Справа № 344/3337/24
Провадження № 2/344/1766/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
23 травня 2024 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Бабій О.М.,
секретаря Волощук Є.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «ІНВЕСТБУДСЕРВІС» ЛТД» про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
23 лютого 2024 року представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Зелінський П.Л., звернувся в суд з позовом до ТзОВ «Торговий дім «ІНВЕСТБУДСЕРВІС» ЛТД» про зобов`язання вчинити дії. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01 жовтня 2014 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Торговий дім «ІНВЕСТБУДСЕРВІС» ЛТД» укладений Договір купівлі-продажу нерухомого майна, яке буде створено в майбутньому. Відповідно до п.1.2 якого продається нежитлове приміщення, площею 101,20 кв.м., що знаходиться на 1 поверсі, в багатоквартирному житловому будинку, який знаходиться на АДРЕСА_1 (друга черга будівництва). Право власності Покупця на Приміщення, що продається за цим договором, підлягає реєстрації. При цьому право власності на приміщення виникає в Покупця з моменту завершення будівництва (створення майна) та приміщення прийняття його до експлуатації.
Сторони погодили перелік юридичних та фактичних дій за цим договором, які включали, у тому числі, організацію повіреним здачі в експлуатацію будинку в цілому. Термін виконання доручення сторони встановили до кінця другого півріччя 2017 року. При передачі Приміщення Покупцеві сторонами за даним Договором буде складений відповідний Двосторонній акт.
Обов`язок Продавця, щодо передачі Приміщення вважається виконаним з моменту підписання акту Покупцем (п. 3.1.1. Договору).
Відповідно до п.2.1. Договору загальна вартість Приміщення на момент укладення цього договору становить 1 012 000 гривень, виходячи із вартості одного квадратного метра 10 000 грн. і не підлягає зміні в односторонньому порядку. На даний час Покупець свої зобов`язання за договором виконав у повній мірі та сплатив визначену суму коштів, що підтверджується довідкою №1610 від 16.10.2014.
Згідно з п.3.1.2. Продавець зобов`язаний підготовити всі необхідні документи для оформлення права власності на Приміщення за цим Договором.
На даний час ТОВ «Торговий дім «Інвестбудсервіс» ЛТД, фактично завершило будівництвом об`єкту, однак жодних документів не передає та відмовляється вчиняти дії направленні на введення об`єкта в експлуатації. При візуальному обстеженні встановлено, що будинок повністю збудований, встановлено зовнішні мережі, зовнішні вікна, вентиляційні канали, оздоблено фасад, заведено мережі газу, води та водовідведення тощо. Об`єкт придатний до експлуатації, оскільки нежитлові та офісні приміщення здаються в оренду, в будинку функціонують магазини роздрібної торгівлі, проживають люди.
Враховуючи викладене, позивач просив зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «ІНВЕСТБУДСЕРВІС» ЛТД» організувати здачу в експлуатацію будинку по АДРЕСА_1 .
Позивач та представник позивача в судовому засідання не прибули, повідомлялися у встановленому законом порядку, від представника позивача надійшла заява, за змістом якої просив розгляд справи провести за відсутності позивача та його представника, позовні вимоги підтримує, просив позов задовольнити, щодо заочного розгляду справи не заперечує.
Представник відповідача у судове засідання не прибув повідомлявся у встановлено законом порядку, при причини неявки суд не повідомив, відзив чи будь-які інші заяви по справі від відповідача не надходили.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З урахуванням положень ст. 280 ЦПК України суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Суд, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов наступних висновків.
01 жовтня 2014 року між ОСОБА_1 (на далі за текстом покупець) та ТОВ «Торговий дім «ІНВЕСТБУДСЕРВІС» ЛТД» був укладений Договір купівлі-продажу нерухомого майна, яке буде створено в майбутньому № 005. Відповідно до п.1.2 якого продається нежитлове приміщення, площею 101,20 кв.м., що знаходиться на 1 поверсі, в багатоквартирному житловому будинку, який знаходиться на АДРЕСА_1 (друга черга будівництва). Право власності Покупця на Приміщення, що продається за цим договором, підлягає реєстрації. При цьому право власності на приміщення виникає в Покупця з моменту завершення будівництва (створення майна) та приміщення прийняття його до експлуатації.
Об`єктом за договором є нежитлове приміщення, площею 101,20 кв.м., що знаходиться на 1 поверсі, в багатоквартирному житловому будинку, який знаходиться на АДРЕСА_1 .
Сторони погодили перелік юридичних та фактичних дій за цим договором, які включали, у тому числі, організацію повіреним здачі в експлуатацію будинку в цілому. Термін виконання доручення сторони встановили до кінця другого півріччя 2017 року. При передачі Приміщення Покупцеві сторонами за даним Договором буде складений відповідний Двосторонній акт.
Відповідно до пункту 2.1 загальна вартість приміщення на момент укладення даного договору становила 1 012 000 гривень, та дану суму позивач вніс на рахунок відповідача, що підтверджується виданою ТОВ «Торговий дім «ІНВЕСТБУДСЕРВІС» ЛТД» №1610 від 16.10.2014 року.
Відповідно до пункту 3.1.2. Продавець зобов`язаний підготовити всі необхідні документи для оформлення права власності на Приміщення за цим Договором.
Факт укладення даного договору та його умови відповідачем не спростовано.
Відповідно до статті 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов`язаних з місцезнаходженням об`єкта.
У розумінні статті 875 ЦК України основним предметом договору будівельного підряду є результат будівельних робіт - завершений будівництвом об`єкт або закінчені будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації на замовлення замовника, а не процес виконання робіт чи діяльність підрядника на створення об`єкта та його здачу. Додатковим предметом будівельного підряду можуть бути нерозривно пов`язані із місцезнаходженням об`єкта проектні та пошукові роботи щодо розробки за завданням замовника проектної або іншої технічної документації та/або виконання пошукових робіт.
Така правова позиція викладена у постановах об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 07 грудня 2018 року у справі № 910/22058/17, від 23 липня 2019 року у справі № 911/2076/18, від 24 січня 2020 року у справі № 910/3362/18, у постановах Верховного Суду від 12 вересня 2019 року у справі № 911/2360/18, від 25 лютого 2020 року у справі № 910/3920/18.
Характерними ознаками договору будівельного підряду є: по-перше, виконання роботи, пов`язаної з будівництвом, капітальним ремонтом, реконструкцією тощо, відповідно до завдання замовника; по-друге, ключовою є наявність обов`язків підрядника виконати роботу і передати результат замовнику (який є власником об`єкта будівництва або результату будівельних робіт чи отримує інші блага, пов`язані з виконанням підряду), а також кореспондуючі їм обов`язки замовника - прийняти результат та оплатити його; по-третє, предмет договору має завжди індивідуальний характер.
Відповідно до частини 2 статті 628 ЦК України сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
Вчинений сторонами правочин має ознаки змішаного договору та містить елементи зобов`язальних правовідносин у сфері підряду (договір підряду) та інших зобов`язальних правовідносин (договір доручення), виникнення та існування яких не суперечить положенням актів цивільного і господарського законодавства та, водночас, не дозволяє зробити висновок про можливість комплексного застосування до окремих частин договору інших положень чинного законодавства, ніж ті, що регламентують особливості виникнення, зміни та припинення правовідносин підряду та доручення.
Відповідно до частини першій статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Свобода договору закріплена у статті 627 ЦК України, виходячи зі змісту якої відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 628 ЦК України визначено зміст договору, який становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Умовами договору від 01 жовтня 2014 року № 005 визначено, що ТОВ «Торговий дім «ІНВЕСТБУДСЕРВІС» ЛТД» зобов`язується передати у власність покупця нежитлове приміщення, яке буде створене ним у майбутньому.
Як зазначає позивач на даний час ТОВ «Торговий дім «Інвестбудсервіс» ЛТД, фактично завершило будівництвом об`єкту, однак жодних документів не передає та відмовляється вчиняти дії направленні на введення об`єкта в експлуатації. При візуальному обстеженні встановлено, що будинок повністю збудований, встановлено зовнішні мережі, зовнішні вікна, вентиляційні канали, оздоблено фасад, заведено мережі газу, води та водовідведення тощо. Об`єкт придатний до експлуатації, оскільки нежитлові та офісні приміщення здаються в оренду, в будинку функціонують магазини роздрібної торгівлі, проживають люди.
Отже, ТОВ «Торговий дім «ІНВЕСТБУДСЕРВІС» ЛТД» не виконало умов договору щодо передачі у власність покупця нежитлового приміщення площею 101,20 кв.м., що знаходиться на 1 поверсі, в багатоквартирному житловому будинку, який знаходиться на АДРЕСА_1 .
У постановах Верховного Суду від 28 травня 2019 року у справі № 922/1992/18, від 19 травня 2020 року у справі № 910/9167/19, від 21 липня 2022 року у справі № 922/3308/20 сформульовані висновки про те, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
Вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права способам, що встановлено чинним законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права.
Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є примусове виконання обов`язку в натурі.
За загальним правилом зобов`язання припиняється на підставах, встановлених договором або законом (стаття 598 ЦК України, стаття 202 ГК України). Перелік цих підстав наведено у статтях 599-601, 604- 609 ЦК України.
Вимоги позивача про виконання обов`язку в натурі є ефективним способом захисту порушених прав, оскільки у разі виконання умов договору та усунення інших порушень, ТОВ ««Торговий дім «ІНВЕСТБУДСЕРВІС» ЛТД» з метою організації здачі в експлуатацію будинку, зможе звернутися до органів державного архітектурно-будівельного контролю із заявою про отримання сертифікату про введення в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів в багатоквартирному житловому будинку, який знаходиться на АДРЕСА_1 .
Аналізуючи все вище зазначене суд приходить до переконання, що «Торговий дім «ІНВЕСТБУДСЕРВІС» ЛТД» не виконало умов договору купівлі-продажу нежитлового приміщення, яке буде створене ним у майбутньому.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За наведених обставин позов підлягає до задоволення.
Щодо стягнення судових витрат, то слід вказати наступне.
За вимогами ст.133,137,141 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати в т.ч. на професійну правничу допомогу, які несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує в т.ч. дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
Позивач зазначає, що фактично ним понесені витрати на професійну правничу допомогу, які становлять 5000 грн.
Відповідно до положень статті 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1)розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2)розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг),виконаних адвокатом,та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витратна оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом,витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та(або)значенням справи для сторони,в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Однак позивачем та його представником жодних доказів понесених судових витрат (копій договору про надання правової допомоги, акту виконаних робіт із детальним описом наданих адвокатом послуг а також квитанції на підтвердження понесених витрат) суду не додано, а тому зазначені судові витрати в розмірі 5 000 гривень є нічим не обґрунтованими та не підтвердженими.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позов задоволено, тому з відповідача слід стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 2422 грн. 40 коп.
На підставі вищенаведеного, відповідно до ст. 16, 626, 627, 628, 629, 875 ЦК України, керуючись ст. ст. 13, 81, 133, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «ІНВЕСТБУДСЕРВІС» ЛТД» про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНВЕСТБУДСЕРВІС" ЛТД», місцезнаходження якого: м. Івано-Франківськ, вул. Гната Хоткевича 65А, код ЄДРПОУ 13664374, організувати здачу в експлуатацію будинку по вулиці Гната Хоткевича 65 в м. Івано-Франківську, шляхом подання належним чином оформлених документів до Державної інспекції архітектури та містобудування України.
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ІНВЕСТБУДСЕРВІС" ЛТД», місцезнаходження якого: м. Івано-Франківськ, вул. Гната Хоткевича 65А, код ЄДРПОУ 13664374 передати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , нежитлове приміщення, площею 101,2кв.м., що знаходиться на 1 поверсі в багатоквартирному житловому будинку, який знаходиться на АДРЕСА_1 .
Стягнути із «ТОРГОВИЙ ДІМ "ІНВЕСТБУДСЕРВІС" ЛТД» ( код ЄДРПОУ 13664374) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код (РНОКПП) НОМЕР_1 - 2422 грн. 40 коп. витрат по оплаті судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Бабій О.М.
Повний текст рішення складено та підписано 03.06.2024
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2024 |
Оприлюднено | 05.06.2024 |
Номер документу | 119451307 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Бабій О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні