Рішення
від 23.05.2024 по справі 134/485/24
КРИЖОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 134/485/24

2/134/192/2024

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

23 травня 2024 року смт Крижопіль

Крижопільський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Швець Л.В.,

при секретарі судового засідання Томашенко О.М.,

з участю представника позивача адвоката Лукавського І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в залі суду смт Крижопіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області про визнання права на спадщину за законом,

встановив:

Позивач ОСОБА_1 , в інтересах та від мені якої діє адвокат Лукавський І.А., звернулася до суду із позовом про визнання права власності на домоволодіння із належними до нього господарськими будівлями та спорудами, розташованими у АДРЕСА_1 та на частину земельної ділянки.

Свої уточнені вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Гарячківка, Тульчинського району, Вінницької області помер її дід ОСОБА_2 . Після його смерті залишилась спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 1,7200 га, кадастровий номер 0521981500040020512, яка розташована та території Городківської (бувшої Гарячківської ) сільської ради Тульчинського (бувшого Крижопільського) району Вінницької області. Дану спадщину успадкував її батько ОСОБА_3 в розмірі частини та її баба, дружина ОСОБА_4 ОСОБА_5 в розмірі частини. ОСОБА_3 оформив спадкові права та отримав свідоцтва про право власності на спадщину в розмірі частки. Баба, ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Городківка, Тульчинського району, Вінницької області, спадщину після смерті свого чоловіка прийняла, подавши відповідну заяву до нотаріуса, але не отримала свідоцтво про право на належну їй частину спадщини. Після смерті баби позивач звернулася до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, як спадкоємець першої черги за правом представлення, оскільки її мати, ОСОБА_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Городківка. Нотаріусом їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з тим, що у ОСОБА_5 відсутні правовстановлюючі документи на прийняту нею спадщину. Заяву до нотаріуса вона не подала вчасно, оскільки тільки в лютому 2024 року від батька взнала, що ОСОБА_5 можливо зверталася до нотаріуса для оформлення спадщини після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 . Тому для захисту своїх спадкових прав звертається до суду із зазначеною вимогою.

Ухвалою суду від 12 березня 2024 року відкрито провадження у справі за даним позовом, призначено підготовче засідання, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов.

Ухвалою суду від 24 квітня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовільнити з підстав наведених у позовній заяві, вказавши, що інших спадкоємців, крім позивачки, після смерті баби позивачки ОСОБА_5 та мати позивачки ОСОБА_6 не має.

Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, надіслала до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника Городківської сільської ради за наявними у справі документами, не заперечує проти заявлених вимог.

Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

Так, судом встановлено, що відповідно до відомостей, які містяться в копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно 10 серпня 2021 року Крижопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до копії спадкової справи, наданої Крижопільською державною нотаріальною конторою, яка заведена до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , із заявами про прийняття спадкового майна звернулися ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 , дружина, на видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом на частину обов`язкову частку спадкового майна та ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_6 , донька, про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 згідно заповіту.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , яке видане 28 грудня 2020 року Крижопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_6 .

Після її смерті, її чоловік ОСОБА_3 оформив право на спадщину після смерті дружини ОСОБА_6 та отримав свідоцтва про право на спадщину за законом, в якому нотаріусом 13.11.2021 року посвідчено, що на підставі статті 1276 Цивільного кодексу України, спадкоємицею зазначеного у цьому свідоцтві майна гр. ОСОБА_2 , 1923 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , була його донька ОСОБА_6 , 1966 р.н., але у зв`язку із її смертю ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадщина переходить до її чоловіка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Дані свідоцтва видані на ім`я ОСОБА_3 на частки житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який належав померлому на підставі свідоцтва про право власності на домоволодіння АДРЕСА_2 , виданого виконавчим комітетом Гарячківської сільської ради Крижопільського району Вінницької області 16.11.1989 року та зареєстрованого в КП «Тульчинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» 16.11.1989 року за № 15 та на частини земельної ділянки, розташованої на території Гарячківської сільської ради, Тульчинського (колишнього Крижопільського) району, Вінницької області, площею 1,7200 га кадастровий номер 0521981500:04:002:0512, яка належала померлому на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 520385, виданого Крижопільською районного державною адміністрацією Вінницької області 04.07.2011 року.

В свою чергу дружина померлого ОСОБА_2 ОСОБА_5 за життя свідоцтво на право власності на частину спадкового майна не оформила.

ІНФОРМАЦІЯ_9 померла ОСОБА_5 , що підтверджується відомостями, які містяться в копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , яке видано 01.06.2023 року Крижопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 76508409 від 05.04.2024 року, яка надана Крижопільською Державною нотаріальною конторою, спадщина після померлої ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 не відкривалась, із заявами про оформлення спадщини ніхто не звертався, що свідчить про відсутність спадкоємців після смерті останньої.

Факт родинного споріднення між позивачкою та ОСОБА_5 підтверджується: копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 , яке видано 26.12.1988 року Городківським виконавчим комітетом Крижопільського району Вінницької області, відповідно до якого в графі «Мати» зазначена ОСОБА_6 ; копією свідоцтва про народження ОСОБА_7 серії НОМЕР_5 , яке видано 04.05.1966 року Гарячківською сільською радою Крижопільського району Вінницької області, відповідно до якого в графі «Мати» зазначена ОСОБА_5 ; копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 , яке видано 06.03.1988 року Городківським виконавчим комітетом Крижопільського району Вінницької області, яке містить відомості, що після укладення шлюбу ОСОБА_7 присвоєно прізвище « ОСОБА_8 ».

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтями 1222, 1223 ЦК України передбачено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст. 1241 ЦК України - малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).

Згідно статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 1ст. 1266 ЦК Українивнуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Дані відомості свідчать про те, що ОСОБА_7 в силу ч. 1 ст. 1241 ЦК України, прийняла спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 , подавши відповідну заяву, проте за життя право на спадщину не оформила, не отримала свідоцтво про право на спадщину.

Позивачка ОСОБА_1 , як спадкоємниця першої черги за представленням, після смерті своєї баби ОСОБА_5 звернулася до нотаріуса за отриманням свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак не має можливості отримати дане свідоцтво через відмову нотаріуса у його видачі у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, так як ОСОБА_5 не встигла оформити право на частину спадщини після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 та пропуском шестимісячного терміну для прийняття спадщини.

Відповідно дост. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Особа має право звернутися до суду з відповідним позовом, якщо це право оспорюється або не визнається іншими особами, тобто передумовою для застосування статті 392ЦК України є відсутність іншого, окрім судового, шляху для відновлення порушеного права.

У постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 20.01.2021 (справа № 2-7055/12) вказано, що «з позовом про визнання права власності може звернутися особа, яка вже є власником майна, проте її права не визнаються іншої особою (особами).Стаття 392 ЦК України, у якій регламентується, зокрема, визнання права власності, не породжує, а підтверджує наявне в позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює наявне в позивача право власності, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності. Тобто право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Оскільки відповідно достатті 328 ЦК Українинабуття права власностіце певний юридичний склад, з яким закон пов`язує виникнення в особи суб`єктивного права власності на певні об`єкти, суд при застосуванні цієї норми повинен установити, з яких саме передбачених законом підстав, у який передбачений законом спосіб позивач набув право власності на спірний об`єкт та чи підлягає це право захисту в порядку, визначеномустатті 392 цього Кодексу».

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 №7, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Тобто визнання права в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадщини у нотаріальному порядку, у зв`язку з чим, виникає цивільно-правовій спір.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.2,4,12,13,76-78,83,258-268,273,352-355 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області про визнанняправа наспадщину зазаконом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на частину земельної частки (пай) розміром 1,7200 умовних кадастрових гектарів, кадастровий номер 0521981500:04:002:0512, яка розташована на території Городківської (бувшої Гарячківської) сільської ради Тульчинського (бувшого Крижопільського) району Вінницької області, та на частину житлового будинку АДРЕСА_1 з господарськими будівлями (до складу якого входить житловий будинок «А», веранда «а», вхідний майданчик «а1» - загальна площа 63,0 кв.м, житлова площа 39,7 кв.м., літня кухня «Б», погріб «В», колодязь «К», огорожа 1-2) по АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Городківська сільська рада Тульчинського району Вінницької області, місце знаходження: с. Городківка, вул. Благовіщенська, 51 Тульчинського району, Вінницької області, ЄДРПОУ 04328789.

Повний текст рішення складено 30 травня 2024 року.

Суддя

СудКрижопільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення23.05.2024
Оприлюднено04.06.2024
Номер документу119447671
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —134/485/24

Рішення від 23.05.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Рішення від 23.05.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Ухвала від 24.04.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні