Справа № 723/1104/24
Провадження № 2/723/1757/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
30 травня 2024 року м.Сторожинець
Сторожинецький районний суд Чернівецької області у складі:
головуючого судді Яківчика І.В.,
за участю секретаря судових засіданнь Крупчак М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сторожинець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника позивача ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , Красношорської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 в особі представника позивача ОСОБА_2 , звернувся до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла дружина його батька ОСОБА_4 . Після її смерті відкрилася спадщина, що складається із земельної ділянки площею 0,7697 га цільового призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7324589600:01:002:0065.
Після смерті ОСОБА_4 позивач не звертався до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки вона не є його рідною матір`ю. Однак в лютому 2024 року позивачу стало відомо, що на його ім`я ОСОБА_4 склала заповіт. Заповіт складено 05.07.2018 року і посвідчено приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу.
21 лютого 2024 року приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії за пропуск шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не відкривалась, інших осіб із нею на час смерті зареєстровано не було, тому визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини не порушить права інших осіб.
Позивач просив суд визначити додатковий строк терміном в один місяць для подання ним заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_4 .
У судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник не з`явилися, до суду подали письмову заяву, згідно якої просили судовий розгляд провести без їх участі, позов підтримали, просили задоволити позовні вимоги.
В судове засідання ОСОБА_3 не з`явився, причини неявки суду не повідомив, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином.
У судове засідання відповідач Красношорська сільська рада не з`явилася, свого представника до суду не направила, причини неявки суду не повідомила. Згідно ч.1 ст.223 ЦПК України, суд знаходить можливим здійснити розгляд справи без участі відповідачів та ухвалити заочне рішення.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, вважає за необхідне задоволити позов за наведених у ньому підстав, які суд вважає доведеними, через те, що вони у повному обсязі підтверджуються доданими доказами, які були досліджені судом у судовому засіданні.
Дослідженими доказами в судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 .
Після її смерті відкрилася спадщина, що складається із земельної ділянки площею 0,7697 га цільового призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7324589600:01:002:0065.
При житті все своє майно ОСОБА_4 заповіла позивачу. Заповіт складений 05 липня 2018 року і посвідчено приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу, зареєстрований в реєстрі за № 2587.
У встановлений статтею 1270 Цивільного кодексу України шестимісячний строк позивач не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, так як був необізнаний про наявність заповіту, складеного на його користь.
Частиною першою статті 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; ці обставини визнані судом поважними.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Оскільки позивач був необізнаний про наявність заповіту, складеного на його користь, позивачем з поважних причин пропущено строк прийняття спадщини, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України є підставою для визначення їй додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі ст.ст. 16,1223, 1270, 1272 ЦК України, суд керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 197, 315, 259, 268, 315 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 в особі представника позивача ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , Красношорської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк тривалістю один місяць з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду.
Суддя
Сторожинецького районного суду: Іван ЯКІВЧИК
Суд | Сторожинецький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119414277 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Яківчик І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні