Ухвала
від 03.06.2024 по справі 577/2918/24
КОНОТОПСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 577/2918/24

Провадження № 1-кс/577/964/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" червня 2024 р.

Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участі секретаря ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі Сумської обл. клопотання слідчого СВ Конотопського РВП ГУНП в Сумській обл. ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024202500000034 від 09.02.2024 р. за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.197-1 КК України,-

В С Т А Н О В И В :

30.03.2024 р. слідчий СВ Конотопського РВП ГУНП в Сумській обл. ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, яке погоджено з прокурором, про накладення арешту на трактор «JONH DEERE 8310R» д.н.з. НОМЕР_1 , належний ПрАТ «Радгосп Шевченківський», заборонивши його реалізацію, продаж чи інше відчуження.

Клопотання обґрунтовується тим, що 09.02.2024 р. до Конотопської окружної прокуратури надійшла заява від ОСОБА_4 , мешканця АДРЕСА_1 про те, що невстановлені особи здійснили самовільне зайняття земель в межах охоронної зони річки «Торговиця» поблизу с. Шевченкове Конотопського р-ну Сумської обл. на території Попівської селищної ради.

За вказаним фактом СВ Конотопського РВП ГУНП в Сумській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 42024202500000034 від 09.02.2024 р., за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 197-1 ч. 2 КК України.

Згідно листа Державної екологічної інспекції у Сумській обл. 03.01.2024 р. проведено натурне обстеження прибережно-захисної смуги р. Торговиця (Соснівка) поблизу села Шевченкове Конотопського р-ну Сумської обл. з координатами 51.09775,33.267582, де візуально спостерігаються сліди ймовірно продискованої земельної ділянки в межах прибережно-захисної смуги р. Торговиця (Соснівка) на відстані від урізу води 900-960 см., в різних точках замірів та на протилежному березі 230 см.,що є порушенням ст. 60, 61 Земельного кодексу України та ст.. 89 Водного кодексу України.

Під час допиту ОСОБА_4 стало відомо, що останній є уродженцем с. Шевченкове Конотопського р-ну Сумської обл., де і знаходиться будинок його покійних батьків. Оскільки він часто приїжджає доглядати за будинком, то йому відомо, що з 2021 р. було здійснено розорювання природних луків у поймі р. Торговиця в р-ні с. Шевченкове Конотопського р-ну Сумської обл.. Господарську діяльність на вказаній території здійснює голова правління ПрАТ «Радгосп Шевченківський» ОСОБА_5

29.05.2024 р. надійшло повідомлення до Конотопського РВП ГУНП в Сумській обл. від поліцейського офіцера громади Конотопського РВП ГУНП в Сумській обл. ОСОБА_6 , ЄО № 10556 від 29.05.2024 р., що 29.05.2024 р. за адресою Сумська обл. Конотопський р-н с. Шевченкове останній виявив трактор «JONH DEERE 8310R» д.н.з. НОМЕР_1 який можливо незаконно передисковує луг біля річки, належний ПрАТ «Радгосп Шевченківський».

29.05.2024 р. в період часу з 13:20 год. по 14:00 год. слідчим СВ Конотопського РВП ОСОБА_7 проведено огляд місця події, встановлено відкриту земельну ділянку місцевості де дискувалася ділянка неподалік річки «Торговиця», а саме відстань від русла річки до ділянки складала 20-23 м. В ході огляду місця події було вилучено трактор марки «JONH DEERE 8310R» д.н.з. НОМЕР_1 з дисковою бороною, які визнані речовими доказами та передані під збережну розписку директору ПрАТ «Радгосп Шевченківський» ОСОБА_5 .

Таким чином, у даному випадку з метою забезпечення справедливого балансу між загальним інтересом суспільства, який полягає у захисті суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпеченні швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, враховуючи вищевикладене, з метою збереження речових доказів та з метою запобігання нелегітимним керівникам підприємства у власних інтересах знищити, знецінити, отримати від продажу майна кошти в значно меншій сумі, що може спричинити майнової шкоди власнику підприємства, необхідно накласти арешт на вказане вище майно, оскільки воно є речовими доказами у кримінальному провадженні та містить в собі інформацію щодо обставин його вчинення.

В судове засідання слідчий СВ Конотопського РВП ГУНП в Сумській обл. ОСОБА_3 не з`явився, надав заяву про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримує та просить його задовольнити.

Власник майна директор ПРаТ «Радгосп Шевченківський» ОСОБА_5 до судового засідання не з`явився, подав заяву про розгляд клопотання без його участі, арешту майна заперечує.

Слідчий суддя, дослідивши надані матеріали, вважає, що клопотання підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

У відповідності до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Так, завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

Згідно п.1 ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою збереження речових доказів.

Ч.3 ст.170 КПК України передбачено, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Згідно ч. 11 ст. 170 КПК України, заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

У відповідності до ч. 1 ст. 173 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.

Тобто, обов`язок доведення необхідності арешту майна та наявності відповідних ризиків, законодавцем покладено на особу, що звернулася з клопотання про арешт майна.

При вирішенні питання про арешт майна, відповідно до ст. 173 КПК України, слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другою статті 170 цього Кодексу).

Згідно ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб`єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.

У відповідності до усталеної практики Європейського Суду з прав людини в контексті вищевказаних положень, володіння майном повинно бути законним (див. рішення у справі «Іатрідіс проти Греції» [ВП], заява N 31107/96, п. 58, ECHR 1999-II). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (див. рішення у справі «Антріш проти Франції», від 22 вересня 1994 року, Series А N 296-А, п. 42, та «Кушоглу проти Болгарії», заява N 48191/99, пп. 49 - 62, від 10 травня 2007 року). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23 вересня 1982 року у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції», пп. 69 і 73, Series A N 52). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення від 21 лютого 1986 року у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства», n. 50, Series A N 98).

В судовому засіданні встановлено, що 09.02.2024 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024202500000034 внесені відомості щодо скоєння кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.197-1 КК України, а саме що невстановлена особа здійснила самовільне зайняття земель в межах охоронної зони річки «Торговиця» поблизу с. Шевченкове Конотопського р-ну Сумської обл. (а.с. 3).

Згідно листа Державної екологічної інспекції у Сумській обл. від 06.02.2024 р. проведено натурне обстеження прибережно-захисної смуги р. Торговиця (Соснівка) поблизу села Шевченкове Конотопського р-ну Сумської обл. з координатами 51.09775,33.267582, де візуально спостерігаються сліди ймовірно продискованої земельної ділянки в межах прибережно-захисної смуги р. Торговиця (Соснівка) на відстані від урізу води 900-960 см., в різних точках замірів та на протилежному березі 230 см., що є порушенням ст. 60, 61 Земельного кодексу України та ст. 89 Водного кодексу України (а.с.8,9)

29.05.2024 р. в період часу з 13:20 год. по 14:00 год. проведено огляд місця події, встановлено відкриту земельну ділянку місцевості де дискувалася ділянка неподалік річки «Торговиця», а саме відстань від русла річки до ділянки складала 20-23 м. В ході огляду місця події було вилучено трактор марки «JONH DEERE 8310R» д.н.з. НОМЕР_1 з дисковою бороною, що належать ПрАТ «Радгосп Шевченківський» , головою правління якого є ОСОБА_5 (а.с.14).

Згідно копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 трактор марки «JONH DEERE 8310R» д.н.з. НОМЕР_1 належить ТОВ «Радгосп Шевченківський» ( а.с.17)

Слідчий СВ Конотопського РВП ГУНП в Сумській обл. ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про арешт майна з дотриманням встановлених КПК України строків.

Встановлено, що власником трактора марки «JONH DEERE 8310R» д.н.з. НОМЕР_1 є ТОВ «Радгосп Шевченківський» (а.с.17).

Постановою слідчого від 30.05.2024 р. трактор марки «JONH DEERE 8310R» д.н.з. НОМЕР_1 з дисковою бороною визнано речовим доказом і переданий під збережну розписку голові правління ПрАТ «Радгосп Шевченківський» ОСОБА_5 (а.с.16,18).

Тому, зметою забезпечення справедливого балансу між загальним інтересом суспільства, який полягає у захисті суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпеченні швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, враховуючи вищевикладене, з метою збереження речових доказів та з метою запобігання нелегітимним керівникам підприємства у власних інтересах знищити, знецінити, отримати від продажу майна кошти в значно меншій сумі, що може спричинити майнової шкоди власнику підприємства, необхідно накласти арешт на вказане вище майно, оскільки воно є речовими доказами у кримінальному провадженні та містить в собі інформацію щодо обставин його вчинення.

Керуючись ст.ст. 98, 170-173 КПК України,-

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання задовольнити .

Накласти арешт на трактор марки «JONH DEERE 8310R» д.н.з. НОМЕР_1 , належний ПрАТ «Радгосп Шевченківський», заборонивши відчуження і розпорядження.

Ухвала про арешт майна виконується негайно і може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня складання.

СуддяОСОБА_1

СудКонотопський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення03.06.2024
Оприлюднено04.06.2024
Номер документу119440464
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —577/2918/24

Ухвала від 02.09.2024

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Філонова Ю. О.

Ухвала від 02.09.2024

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Філонова Ю. О.

Ухвала від 03.06.2024

Кримінальне

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Гетьман В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні