Справа № 344/14979/20
Провадження № 2/344/166/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2024 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого-судді Антоняка Т.М.,
секретаря Мрічко Н.І.,
за участю сторін:
представників позивача: Мельника А.В., ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Івано-Франківськ цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний дім» Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач Комунальне підприємство Івано-Франківської міської ради «Теплий дім» звернувся до суду з позовом до відповідачів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком у розмірі 10 477,28 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачам належить на праві спільної власності житлова квартира АДРЕСА_1 . Позивач після прийняття будинку АДРЕСА_2 , на баланс (01.04.2012) почав виконувати послуги відповідно до структури періодичності та строків їх надання затвердженої рішенням сесії Івано-Франківської міської ради. Відповідно КП «Єдиний розрахунковий центр» (з 25.12.2015 змінена назва підприємства згідно рішення Івано-Франківської міської ради № 66-2 на КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія», з 27.12.2019 змінена назва підприємства згідно рішення Івано-франківської міської ради № 413-35 на КП «Теплий дім) нараховувало помісячно з 1 квітня 2012 року відповідачам плату за надані послуги з управління багатоквартирним будинком, однак останні не сплачували кошти за вказані послуги, внаслідок чого виникла заборгованість. Позивач зі свого боку продовжує виконувати свої обов`язки та забезпечує надання відповідачам послуг з управління багатоквартирним будинком, перелік яких затверджений рішенням сесії Івано-Франківської міської ради, оскільки відповідно до ст. 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Надання послуг з управління багатоквартирним будинком здійснюється безперервно, крім часу перерв на проведення ремонтних і профілактичних робіт згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації і користування, положеннями про проведення поточного і капітального ремонтів та іншими нормативно-правовими актами; між опалювальний період для системи опалення виходячи з кліматичних умов згідно з нормативно-правовими актами; ліквідацію наслідків аварії. Перед початком надання послуг з управління багатоквартирним будинком, позивачем було вжито всіх залежних від нього дій. необхідних для укладення договору «Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», зокрема опубліковано вказаний договір у офіційному виданні «Західний кур`єр» від 29 вересня 2011 року та на сайті Позивача www.domivka.if.ua. Крім цього, Позивач відкрив особовий рахунок № НОМЕР_1 та неодноразово направляв на адресу відповідачів претензії про несплату за послуги з управління багатоквартирним будинком, у якій роз`яснено суть укладення договору, а також у будинку, в якому проживають відповідачі, неодноразово наклеювались оголошення щодо можливості укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за адресою Позивача. Проте відповідачі ігнорують обов`язки споживача житлово-комунальних послуг, крема, щодо укладення договору та оплати послуги з управління багатоквартирним будинком, чим порушують вимоги чинного законодавства України.
Згідно довідки про розрахунки по особовому рахунку № НОМЕР_1 починаючи з квітня 2012 по вересень 2020 сума заборгованості складає 10477,28 грн, яку позивач просив стягнути з відповідачів, а також понесені судові витрати.
Ухвалою суду від 14 липня 2021 року до участі у справі залучено Комунальне підприємство «Управляюча компанія «Комфортний дім» Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 44051740, місцезнаходження: 76002 м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, буд. 161) в якості правонаступника прав та обов`язків позивача Комунального підприємства Івано-Франківської міської ради «Теплий дім».
Заявою від 28.05.2024 представник позивача зменшила позовні вимоги, зважаючи на те, що відповідачами оплачено частину боргу у сумі 4964,00 грн. Просить стягнути з відповідачів заборгованість у сумі 5523,28 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги у повному обсязі, просила задовольнити позов. 28.05.2024 подала заяву про розгляд справи без її участі. Просить задовольнити позов.
Представник відповідачів у судовому засіданні заперечувала позовні вимоги, просила застосувати строк позовної давності до заявлених позивачем вимог
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу неналежного виконання споживачем-відповідачем зобов`язання по оплаті наданих послуг з управління багатоквартирним будинком.
Судом встановлено, що згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 05.10.2020 відповідачі є співвласниками квартири АДРЕСА_1 .
Позивач, після прийняття будинку АДРЕСА_2 на баланс, почав надавати послуги відповідно до структури та періодичності, строків їх надання, затвердженої рішенням Івано-Франківської міської ради від 02.06.2011 року зі змінами.
Рішенням Івано-Франківської міської ради від 25.12.2015 року № 66-2 перейменовано комунальне підприємство «Єдиний розрахунковий центр» на комунальне підприємство Івано-Франківської міської ради «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія».
Рішенням Івано-Франківської міської ради від 27.12.2019 року № 413-35 перейменовано комунальне підприємство Івано-Франківської міської ради «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» на комунальне підприємство «Теплий дім» Івано-Франківської міської ради.
Рішенням Івано-Франківської міської ради від 28.01.2021 року № 50-4 вирішено припинити КП Теплий дім Івано-Франківської міської ради шляхом приєднання до комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний дім» Івано-Франківської міської ради. З огляду на що вказане підприємство є правонаступником усіх майнових та немайнових прав і обов`язків комунального підприємства Теплий дім.
Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Згідно зі статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець зобов`язаний, зокрема забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо.
Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг - індивідуальний або колективний споживач.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Згідно з п. 5 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строк встановлений договором або законом.
Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Як передбачено ст. 162 ЖК України, власник зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Згідно зі ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Разом з тим, у відповідності до положень статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як передбачено вимогами ст.ст. 77, 80 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
З долученого до позовної заяви розрахунку заборгованості вбачається, що позивачем заявлено вимоги щодо стягнення заборгованості з відповідачів за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в сумі 10 477,28 грн, що утворилася за період з квітня 2012 року по вересень 2020 року (а.с. 38).
Із позовом про стягнення заборгованості позивач звернувся 06 листопада 2020 року.
Заборгованість за період з листопада 2017 по вересень 2020 відповідачами сплачена, а відтак відповідно до заяви від 28.05.2024 представник позивача зменшила позовні вимоги, зважаючи на те, що відповідачами оплачено частину боргу у сумі 4964,00 грн. Просить стягнути з відповідачів заборгованість у сумі 5523,28 грн., яка, як вбачається з розрахунку позивача, виникла з квітня 2012 по жовтень 2017.
Відповідно до вимог ст.ст. 256, 257, 267 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, та загальний строк якої встановлюється тривалістю у три роки. Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Згідно зі ст. 264 ЦК України перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов`язку, пред`явленням особою позову до одного із кількох боржників, а також, якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач. Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З урахуванням заяви про застосування позовної давності, суд вважає, що заявлені позовні вимоги у сумі заборгованості 5513,28 грн, що виникла до листопада 2017 року, слід відмовити за пропуском строків позовної давності.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно до ст. 12 Цивільного процесуального кодексу України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про недостатню обґрунтованість позовних вимог, а відтак пред`явлений позов є таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 268, 354 ЦПК України,
У Х В А Л И В :
У задоволенні позову Комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний дім» Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Антоняк Т.М.
Повний текст рішення складено та підписано 03.06.2024 року.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2024 |
Оприлюднено | 04.06.2024 |
Номер документу | 119443430 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Антоняк Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні