Справа № 234/10670/21
Провадження № 2/202/1229/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2024 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючої судді Бєсєди Г.В.
за участю секретаря Назаревич І.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі цивільну справу за позовом Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати за землю, -
ВСТАНОВИВ:
Представник Краматорської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати за землю.
В обґрунтування поданої заяви представник Краматорської міської ради зазначив, що рішенням Краматорської міської ради від 10.09.2019 №58/VII-464 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду та передачу земельної ділянки в оренду фізичної особі» фізичній особі ОСОБА_1 передано в оренду із земель запасу житлової та громадської забудови комунальної власності територіальної громади АДРЕСА_1 площею 0,2145га для функціонування складу-ангару строком на 5 років земельну ділянку (кадастровий номер 1412900000:00:007:0166). На підставі вищезазначеного рішення між Краматорською міською радою та ОСОБА_1 був укладений договір оренди землі від 24 жовтня 2019 року б/н. Право оренди земельної ділянки за договором на цей строк зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 25.10.2019 за ОСОБА_1 . За період з 10.09.2019 по 31.12.2020 при нормативній грошовій оцінці землі 2064 215,58 грн. та 3 % розміру ставки орендної плати від нормативної грошової оцінки землі, відповідно до договору, орендна плата склала 81 098,22 грн. ОСОБА_1 не сплачує орендну плату з дати укладання договору. Враховуючи зазначене просили суд стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за договором оренди землі від 24.10.2019 в сумі 81098, 22 грн.
Представник ОСОБА_1 адвокат Борозенцев С.В. надав відзив на позовну заяву в якому зазначав, що податкові повідомлення - рішення, якими визначаються податкові зобов`язання з земельного податку (орендної плати) приймаються до 1 липня кожного поточного року, та оскільки законодавець визначає обов`язок контролюючого органу нараховувати податок (орендну плату) за податкові (звітні) періоди (роки) та направити фізичній особі (землекористувачу) таки податкові повідомлення-рішення, то обов`язок по сплаті за користування земельною ділянкою виникає саме з моменту отриманні такого податкового повідомлення-рішення у якому, у тому числі, вказуються реквізити за якими необхідно сплачувати орендну плату. Якщо податкове повідомлення-рішення не вручене фізичній особі або надіслано листом без повідомлення про вручення, податкові зобов`язання вважаються неузгодженими. Несплата відповідачем орендної плати згідно договору оренди земельної ділянки є наслідком не вини відповідача. Просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представник Краматорської міської ради Романченко Г.О. надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПКУкраїни у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Рішенням Краматорської міської ради від 10.09.2019 №58/VII-464 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду та передачу земельної ділянки в оренду фізичної особі» фізичній особі ОСОБА_1 передано в оренду із земель запасу житлової та громадської забудови комунальної власності територіальної громади АДРЕСА_1 площею 0,2145га для функціонування складу-ангару строком на 5 років земельну ділянку (кадастровий номер 1412900000:00:007:0166).
На підставі вищезазначеного рішення між Краматорською міською радою та ОСОБА_1 був укладений договір оренди землі від 24 жовтня 2019 року б/н.
Згідно п. 1, 2 договору орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 0,2145га для функціонування складу-ангару строком на 5 років земельну ділянку (кадастровий номер 1412900000:00:007:0166).
Пунктом 16 договору визначено, що категорія земель вищезазначеної земельної ділянки: «землі житлової та громадської забудови».
Право оренди земельної ділянки за договором на цей строк зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 25.10.2019 за ОСОБА_1 , що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 03.06.2021 №259669213.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюютьсяЗемельним кодексом,Цивільним кодексом України, а також законами України, зокремаЗаконом України «Про оренду землі», іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також конкретним договором оренди землі.
Так, власники земельних ділянок мають право передавати земельну ділянку в оренду (ст. 90 ЗК України).
Відповідно достатті 6 цього Кодексусторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1ст.627ЦК України).
Частиною третьоюстатті 792ЦК Українивстановлено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Земельний кодекс Українивизначає основні засади регулювання земельних відносин, зокрема, порядок передачі земельних ділянок в оренду (стаття 124). Проте, самеЗаконом України «Про оренду землі»врегульовано відносини, що виникають між власником земельної ділянки та іншими особами в зв`язку із передачею її у користування та володіння, в тому числі конкретизовано та деталізовано особливості та порядок укладення договору оренди землі, його істотні умови, основні права та обов`язки його сторін, порядок зміни, припинення та поновлення такого договору.
Згідно положень ст.1,3,13 Закону України «Про оренду землі»(надалі Закону) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Об`єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтями21,22 Законупередбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається. Орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати (стаття 24 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до положеньст. 25 Законуорендар земельної ділянки поміж іншого зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.
Згідно п.9 договору, орендна плата за землю сплачується орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становила річна на час складання договору 61 926,46 грн.
Орендна плата вноситься до місцевого бюджету м. Краматорська безготівковим перерахуванням через фінансові установи або готівкою через відділення банків.
Пунктом 10 Договору встановлено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. На наступні роки обчислення орендної плати за землю здійснюється Орендарем самостійно, відповідно до діючого законодавства, щорічно станом на 1 січня поточного року з урахуванням коефіцієнту індексації грошової оцінки землі, доведеного Держгеокадастром України.
За умовами п. 11 Договору орендна плата вноситься у строки відповідно до чинного
законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За період з 10.09.2019 по 31.12.2020 при нормативній грошовій оцінці землі 2064 215, 58 грн. та 3 % розміру ставки орендної плати від нормативної грошової оцінки землі, відповідно до договору, орендна плата склала 81 098, 22 грн.
Щодо посилань представника відповідача на отримання податкового повідомлення.
Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Земельним податком є обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України у вказаній редакції).
Відповідно до частини 1 статті 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
З наведеного вбачається, що чинним законодавством розмежовано поняття "земельний податок" і "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності".
Відповідач не є власником спірної земельної ділянки, а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата, а тому доводи представника відповідача не заслуговують на увагу.
Враховуючи вищевикладене,з відповідачапідлягає стягненнюорендна платаза землюна користь Краматорської міської ради в сумі 81 098, 22 грн., а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до положеньст.141ЦПК України судові покладаються на відвідача.
Відповідно до частини четвертої та п`ятої статті 268 ЦПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складання повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 4, 13, 19, 141, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов Краматорської міськоїради до ОСОБА_1 простягнення заборгованостіз орендноїплати заземлю задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 24812116) заборгованість з орендної плати за договором оренди землі від 24.10.2019 в сумі 81 098, 22 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 24812116) судовий збір у сумі 2270 грн.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції, а в разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.
Повний текст рішення складений 30.05.2024.
Суддя Г.В. Бєсєда
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119389018 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Бєсєда Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні