Справа №938/953/23
Провадження № 2-о/938/6/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2024 року селище Верховина
Верховинський районний суд Івано-Франківської області у складі
головуючого судді Чекан Н.М.
з участю секретаря судового засідання Івасюк Г.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження матеріали справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: нотаріус Верховинського районного нотаріального округу Мартищук Оксана Ярославівна, Верховинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулася до Верховинського районного суду Івано-Франківської області зі заявою до заінтересованих осіб: нотаріус Верховинського районного нотаріального округу Мартищук О.Я., Верховинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якій просить встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець села Замагора Верховинського району Івано-Франківської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є її батьком.
Заяву обґрунтовує тим, що з 1994 року її матір проживала з ОСОБА_2 , не реєструючи шлюб. Цього ж року вони повінчалися. Вона, тобто заявник, народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 і ОСОБА_2 є її біологічним батьком. Оскільки батьки не перебували у зареєстрованому шлюбі, тому її, тобто заявника, зареєстрували за заявою матері, але батьки спільно її охрестили. Крім того, у її свідоцтві про народження ім`я та по батькові батька збігається з іменем та по батькові ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_4 батько раптово помер. Місце проживання батька було зареєстроване в с. Криворівня, однак проживав він разом зі заявником та її матір`ю в с. Буковець. Батьки вели спільне господарство, проживали спільно, спільно виховували її, тобто заявника, та утримували. Встановлення факту батьківства необхідне для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті батька.
Ухвалою суду від 11.12.2023 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
У п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам роз`яснено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, згідно зі законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Отже, визначальною обставиною при розгляді заяви при встановленні певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право.
З метою з`ясування питання, чи встановлення для заявника факту родинних відносин не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, суд ухвалами від 11.12.2023 року та 08.01.2024 року витребувано від Верховинської районної державної нотаріальної контори та приватного нотаріуса Мартищук Оксани Ярославівни інформацію зі спадкового реєстру з приводу того, чи відкривалися спадкові справи після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а в разі відкриття витребовано вказані спадкові справи, а також від Верховинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції актовий запис №3, складений у Верховинському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 09.09.2004 року, про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Від Верховинської районної державної нотаріальної контори до суду поступила інформація про те, що після померлого ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася (а.с. 25).
Від Верховинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції поступив актовий запис №3, складений у Верховинському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 09.09.2004 року, про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.51-52).
Від приватного нотаріуса Мартищук О.Я. до суду поступила копія спадкової справи №194/23 заведена після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 заведена за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_4 (а.с. 38-44).
Ухвалою суду від 07.02.2024 року залучено до участі у справі як заінтересовану особу, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 з усіма визначеними ЦПК України правами та обов`язками.
У судовому засіданні заявник підтримала заяву з підстав, вказаних у ній, просила її задоволити, надалі в судове засідання 03.06.2024 року заявник та її представник не з`явилися, подали заяву про завершення розгляду справи в їх відсутності.
Заінтересована особа: ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.88), подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, вказавши що не заперечує щодо задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, жодних майнових претензій чи претензій щодо спадкового майна після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , не має (а.с. 47-48).
Заінтересована особа: нотаріус Верховинського районного нотаріального округу Мартищук Оксана Ярославівна, Верховинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.89,90), від приватного нотаріуса поступила заява про розгляд справи за її відсутності (а.с.57, 66).
Згідно зі ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Свідок ОСОБА_5 суду пояснив, що з ОСОБА_6 проживав з дитинства по сусідству, був у нього та ОСОБА_7 (матері ОСОБА_1 ) на весіллі з старшим дружбою. Весілля було в Магурі, також він був свідком вінчання подружжя Після одруження подружжя проживало разом в жінки, тобто ОСОБА_7 , до самої смерті чоловіка, виховувало 6 дітей. ОСОБА_10 ставився до заявниці добре. Батьки ОСОБА_11 - ОСОБА_12 та ОСОБА_13 померли.
Свідок ОСОБА_16 вказала про те, що була старшою дружкою на весіллі ОСОБА_7 та ОСОБА_2 . Її, тобто свідка, дівоче прізвище - ОСОБА_16 . У подальшому через рік вона одружилася зі старшим дружбою ОСОБА_16 та змінила своє прізвище. ОСОБА_1 та ОСОБА_10 проживали спільно, офіційно в ЗАГСі не реєстрували шлюб, бо ОСОБА_7 на той час була неповнолітньою, але вони вінчалися в церкві. У шлюбі в них народилося шестеро дітей: ОСОБА_20 , ОСОБА_1 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_2 , ОСОБА_7 . Батьки ОСОБА_10 померли, живою є мама заявниці.
Свідок ОСОБА_24 в судовому засіданні пояснила, що вона є родичкою заявника, її чоловік та тато заявника є рідними братами. Вона, тобто свідок, знає заявника з народження, була присутньою при її народженні. Одружилися ОСОБА_10 та ОСОБА_1 вінчанням у церкві, офіційно шлюб в органах ЗАГСу не реєстрували. ОСОБА_10 пішов жити в зяті та жили в будинку ОСОБА_7 , де проживали спільно. Під час перебування у шлюбі у них народилося 6 дітей. Свекруха та свекр вже померли.
Свідок ОСОБА_23 суду вказав, що є хресним батьком заявника. На хрестини його запросили ОСОБА_2 та ОСОБА_7 . Він також був у них на весіллі, в яких під час шлюбу народилося 6-ро дітей. Він є сусідом ОСОБА_7 .
Вислухавши пояснення заявника, показання свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Судом встановлено, що заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , народилася в селищі Верховина Верховинського району Івано-Франківської області (а.с. 4), 01.10.2016 року вона та ОСОБА_18 зареєстровали шлюб, про що складено актовий запис №61 Верховинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, її дошлюбне прізвище « ОСОБА_1 » змінено на « ОСОБА_1 », що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с.6).
У свідоцтві про народження серії НОМЕР_2 (а.с. 5) зазначено, що батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка народилася в селищі Верховина Верховинського району Івано-Франківської області, є ОСОБА_15 та ОСОБА_7 , про що зроблено 09.09.2004 року актовий запис №3 відділом реєстрації актів цивільного стану Верховинського районного управління юстиції Івано-Франківської області.
Відповідно до актового запису №3 від 09.09.2004 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Верховинського районного управління юстиції Івано-Франківської області, відомості про батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , - ОСОБА_15 внесені на підставі заяви матері №8 від 09.09.2004 року(а.с.52).
Як вбачається з довідки, виданої Буковецьким старостинським округом від 28.11.2023 року №328 (а.с. 9), батьки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , - ОСОБА_2 (батько), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_7 (мати), ІНФОРМАЦІЯ_8 , їх діти проживали спільною сім`єю без реєстрації шлюбу в АДРЕСА_2 з 15.11.1994 року.
Згідно зі довідки релігійної громади УПЦ смт. Верховина Верховинсього району Івано-Франківської області настоятеля церкви отця ОСОБА_14 (а.с. 10 ), у Верховинській церкві Успіння Пресвятої Богородиці священником ОСОБА_14 здійснено чин вінчання 02.10.1994 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_7 , свідками вінчання були ОСОБА_17 та ОСОБА_7 .
Із свідоцтва про таїнство хрещення та миропомазання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , (а.с. 11), вбачається, що таїнство хрещення здійснено 10.04.2007 року о. ОСОБА_9 , хрещений батько - ОСОБА_23 та хрещена мати - ОСОБА_8 .
Крім того, вінчання ОСОБА_2 та ОСОБА_7 та факт спільного їх проживання, у тому числі зі заявником, підтверджується долученими фотокопіями (а.с. 12, 80, 83-84).
Згідно зі заповітом від 12.06.2023 року, зареєстрованого в реєстрі за №1 (а.с.42), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на випадок його смерті заповів ОСОБА_1 земельну ділянку кадастровий номер 2620885501:01:002:0530 з об`єктами нерухомого майна реєстраційний номер 1509437026208 за адресним номером присілок АДРЕСА_1 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.41), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 30.06.2023 року Верховинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції зроблено актовий запис №186.
Приватним нотаріусом Верховинського районного нотаріального округу Мартищук О.Я. заведено спадкову справу №194/2023 після смерті ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_1 від 21.11.2023 року про прийняття спадщини за заповітом від 12.06.2023 року №1 та заявою ОСОБА_4 від 21.11.2023 року про прийняття спадщини за заповітом від 12.06.2023 року №12 (а.с.38 - 44).
За змістом ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності не оспорюваних прав.
Згідно зі п. 5 ч. 2 ст.293 ЦПК України, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, суд розглядає в порядку окремого провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Нормами ч.1 ст. 315 ЦПК України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення та встановлюються судом в порядку окремого провадження.
Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України перелік фактів, які встановлюються судом та наведений у ч.1 ст. 315 ЦПК України не є вичерпним, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно зі п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" N 5 від 31.03.1995 року, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із Законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зроблено висновок, що "у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів".
Якщо під час розгляду справи в порядку окремого провадження з`ясується, що має місце спір про право, суд залишає заяву без розгляду та роз`яснює заявникові, що він має право звернутися до суду з позовом на загальних підставах.
Тобто, визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне.
Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний із порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав осіб; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Аналогічні за змістом висновки щодо встановлення факту викладені в постановах Верховного Суду від 07 листопада 2018 року у справі № 336/709/18-ц (провадження № 61-39374св18), від 15 квітня 2020 року у справі № 302/991/19 (провадження № 61-1128св20), від 27 серпня 2020 року у справі № 201/1935/20 (провадження № 61-8149св20), від 14 квітня 2021 року у справі № 205/2102/19 (провадження № 61-872св21), від 28 квітня 2021 року у справі № 520/19532/19 (провадження № 61-13709св20), від 29 червня 2022 року у справі № 205/6338/21 (провадження № 61-19306св21).
Метою звернення ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту батьківства є встановлення в судовому порядку обставин, необхідних для отримання спадщини, яка відкрилася після смерті батька ОСОБА_2 . Разом з тим, інші спадкоємці, яким є ОСОБА_4 , які б претендували на майно передане їй ОСОБА_2 немає.
Крім того, у правовому висновку, викладеному Верховним Судом України у постанові від 25 лютого 2015 року у справі № 6-20цс15 зазначено, що підстави для визнання батьківства за рішенням суду, зазначеному у ст. 128 СК України, істотно відрізняються від підстав його встановлення, передбачених у ст. 53 КпШС України. Під час вирішення питання про те, якою правовою нормою потрібно керуватися при розгляді справ цієї категорії, необхідно виходити з дати народження дитини.
Правила ст.128 СК України запровадили кардинально іншу парадигму встановлення судом факту батьківства. На відміну від чинного законодавчого регулювання спірних відносин, яке передбачає доведення походження дитини від батька, норми попереднього законодавства, стаття 53 КпШС України, визначали достатнім для такого висновку суду доведення факту спільного проживання та утримання дитини.
Таким чином, зважаючи на пояснення заявника ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , свідків, а також зібраних доказів у справі, суд приходить до переконання про те, що є всі підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення юридичного факту, а саме того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець села Замагора Верховинського району Івано-Франківської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 є її батьком.
Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року N 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно зі п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року №96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
За положеннями ст. 134 СК України, на підставі заяви осіб, зазначених у ст.ст. 126, 127 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове свідоцтво про народження.
Отже, суд вважає заяву підставною та обґрунтованою, а факт, про встановлення якого просить заявник підтвердженим належними та допустимими доказами.
Відповідно до вимог ч.7 ст. 294 ЦПК України, судові витрати заявнику не відшкодовуються.
З врахуванням наведеного, керуючись ст. ст. 293-294, 315, 319 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Заяву задоволити.
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець села Замагора Верховинського району Івано-Франківської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Внести зміни в актовий запис №3 про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , складений у відділі реєстрації актів цивільного стану Верховинського районного управління юстиції Івано-Франківської області 09.09.2004 року, записавши її батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Замагора Верховинського району Івано-Франківської області, українця, громадянина України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд Івано-Франківської області або безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування та ім`я учасників справи, їх місцезнаходження та проживання:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 ;
приватний нотаріус Верховинського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Мартищук Оксана Ярославівна, адреса місце знаходження: вул. Незалежності, 11 селища Верховина Верховинського району Івано-Франківської області;
Верховинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 20556892, адреса місце знаходження: вул. Жаб`євська, 57 селища Верховина Івано-Франківської області;
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя Наталія ЧЕКАН
Суд | Верховинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2024 |
Оприлюднено | 04.06.2024 |
Номер документу | 119443418 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
Чекан Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні