ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/16513/23
провадження № 2/753/2398/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2024 року м. Київ
Дарницький районний суд м. Києва у складі головуючого судді Кулика С.В., за участю секретаря судового засідання Скобіоли О.П., представника позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_2 в інтересах якого діє адвокат Іванов Філіп Олександровича до Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації та Київської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
До Дарницького районного суду м. Києва звернувся ОСОБА_2 , в інтересах якого діє адвокат Іванов Ф.О., до Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації та Київської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 після її смерті відкрилась спадщина. ОСОБА_2 , є сином і спадкоємцем померлої відповідно до заповіту від 01.09.2020 року. Після звернення ОСОБА_2 , до нотаріуса йому було повідомлено, що він пропустив термін для подачі заяви про прийняття спадщини. У встановлений законом шестимісячний строк ОСОБА_2 , не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку із тим, що 24.02.2022 року розпочалося повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну. Того ж дня в державі було запроваджено воєнний стан. У зв`язку із загрозою життю і здоров`ю 24.02.2022 року ОСОБА_2 , був вимушений виїхати з місця свого постійного проживання, а саме з м. Києва до іншої області України де фактично й проживає по сьогодні. Крім того відповідно до виписки із медичної карти амбулаторного хворого ОСОБА_2 , має певні захворювання з 2018 року у зв`язку з чим постійно лікується амбулаторно і періодично в стаціонарі. Зазначив, що воєнний стан в Україні, внаслідок якого були введені обмеження у всіх сферах життя, ведення активних бойових дій в м. Києві та Київській області, перебої з електропостачання та зв`язком, крім того стан здоров`я позивача не надали можливості звернутись до суду за захистом прав позивача до 24.01.2023 року. З урахуванням викладеного просить суд визначити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , терміном в один місяць з часу набрання рішення суду законної сили.
Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 04.10.2023 р. відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі.
Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва 18.01.2024 року було закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду.
Від представника Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено, що у зв`язку з припиненням діяльності Дарницької районний у м. Києві ради шляхом ліквідації з 31.10.2010 року, єдиним представницьким органом міста Києва є Київська міська рада, яка представляє територіальну громаду, З урахуванням наведеного, Київська міська рада є єдиним представницьким органом міста Києва, яка представляє територіальну громаду міста Києва, райдержадміністрація є неналежним відповідачем у справі, у зв`язку з чим представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог до райдержадміністрації в повному обсязі. Розгляд справи, просила здійснювати без участі представника.
Від представника Київської міської ради надійшли пояснення відповідно до яких зазначено, що з поданих позивачем матеріалів справи, вбачається, що позивач відмову у вчиненні нотаріальної дії не отримував, тому права ОСОБА_2 , не було порушено, а звернення до суду є передчасним. Розгляд справи просила проводи без участі представника.
Представник позивача в судовому засіданні позовну заяву підтримав в повному обсязі з викладених в ній підстав, наполягав на її задоволенні.
Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників приходить до наступного.
Згідно з ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до вимог ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до вимог ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 виданого повторно 25.07.2006 року відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Черкаси Черкаського міського управління юстиції Черкаської області, ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_2 , батьками якого є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
Згідно з свідоцтвом про зміну імені серія НОМЕР_2 від 11.01.2018 року, виданого Дарницьким районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, вбачається, що 11.01.2018 року ОСОБА_2 , змінив прізвище на - ОСОБА_2 .
З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності вбачається, що ОСОБА_3 , була власницею квартири АДРЕСА_1 .
Відповідно до заповіту від 01.09.2020 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, вбачається, що ОСОБА_3 , на випадок її смерті, належну їй квартиру АДРЕСА_1 заповіла ОСОБА_2 .
Згідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 від 25.07.2022 року виданого Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 .
З відповіді Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу № 31/01-16 від 19.03.2024 року, вбачається, що ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини було надано роз`яснення № 67/01-16 від 07.09.2023 року та запропоновано звернутись до суду з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини. Спадкова справа не відкривалась.
З виписки із медичної картки амбулаторного хворого з КНП «Центр Первинної Медико-Санітарної допомоги № 2», вбачається, що ОСОБА_2 , має захворювання на: Атеросклеротичний кардіосклероз, гіпертонічна хвороба ІІ ст 2, гіпертензивне серце, гіпертонічна ангіопатія сітківки І ст., подагра, подагричний артрит І плюсне-фалангового пальця. Сечьо-кам`яна хвороба. Дисціиркуляторна енцефалопатія І ст., цефалгічний синдром. Алергічний риніт. Хворіє з початку 2018 року.
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина третя статті 1222, частина перша статті 1220, частина перша статті 1270 ЦК України).
Відповідно до статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємців на вчинення цих дій. Якщо у спадкоємця не було перешкод для подання заяви, а він не скористався своєчасно правом на прийняття спадщини, то правові підстави для визнання додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. Поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 30.01.2020 №487/2375/18, від 17.02.2020 №357/732/19, від 27.02.2020 у справі №419/3788/17, від21.05.2020 у справі №404/251/17, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
При цьому, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо.
Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як роз`яснено в постанові Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
При цьому, необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які зокрема пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд, враховує, що не дивлячись на те, що нотаріусом не було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, як це передбачено Законом України «Про нотаріат», факт такої відмови містять роз`яснення №67/01-16 від 07.09.2023 року.
Враховуючи, наведене, беручи до уваги, стан здоров`я позивача, оголошення в Україні воєнного стану у зв`язку зі збройною агресією рф проти України, суд приходить до висновку, що вказані обставини мають істотний, непереборний та об`єктивний характер, який вплинув на поважність пропуску позивачем строку на подання заяви про прийняття спадщини, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 49, 51, 76-81, 84, 90, 259, 263, 268, 273 ЦПК, ч. 3 ст. 1272 ЦК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 в інтересах якого діє адвокат Іванов Філіп Олександровича до Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації та Київської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на один місяць з дня набрання рішення законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особа, яка брала участь у справі, але не була присутня при оголошенні рішення, може оскаржити рішення протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.
Повний текст рішення виготовлено 06.05.2024 року.
Позивач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідачі: Дарницька районна в місті Києві державна адміністрація, м. Київ, вул. О. Кошиця, 11.
Київська міська рада, ЄДРПОУ 22833141, м. Київ, вул. Хрещатик, 36.
Суддя С.В.Кулик
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2024 |
Оприлюднено | 29.05.2024 |
Номер документу | 119342392 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Дарницький районний суд міста Києва
Кулик С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні