Рішення
від 03.06.2024 по справі 202/8718/23
ПЕТРОПАВЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 202/8718/23

Провадження № 2/188/171/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2024 року смт. Петропавлівка

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Курочкіної О.М.

секретар судового засідання Фесик Ю.В.

справа №202/8718/23

позивач : ОСОБА_1

відповідач:

територіальна громада в особі Дніпровської міської ради

про встановлення місця реєстрації спадкодавця і визначення додаткового строку на прийняття спадщини

ВСТАНОВИВ:

30 вересня 2021 року у віці 61 року померла мати позивача, ОСОБА_2 , актовий запис № 1916, місце смерті: Луганська область, Сєвєродонецький район місто Лисичанськ, місце державної реєстрації: Лисичанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сєвєродонецькому районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

Після смерті мами, ОСОБА_2 , відкрилась спадщина у вигляді спадкового майна, а саме квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Квартира складається з 1 - коридору, 2,3 - житлові кімнати, 4 -санвузлу, 5 - кухні, загальна площа складає - 47, 40 кв.м., житлова площа складає - 27, 60 кв.м.

Вказана двокімнатна квартира належала ОСОБА_2 на підставі Договору купівлі-продажу від 06 липня 2006 року. Право власності за ОСОБА_2 на вказану квартиру належним чином зареєстровано в Лисичанському комунальному підприємстві бюро технічної інвентаризації 08.08.2006 року, реєстраційний номер об`єкту 14975345, номер запису: 409 в книзі: 25.

За життя ОСОБА_3 заповіту не лишила. Єдиним спадкоємцем за законом є позивач, її рідний син, що підтверджується свідоцтвом про народження .

На час смерті матері ОСОБА_2 позивач був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2 , тобто окремо від матері. Але звертатись з заявою про прийняття спадщини після смерті матері до нотаріуса він не поспішав, оскільки знав, що є час і він є єдиним спадкоємцем. Але у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24: лютого 2022 року № 64/2022 в Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, строк дії якого неодноразово подовжувався та діє по теперішній час.

В квітні 2022 року позивач разом з сім`єю, через загрози життю та здоров`ю, вимушений був виїхати з місця свого постійного проживання з АДРЕСА_3 , де 29.03.2023 року зареєструвався та встав на облік як внутрішьо переміщена особа. Наразі позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .

05 квітня 2023 рокувін звернувся до Шостої Дніпровської державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері, ОСОБА_2 .

Постановою ОСОБА_4 , державного нотаріуса Шостої Дніпровської нотаріальної контори, від 07 квітня 2023 року йому відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з тим, що відсутня можливість отримати від компетентних органів інформацію щодо місця реєстрації спадкодавця, і вбачається, що спадкоємець у встановлений законом строк з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звернувся.

Оскільки позивач, як внутрішньо переміщена особа, зареєстрований в Індустріальному районі, з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом він звернувся до Шостої дніпровської державної нотаріальної контори, яка розташована в Індустріальному районі, постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії ухвалила Шоста дніпровська державна нотаріальна контора, то вважає можливим звернутись за підсудністю до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська.

Вважає можливим встановити, що місце реєстрації спадкодавця за адресою: АДРЕСА_1 , та визначити для нього додатковий строк для прийняття спадщини.

В судове засідання позивач надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав повному обсязі.

Відповідно до поданої довідки є мобілізованим та перебуває на військовій службі у ЗСУ.

Відповідач належним чином повідомлений до суду не з`явився, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін.

Вивчивши позовну заяву та додані докази, суд приходить до висновку, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно ч.1 ст.1270 ЦК для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до свідоцтва про смерть НОМЕР_1 виданого Лисичанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Сєвєродонецькому районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Родинні зв`язки позивача і заповідача підтверджуються копією свідоцтва про народження.

Спадковою справою №70484887 від 05.04.2023 року підтверджується відсутність інших спадкоємців і право позивача на прийняття спадщини.

Постановою приватного нотаріуса від 07.04.2023 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини відповідно до положень ст.1270 ЦК.

Обґрунтовуючи пропуск строку для подачі заяви про прийняття спадщини позивач зазначив, що з 24 лютого 2022 року було введено воєнний стану в Україні і його мобілізацію до лав Збройних Сил України.

Враховуючи зазначені обставини, суд вважає причину пропуску строку на прийняття спадщини поважною.

Відповідно до ч.2 ст.1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини і підставою для визначення додаткового строку.

У постанові Верховного Суду від 9 листопада 2020 року (справа № 466/5674/17), на яку також посилається заявник, міститься висновок про те, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Позивач в установлений законом строк не подав до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, позов в цій частині підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Вимога позивача про встановлення місця реєстрації спадкодавця в даному випадку задоволенню не підлягає, так як законодавець передбачає місцем відкриття спадщини місцезнаходження нерухомого майна.

Відповідно до положень ст.141 ЦПК України та заяви позивача, суд залишає судові витрати за позивачем.

Керуючись ч.2 ст. 47, ч.1 ст.1270, ч.2 ст.1272 , ч.3 ст.1272 ЦК, ст.ст 10,11,12,13,141,259,263-265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 , до територіальної громади в особі Дніпровської міської ради про встановлення місця реєстрації спадкодавця і визначення додаткового строку на прийняття спадщини задовольнити частково.

Надати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 рнокпп НОМЕР_2 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 рнокпп НОМЕР_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом 90 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У відповідності до п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, тобто до Дніпровського апеляційного суду через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя О. М. Курочкіна

СудПетропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення03.06.2024
Оприлюднено05.06.2024
Номер документу119450732
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —202/8718/23

Рішення від 03.06.2024

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 25.01.2024

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 14.09.2023

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 05.07.2023

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 22.05.2023

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєсєда Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні