СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 2/759/3316/24
ун. № 759/8160/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2024 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Єросова І.Ю., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Житлово-будівельного кооперативу «Ювілейний-4» (03134, м.Київ, вул.Григоровича-Барського, 3), Київська міська рада (01044, м.Київ, вул.Хрещатик, 36), третя особа: Дванадцята Київська державна нотаріальна контора (03148, м.Київ, вул.Гната Юри, 9) про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
18.04.2024 р. адвокат Бондар А.В., який представляє інтереси позивача, звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з вищевказаним позовом, у якому просить встановити факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4. та визнати за позивачем в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на квартиру АДРЕСА_2 .
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 22 квітня 2024 року позовну заяву залишено без руху.
01.05.2024 р. представником позивача подано до суду заяву про усунення недоліків у якій вказує на неможливість проведення позивачем оцінки майна внаслідок відсутності правовстановлюючих документів на нерухоме майно, що позбавляє визначити дійсну вартість майна та відповідно ціну позову.
Суддя, ознайомившись із вказаною заявою та матеріалами позову, доходить наступного висновку.
Встановлено, що позовна заява містить вимогу майнового характеру, зокрема: визнати за позивачкою право власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.
На підтвердження визначення ціни позову, позивачем до позову додано знімки екрану зроблених з сайту https://flatfy.ua, щодо вартості схожих квартир у Святошинському районі, що в середньому становить 700000-800000 грн. Тому позивач визначає ціну позову у розмірі 800000,00 грн. і відповідно доплачує судовий збір 3000,00 грн. з у урахуванням уже сплаченого 5000,00 грн.
За правилами п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України ціна позову визначається, зокрема у позовах про визнання права власності на майно або його витребування вартістю майна.
Відповідно до п. 2.1.1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви майнового характеру судовий збір справляється фізичною особою в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 2024 р. складає не менше 1211,20 грн. та не більше 15140,00 грн.
При цьому суд не повинен визначати вартість майна за відповідними вимогами, оскільки такий обов`язок відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України покладається на позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно ч. 1 ст. 4 зазначеного Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" передбачено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом з 1 січня 2024 року становить 3028 грн.
Як убачається з позовної заяви, предметом позову є визнання права власності на квартиру в порядку спадкування, тобто позов має майновий характер, оскільки пов`язаний з підтвердженням прав на майно, а тому ціна позову має визначатись вартістю майна.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" оцінка майна, майнових прав (далі - оцінка майна) - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону (далі - нормативно-правові акти з оцінки майна), і є результатом практичної діяльності суб`єкта оціночної діяльності.
Майном, яке може оцінюватися, вважаються об`єкти в матеріальній формі, будівлі та споруди (включаючи їх невід`ємні частини), об`єкти незавершеного будівництва, майбутні об`єкти нерухомості, машини, обладнання, транспортні засоби тощо; паї, цінні папери; нематеріальні активи, у тому числі об`єкти права інтелектуальної власності; цілісні майнові комплекси всіх форм власності.
Датою оцінки є дата, за станом на яку здійснюються процедури оцінки майна та визначається вартість майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" звіт про оцінку майна є документом складеним, зокрема, в електронному вигляді з дотриманням законодавства про електронні довірчі послуги, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності.
Разом з цим, відповідно до ч. 1 Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку затвердженого наказом Фонду державного майна України 17.05.2018 р. N 658, в редакції від 12.01.2021 р. N 24, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.2018 р. за N 677/32129 який визначає механізм ведення Фондом державного майна України (далі - Фонд) Єдиної бази даних звітів про оцінку, формування електронних довідок про оціночну вартість об`єкта нерухомості та реєстрації звітів про оцінку майна, складених суб`єктами оціночної діяльності (оцінювачами) для цілей обчислення доходу платника податку - фізичної особи від продажу (обміну) нерухомого майна, а також доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок майна (крім випадків успадкування та/або отримання у дарунок майна, вартість якого оподатковується за нульовою ставкою), доходу, отриманого за іншими правочинами, за якими здійснюється перехід права власності на нерухомість, дохід за якими підлягає оподаткуванню у випадках, передбачених Податковим кодексом України.
Згідно чч. 4,6,12 вищевказаного порядку зазначено, що у Єдиній базі даних звітів про оцінку підлягають реєстрації: електронні довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості, сформовані на запити фізичних та юридичних осіб; звіти про оцінку майна, складені суб`єктами оціночної діяльності для цілей обчислення доходу платника податку - фізичної особи від продажу (обміну) нерухомого майна (крім випадків успадкування та/або отримання у дарунок майна, вартість якого оподатковується за нульовою ставкою), у випадках, передбачених Податковим кодексом України (далі - цілі оподаткування).
Електрона довідка про оціночну вартість об`єкта нерухомості - документ, сформований на запит фізичної або юридичної особи на підставі даних про об`єкт нерухомості, внесених до Єдиної бази даних звітів про оцінку за допомогою мережі Інтернет, та містить оціночну вартість такого об`єкта, розраховану модулем електронного визначення оціночної вартості.
Натомість, як убачається з позовної заяви вона не відповідає викладеним вище вимогам, оскільки ціна позову визначена не з урахуванням належного і допустимого документу, який підтверджує вартість майна, а тому не відповідає дійсності.
Отже, оскільки позивачем вартість квартири визначена неналежним чином, так як надані з відкритих джерел фотознімки інших квартир не підтверджують того факту, що вони є схожими та містять аналогічні площу, кількість кімнат, тощо, тобто її вартість визначена не фахівцем, а на особистий розсуд позивача, що ґрунтується на припущеннях, а відтак позбавляє суд можливості перевірити правильність сплати суми судового збору та надходження до Державного бюджету України належного платежу у вигляді сплаченого судового збору.
Згідно ч.1 ст.185 ЦПК України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки дану заяву подано з вищезазначеними недоліками, вважаю за необхідне залишити її без руху, визначивши спосіб їх усунення та надавши строк.
Керуючись ст.ст. 76-79, 83, 95, 185, 175, 177, 185 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Житлово-будівельного кооперативу «Ювілейний-4» (03134, м.Київ, вул.Григоровича-Барського, 3), Київська міська рада (01044, м.Київ, вул.Хрещатик, 36), третя особа: Дванадцята Київська державна нотаріальна контора (03148, м.Київ, вул.Гната Юри, 9) про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, залишити без руху.
Встановити спосіб усунення недоліків заяви шляхом надання суду електронної довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості або сплати максимальної суми судового збору 15140,00 грн.
Надати позивачу строк на усунення недоліків заяви 10 днів з дня отримання копії ухвали.
Повідомити позивача, що в разі неусунення недоліків у зазначений строк, заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.Ю. Єросова
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119411513 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Єросова І. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні