Рішення
від 22.05.2024 по справі 243/2317/24
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Номер провадження 2/243/845/2024

Номер справи 243/2317/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2024 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Агеєвої О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Кобець О.М.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів на підставі наказу № 29 -к «Про впровадження дистанційної роботи Слов`янського міськрайонного суду Донецької області» від 10 травня 2022 року цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Бондаренко Дмитро Валерійович, до Черкаської селищної військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про встановлення факту родинних відносин,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Бондаренко Д.В., який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 , звернувся до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Черкаської селищної військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про встановлення факту родинних відносин, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

Після її смерті відкрито спадкову справу, номер у спадковому реєстрі: 68297631, номер у нотаріуса 121/2021, спадкова справа відкрита приватним нотаріусом Краматорського районного нотаріального округу Зубковою А.О.

Позивачка прийняла спадщину після померлої матері і звернувшись до нотаріуса за отриманням свідоцтва про право на спадщину за заповітом, отримала постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії від 01 листопада 2021 року № 1205/02-31 приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Донецької області Зубкової А.О. у зв`язку з не можливостю встановити факт родинних відносин позивачки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Неможливість встановлення факту родинних відносин обумовлена невідповідністю в свідоцтвах позивачки, а саме: у свідоцтві про шлюб наречена ОСОБА_1 до реєстрації шлюбу - « ОСОБА_3 », в той час як у свідоцтві про розірвання шлюбу ОСОБА_4 після розірвання шлюбу - « ОСОБА_5 ». Отже, ОСОБА_1 до реєстрації шлюбу - « ОСОБА_5 », що суперечить інформації, зазначеної у наданому свідоцтві про шлюб.

Тобто, під час запису в свідоцтві про розірвання шлюбу було зроблено помилку, яка полягає у неправильному записі прізвища позивачки після розірвання першого шлюбу, а саме: замість вірного « ОСОБА_3 » невірно вказано « ОСОБА_5 ».

Просить суд, встановити факт родинних відносин, а саме що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Бондаренко Д.В. в судове засідання не з`явився, однак до суду надав Заяву, в якій просив справу розглянути у його відсутності та відсутності позивача та задовольнити заявлені вимоги.

Представник відповідача - Черкаської селищної військової адміністрації Краматорського району Донецької області в судове засідання не з`явився, однак до суду надано заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача та не заперечують проти задоволення вимог позивача.

Суд, розглянувши подані заявником документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заявлені вимоги про встановлення факту родинних відносин, підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.

Згідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ст. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення». «Відповідно до статей 255, 271 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення

- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право».

Факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення, оскільки один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено свідоцтвом про народження, виданого 18 листопада 1974 року, серія НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якому зазначено, що ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_6 .

Зі свідоцтва про смерть вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ОСОБА_1 прийняла спадщину після померлої матері ОСОБА_2 , звернувшись до нотаріуса з заявою про отриманням свідоцтва про право на спадщину за заповітом, однак отримала постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії від 01 листопада 2021 року № 1205/02-31 приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Донецької області Зубкової А.О. у зв`язку з не можливостю встановити факт родинних відносин позивачки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , з тих підстав, що у свідоцтві про шлюб наречена ОСОБА_1 до реєстрації шлюбу - « ОСОБА_3 », в той час як у свідоцтві про розірвання шлюбу ОСОБА_4 після розірвання шлюбу - « ОСОБА_5 », що суперечить інформації, зазначеної у наданому свідоцтві про шлюб.

Тобто, під час запису в свідоцтві про розірвання шлюбу було зроблено помилку, яка полягає у неправильному записі прізвища позивачки після розірвання першого шлюбу, а саме: замість вірного « ОСОБА_3 » невірно вказано « ОСОБА_5 ».

Так, зі свідоцтва про розірвання шлюбу, виданого 24 січня 1996 року, серія НОМЕР_2 , зазначено, що після розірвання шлюбу прізвище ОСОБА_4 є « ОСОБА_5 », але це доводить той факт, що прізвище після першого одруження ОСОБА_6 , яка є донкою ОСОБА_2 , стало « ОСОБА_3 ».

Зі свідоцтва про шлюб, виданого 07 травня 2012 року, серія НОМЕР_3 , вбачається, що ОСОБА_4 уклала шлюб з ОСОБА_7 та після реєстрації шлюбу їй присвоєно прізвище « ОСОБА_8 ».

Крім того, з будинкової книги будинку АДРЕСА_1 , вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт НОМЕР_4 , виданий 06.03.2001 Слов`янським РВ УМВС України в Донецькій області, прописана та проживає разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка у зв`язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 знята з реєстрації місця проживання.

Таким чином, вищевказані в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно до Листа Верховного Суду України від 01 лютого 2012 року «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», факт родинних відносин між фізичними особами (п. 1 ч. 1 ст. 256 ЦПК) встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.

Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути:

- спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв`язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки;

- особи, які мають право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини;

- інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб;

- прокурор у порядку статей 45, 46 ЦПК відповідно до ст. 361 Закону від 5 листопада 1991 р. N 1789-XII "Про прокуратуру" також має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин для осіб, інтереси яких він представляє за законом.

Водночас справи про встановлення факту родинних відносин із метою одержання спадщини не можуть розглядатися судами, якщо заявник відповідно до ст. 1224 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) усунутий від спадщини.

Заінтересовані особи беруть участь у справах цієї категорії з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом).

До заяви про встановлення факту родинних відносин, в якій зазначається мета, з якою заявник просить встановити цей факт, можуть додаватися такі документи та докази:

1) докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб);

2) довідки органів реєстрації актів цивільного стану (далі - РАЦС) про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану;

3) пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.

Цей перелік не є вичерпним.

Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» відповідно до п.1 ст.273 ЦПК суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

З позовних вимог позивача вбачається, що питання про встановлення факту родинних відносин її з ОСОБА_2 виникло у зв`язку з тим, що вона не може підтвердити факт того, що вона є її дочкою, внаслідок чого не може оформити свої спадкові права.

Таким чином, суд приходить до переконання, що факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , підтверджується зібраними по справі доказами.

Відповідно до діючого законодавства юридичний факт встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. В таких справах заявник має подати докази про відсутність можливості одержання чи відновлення відповідного документу.

А тому позовні вимоги про встановлення факту родинних відносин підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4,11, 12,13,258-259, 293, ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Бондаренко Дмитро Валерійович, до Черкаської селищної військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення постановлено і підписано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Повне судове рішення складено 22 травня 2024 року.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду Донецької області О.В. Агеєва.

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення22.05.2024
Оприлюднено30.05.2024
Номер документу119323582
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —243/2317/24

Рішення від 22.05.2024

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Агеєва О. В.

Ухвала від 05.04.2024

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Агеєва О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні