Провадження №2/235/463/24
Справа №235/456/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
/ заочне/
29 травня 2024 року Красно армійський міськрайонний суд Донецької області у складі
головуючої судді : Величко О.В.,
при секретарі: Москаленко О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Покровську цивільну справу за позовом ТОВ «Кардсервіс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ТОВ « Кардсервіс» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором. В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що 24.10.2019 р. між ТОВ « Кардсервіс» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 191024-021, відповідно до умов якого кредитодавець надав позичальнику кредит у рамках кредитної лінії у розмірі 20457,93 грн. на умовах строковості, зворотності, платності, а позичальник зобов`язався повернути кредит та сплатити проценти. Відповідно до п. 2.1 Кредитного договору строк дії Договору становить з 24.10.2019 р. по 24.07.2020 р. Відповідно до п. 2.3 кредитного договору позичальник зобов`язався повернути кредит до 24.07.2020 р.
На виконання умов вищевказаного договору ТОВ « Кардіосервіс» свої зобов`язання по видачі відповідних сум кредиту виконало повністю.
Внаслідок невиконання позичальником своїх зобов`язань щодо погашення кредиту, у останнього перед банком виникла заборгованість в сумі 57310,97 грн., яка складається з простроченої заборгованості за сумою кредиту- 16653,58 грн., простроченої заборгованості за процентами- 38745,93 грн., строкової заборгованості за процентами 1076,73 грн., строкової заборгованості за штрафами та пенею 834,73 грн.
Позивач просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за кредитним договором в сумі 57310,97 грн., судовий збір в сумі 2684 грн., витрати, пов`язані з наданням правової допомоги в сумі 7000 грн.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, просив справу слухати без участі представника ( а. с. 4).
Відповідач в судове засідання не з`явився, про день і час слухання справи повідомлявся належним чином, причини своєї неявки суду не повідомив, не скористався право на подання відзиву на позовну заяву, передбачене ст. 178 ЦПК України.
Суд на підставі ст. 280 ЦПК України ухвалює заочне рішення по справі, оскільки відповідач двічі не з`явився в судове засідання, не повідомив про причини своєї неявки, не надав відзив на позовну заяву, а позивач не заперечує проти ухвалення заочного рішення по справі.
Суд розглянув справу за відсутності учасників справи, які належним чином повідомлені про день і час слухання справи, що відповідає положенням ст. ст. 128, 223 ЦПК України, з урахуванням поданих клопотань про розгляд справи за відсутності сторони, що , в свою чергу, не порушує прав та обов`язків учасників судової справи.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що 24.10.2019 р. між ТОВ « Кардсервіс» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 191024-021, відповідно до умов якого кредитодавець надав позичальнику кредит у рамках кредитної лінії у розмірі 20457,93 грн. на умовах строковості, зворотності, платності, а позичальник зобов`язався повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до п. 2.1 Кредитного договору строк дії Договору становить з 24.10.2019 р. по 24.07.2020 р.
Відповідно до п. 2.3 кредитного договору позичальник зобов`язався повернути кредит до 24.07.2020 р.
Відповідно до п. 4.1 Кредитного договору за користування кредитом позичальник виплачує кредитодавцю проценти, зазначені в Графіку платежів. Щомісячна плата за користування кредитом нараховується щомісячно у вигляді процентів за кожен місяць користування кредитом.
Відповідно до п. 4.3 Кредитного договору процентна ставка за цим кредитним договором є фіксованою.
Відповідно до п. 4.11 Кредитного договору, у разі, якщо протягом 7 календарних днів з кінцевої дати повного погашення кредиту, що визначається виходячи з терміну кредитування, кредит не був повністю погашений, щомісячна плата за користування кредитом нараховується кожен повний та неповний місяць до моменту повного остаточного погашення позичальником кредиту у розмірі 4,5 % в місяць від вартості товару.
Відповідно до п. 7.1 Кредитного договору сторони несуть відповідальність за порушення умов договору згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п. 7.2 Кредитного договору, у разі порушення позичальником виконання зобов`язань щодо погашення суми кредиту та/ або процентів за Договором, він зобов`язаний сплатити на користь кредитодавця штраф. У разі несвоєчасної сплати кожного щомісячного платежу позичальник оплачує штрафи у розмірі 10% від загальної суми простроченої заборгованості.
Згідно наданого розрахунку у відповідача перед банком виникла заборгованість за кредитним договором за період з 24.10.2019 р. по 17.08.2023 р. в загальнійсуми 57310,97 грн., яка складається з суми заборгованості по тілу кредиту 16653,58 грн., суми заборгованості по відсоткам 40657,39 грн. ( а. с. 19).
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Устатті 627 ЦК Українивстановлено, що відповідно достатті 6 цього Кодексусторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно дост. 629 ЦК Українидоговір є обов`язковим для виконання сторонами.
Устатті 526 ЦК Українипередбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогокодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини першоїстатті 1054 ЦК Україниза кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина першастатті 1048 ЦК України).
Частиною другоюстатті 1054 ЦК Українивстановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
За змістом статей626,628 ЦК Українидоговором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною першоюстатті 638 ЦК Українивстановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до частини першоїстатті 1048 ЦК Українипозикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Частинами 1-3ст. 1056-1 ЦК Українипередбачено, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором.
Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору. Встановлений договором розмір фіксованої процентної ставки не може бути збільшено кредитодавцем в односторонньому порядку. Умова договору щодо права кредитодавця змінювати розмір фіксованої процентної ставки в односторонньому порядку є нікчемною.
Згідно з частиною першоюстатті 631 ЦК Українистроком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.
Аналіз указаних норм права свідчить про те, що при укладенні договору сторони можуть визначити строк його дії, тобто час, протягом якого вони мають здійснити свої права та виконати свої обов`язки відповідно до цього договору.
Щодо кредитного договору, то сторони вправі встановити строк кредитування, протягом якого боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок за договором із повернення кредиту та сплати процентів. У свою чергу, впродовж цього строку кредитодавець вправі реалізувати своє право на проценти за користування кредитними коштами.
При цьому право кредитора нараховувати передбачені договором проценти за користування кредитом і комісії припиняється після спливу визначеного цим договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно з частиною другоюстатті 1050 ЦК України.
Саме таку правову позицію висловила Велика Палата Верховного Суду у постановах від 28.03.2018 року (справа №444/9519/12) та від 31.10.2018 року (№202/4494/16-ц), яка в силу частини четвертої статті 263ЦПК України має бути врахована судами при виборі і застосуванні норм права.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.04.2023 року (справа №910/4518/16) не знайшла підстав для відступу від цього правового висновку. Одночасно Велика Палата Верховного Суду зазначила, що припис абзацу другого частини першоїстатті 1048 ЦК Українипро щомісячну виплату процентів до дня повернення позики у разі відсутності іншої домовленості сторін може бути застосований лише у межах погодженого сторонами строку кредитування. Право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно із частиною другоюстатті 1050 ЦК України.
У цій же постанові Велика Палата Верховного Суду, уточняючи свій правовий висновок, який викладений у постанові від 18.01.2022 року (справа 910/17048/17), щодо нарахування процентів до дня фактичного повернення кредиту відповідно до умов кредитного договору, незалежно від закінчення строку дії кредитних договорів, вказала на те, що можливість нарахування процентів поза межами строку кредитування чи після пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту та розмір таких процентів залежать від підстави їх нарахування згідно з частиною другоюстатті 625 ЦК України. У подібних спорах судам необхідно здійснити тлумачення умов відповідних договорів та дійти висновку, чи мали на увазі сторони встановити нарахування процентів як міри відповідальності у певному розмірі за період після закінчення строку кредитування або після пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту, чи у відповідному розділі договору передбачили тільки проценти за правомірну поведінку позичальника (за «користування кредитом»). У разі сумніву слід застосовувати принцип contra proferentem (лат. verba chartarum fortius accipiuntur contra proferentem, тобто слова договору тлумачаться проти того, хто їх написав).
В даному випадку позивач просив стягннути з відповідача проценти за користування кредитним коштами як за період строку кредитування, тобто до 24.07.2020 року, так і після строку кредитування, тобто з 24.07.2020 р. по 17.08.2023 р.
Відповідно до умов Договору позики №191024-021 від 24.10.2019 року сума кредиту становила 20457,93 грн, процентна ставка за користування кредитом в строк кредитування- 112,92% річних. Строк кредитування 09 місяців ; строк повернення кредиту- 24.07.2020 р., тип процентної ставки-фіксована.
Відповідно до п. 4.11 Кредитного договору у разі, якщо протягом 7 календарних днів з кінцевої дати повного погашення кредиту, що визначається виходячи з терміну кредитування , кредит не був повністю погашений, щомісячна плата за користування кредитом нараховується кожен повний та неповний місяць до моменту повного остаточного погашення позичальником кредиту у розмірі 4,5% в місяць від вартості товару.
Згідно п. 6.2.2.4 Договору у випадку прострочення сплати заборгованості за цим Договором в повному обсязі, позичальник зобов`язаний сплатити нараховані проценти за користування кредитом та штрафи.
Отже, вищезазначеними умовами Кредитного договору врегульовані відносини щодо стягнення процентів після припинення строку кредитування.
Оскільки відповідачкою підписані умови договору, розрахунок заборгованості не спростований, суд , враховуючи надані докази на підтвердження суми заборгованості за кредитним договором, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, а саме про стягнення з відповідачки ОСОБА_1 на користь ТОВ « Кардсервіс» кредитної заборгованості в сумі 57310,97 грн.
Статтею 137 ЦПК України передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
До позовної заяви позивачем додано договір про надання правової допомоги укладено між позивачем та адвокатським об`єднанням «Правовий діалог» в особі директора Разумного Є.М. від 21.06.2023 року.
05.12.2023 року складено акт прийманняпередачі наданої правничої допомоги за № 80 до вказаного договору, яким визначено вартість адвокатських послуг у сумі 7000 грн.
Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини другої статті 137 та частина восьма статті 141 ЦПК України). Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у додатковій постанові від 17 січня 2022 року у справі № 756/8241/20 (провадження № 61-9789св21).
Суд зазначає, що надані представником позивача документи є належними, тому заявлені витрати на правничу допомогу підлягають до задоволення у співвідношенні до задоволених вимог, а саме в розмірі 7000 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в сумі 2684 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 525,526, 530, 536, 631, 1046,1050 ЦК України, ст.ст. 3,5,12,13,18, 258,260,265,268,273, 280-282 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ТОВ «Кардсервіс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Кардсервіс» заборгованість за кредитним договором № 191024-021 в розмірі 57310,97 грн., витрати на правову допомогу в розмірі 7000 грн., судовий збір в сумі 2684 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішенняможе бутипереглянуто судом,що йогоухвалив,за письмовоюзаявою відповідача,поданою протягом30днів здня йогопроголошення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю « Кардсервіс», 01133, м. Київ, вул. Є.Коновальця, 36/Д ЄДРПОУ 39551837
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1
Суддя:
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2024 |
Оприлюднено | 30.05.2024 |
Номер документу | 119348634 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Величко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні