Рішення
від 03.06.2024 по справі 402/318/24
УЛЬЯНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №402/318/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" червня 2024 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Ясінського Л.Ю.

секретаря судового засідання - Ільченко Л.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Благовіщенське цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа без самостійних вимог Гайворонська державна нотаріальна контора Кіровоградської області про продовження строку на відчуження земельних ділянок, визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на земельні ділянки,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа без самостійних вимог Гайворонська державна нотаріальна контора Кіровоградської області про продовження строку на відчуження земельних ділянок, визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на земельні ділянки.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що на початку лютого 2023 року між нею та відповідачем 1 - гр. ОСОБА_2 , яка являється громадянкою російської федерації, було укладено усний договір купівлі-продажу земельних ділянок площею 4,39 га кадастровий номер 3525581900:02:000:0078 та 4,46 га кадастровий номер 3525581900:02:00:077, які розташовані на території Данилово-Балківської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Дані земельні ділянки належать ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, яке видане 24.06.2022 р. (т.в.о. нотаріуса Новокузнецького нотаріального округу Кемеровської області російської федерації) після смерті її матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце смерті м.Новокузнєцьк Кемеровська область Кузбасс російська федерація), які належали останній на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії КР №026236, який виданий 18 жовтня 2007 року головою Ульяновської РДА; та державного акту серії ІV-КР№ 002035, який виданий 27 лютого 2001 року на підставі рішення сесії Данилово-Балківської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області .

Після усної домовленості позивача з Відповідачем-1 на початку лютого 2023 року остання отримала від позивача кошти за продаж вище зазначених земельних ділянок та в підтвердження свого наміру продати дані земельні ділянки, передала їй оригінали державних актів на право приватної власності на землю, оригінал свідоцтва про право на спадщину за заповітом та зобов`язалась у найближчий час приїхати на батьківщину для нотаріального укладення договору купівлі-продажу.

Таким чином, з вищевказаного вбачається, що позивачка та відповідач ОСОБА_2 дійшли згоди щодо усіх істотних умов договору.

Однак, до цього часу Відповідачка-1 на територію України не з`явилась для нотаріального укладення договору, посилаючись на воєнний стан в Україні.

З вищевикладеного вбачається, що ОСОБА_2 ухиляється від нотаріального посвідчення договору з незалежних від неї причин.

Такі дії Відповідачки-1 порушують права позивачки у зв`язку із чим вона не має можливості здійснити реєстрацію права власності земельних ділянок, які їй належать на підставі договору купівлі-продажу.

Відповідно дост. 220 ЦК Україниу разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Однак, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

При черговому зверненні до відповідачки-1, вона у телефонній розмові повідомила позивачку, що згідно довіреності №42АА3976764 від 2.02.2024 року, яка посвідчена нотаріусом Новокузнєцького нотаріального округу Кемеровської області російської федерації, вона уповноважила громадянина України - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчиняти будь-які дії щодо продажу, переоформлення, користування та розпорядження даними земельними ділянками (оригінал доручення №42АА3976764 від 2.02.2024 року додається).

При зверненні позивачкою та Відповідачем-2 до державної нотаріальної контори з метою посвідчення договору купівлі-продажу земельних ділянок, нотаріус надав їм постанову (№72/02-31 від 10.04.2024 р) про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з відсутністю у сторін законних підстав та повноважень на розпорядження вищезазначеними земельними ділянками (оригінал постанови Гайворонської державної нотаріальної контори № 72/02-31 від 10.04.2024 року додається).

Позивачка вважає відмову нотаріуса неправомірною, оскільки нею та Відповідачем-2, нотаріусу було надано усі оригінали документів, засвідчені на території російської федерації, які підтверджують право власності Відповідача-1 на земельні ділянки та право продажу земельних ділянок Відповідачем-2.

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2023 р. №107 «Про деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав» установлено, що під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24.02.2022 такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

Такі дії Відповідача-1 та нотаріуса порушують права позивачки у зв`язку із чим остання не має можливості здійснити реєстрацію права власності земельних ділянок, які їй належать на підставі укладеного договору купівлі-продажу у позасудовому порядку та вимушена звернутись до суду для захисту своїх прав з даним позовом.

Крім того, враховуючи неврегульованість чинним законодавством правовідносин щодо продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які є власністю Відповідача-1, як іноземця, який в терміни визначені чинним законодавством не зміг відчужити належні йому земельні ділянки, беручи до уваги, що законодавством не встановлено заборони на продовження строку для укладення договору відчуження земельної ділянки іноземцем, позивачка вимушена звернутись до суду з вимогою щодо продовження строку для укладення договору купівлі-продажу земельних ділянок.

Позивач у судове засідання не з`явилась, повідомлена належним чином, у резолютивній частині позову зазначила, що просить суд розглянути справу без її участі, позовні вимоги задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву в якій просить суд розглянути справу без його участі не заперечує щодо задоволення позову.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась, повідомлена належним чином, заяв та клопотань до суду не надіслала.

Державний нотаріус у судове засідання не з`явилась, повідомлена належним, заяв та клопотань не надіслано.

У зв`язку з неявкою в судове засідання сторін по справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України.

Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. ст.15,16 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до ст.ст.41,64 Конституції Україникожен має право володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю. Право власності на землю належить до основних конституційних прав та свобод, що не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України.

Суд встановив,що гр. ОСОБА_4 належали земельніділянки, площею 4,64 га, кадастровий номер 3525581900:02:00:077 та площею 4,39 га, кадастровий номер 3525581900:02:000:0078, що розташовані на території Данилово-Балківської сільськоїради Голованівського районуКіровоградської області, на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії КР №026236, який виданий 18 жовтня 2007 року головою Ульяновської РДА та державного акту серії ІV-КР№ 002035, який виданий 27 лютого 2001 року на підставі рішення сесії Данилово-Балківської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, що підтверджується ( а.с.20,21).

24.12.2019 року ОСОБА_4 заповіла усе своє майно громадянці росії - ОСОБА_2 (а.с.15).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, на території росії, що підтверджується ( а.с.16).

24.06.2022 року ОСОБА_2 вступила у спадкові права після смерті ОСОБА_4 ( а.с.17).

Відповідно до ч.1ст.2 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»іноземці та особи без громадянства мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов`язки, що і громадяни України, якщо інше не передбаченоКонституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.

Відповідно до ч.4ст.81 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

На початку лютого 2023 року між позивачкою та відповідачем 1 - гр. ОСОБА_2 , яка являється громадянкою російської федерації, було укладено усний договір купівлі-продажу земельних ділянок площею 4,39 га кадастровий номер 3525581900:02:000:0078 та земельної ділянки 4,46 га кадастровий номер 3525581900:02:00:077, які розташовані на території Данилово-Балківської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Після усної домовленості позивача з Відповідачем-1 на початку лютого 2023 року остання отримала від позивача кошти за продаж вище зазначених земельних ділянок та, в підтвердження свого наміру продати дані земельні ділянки, передала їй оригінали державних актів на право приватної власності на землю, оригінал свідоцтва про право на спадщину за заповітом та зобов`язалась у найближчий час приїхати на батьківщину для нотаріального укладення договору купівлі-продажу.

Відповідно дост.655 ЦК Україниза договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Таким чином, з вищевказаного вбачається, що позивачка та відповідач ОСОБА_2 дійшли згоди щодо усіх істотних умов договору.

Однак, до цього часу Відповідачка-1 на територію України не з`явилась для нотаріального укладення договору, посилаючись на воєнний стан в Україні.

З вище викладеного вбачається, що ОСОБА_2 ухиляється від нотаріального посвідчення договору з незалежних від неї причин.

Такі дії Відповідачки-1 порушують права позивачки у зв`язку із чим вона не має можливості здійснити реєстрацію права власності земельних ділянок, які їй належать на підставі договору купівлі-продажу.

Позивачка додала копію заяви від імені відповідача 1 ОСОБА_2 , в якій остання зазначила, що позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить суд розгляднути справу без її участі у зв`язку з неможливістю з`явитись до суду ( а.с.19).

Крім того, суд встановив, що 02.02.2024 року відповідач 1 - згідно довіреності №42АА3976764, яка посвідчена нотаріусом Новокузнєцького нотаріального округу Кемеровської області російської федерації, уповноважила громадянина України - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . вчиняти будь-які дії щодо продажу, переоформлення, користування та розпорядження належними їй земельними ділянками ( а.с.18).

При зверненні позивачкою та Відповідачем-2 до державної нотаріальної контори з метою посвідчення договору купівлі-продажу земельних ділянок, нотаріус надав їм постанову (№72/02-31 від 10.04.2024 р) про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з відсутністю у сторін повноважень на укладення та посвідчення договору ( а.с.23).

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2023 р. №107 «Про деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав» установлено, що під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24.02.2022 такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення, а тому, дослідивши додані позивачкою усі оригінали документів, суд вважає, що сторони по справі мають повноваження на укладення та посвідчення договору купівлі-продажу земельних ділянок.

Виходячи з викладеного вбачається, що позивачка, звертаючись до суду, вичерпала усі можливості здійснити реєстрацію права власності земельних ділянок, які належать їй на підставі укладеного договору купівлі-продажу у позасудовому порядку.

Відповідно дост.220 ЦК Україниу разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Однак, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Відповідно до ст.125 Земельного кодексу Україниправо власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч.1 ст.338 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до п.3 ст.334 ЦК право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору не посвідченого нотаріально дійсним.

Відповідно дост.655 ЦК Україниза договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Виходячи звикладеного,враховуючи неврегульованістьчинним законодавствомправовідносин щодопродажу земельнихділянок сільськогосподарськогопризначення,які євласністю Відповідача-1,як іноземця,який втерміни визначенічинним законодавствомне змігвідчужити належнійому земельніділянки,беручи доуваги,що законодавствомне встановленозаборони напродовження строкудля укладеннядоговору відчуженняземельної ділянкиіноземцем,та,враховуючий тойфакт,що сторонидомовились щодоістотних умовдоговору купівлі-продажунерухомого майната відбулосьповне йоговиконання,однак відповідач1ухиляється віднотаріального посвідченнядоговору знезалежних віднеї причин, суддійшов висновкупро те,що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 4.02.2023 року №107, ст.15,16, 220, 328, 334, 655 ЦК України, ч.4 ст.81,145 ЗК України, ст.3, 4, 258, 259, 264, 265, 273, 280 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

позовні вимоги задоволити у повному обсязі.

1.Продовжити строк на відчуження земельних ділянок площею 4,64 га, кадастровий номер 3525581900:02:00:077 та площею 4,39 га, кадастровий номер 3525581900:02:000:0078, що розташовані на території Данилово-Балківської сільськоїради Голованівського районуКіровоградської області та визнати договір купівлі-продажу зазначених земельних ділянок, укладенийміж ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , який діє на підставі довіреності від імені ОСОБА_2 дійсним.

2. Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 4,64 га кадастровий номер 3525581900:02:00:077, що розташована на території Данилово-Балківської сільськоїради Голованівського районуКіровоградської області, належну ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 згідно Державного Акту на право приватної власності на землю серії ІV- КР №002035.

3. Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 4,39 га кадастровий номер 3525581900:02:000:0078, що розташована на території Данилово-Балківської сільськоїради Голованівського районуКіровоградської області, належну ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 згідно Державного Акту на право приватної власності на землю серії КР №026236.

Судові витрати залишити по фактично понесеним.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Заочне рішення може бути переглянуте Ульяновським районним судом Кіровоградської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: Л. Ю. Ясінський

СудУльяновський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення03.06.2024
Оприлюднено04.06.2024
Номер документу119444248
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —402/318/24

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Ясінський Л. Ю.

Рішення від 03.06.2024

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Ясінський Л. Ю.

Ухвала від 25.04.2024

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Ясінський Л. Ю.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Бондаренко А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні