Справа № 201/2904/24
Провадження № 2/201/2017/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2024р. Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська в особі головуючого судді Ткаченко Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос у Соборному» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам, 3% річних та індексу інфляції,
ВСТАНОВИВ:
11.03.2024р.ОСББ «Космосу Соборному»звернулося доЖовтневого районногосуду м.Дніпропетровськаіз позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам, 3% річних та індексу інфляції (а.с. №4-7).
Ухвалою судді Ткаченко Н.В. від 13.03.2024р. було відкрито провадження по справі та відповідно до положень ч.5 ст.279 ЦПК України призначено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. №43).
В обґрунтування позовних вимог представник позивача адвокат Голубніченко В.О. (діє на підставі ордеру від 11.03.2023р. - а.с. №41) в позовній заяви посилався на те, що 29.12.2016р. було зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос у Соборному», розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , яке створене відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» власниками квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 . Відповідачка є власницею квартири АДРЕСА_6 , таким чином вона є співвласником багатоквартирного будинку. Рішенням загальних зборів ОСББ «Космос у Соборному», оформленого Протоколом №4 від 09.12.2018р., затверджено розмір щомісячних внесків співвласників на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 4,10 грн. за 1 кв.м. площі квартири. Протоколом №23-1 від 22.01.2023р. затверджено з 01.02.2023р. щомісячний внесок на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 5,10 грн. за 1 кв.м. площі квартири/нежитлового приміщення у будинку. Відповідачка, як власник квартири АДРЕСА_6 та співвласник багатоквартирного будинку зобов`язана своєчасно і в повному обсязі сплачувати на користь позивача належні внески та платежі. Відповідачка не виконувала свій обов`язок по сплаті внесків, у зв`язку з чим станом на 01.01.2024р. за період з 01.01.2022р. по 31.12.2023р. утворився борг у розмірі 4 170грн. 18коп., який вона в добровільному порядку не сплачує, тому об`єднання звернулося до суду з даним позовом. Крім того, ОСОБА_1 , яка прострочила виконання грошового зобов`язання, на підставіст. 625 ЦК Українизобов`язана сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення та трьох процентів річних з простроченої суми, а саме суму інфляційного збільшення суми боргу у розмірі 746грн. 46коп. та 3% річних за користування чужими грошовими коштами у розмірі 185грн. 38коп. Враховуючи вищевикладене, посилаючись на норми ст.ст. 4, 10, 13, 15, 17, 21, 22, 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ст.ст. 526, 625 ЦК України, представник позивача просив стягнути з ОСОБА_1 суму заборгованості у загальному розмірі 5 102грн. 02коп., з яких 4170грн. 18коп. - заборгованість з оплати внесків на утримання будинку, 746грн. 46коп. інфляційні втрати та 185грн. 38коп. - 3% річних, а також судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 3028 грн. та витрати на правничу допомогу у розмірі 2484 грн.47коп.
Відповідачка ОСОБА_1 двічі повідомлялася про розгляд справи шляхом надсилання копії ухвали про відкриття провадження у справі та копії позовної заяви з додатками, як за місцем реєстрації відповідачки, так і за місцем розташування нерухомого майна. Втім, з адреси знаходження нерухомого майна конверт повернувся на адресу суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с. №47), а з адреси місця реєстрації відповідачки конверт повернувся на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. №50), при тому, що адреса реєстрації місця проживання відповідачки підтверджена відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру від 12.03.2024р. (а.с. №42).
Відповідно до вимог ст.ст. 190,272 ЦПК Українивідповідачка є такою, що належним чином повідомлена про розгляд даної цивільної справи, однак правом на подачцу відзиву, будь-яких письмових пояснень або клопотань, не скористалась.
Суд, вивчивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, надавши оцінку доводам у сукупності з наявними письмовими доказами та положеннями законодавчих актів, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч. 1ст. 4 ЦПК України).
Суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексув межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (ч. 1ст. 13 ЦПК України).
Судом встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос у Соборному» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 29.12.2016р., є юридичною особою, діє на підставі Статуту, затвердженого установчими зборами ОСББ (а.с. №20).
ОСББ «Космос у Соборному» створено відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» власниками квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_7 .
Рішенням загальнихзборів ОСББ«Космос уСоборному»,оформленим Протоколом№4від 09.12.2018р., затверджено розмір щомісячних внесків співвласників на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 4,10 грн. за 1 кв.м. площі квартири (а.с. №21-23).
Протоколом №23-1 від 22.01.2023р. затверджено, що з 01.02.2023р. щомісячний внесок на утримання будинку та прибудинкової території складає 5,10 грн. за 1 кв.м. площі квартири/нежитлового приміщення у будинку (а.с. №24-27).
За даними Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 29.01.2024р. №363589367, право власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_8 , загальною площею 35,9 кв.м. зареєстровано за ОСОБА_1 (а.с. №35).
Отже, у відповідності до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» відповідачка ОСОБА_1 є співвласницею вказаного багатоквартирного будинку.
Відповідно до розрахунку позивача у ОСОБА_1 перед ОСББ «Космос у Соборному» існує заборгованість, яка за період з 01.01.2022р. по 31.12.2023р. становить 4 170грн. 18коп., що підтверджується актом звіряння розрахунків (а.с. №34).
Відповідачці було направлено досудову вимогу від 29.01.2024р. про здійснення оплати заборгованості у розмірі 4170грн. 18коп. (а.с. №36), проте відповіді позивачем отримано не було.
Відповідно до ст.ст. 10, 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, в тому числі, визначення порядку сплати, переліку та розміру внесків і платежів співвласників. Співвласник зобов`язаний, серед іншого, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно із ч. 1 ст. 17 цього Закону для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до ч. 6 ст. 21 Закону порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Згідно із ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із ч. 3 ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду, незалежно від наявності договору між об`єднанням та боржником.
Відповідно до наведених норм чинного законодавства ОСОБА_1 , яка є власницею квартири, в свою чергу, співвласником будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, які були затверджені рішеннями загальних зборів, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення нею таких дій звернутися до суду про стягнення нарахованих платежів по цим витратам.
Відповідачкою не подано суду доказів про те, що надані позивачем розрахунки заборгованості та застосовані ним тарифи проведено неправильно, не надано суду жодного належного та допустимого доказу на підтвердження ненадання чи неналежного надання позивачем послуг за спірний період.
Таким чином, розглянувши справу в межах визначених предмету спору, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу для задоволення позову, знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи, суд вважає, що позовні вимоги в частині заборгованості по внескам на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.01.2022р. по 31.12.2023р. у розмірі 4 170грн. 18коп доведені належними і допустимими доказами, а тому позов в цій частині підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог про стягнення інфляційних втрат та 3% річних від загальної суми простроченої заборгованості, суд зазначає наступне.
У позовній заяві представником позивача зроблено розрахунок інфляційних втрат за період з 01.01.2022р. по 31.12.2022р. , який складає 746 грн.46коп., та 3% річних від простроченої суми у розмірі 185 грн.38коп.
Відповідно до ч. 2 ст.625 ЦК Україниборжник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Як роз`яснив Верховний Суд України у правовій позиції від 16.12.2015р. у справі № 6-2023цс15,закріплена в пункті 10 ч. 3ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування до таких правовідносин правових норм, установлених устатті 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті, та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утриманими грошовими коштами. Тобто, у разі прострочення виконання грошового зобов`язання з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, на боржника покладається відповідальність, яка передбаченаст. 625 ЦК України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. «Про введення воєнного стану в Україні»у зв`язку з військовою агресією Російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першоїстатті 106 Конституції України,Закону України «Про правовий режим воєнного стану»постановлено ввести в Україні воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24.02.2022р. строком на 30 діб.
Законом України №2102-ІХ від 24.02.2022р. «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до пункту 31 частини першої статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Верховна Рада України цей Указ було затверджено.
Надалі дію воєнного стану неодноразово було продовжено, наразі воєнний стан продовжено до 11.08.2024р.
П. 1постанови Кабінету Міністрів України № 206 від 05.03.2022р. «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги. Ця постанова набрала чинності з дня опублікування і застосовується з 24.02.2022р.
Таким чином, всі нарахування інфляційних втрат та трьох відсотків річних, які здійснені позивачем у справі, що розглядається судом, з 24.02.2022р. є такими, що заборонені чинним законодавством, а тому не підлягають стягненню з відповідачки.
Відповідно до абзацу 5 п.1 ч.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга-послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
Основною функцією ОСББ є забезпечення реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання, такі функції ОСББ може виконувати шляхом укладення відповідних договорів з компаніями, які надають певний перелік послуг.
Відповідно до ст. 903 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
З огляду на викладене, слід дійти висновку, що внески учасників ОСББ є замовлення співвласниками багатоквартирного будинку додаткових послуг, а тому у розумінні Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» є житловою послугою.
Враховуючи наведене, розрахунок інфляційних втрат та 3% річних має бути обмежений і становити за період з 01.01.2022р. до 24.02.2022р., у зв`язку з чим судом здійснено перерахунок заявлених позивачем до стягнення сум інфляційних втрат та 3% річних, які за вказаний період становлять 121грн. 80 коп. та 18грн. 85коп. (відповідно).
Відтак, хоч суд і дійшов до переконання про необхідність стягнення з відповідачки заборгованості за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.01.2022р. по 31.12.2023р., однак, оскільки з наведеного вище вбачається, що, починаючи з 24.02.2022р. та до цього часу, на території України діє воєнний стан, на час якого Кабінетом Міністрів України забороняється, зокрема, стягнення інфляційних нарахувань та процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги, позовні вимоги ОСББ «Космос у Соборному» про стягнення з відповідачки інфляційних втрат та трьох відсотків річних за період з 24.02.2022р. по 31.12.2023р. задоволенню не підлягають.
Таким чином, суд вважає, за необхідне стягнути з відповідачки на користь ОСББ «Космос у Соборному» інфляційні втрати та три відсотки річних лише за період з 01.01.2022р. до 24.02.2022р. у сумі 121грн. 80коп. та 18грн. 85коп. (відповідно), у зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Обговорюючи питання розподілусудових витрат відповідно до положень ст.141 ЦПК України, з урахуванням часткового задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнутиз відповідачки накористь позивача суму оплаченогоприподачі позовусудового збору пропорційно задоволеній частиніпозовних вимог,а саме у розмірі 2 558грн. 44коп.(4 310 грн. 83коп.х3 028 грн. : 5102 грн. 02коп. =2 558грн. 44коп.) (а.с. №2, 3).
Щодо вимог про стягнення з відповідачки витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 2484 грн. 47 коп., суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 3ст.133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Із положеньст.137 ЦПК Українислідує, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг) виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018р. у справі №751/3840/15-ц суд зазначає, що на підтвердження розміру витрат на професійну правничу допомогу суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), розрахунок наданих послуг, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Наявність документального підтвердження витрат на правову допомогу та їх розрахунок є підставою для задоволення вимог про відшкодування таких витрат.
Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
До позовної заяви представником позивача долучено наступні документи, якими підтверджуються понесені ОСББ «Космос у Соборному» витрати на професійну правничу допомогу, яка здійснювалася адвокатом Голубніченком В.О., а саме: договір-доручення про надання правової допомоги від 28.08.2023р., додаткова угода від 26.01.2024р., акт приймання передачі наданих послуг №004 від 04.03.2024р., квитанція до прибуткового касового ордера №0403/24 від 04.03.2024р. (а.с. №39).
Ці підтвердження понесення ОСББ «Космос у Соборному» витрат по оплаті професійної правничої допомоги судом приймаються, як достатні та обґрунтовані рівнем складністю справи.
Втім, з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача ці судові витрати також пропорційно задоволеній частиніпозовнихвимог,а саме у розмірі 2 099грн. 19коп.(4 310грн. 83коп.х2484грн. 47коп.: 5 102грн. 02коп. =2 099грн. 19коп.) (а.с. №39).
Отже, загальний розмір судових витрат, які слід стягнути з відповідачки на користь позивача, становить суму, яка складає 4 657грн. 63коп., з яких судові витрати по оплаті судового збору 2 558грн. 44коп., по оплаті витрат на професійну правничу допомогу 2 099грн. 19коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 525, 526, 625 ЦК України, ЗакономУкраїни«Про об`єднання співвласниківбагатоквартирногобудинку»,п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 206 від 05.03.2022р. «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», постановою Верховного Суду України від 16.12.2015р. у справі № 6-2023цс15, ст.ст. 4, 10, 12, 13, 19, 76-81, 89, 128-131, 133, 137, 141, 259,263-265, ч 2, 3 ст. 274, ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Космос уСоборному» до ОСОБА_1 простягнення заборгованостіпо внескам,3%річних таіндексу інфляції задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користьОб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Космос уСоборному» заборгованість пооплаті внесків на утриманнябудинку таприбудинкової територіїза періодз 01.01.2022р.по 31.12.2023р.у розмірі 4 170грн. 18коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос у Соборному» за період з 01.01.2022р. по 24.02.2022р. інфляційні втрати у розмірі 121 грн. 80коп. та 3% річних у розмірі 18 грн. 85коп.
В задоволенні іншої частини позовних вимог Об`єднанняспіввласниківбагатоквартирного будинку «Космос у Соборному»до ОСОБА_1 простягненняінфляційнихвтрат, трьохвідсотківрічних за період з 24.02.2022р. по 31.12.2023р. - відмовити.
Стягнутиз ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Космос у Соборному»судовівитратипо оплаті судового збору у розмірі 2 558грн. 44коп., по оплаті витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 2 099грн. 19коп.,а разом 4 657грн. 63коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.273 ЦПК України.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя: ТкаченкоН.В.
Суд | Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119388907 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Ткаченко Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні