707/1491/24
2-о/707/59/24
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
31травня 2024року суддяЧеркаського районногосуду Черкаськоїобласті МорозовВ.В.,розглянувши матеріализаяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи КНП Черкаський обласний психоневрологічний диспансер, Орган опіки та піклування Руськополянської об`єднаної територіальної громади, КНП Черкаська центральна районна лікарня Червонослобідської сільської ради про визнання особи недієздатною та призначення опікуна, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до Черкаського районного суду Черкаської області із заявою про визнання визнання особи недієздатною та призначення опікуна, яку надіслав до суду поштою 27.05.2024 року, та яку отримано судом 30.05.2024 року.
При цьому ОСОБА_1 вказує свою адресу місця проживання АДРЕСА_1 .
У прохальній частині вказаної заяви ОСОБА_1 викладено наступні вимоги:
1)звільнити його від сплати судового збору у відповідності до правил передбачених cm.133-142, 299 ЦПК України;
2)витребувати медичні документи від Черкаського обласного психоневрологічного диспансеру та з Черкаської центральної районної лікарні Червонослобідської сільської ради;
3)для розгляду заяви викликати заявника та зацікавлених осіб з представниками;
4)у обов`язковому порядку залучити до цивільного процесу адвоката з Черкаського місцевого центру надання безоплатної правової допомоги.
Окрім того, у описовій частині заяви заявник також просить суд призначити його батьку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 амбулаторну судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити Черкаській обласній психіатричній лікарні за адресою вул. Павлова 46 м. Сміла Черкаський район Черкаська область.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30 травня 2024 року заяву передано на розгляд судді Морозову В.В.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст.293ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст.293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст.299ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Як вбачається з заяви, заявником ОСОБА_1 у відомостях про заявника не зазначено повної адреси місця його проживання, а саме не зазначено назву населеного пункту, в якому він проживає, що позбавляє суд можливості визначити чи підсудна справа Черкаському районному суду Черкаської області.
Відповідно до вимог ч. 3 ст.296ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
В обґрунтування права для звернення до суду з даною заявою в якості заявника ОСОБА_1 вказав, що він є сином ОСОБА_2 , однак на підтвердження цього не надав належних суду доказів.
Відповідно до ч. 1 ст.60Цивільного кодексуУкраїни (далі -ЦК України) суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно з ч. 2, 3 ст.63ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
За змістом ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме - за поданням відповідного органу.
Так, фізична особа може бути призначена опікуном (піклувальником) лише за її згодою, що повинно бути виражено в письмовій заяві. Особа, яка виявила бажання виконувати обов`язки опікуна (піклувальника), подає до органу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). До заяви додається медичний висновок про те, що за станом здоров`я заявник може бути опікуном (піклувальником). Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна (піклувальника).
Зі змісту заяви ОСОБА_1 вбачається, що заявник просить визнати ОСОБА_2 недієздатним та себе призначити його опікуном. Проте зміст заяви не містить даних, що заявник звертався з приводу цього питання до органу опіки та піклування і таке подання виносилось, проте заявник долучає вказану заяву, адресовану Органу опіки та піклування Руськополянської об`єднаної територіальної громади, до поданої ним заяви суду.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст.294ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати ст. 175 ЦПК України, а також вимогам ст. 177 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст.177ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як вбачається з поданої заяви, заявник посилається на приписи ч. 2 ст. 299 ЦПК України, як на підставу звільнення його від сплати судового збору і вважає, що він відноситься на рахунок держави.
Враховуючи вищенаведене, суддя вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ч. 2 ст.299ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Однак Законом України«Про судовийзбір» не передбачене звільнення від сплати судового збору за подання до суду заяви про встановлення опіки над недієздатною особою.
З огляду на вказане, підстави для звільнення заявника від сплати судового збору у даній справі відсутні.
Згідно вимог ст.4Закону України«Про судовийзбір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження фізичною особою справляється судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на дату звернення з цією заявою до суду становить 605,20 грн.
За вказаних обставин, ОСОБА_1 необхідно сплатити судовий збір у розмірі 605,20 грн або подати докази, що підтверджують звільнення його від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 3 ст.297ЦПК України у заяві про визнання особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Предметом доказування в даній категорії справ є: наявність хронічного, стійкого психічного розладу; факти, що підтверджують, що громадянин не може розуміти значення своїх дій та керувати ними; причинний зв`язок між психічним розладом і тим, що громадянин не здатний усвідомлювати значення своїх дій керувати ними.
Усі доводи і докази щодо предмету доказування мають бути чітко і детально викладені заявником у поданій заяві.
У порушення зазначених вимог процесуального закону, заявник в обґрунтування своїх вимог не зазначив та не надав суду докази, що свідчать про наявність в ОСОБА_2 психічних захворювань.
Таким чином, заявнику необхідно долучити до заяви достатні дані, на підтвердження обставин, хронічного, стійкого психічного розладу ОСОБА_2 внаслідок чого він не здатен усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відсутність зазначених даних позбавить суд в подальшому вирішити питання щодо призначення судово-психіатричної експертизи - однієї з найважливіших процесуальних дій, яка має бути проведена в ході підготовки до судового розгляду справ про визнання фізичної особи недієздатною.
Призначення такої експертизи лише на підставі заяви про визнання особи недієздатною без достатньо обґрунтованих припущень про наявність у ОСОБА_2 душевної хвороби станом на день розгляду заяви, буде порушенням прав, гарантованих йому ч. 2 ст. 28 Конституції України, оскільки відповідно до ст. 298 ЦПК України, суд лише за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 175 ЦПК України, у позовній заяві позивач викладає позовні вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом або договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Прохальна частина заяви ОСОБА_1 містить ряд вимог, зокрема про звільнення від сплати судового збору, про витребування доказів, про виклик сторін для розгляду справи, про залучення до цивільного процесу адвоката з Черкаського місцевого центру надання безоплатної правової допомоги та про призначення судово-психіатричної експертизи що не є вимогами заяви у розумінні норм ЦПК України.
Відповідно до ст. 84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинахдругійтатретійстатті 83цього Кодексу.Якщо такеклопотання заявленоз пропускомвстановленого строку,суд залишаєйого беззадоволення,крім випадку,коли особа,яка йогоподає,обґрунтує неможливістьйого поданняу встановленийстрок зпричин,що незалежали віднеї. Уклопотанні повиннобути зазначено: якийдоказ витребовується; обставини,які можепідтвердити цейдоказ,або аргументи,які вінможе спростувати; підстави,з якихвипливає,що цейдоказ маєвідповідна особа; вжитіособою,яка подаєклопотання,заходи дляотримання цьогодоказу самостійно,докази вжиттятаких заходівта (або)причини неможливостісамостійного отриманняцього доказу. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Ч. 2 ст. 182 ЦПК України, визначено, що заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Крім того, суд зазначає що нормами ЦПК не передбачено обов`язкове залучення до цивільного процесу адвоката з Черкаського місцевого центру надання безоплатної правової допомоги у такій категорії справ.
Поряд із вимогами заяви, які викладено ОСОБА_1 у прохальній частині заяви, та які не є вимогами заяви у розумінні норм ЦПК та повинні бути викладені у формі окремих клопотань чи заяв, заявником не викладено вимог, які випливають із суті поданої ним заяви про визнання особи недієздатною та призначення його опікуном.
Вищевказані недоліки у сукупності позбавляють суд можливості відкрити провадження у даній справі та призначити її до судового розгляду.
Частиною 1 ст.185ЦПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, строк їх усунення не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, заяву необхідно залишити без руху і надати заявнику строк для усунення зазначених вище недоліків, що відповідатиме приписам ч. 1 ст. 185 ЦПК України.
Керуючись ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суддя
п о с т а н о в и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи КНП Черкаський обласний психоневрологічний диспансер, Орган опіки та піклування Руськополянської об`єднаної територіальної громади, КНП Черкаська центральна районна лікарня Червонослобідської сільської ради про визнання особи недієздатною та призначення опікуна - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.
У разі невиконання вимог суду заява буде вважатися неподаною та повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: В. В. Морозов
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119411131 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Морозов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні