Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 391/322/24
Провадження № 2-о/391/20/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.05.2024р.селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Козюменської В.В.,
при секретарі - Рогожкіній І.Ю.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Компаніївка заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кропивницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м.Кропивницький, Кіровоградської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Алушта АР Крим.
В обґрунтування заяви посилається на те, що він - є спадкоємцем згідно заповіту від 13.11.2011 р. ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України (АРК). На тимчасово окупованій території було видано свідоцтво про смерть від 05.01.2024 р. на померлого ОСОБА_3 .
ОСОБА_2 заповів йому земельну ділянку, яка розташована на території Компаніївської селищної ради Кропивницького району, Кіровоградської області.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Внаслідок цих обставин отримання свідоцтва про смерть в органах ДРАЦС МЮ України є неможливим. Оскільки державна реєстрація смерті та наступна видача свідоцтва про смерть є підставою для настання правових наслідків смерті, серед яких вступ на спадщину, що залишилась після померлого, отримання допомоги на поховання та інші правові наслідки, єдиним шляхом отримання свідоцтва про смерть та захисту прав родичів та спадкоємців померлого - є звернення до суду з даною заявою.
На підставі викладеного, Заявник просив заяву задовольнити.
Ухвалою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 28.05.2024 року прийнято заяву ОСОБА_1 до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
В судове засідання заявник не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, будь-яких заяв чи клопотань до суду не надходило.
Згідно з ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
За правилами абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Факт заінтересованості відносин заявника з померлою особою підтверджується заповітом, складеного приватним нотаріусом Кіровоградського міського нотаріального округу Яценко О.П., 13.11.2011 р., згідно якого ОСОБА_2 заповів заявнику ОСОБА_1 належну йому на праві приватної власності земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 5,85 га, копія якого знаходиться в матеріалах справи (а.с.12-13).
З наданої заявником довідки про смерть, виданого Алуштинським міським відділом запису актів цивільного стану від 05.01.2024 р. (виданого російською мовою), слідує, що: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Кіровоград, помер у м. Алушта, Крим, ІНФОРМАЦІЯ_2 . Причина смерті: Шок ендотоксичний R57.8; Аутоінтоксикація R 68.8; некроз підшлункової залози К86,8; Атеросклеротичний кардіосклероз 125.1 (а.с.10).
Згідно свідоцтва про смерть, виданого 05 січня 2024 року у м. Алушта, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 05.01.2024 р. складено запис про смерть (а.с.11).
Відповідно до ч.2-4 ст. 49 ЦК України:
Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1,2 ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі Закон) тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Згідно до ч.1 ст. 1 цього Закону тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
У відповідності до ч.2 ст. 4 Закону правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій
України від 22 грудня 2022 року № 309, Автономна Республіка Крим включена до переліку територій тимчасово окупованих Російською Федерацією, на яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Судом об`єктивно встановлено, що дійсно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Алушта АРК Крим.
Встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення, оскільки потрібно йому для державної реєстрації смерті спадкодавця та впорядкування спадкових справ.
Оскільки на цей час видача лікарської довідки про смерть і реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті у м. Алушта АРК неможлива, а смерть особи є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення багатьох правовідносин, тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав.
Вказані обставини позбавляють заявника можливості звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану. Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
На підставі викладеного, з метою захисту законних прав заявника, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення заяви.
Відповідно до вимог ч.4 ст. 317 ЦПК України рішення суду підлягає негайному виконанню, його оскарження не зупиняє виконання вказаного рішення.
Керуючись ст. ст. 13, 89, 258, 259, 264, 265, 315-319 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд,-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кропивницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Кропивницький, Кіровоградської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Алушта, Автономної Республіки Крим у віці 57 років. Причина смерті: 1.Шок ендотоксичний R57.8; Аутоінтоксикація R 68.8; некроз підшлункової залози К86,8; 2. Атеросклеротичний кардіосклероз 125.1.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер платника податку: НОМЕР_1.
Заінтересована особа: Кропивницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), адреса: (25006, м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2, ЄДРПОУ 26504910).
Суддя В.В.Козюменська
Суд | Компаніївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2024 |
Оприлюднено | 31.05.2024 |
Номер документу | 119382818 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Козюменська В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні