Справа № 201/13135/23
Провадження № 2/201/1549/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2024 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Демидової С.О.,
з секретарем судового засідання Галко С.Д.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуза правиламиспрощеного провадженняцивільну справуза позовноюзаявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ «ІНС. ЛОУ ГРУП» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача
До Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська 24 жовтня 2023 року надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ «ІНС. ЛОУ ГРУП» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, в якій позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача завдані збитки у розмірі 39742,95 грн., а також судові витрати по справі у розмірі 2684,00 грн.
В обґрунтування позовної заяви зазначає, що 11 березня 2020 року ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «ДЕО», державний реєстраційний номер « НОМЕР_1 » в м. Дніпро на пр. Героїв допустив зіткнення з транспортним засобом «Міцубісі», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Цивільно-правова відповідальність водія транспортного засобу «ДЕО», державний реєстраційний номер « НОМЕР_3 » була застрахована за полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ЕР162152493.
Внаслідок вищевказаної ДТП транспортним засобам було завдано механічних пошкоджень.
Відповідно до Вироку відповідача було визнано винним у скоєнні злочину передбаченого ст. 286 Кримінального Кодексу України та встановлено керування транспортним засобом у стані спяніння.
3 заявою про виплату страхового відшкодування внаслідок настання страхового випадку звернувся страхувальник та надав всі необхідні документи.
На підставі даної заяви та наданих потерпілою стороною документів було складено страхові акти. На підставі вище зазначеного страхових актів ПрАТ «СК «ВУСО» здійснила виплату страхового відшкодування у розмірі 39 742,95 грн.
Оскільки, водій забезпеченого транспортного засобу керував транспортним засобом у стані наркотичного сп`яніння, то у ПрАТ «СК «ВУСО» виникло право подати регресний позов на фактично виплачену суму до водія.
13 липня 2021 року між ПрАТ «СК «ВУСО» та ТОВ «ЮК «ІНС.ЛОУ ГРУП» (укладено Договір відступлення права вимоги, відповідно до якого Первісний кредитор відступа (передає), а Новий кредитор отримує право вимоги відшкодування у порядку регресу збиткі завданих страхувальникам Первісного кредитора по договорам страхування, перелік яки наведений у додатку №1 до Договору.
Відповідач не скористався своїм правом відзив не подав.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справ між суддями від 24 жовтня 2023 року указана позовна заява передана для розгляду судді Демидовій С.О. (а.с.40).
Згідно із вимогами ч. 6 ст. 187 ЦПК України суддя звернувся до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради щодо надання інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання відповідача. (а.с.42).
22 листопада 2023 року до суду надійшла інформація, про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) відповідача. (а.с.45).
Ухвалою судді від 22 листопада 2023 року відкрито спрощене провадження у цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ «ІНС. ЛОУ ГРУП» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості. (а.с.46-47).
Представник позивача в позовній заяві просив розглядати справу в порядку спрощеного провадження без його участі, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з`явився про день та час повідомлений належним чином, правом на надання відзиву не скористався, причин не явки суду не повідомив.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини встановленні судом
11 березня 2020 року ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «ДЕО», державний реєстраційний номер « НОМЕР_1 » в м. Дніпро на пр. Героїв допустив зіткнення з транспортним засобом «Міцубісі», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Цивільно-правова відповідальність водія транспортного засобу «ДЕО», державний реєстраційний номер « НОМЕР_3 » була застрахована за полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ЕР162152493. (а.с.17).
Внаслідок вищевказаної ДТП транспортним засобам було завдано механічних пошкоджень.
Відповідно до Вироку відповідача було визнано винним у скоєнні злочину передбаченого ст. 286 Кримінального Кодексу України та встановлено керування транспортним засобом у стані спяніння. (а.с.10-13).
Вироком Дніпровського апеляційного суду від 18 лютого 2021 року вирок Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська скасовано в частині призначення покарання та ухвалено новий вирок в цій частині. (а.с.14-16).
В матеріалах справи містяться звіт №06-04-20Р про оцінку транспортоного засобу та ремонтна калькуляція. (а.с.18-30).
На підставі даної заяви та наданих потерпілою стороною документів (а.с.6-9). було складено страхові акти. На підставі вище зазначеного страхових актів ПрАТ «СК «ВУСО» здійснила виплату страхового відшкодування у розмірі 39 742,95 грн.(а.с.31-32).
Оскільки, водій забезпеченого транспортного засобу керував транспортним засобом у стані наркотичного сп`яніння, то у ПрАТ «СК «ВУСО» виникло право подати регресний позов на фактично виплачену суму до водія.
13 липня 2021 року між ПрАТ «СК «ВУСО» та ТОВ «ЮК «ІНС.ЛОУ ГРУП» (укладено Договір відступлення права вимоги, відповідно до якого Первісний кредитор відступа (передає), а Новий кредитор отримує право вимоги відшкодування у порядку регресу збиткі завданих страхувальникам Первісного кредитора по договорам страхування, перелік яки наведений у додатку №1 до Договору. (а.с.33-37).
Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного представником позивача, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.12ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Згідно ст.76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно частини 1 та 2 ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Спірні цивільно-правові відносини у сфері страхування відповідальності власників транспортних засобів врегульовані Законом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».
Відповідно достатті 41 Закону України від 01.07.2004 №1961-ІV «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»(далі - Закон №1961-ІV) страховик за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує шкоду на умовах, визначених цимЗаконом, у разі її заподіяння транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, крім шкоди, заподіяної транспортному засобу, який не відповідає вимогам пункту 1.7статті 1 цього Закону, та майну, яке знаходилося в такому транспортному засобі.
Згідно з підпунктом 38.2.1 пункту 38.2статті 38 цього Закону №1961-ІVстраховик після сплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до власника транспортного засобу, який спричинив ДТП, який не застрахував свою цивільно-правову відповідальність.
Деліктне зобов`язання виникає з факту завдання шкоди (зокрема, майнової) і триває до моменту її відшкодування потерпілому в повному обсязі особою, яка завдала шкоду (статті11,599,1166 Цивільного кодексу України(далі -ЦК)). Сторонами деліктного зобов`язання зазвичай виступають потерпілий (кредитор) і заподіювач шкоди (боржник). Разом з тим правила регулювання таких зобов`язань допускають можливість відшкодування завданої потерпілому шкоди не безпосередньо заподіювачем, а іншою особою за умови, щозакономпередбачено такий обов`язок іншої особи, хоч вона шкоди й не заподіювала. При цьому за правилами, встановленимистаттею 1191 ЦК, особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
Факт перебування відповідача в стані алкогольного сп`яніння було встановлено Вироком Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 13 листопада 2020 року.
Згідно ст. 22.1.Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»(далі - ЗУ «ОСЦПВВНТЗ») «У разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи».
Відповідно до ст. 993 Цивільного кодексу України, до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Згідно п. 1 ст. 1191 Цивільного кодексу України, особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
Згідно п. 2 ст. 1187 ЦК України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Судом встановлено, що позивач, як страховик, у зв`язку із настанням страхового випадку відшкодував у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, відповідно до чого, у нього виникло право зворотної вимоги (регресу) до винної особи (відповідача) у розмірі виплаченого відшкодування.
Згідно з частиною шостоюстатті 261 ЦК Україниза регресними зобов`язаннями перебіг позовної давності починається від дня виконання основного зобов`язання.
Відповідно до роз`яснень, наведених у пункті 11 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 № 4 Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки регресну вимогу може бути пред`явлено протягом трьох років із дня виконання зобов`язання про відшкодування шкоди (відшкодування в натурі, виплати суми періодичних платежів тощо).
Згідност. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказів.
Згідно ч. 1 ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом
Таким чином обов`язок доказування невідповідності розміру виплаченого позивачем страхового відшкодування розміру заподіяних збитків покладається на відповідача, судом в свою чергу не встановлено, а відповідачем не доведено невідповідності суми виплаченого страхового відшкодування позивачем на користь потерпілої особи.
За таких обставин, на підставі викладеного, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку про доведеність позивачем заявлених позовних вимог до відповідача про стягнення виплаченого страхового відшкодування у розмірі 39742,95 грн., тому пред`явлений позов підлягає задоволенню.
Обговорюючи питання розподілу судових витрат, відповідно до ст. 141 ЦПК України, з урахуванням того, що позов підлягає задоволенню, суд вважає за можливе стягнути з відповідача судові витрати по справі у розмірі 2684,00 грн.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE (Серявін та інші проти України), № 4909/04, §58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 76, 78, 81, 141, 259, 263-265, 280 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов Товаристваз обмеженоювідповідальністю «ЮРИДИЧНАКОМПАНІЯ «ІНС.ЛОУ ГРУП»до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ «ІНС. ЛОУ ГРУП» (ЄДРПОУ 423417008) завдані збитки у розмірі 39742, 95 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ «ІНС. ЛОУ ГРУП» (ЄДРПОУ 423417008) понесені судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2684,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5ст.265 ЦПК України:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ «ІНС. ЛОУ ГРУП» (ЄДРПОУ 423417008), м. Київ, пр. Перемоги, буд. 1, оф. 34;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складено 30 травня 2024 року.
Суддя С.О. Демидова
Суд | Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119388878 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Демидова С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні