Ухвала
від 20.05.2024 по справі 693/686/24
ЖАШКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа№ 693/686/24

1-кс/693/158/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про арешт майна

20.05.2024 року м. Жашків

Слідчий суддя Жашківського районного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши подане в рамках кримінального провадження № 12024255370000100 від 16.05.2024 року начальником сектору дізнання ВП № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області капітаном поліції ОСОБА_3 , яке погоджене начальником Жашківського відділу Уманської окружної прокуратури ОСОБА_4 , клопотання про арешт майна та дання дозволу на його реалізацію,

ВСТАНОВИВ:

Начальник сектору дізнання ВП № 1 Уманського РУП ГУНП у Черкаській області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про арешт майна та дання дозволу на його реалізацію.

В обґрунтування клопотання вказав, що 16.05.2024 близько 13 год. 00 хв. працівниками поліції на р. «Торч» у с. Сорокотяга було виявлено ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який займався незаконним водним добувним промислом, у ході чого за допомогою сітки виловив у річці 56 карасів виду «карась сріблястий».

За результатами розгляду зазначених матеріалів сектором дізнання ВП № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024255370000100 від 16.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України.

16.05.2024 в період часу з 14 год. 00 хв. по 15 год. 00 хв. у ході проведення огляду місця події за адресою: адміністративно-територіальні межі с. Сорокотяга, біля річки «Торч», Уманського району Черкаської області було виявлено та вилучено свіжо виловлену рибу виду «карась сріблястий» в кількості 56 шт., та рибальську сітку, яку ОСОБА_5 використовував як засіб вилову.

Відповідно до наданого головним державним інспектором Черкаського рибоохоронного патруля ОСОБА_6 розрахунку збитків заподіяних рибному господарству внаслідок незаконного добування, або знищення цінних видів риб та інших об`єктів водного промислу, згідно такс Постанови Кабінету Міністрів України від 29.09.2023 № 1042, вартість карася сріблястого в кількості 56 шт. становить 88536 гривень.

16.05.2024 начальником сектору дізнання ВП № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області капітаном поліції ОСОБА_3 , винесено постанову про визнання вказаних предметів речовими доказами у кримінальному провадженні.

Фіксація речових доказів, а саме: свіжо виловленої риби виду «карась сріблястий» в кількості 56 шт., та рибальської сітки, проведено шляхом фотофіксації та опису їх в протоколі огляду місця події від 16.05.2024.

У подальшому, відповідно до акту від 16.05.2024 вилучена в ОСОБА_5 риба в кількості 56 шт. виду «карась сріблястий», передана на зберігання головному державному інспектору Черкаського рибоохоронного патруля ОСОБА_6 для подальшої реалізації.

16.05.2024 вилучена риба виду «карась сріблястий» в кількості 56 шт., вагою 5 кг., як така, що піддаються швидкому псуванню, згідно з накладною про отримання на зберігання та подальшої реалізації від 16.05.2024 за № 14, передані на реалізацію ФОП ОСОБА_7 , який діє за дорученням ТОВ «Комбінат Черкаси» код, ЄДРПОУ 37551531, юридична адреса: м. Черкаси, вул. 14-Грудня 87, на підставі договору від 01.04.2023 № 1/01/04/23.

Згідно зі ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 100 КПК України, реалізація речових доказів у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, здійснюється за клопотанням слідчого або прокурора до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, яке розглядається згідно зі ст. ст. 171-173 КПК України.

Згідно з ч. 6 ст. 100 КПК України, речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню:

1) повертаються власнику (законному володільцю) або передаються йому на відповідальне зберігання, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження;

2) передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду для реалізації, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження;

3) знищуються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду, якщо такі товари або продукція, що піддаються швидкому псуванню, мають непридатний стан;

4) передаються для їх технологічної переробки або знищуються за рішенням слідчого судді, суду, якщо вони відносяться до вилучених з обігу предметів чи товарів, а також якщо їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров`я людей або довкілля.

Враховуючи вищевикладене, варто зауважити, що вилучена риба виду «карась сріблястий» в кількості 56 шт. не містять на собі слідів кримінального правопорушення, а також є товаром, що піддається швидкому псуванню, тому за рішенням слідчого судді можуть бути передані для реалізації, так як це можливо без шкоди для кримінального провадження.

Згідно з п. 28 Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 № 1104 «Про реалізацію окремих положень Кримінального процесуального кодексу України» речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, які через громіздкість або з інших причин, визначених у КПК України, не можуть зберігатися без зайвих труднощів в обладнаних приміщеннях або в інших місцях зберігання за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду торговельному підприємству для реалізації, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження.

Реалізація предметів здійснюється з дотриманням вимог Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 № 1340.

Відповідно до п.п. 12 п. 1 цього Порядку, його дія поширюється на знаряддя незаконного добування природних ресурсів та незаконно добуті природні ресурси або продукти, вироблені з них, чи їх вартість.

Згідно з п. 9 цього Порядку, майно, зазначене у пункті 1, передається для подальшого розпорядження ним на підставі акта опису, оцінки та передачі майна, в тому числі реалізується через торгівельні підприємства, аукціони, біржі, з якими укладені угоди на його реалізацію відповідно до пунктів 12 і 13 цього Порядку, з дотриманням таких вимог: незаконно добуті природні ресурси та виготовлена з них продукція, а також знаряддя незаконного добування природних ресурсів підлягають реалізації через відповідні торгівельні підприємства, а ті, що є продуктами харчування, - передачі закладам, зазначеним у підпункті 9 цього пункту, а саме закладам охорони здоров`я, освіти, соціального забезпечення населення, військовим формуванням, установам виконання покарань, слідчим ізоляторам і на благодійні цілі.

Передача майна указаної категорії для реалізації за рішенням слідчого судді передбачена також під час кримінального провадження.

Вилучена в ході огляду місця події риба виду «карась сріблястий» набута в результаті вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України, у зв`язку з чим відповідає критеріям, зазначеним у п. 4 ч. 2 ст.167 КПК України.

Враховуючи вищевикладене, 16.05.2024 вилучена риба виду «карась сріблястий» в кількості 56 шт., вагою 5 кг., як така, що піддаються швидкому псуванню, згідно з накладною про отримання на зберігання та подальшої реалізації від 16.05.2024 за № 14, передані на реалізацію ФОП ОСОБА_7 , який діє за дорученням ТОВ «Комбінат Черкаси» код, ЄДРПОУ 37551531, юридична адреса: м. Черкаси, вул. 14-Грудня 87, на підставі договору від 01.04.2023 № 1/01/04/23.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскація майна.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Згідно з ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги те, що вилучена в ході огляду місця події риба виду «карась сріблястий» та рибальська сітка відповідають критеріям, зазначеним в ч. 1 ст. 98, п.1, п. 4 ч. 2 ст. 167 КПК України, тому накладення на них арешту є необхідним з метою забезпечення кримінального провадження, збереження речових доказів.

Дізнавач, прокурор у судове засідання не з`явилися.

У відповідності до ч.4 ст.107 КПК України, під час розгляду клопотання фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалось.

Слідчий суддя, дослідивши додані до клопотання матеріали, вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Згідно п.1 ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Статтею ст.170 КПК України визначено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів, спеціальної конфіскації, конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу. Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді визначено необхідність арешту майна.

У відповідності до вимог ст.171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді має право звернутися слідчий за погодженням з прокурором. У клопотанні слідчого про арешт майна повинно бути зазначено підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна, перелік і види майна, що належить арештувати, документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання.

Клопотання слідчого про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено. У разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.

Вимогами ст.172 КПК України визначено, що клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

Відповідно до вимог ст.173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя повинен враховувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу), розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб. У разі задоволення клопотання слідчий суддя застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб. У разі задоволення клопотання слідчий суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає перелік майна, на яке накладено арешт, підстави застосування арешту майна, перелік тимчасово вилученого майна, яке підлягає поверненню особі, у разі прийняття такого рішення, порядок виконання ухвали із зазначенням способу інформування заінтересованих осіб. Ухвалу про арешт тимчасово вилученого майна слідчий суддя постановляє не пізніше сімдесяти двох годин із дня находження до суду клопотання, інакше таке майно повертається особі, у якої його було вилучено. Копія ухвали негайно після її постановлення вручається слідчому, прокурору, а також присутнім під час оголошення ухвали. У разі відсутності таких осіб під час оголошення ухвали копія ухвали надсилається їм не пізніше наступного робочого дня після її постановлення. Підозрюваний, обвинувачений, треті особи мають право на захисника, право оскаржити судове рішення щодо арешту майна.

Частина 11 статті 170 Кримінально процесуального кодексу України вказує, що заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Враховуючи вищевикладене та правову підставу для арешту майна, з метою всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, розкриття даного кримінального правопорушення, а також з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, що мають значення для досудового слідства, слідчий суддя вважає за необхідне накласти арешт на набуту в результаті вчинення кримінального правопорушення рибу виду «карась сріблястий» в кількості 56 шт., що вилучена 16.05.2024 під час огляду місця події за адресою: адміністративно-територіальні межі с. Сорокотяга, біля річки «Торч», Уманського району Черкаської області та передати їх на зберігання ФОП ОСОБА_7 , ІПН НОМЕР_1 . Надати дозвіл ФОП ОСОБА_7 , ІПН НОМЕР_1 , який діє за дорученням ТОВ «Комбінат Черкаси», код ЄДРПОУ 37551531, юридична адреса: м. Черкаси, вул. 14-Грудня, 87, на підставі договору від 01.04.2023 № 1/01/04/23, на реалізацію вилученої 16.05.2024 в ході проведення огляду місця події рибу виду «карась сріблястий в кількості 56 шт., вагою 5 кг., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 № 1104 та порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 № 1340. Кошти від реалізації перерахувати на депозитний рахунок: одержувач ГУНП в Черкаській області Р/р: UA278201720355239002001092650, банк одержувача: ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ одержувача 40108667. Накласти арешт на рибальську сітку, власником та користувачем якої є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та залишити її для подальшого зберігання в кімнаті зберігання речових доказів ВП № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області.

Керуючись ст.ст.98, 107, 170-173, 175, 309 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання начальника сектору дізнання ВП № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області капітана поліції ОСОБА_3 про арешт майна та надання дозволу на його реалізацію - задовольнити.

Накласти арешт на набуту в результаті вчинення кримінального правопорушення рибу виду «карась сріблястий» в кількості 56 шт., що вилучена 16.05.2024 під час огляду місця події за адресою: адміністративно-територіальні межі с. Сорокотяга, біля річки «Торч», Уманського району Черкаської області та передати їх на зберігання ФОП ОСОБА_7 , ІПН НОМЕР_1 .

Надати дозвіл ФОП ОСОБА_7 , ІПН НОМЕР_1 , який діє за дорученням ТОВ «Комбінат Черкаси», код ЄДРПОУ 37551531, юридична адреса: м. Черкаси, вул. 14-Грудня, 87, на підставі договору від 01.04.2023 № 1/01/04/23, на реалізацію вилученої 16.05.2024 в ході проведення огляду місця події рибу виду «карась сріблястий в кількості 56 шт., вагою 5 кг., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 № 1104 та порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 № 1340.

Кошти від реалізації перерахувати на депозитний рахунок: одержувач ГУНП в Черкаській області Р/р: UA278201720355239002001092650, банк одержувача: ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ одержувача 40108667.

Накласти арешт на рибальську сітку, власником та користувачем якої є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та залишити її для подальшого зберігання в кімнаті зберігання речових доказів ВП № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляції безпосередньо до Черкаського апеляційного суду на протязі 5 днів з дня оголошення ухвали.

Слідчий суддя: ОСОБА_8

СудЖашківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення20.05.2024
Оприлюднено30.05.2024
Номер документу119353750
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —693/686/24

Ухвала від 20.05.2024

Кримінальне

Жашківський районний суд Черкаської області

Шимчик Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні