ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2024 року
м. Черкаси Справа № 925/1810/23
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Костянтина ДОВГАНЯ, розглянувши без участі представників сторін, в порядку письмового провадження справу №925/1810/23 за позовом Приватного підприємства Базис Плюс до Фізичної особи-підприємця Киряченка Олександра Сергійовича про стягнення 112000 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач подав до суду позовну заяву про стягнення з відповідача 112 000 грн. попередньої оплати, перерахованої по договору купівлі-продажу від 14.09.2020 № 76/20.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач, в порушення умов вказаного договору, не виконав взяті на себе зобов`язання та не забезпечив поставку товару, а тому позивач просить стягнути з відповідача кошти, сплачені у вигляді попередньої оплати.
Ухвалою суду від 01.01.2024 позовну заяву Приватного підприємства Базис Плюс залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків, а саме: протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху зареєструвати свій електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), про що повідомити суд.
03.01.2024 від позивача - Приватного підприємства Базис Плюс до Господарського суду Черкаської області надійшли докази усунення встановлених ухвалою від 01.01.2024 недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 03.01.2024 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву позивача до розгляду, відкрив провадження у справі №925/1810/23, визнав її малозначною і вирішив розглядати її в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (без виклику) сторін.
Ухвала надіслана учасникам справи у встановленому порядку.
Відтак, судом вжиті належні заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи.
Відповідач відзиву на позов суду не надав.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини справи, встановив таке.
З матеріалів справи вбачається, що 14.09.2020 між Приватним підприємством Базис плюс (покупець) та Фізичною особою-підприємцем Киряченком Олександром Сергійовичем (продавець) було укладено договір купівлі-продаж №76/20 (далі договір). За умовами цього договору продавець зобов`язується поставити у власність покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти товар та оплатити його на умовах даного договору (пункт 1.1 договору).
Найменування товару: дров`яна деревина (пункт 1.2 договору).
Одиниця виміру кількості товару: кубічний метр. Загальна кількість товару: 280 м3 (пункти 2.2 та 2.3 договору).
Товар поставляється покупцю окремими партіями в кількості і асортиментів згідно з накладною, виписаної продавцем (пункт 3.1 договору).
Продавець повідомляє покупця про чергову поставку партії товару завчасно по телефону, електронні почті тощо (пункт 3.2 договору).
Дата поставки товару визначається датою, вказаною у видатковій накладній (пункт 3.4 договору).
Ціна за 1 м3 товару становить 400,00 грн. Загальна вартість товару за цим договором становить 112 000,00 грн (пункти 4.1 та 4.2 договору).
Розрахунки проводяться покупцем в безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця, як попередня оплата на протязі п`яти робочих днів з моменту підписання договору (пункт 5.1 договору).
Передача (приймання-здача) товару здійснюється зі складу продавця (пункт 6.1 договору).
Перехід права власності на товар відбувається в момент передачі товару покупцеві і засвідчується видатковою накладною/товарно-транспортною накладною (пункт 6.3 договору).
Даний договір набирає чинності з моменту його підписання його сторонами і діє до 31 грудня 2020 року, але в будь-якому випадку до моменту його остаточного виконання (пункт 7.1 договору).
Сторони визначають, що всі ймовірні претензії за даним договором повинні бути розглянуті сторонами протягом 30 календарних днів з моменту отримання претензії (пункт 9.2 договору).
Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за порушення, які мали місце під час дії цього договору (пункт 11.2 договору).
Договір підписаний уповноваженим представником покупця та продавцем особисто та скріплений печатками покупця та продавця.
14.09.2020 відповідач виставив позивачу рахунок на оплату №78 на суму 112 000,00 грн за поставку дров`яної деревини у кількості 280 м3.
У цей же день позивач оплатив виставлений позивачем рахунок, перерахувавши на користь відповідача 112 000,00 грн, що підтверджене платіжною інструкцією №1238 від 14.09.2020.
Після здійснення позивачем оплати вартості товару, відповідач не поставив визначений договором товар на загальну суму 112000,00 грн, документи на товар не передав, та про намір поставки товару позивачу у майбутньому як в межах строку дії договору так і поза цим строком жодним чином покупця не повідомив. Грошові кошти у сумі 112 000,00 грн, які були перераховані відповідачу позивачем як попередня оплата, також не повернув позивачу.
06.12.2023 позивач направив на адресу відповідача повідомлення про оплату покупцем товару згідно рахунку №78 від 14.09.2020 та вимогу продавцю поставити покупцю товар у семиденний строк від дня пред`явлення даної вимоги. Вимога отримана відповідачем та залишена без відповіді та задоволення.
Таким чином, станом на час подачі позову до суду, у відповідача зберігаються без достатньої правової підстави грошові кошти позивача в сумі 112 000,00 грн.
За приписами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).
За змістом статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Ч.1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 526, 530, 655, 692, 712 ЦК України містять такі положення.
Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений іншим строк оплати товару, та сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Відповідно до статті 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.
У статті 664 Цивільного кодексу України зазначено, що обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов`язку передати товар. Якщо з договору купівлі-продажу не випливає обов`язок продавця доставити товар або передати товар у його місцезнаходженні, обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент здачі товару перевізникові або організації зв`язку для доставки покупцеві.
Статтею 689 Цивільного кодексу України встановлено, що покупець зобов`язаний прийняти товар, крім випадків, коли він має право вимагати заміни товару або має право відмовитися від договору купівлі-продажу.
Покупець зобов`язаний вчинити дії, які відповідно до вимог, що звичайно ставляться, необхідні з його боку для забезпечення передання та одержання товару, якщо інше не встановлено договором або актами цивільного законодавства.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 693 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу. У разі невиконання покупцем обов`язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу. Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного господарського договору №76/20 купівлі продажу від 14.09.2020.
Свої зобов`язання позивач виконав належним чином та перерахував відповідачу 112 000,00 грн., що підтверджується дослідженим судом, платіжною інструкцією від 14.09.2020 № 1238.
Умовами договору сторони не визначили конкретної дати поставки товару. Тому, 06.12.2023 позивач направив на адресу відповідача повідомлення про оплату покупцем товару згідно рахунку №78 від 14.09.2020 та вимогу продавцю поставити покупцю товар у семиденний строк від дня пред`явлення даної вимоги. Відповідач не поставив позивачу товар, кошти не повернув.
Станом на час розгляду спору у відповідача перебувають за відсутності відповідної правової підстави грошові кошти, перераховані позивачем в сумі 112 000, грн.
Статтями 663, 665 та 693 ЦК України, передбачено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
У разі відмови продавця передати проданий товар покупець має право відмовитися від договору купівлі-продажу.
Якщо продавець відмовився передати річ, визначену індивідуальними ознаками, покупець має право пред`явити продавцеві вимоги відповідно до статті 620 цього Кодексу.
Якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.
У разі невиконання покупцем обов`язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу.
Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
За приписами ч. 3, 4 ст. 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно ч.1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Доказів поставки товару та належного виконання відповідачем договірних зобов`язань до суду не подано.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Отже, суд вважає, що грошові кошти в сумі 112 000, 00 грн., набуті відповідачем за відсутності відповідної правової підстави, господарських зобов`язань, які б виникали з правочинів, договорів, свідчить про безпідставність утримання відповідачем вказаних грошових коштів.
З огляду на вищевикладені обставини справи і приписи законодавства суд приходить до переконання, що вимога позивача про стягнення 112 000,00 грн. попередньої оплати по договору №76/20 купівлі продажу від 14.09.2020, є обґрунтованою і підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи підприємця Киряченко Олександра Сергійовича (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) на користь Приватного підприємства Базис Плюс (код 35377198; вул. Некрасова, 4А, м. Золотоноша, Черкаська область, 19702) 112 000,00 грн. (сто дванадцять тисяч гривень) попередньої оплати та 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня) витрат на оплату судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 31.05.2024.
Суддя Костянтин ДОВГАНЬ
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119416829 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні