Львова
Ковальчук О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні