Рішення
від 21.05.2024 по справі 301/1581/24
ІРШАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 301/1581/24

2/301/682/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"21" травня 2024 р. м. Іршава

Іршавський районний суд Закарпатської області

В особі головуючої судді Даруда І.А.

при секретарі Сатін Н.М.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Іршава цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання правочину дійсним та визнання права власності,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання правочину дійсним та визнання права власності, посилаючись на те, що 20.09.2015 року між нею та відповідачами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 було досягнуто домовленості про придбання у власність нею земельних ділянок, які розташовані на території Осійської сільської ради, контур 366 власниками яких є відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на підставі державних актів на право приватної власності на землю серії ЯД № 536876, серії ЯД № 536878, серії ЯД №431129.

Сторони дійшли згоди щодо всіх істотних умов договору купівлі-продажу та уклали попередній договір. Згідно досягнутої домовленості я зобов`язалася виплатити готівкою гр.гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , гроші в розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень кожному, а вони в свою чергу з моменту виконання взятих ОСОБА_1 на себе зобов`язань, передати останній у власність земельні ділянки.

Крім того, позивач зазначила, що сторони домовилися, що після виготовлення та отримання всіх документів необхідних для укладення договору відчуження вони оформлять договір купівлі-продажу нерухомого майна в установленому законом порядку.

Цього ж дня 20.09.2015 року ОСОБА_1 в рахунок виконання взятих на себе зобов`язань було передано готівкою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , - гроші в розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень кожному, а вони відповідно передали позивачці державні акти на право приватної власності на земельні ділянки .

Як зазначила позивач ОСОБА_1 , з вказаного часу вона володіє та користується земельними ділянками як власник.

Не дивлячись на те, що відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , виготовили і отримали всі необхідні документи та зобов`язалися укласти позивачем договір купівлі-продажу нерухомого майна та незважаючи на неодноразові звернення з проханням укласти правочин, продавці ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ухиляються від вирішення питання про укладення у нотаріальному порядку договору купівлі-продажу через відсутність коштів, тому зазначена обставина перешкоджає позивачці в повному обсязі розпоряджатися цим майном.

Позивачка ОСОБА_1 , в підготовче судове засідання не з`явилася, однак подала суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала, а справу розглянути у її відсутності.

Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в підготовче судове засідання не з`явилися, натомість подали до суду заяву, в якій позовні вимоги викладені в позовній заяві визнали, щодо задоволення позову не заперечили, а справу просили розглянути без їх участі.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.

В підготовчому судовому засіданні встановлено, що 20.09.2015 року між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 було досягнуто домовленості про придбання у власність нею земельних ділянок, які розташовані на території Осійської сільської ради, контур 366 власниками яких є відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на підставі державних актів на право приватної власності на землю серії ЯД № 536876, серії ЯД № 536878, серії ЯД №431129.(а.с.13-15)

Як було встановлено в ході судового засідання, сторони дійшли згоди щодо всіх істотних умов договору купівлі-продажу та уклали попередній договір. Згідно досягнутої домовленості я зобов`язалася виплатити готівкою гр.гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , гроші в розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень кожному, а вони в свою чергу з моменту виконання взятих ОСОБА_1 на себе зобов`язань, передати останній у власність земельні ділянки, даний попередній договір підписаний сторонами по справі. (а.с. 11-12)

Крім того, судом було встановлено, що сторони домовилися, після виготовлення та отримання всіх документів необхідних для укладення договору відчуження вони оформлять договір купівлі-продажу нерухомого майна в установленому законом порядку.

Як вбачається з даної позовної заяви та матеріалів доданих до неї, цього ж дня 20.09.2015 року ОСОБА_1 в рахунок виконання взятих на себе зобов`язань було передано готівкою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , - гроші в розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень кожному, а вони відповідно передали позивачці державні акти на право приватної власності на земельні ділянки .

Як зазначила позивач ОСОБА_1 , з вказаного часу вона володіє та користується земельними ділянками як власник.

Отже, суд дійшов до висновку, що відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ухиляються від вирішення питання про укладення у нотаріальному порядку договору купівлі-продажу, тому зазначена обставина перешкоджає позивачці в повному обсязі розпоряджатися цим майном, у зв`язку з чим, суд погоджується з доводами наведеними в позовній заяві, вважає вимоги заявлені позивачем підставними та такими, що підлягають до задоволення.

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1282 ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

У відповідності дост. 202 ЦК Україниправочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідност. 525 ЦК Україниодностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно дост. 655 ЦК Україниза договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно дост. 208 ч. 1 п. 3 ЦК Україниу письмовій формі належить вчиняти правочини фізичних осіб між собою на суму, що перевищує у двадцять і більше разів розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, крім правочинів, передбачених частиною першоюстатті 206 цього Кодексу.

Згідност. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Статтею 638 ЦК Українивстановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягай згоди з усіх істотних умов договору. Така згода між сторонами була досягнута по всіх істотних умовах договору купівлі-продажу зазначеної силосної ями та залізобетонних колон з навісу. Зокрема, було досягнуто згоди по наступних умовах договору купівлі-продажу: визначено предмет договору купівлі-продажу, погоджено ціну товару (нерухомого майна), внесено позивачем, як покупцем, належної грошової суми за придбаний товар, споруди продавцем передані, а позивач, в свою чергу, вказане майно отримав та на власний розсуд користується та володіє ними.

Відповідно дост. 334 ЦК Україниправо власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Таким чином з моменту передання нерухомого майна, позивач став їх власником.

Згідност. 218 ч. 3 ЦК України, якщо правочин, для якого законом встановлена його недійсність у разі недодержання вимог щодо письмової форми, укладений усно і одна із сторін вчинила дію, а друга сторона підтвердила її вчинення, зокрема шляхом прийняття виконання, такий правочин у разі спору може бути визнаний судом дійсним.

Відповідно дост. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідност.392 ЦК Українивласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ст.200ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Керуючись ст. ст.4,12,19,83,175,177,184,200,259,263,265,268 ЦПК України, ст. ст.208,218,321,334,638,665 Цивільного кодексу України, суд, -

Р І Ш И В :

Позовну заяву задовольнити.

Визнати дійсним договір купівлі-продажу земельних ділянок, які розташовані на території Осійської сільської ради, контур 366 укладеного 20.09.2015 року між продавцями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та покупцем ОСОБА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , мешканкою АДРЕСА_1 право власності на земельні ділянки, кадастрові номери - 2121986500:01:001:0056, 21986500:01:001:0058, 2121986500:01:001:0093, які розташовані на території Осійської сільської ради, контур № НОМЕР_1 (Згідно державних актів на право приватної власності на землю серії ЯД № 536876, серії ЯД № 536878, серії ЯД№ 431129)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 28.05.2024 року.

Суддя: І.А. Даруда

СудІршавський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення21.05.2024
Оприлюднено30.05.2024
Номер документу119323671
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —301/1581/24

Рішення від 21.05.2024

Цивільне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Даруда І. А.

Рішення від 21.05.2024

Цивільне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Даруда І. А.

Ухвала від 02.05.2024

Цивільне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Даруда І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні