ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
58601, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 52-47-40, inbox@cv.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
30 травня 2024 року Справа № 926/1312/22Суддя Господарського суду Чернівецької області Тинок Олександр Сергійович, розглянувши заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" про заміну боржника, у справі
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніко-Чернівці"
про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію за листопад-грудень 2021 року у розмірі 112850,03 грн
Секретар судових засідань Григораш М.І.
Представники:
від стягувача - Савка О.Т.
від боржника - не з`явився
від ТОВ "НОРДЕН ПАРТ" - не з`явився
ВСТАНОВИВ:
07 квітня 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" звернулось до Господарського суду Чернівецької області із заявою про видачу судового наказу за вимогою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніко-Чернівці" заборгованості за спожиту електричну енергію за листопад-грудень 2021 року у розмірі 112850,03 грн відповідно до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 438 від 01 січня 2019 року.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07 квітня 2022 року, справу передано на розгляд судді Тинку О.С.
07 квітня 2022 року Господарський суд Чернівецької області видав судовий наказ, яким стягнув з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніко-Чернівці" (58032, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Головна, 265 Н, код 33395205) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" (58000, м. Чернівці, вул. Л. Українки, 5, код 42102122) заборгованість за спожиту електричну енергію листопад-грудень 2021 року у розмірі 112850,03 грн на р/р рахунок НОМЕР_1 в АТ "Ощадбанк" та судовий збір у розмірі 248,10 грн на р/р рахунок НОМЕР_2 в АБ "УКРГАЗБАНК".
Судовий наказ по справі №926/1312/22 від 07 квітня 2022 року набрав законної сили 09 травня 2022 року.
22 травня 2024 року представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" через систему "Електронний суд" подала до суду заяву про заміну боржника (вх. №1402), в якій стягувач, з метою подальшого виконання судового наказу по справі №926/1312/22 від 07 квітня 2022 року органами, які здійснюють примусове виконання рішення, просить суд здійснити заміну сторони по справі №926/1312/22, де Товариство з обмеженою відповідальністю "Ніко-Чернівці" Україна, 58032, Чернівецька обл., місто Чернівці, вулиця Головна, будинок 265 Н, код ЄДРПОУ: 33395205) замінити на його правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ" (Україна, 04070, місто Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, будинок 4А, код ЄДРПОУ: 33395205).
Ухвалою суду від 23 травня 2024 року призначено розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" про заміну боржника (вх. №1402 від 22 травня 2024 року) на 30 травня 2024 року та зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ" до початку судового засідання подати суду копії установчих документів, а також письмові пояснення щодо поданої заяви про заміну боржника.
Боржник та Товариство з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ" явку належних представників у судове засідання 30 травня 2024 року не забезпечили, вимоги ухвали суду від 23 травня 2024 року не виконані.
При цьому, в матеріалах справи відсутні відомості про отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ніко-Чернівці" ухвали суду від 23 травня 2024 року з повідомленням про дату, час і місце судового засідання.
Згідно статті 2 Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Судочинство в господарських судах здійснюється на засадах змагальності і диспозитивності. Це означає, зокрема, що обов`язок доказування тих чи інших обставин лежить на стороні, а суд, крім випадків, встановлених цим Кодексом, не зобов`язаний збирати докази (частина 1,3 статті 13, частина 1 статті 14 Господарського процесуального кодексу України).
Сприяння своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи, подання всіх наявних доказів в порядку та строки, встановлені законом, віднесено статтею 42 Господарського процесуального кодексу України до обов`язку учасників справи.
Суд наголошує, що право бути почутим є одним з ключових принципів процесуальної справедливості, яка передбачена статтею 129 Конституції України. Учасник справи повинен мати можливість захистити свою позицію в суді. Така можливість сприяє дотриманню принципу змагальності через право особи бути почутою та прийняттю обґрунтованого і справедливого рішення. Загальна концепція справедливого судочинства, яка охоплює основний принцип, згідно з яким провадження має бути змагальним, вимагає, щоб особа була проінформована про порушення справи та хід її розгляду.
Такі принципи господарського судочинства, як рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі, реалізуються, зокрема, шляхом надання особам, які беруть участь у справі, рівних процесуальних прав й обов`язків, до яких, зокрема, віднесено право знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів, а також право давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. При цьому положеннями наведеної процесуальної норми не обмежено коло випадків заміни особи у спірних правовідносинах, які можуть бути підставами для процесуального правонаступника (постанова Верховного Суду від 29 червня 2022 року у справі №921/666/20).
Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв`язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника. Отже, процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні (постанова Верховного Суду від 20 січня 2021 року у справі № 908/2168/19).
Суд будь-якої інстанції зобов`язаний залучити до участі у справі правонаступника сторони або третьої особи, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво прав та обов`язків відповідної особи, а правонаступник існує. Проте, процесуальне правонаступництво можливе лише тоді, коли у майнових відносинах відбулось правонаступництво. Отже, при вирішенні питання про залучення правонаступників учасників справи, суду необхідно встановити наявність чи відсутність правонаступництва на підставі норм матеріального права у спірних правовідносинах (постанова Верховного Суду від 29 червня 2022 року у справі №921/666/20).
Суд, дослідивши матеріали справи встановив відсутність установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ", які б підтверджували перехід до останнього прав та обов`язків Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніко-Чернівці" в порядку процесуального правонаступництва.
Окрім того, враховуючи те, що на момент розгляду справи у суду відсутня інформація про факт вручення/невручення ухвали суду від 23 травня 2024 року боржнику та Товариству з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ", у суду відсутні підстави вважати, що останні повідомлені належним чином про розгляд заявленої стягувачем заяви, а також і про те, що суд зобов`язав Товариство з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ" направити суду копії установчих документів і письмових пояснень, що в сукупності унеможливлює забезпечити справедливе судочинство.
Частиною 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Згідно частини 3 статті 334 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
При цьому, судом враховується норма частини 1 статті 9 Конституції України, якою визначено, що чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) ратифікована Верховною Радою України 17 липня 1997 pоку і набула чинності в Україні 11 вересня 1997 року.
З прийняттям у 2006 році Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", Конвенція та практика Суду застосовується судами України як джерело права.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції, визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Однак, Конвенція в першу чергу також гарантує "процесуальну" справедливість розгляду справи, а вже потім дотримання розумного строку, що на практиці розуміється як змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (Star Cate Epilekta Gevmata та інші проти Греції). Справедливість проваджень завжди оцінюється їх розглядом загалом для того, щоб окрема помилка не порушувала справедливість усього провадження (Миролюбов та інші проти Латвії).
З огляду на практику ЄСПЛ, суд не вправі допустити юридичну помилку виключно з метою дотримання розумного строку розгляду справи, так як в такому разі не буде досягнуто завдання господарського судочинства, а рішення суду не буде відповідати критеріям законності.
Так, ідея справедливого судового розгляду включає основоположне право на змагальні провадження.
Бажання зекономити час і прискорити провадження не обґрунтовує невиконання такого фундаментального принципу, як право на змагальні провадження (Нідерьост-Хубер проти Швейцарії).
Враховуючи викладене вище в сукупності, суд дійшов висновку розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" про заміну боржника (вх. №1402 від 22 травня 2024 року) відкласти на інший термін на підставі Конвенції про захист прав людини і основних свобод, для всебічного, повного та об`єктивного встановлення всіх обставин правонаступництва в їх сукупності, дотримуючись принципів рівності та змагальності сторін у судовому процесі, а також з метою витребування первинних документів.
Керуючись статтями 234, 334, Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Відкласти розгляд заяви про заміну боржника на 13 червня 2024 року на 12 годину 30 хвилин. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Чернівецької області за адресою: м. Чернівці, вул. О. Кобилянської, 14, зал судових засідань № 2.
2. Визнати явку стягувача та Товариства з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ" у судове засідання 13 червня 2024 року о 12 годині 30 хвилин обов`язковою.
3. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" до початку судового засідання подати до суду копію статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніко-Чернівці", а також докази його державної реєстрації станом на 01 січня 2019 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 33395205, а також докази правонаступництва Товариством з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ" за кодом 33395205 Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніко-Чернівці" за кодом 33395205.
4. Повторно зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ" до початку судового засідання подати суду копії установчих документів, а також письмові пояснення щодо поданої заяви про заміну боржника.
5. Попередити Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" та Товариство з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ", що за невиконання вимог ухвали суду, до останніх судом можуть бути застосовані заходи процесуального примусу у вигляді штрафу відповідно до статті 132 ГПК України.
6. Копію ухвали направити сторонам по справі та Товариству з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ" на їх юридичні адреси, вказані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
7. Також ухвалу направити Товариству з обмеженою відповідальністю "НОРДЕН ПАРТ" на електронну адресу останнього, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - cv@niko.ua.
Інформацію по справі можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/
Суддя Олександр ТИНОК
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119416852 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи наказного провадження |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Тинок Олександр Сергійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Тинок Олександр Сергійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Тинок Олександр Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні