Єдиний унікальний номер 305/744/24
Провадження по справі 2/305/393/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.05.2024 року місто Рахів
Рахівський районний суд Закарпатської області у складі: головуючого судді Дочинця С.І., при секретарі Пучиній Я.І., позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Рахівського районного суду Закарпатської області цивільну справу за позовною заявою адвоката Буришина Віталія Васильовича, який дії в інтересах ОСОБА_1 , до виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області; Рахівської міської ради Закарпатської області, про визнання наймачем та зобов`язання укласти договір найму жилого приміщення, -
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Буришин В.В., діючи в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Рахівського районного суду з позовною заявою до виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області; Рахівської міської ради Закарпатської області, про визнання наймачем та зобов`язання укласти договір найму жилого приміщення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що починаючи з травня 1989 року по даний час ОСОБА_3 зареєстрована та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначена квартира належить до комунальної власності територіальної громади м. Рахів. Постановою Закарпатського апеляційного суду від 30.05.2023 року у цивільній справі №305/1115/20 за наслідками розгляду позову ОСОБА_1 до Рахівської міської ради Закарпатської області про визнання членом сім`ї наймача квартири її було визнано членом сім`ї наймача квартири АДРЕСА_2 , яким був ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дане судове рішення набрало законної сили 30.05.2023 року. ОСОБА_1 21.11.2023 року подала до виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області письмову заяву, у якій просила визнати її наймачем за раніше укладеним договором найму жилого приміщення квартири АДРЕСА_2 замість попереднього наймача та укласти з нею відповідний договір. Позивачем 24.02.2024 року отримано відповідь виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області №06-27/394 від 12.02.2024 року, в якій було повідомлено, що питання про визнання її наймачем та укладення договору найму було знято з порядку денного виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області, оскільки заява ОСОБА_1 не відповідає постанові Закарпатського апеляційного суду №305/1115/20 від 30.05.2023 року та Рахівська міська рада не вправі визнавати ОСОБА_1 наймачем квартири. Представник позивача вважає, що виконавчим комітетом було порушено право позивача ОСОБА_1 на житло, передбачені чинним законодавством. Крім того, зазначає, що остаточне судове рішення у цивільній справі №305/1115/20 лише підтвердило статус позивача ОСОБА_1 як члена сім`ї наймача ОСОБА_4 , яки помер.
У зв`язку з чим просить суд визнати ОСОБА_1 наймачем за раніше укладеним договором найму житлового приміщення - квартири АДРЕСА_2 замість попереднього наймача та зобов`язати виконавчий комітет Рахівської міської ради Закарпатської області укласти з ОСОБА_1 договір найму житлового приміщення вищезазначеної квартири.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 підтримали обставини, зазначені у позовній заяві. Представник позивача зазначив, що з травня 1989 року позивач проживала з наймачем ОСОБА_4 . Постановою Закарпатського апеляційного суду її визнано членом сім`ї наймача, у зв`язку з чим вона подала до виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області письмову заяву, у якій просила визнати її наймачем за раніше укладеним договором найму жилого приміщення, однак їй було відмовлено. У зв`язку з чим просили позов задовольнити.
Представник відповідача виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області про місце, дату та час проведення судового засідання з розгляду даної цивільної справи повідомлений шляхом отримання судового виклику. У судове засідання не з`явився, проте через систему «Електронний суд» надіслав заяву про розгляд справи за відсутності представника.
Представник відповідача Рахівськоїміської радиЗакарпатської області про місце, дату та час проведення судового засідання з розгляду даної цивільної справи повідомлений шляхом отримання судового виклику. У судове засідання не з`явився, проте через систему «Електронний суд» надіслав заяву про розгляд справи за відсутності представника.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Закарпатського апеляційного суду від 30.05.2023 року по справі №305/1115/20 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, визнано її членом сім`ї наймача квартири АДРЕСА_2 , яким був ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дане судове рішення набрало законної сили 30.05.2023 року.
Згідно копії договору найму квартири АДРЕСА_2 , він був укладений між управлінням будинку житлового управління Рахівського району та ОСОБА_5 в листопаді 1978 року.
З копії рішення одинадцятої сесії Рахівської міської ради шостого скликання від 09 червня 2011 року №145 «Про реорганізацію комунальних підприємств» вбачається, що право надання послуг з утримання багатоквартирних будинків міста надано МКП «Рахівкомунсервіс» у зв`язку з ліквідацією ВУЖКГ, а згідно акту приймання-передачі багатоквартирних будинків, Рахівське ВУЖКГ передає на баланс та обслуговування МКП «Рахівкомунсервіс» багатоквартирні будинки згідно додатку №1, в тому числі і будинок АДРЕСА_3 .
Відповідно до копії технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_2 , замовником технічної інвентаризації є ОСОБА_1 .
Як вбачається з заяви від 21.11.2023 року, ОСОБА_1 звернулась до виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області з проханням визнати її наймачем за раніше укладеним договором найму жилого приміщення квартири АДРЕСА_2 замість попереднього наймача та укласти з нею відповідний договір.
Згідно до відповіді виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області №06-27/394 від 12.02.2024 року, ОСОБА_1 повідомлено, що питання про визнання її наймачем та укладення договору найму було знято з порядку денного виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області, оскільки заява не відповідає постанові Закарпатського апеляційного суду №305/1115/20 від 30.05.2023 року в частині визнання ОСОБА_1 членом сім`ї наймача квартири АДРЕСА_2 , яким був ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та Рахівська міська рада не вправі визнавати ОСОБА_1 наймачем квартири.
Вирішуючи заявлені адвокатом Буришиним В.В. позовні вимоги, суд керується наступним.
Так, судом встановлено, що вищезазначеною постановою Закарпатського апеляційного суду ОСОБА_1 визнано членом сім`ї наймача квартири АДРЕСА_2 . В свою чергу, ОСОБА_1 звернулась до виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області з проханням укласти знею відповіднийдоговір договоромнайму жилогоприміщення.Проте, виконавчим комітетом Рахівської міської ради Закарпатської області останній повідомлено, що питання про визнання її наймачем та укладення договору найму було знято з порядку денного виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області, та Рахівська міська рада не вправі визнавати ОСОБА_1 наймачем квартири.
Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналогічні за змістом вимоги містяться і у ч.1 ст.81 ЦПК України, відповідно до яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому, у відповідності до вимог ч.6 ст.81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Окрім наведеного суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 71 ЖК України при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім`ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців.
Водночас, частина 2 статті 405 ЦК України передбачає, що член сім`ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім`ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
Проте,суду ненадано жодногодоказу,що позичкана данийчас проживаєу квартирі АДРЕСА_2 .Крім того,не наданодоказів, щопозивачка останніпів рокупроживала завказаною адресоюта невтратила правокористування навказане житло. В тойже часвідсутні докази, що вищезазначена квартира не передавалась комусь іншому та на даний час перебуває у власності Рахівської міської ради Закарпатської області.
Докази, які надані суду, стосуються суто надання житлово-комунальних послуг і жодним чином не стосуються права власності чи права користування житлом.
Крім того, згідно до ч.1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч. 2 ст. 630 ЦК Україн и договором може бути встановлено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду.
Згідно ч. 2 ст. 759 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Частинами першою та другою статті 61ЖК України користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення. Договір найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду укладається в письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем - житлово-експлуатаційною організацією (а в разі її відсутності - відповідним підприємством, установою, організацією) і наймачем - громадянином, на ім`я якого видано ордер.
Частиною 1 ст.63 ЖК України визначає, що предметом договору найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду є окрема квартира або інше ізольоване жиле приміщення, що складається з однієї чи кількох кімнат, а також одноквартирний жилий будинок.
Отже, договір найму жилого приміщення є договором, відповідно до якого можуть бути передбачені особливості його укладення та виконання, а також його умови можуть відходити від умов типового договору.
Позивач просить суд зобов`язати виконавчий комітет Рахівської міської ради Закарпатської області укласти договір найму житлового приміщення вищезазначеної квартири, проте не визначає конкретні умови, на яких має бути укладений зазначений договір.
Крім того, в даному випадку діє принцип свободи договору і сторони є вільними в укладенні договору та визначенні його умов (ст.ст. 6, 627 ЦК України).
Ст. 29 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачає повноваження щодо управління комунальною власністю. Так, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відноситься, зокрема, управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до ч. 6 ст.59Закону України«Про місцевесамоврядування вУкраїні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймаєрішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Також слід зазначити, що відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Така позиція щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, повністю узгоджується із позицією Верховного суду України, викладеною в постанові Пленуму №13 від 24.10.2008 року, згідно якої, суд не може підміняти державний орган, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень та з позицією Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, і суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
На підставі вищезазначеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні плзову.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати залишити за позивачем.
Згідно із ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись ст.ст.12, 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 273, 274, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовної заяви адвоката Буришина Віталія Васильовича, який дії в інтересах ОСОБА_1 , до виконавчого комітету Рахівської міської ради Закарпатської області; Рахівської міської ради Закарпатської області, про визнання наймачем та зобов`язання укласти договір найму жилого приміщення відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканка АДРЕСА_1 .
Представник позивача, адвокат Буришин Віталій Васильович, адреса для листування: а/с №43, МВПЗ Ужгород-17.
Відповідач, виконавчий комітет Рахівської міської ради Закарпатської області, місцезнаходження: м. Рахів, вул. Миру, буд. 34, Рахівського району Закарпатської області, код ЄДРПОУ 44245112.
Відповідач, Рахівська міська рада Закарпатської області, місцезнаходження: м. Рахів, вул. Миру, буд. 34, Рахівського району Закарпатської області, ЄДРПОУ 04053878.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті, чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Повний текст судового рішення буде проголошено упродовж 5 днів.
Суддя Рахівського районного суду
Закарпатської області Дочинець С.І.
Суд | Рахівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119408442 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Рахівський районний суд Закарпатської області
Дочинець С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні