Постанова
від 03.06.2024 по справі 344/6058/24
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 344/6058/24

Провадження № 22-ц/4808/776/24

Головуючий у 1 інстанції Татарінова О. А.

Суддя-доповідач Пнівчук

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2024 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ

головуючої Пнівчук О.В.

суддів: Бойчука І.В., Томин О.О.

з участю секретаря Струтинської Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 , на рішення Івано-Франківського міського суду від 01 квітня 2024 року, у складі судді Татарінової О.А., у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про встановлення факту смерті,

в с т а н о в и в :

У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті його матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заявник зазначив, що в березні 2022 року під час ракетно-бомбових та авіаційних обстрілів міста Маріуполь померла його мати, яка була практично не транспортабельна, перебувала вдома за адресою: АДРЕСА_1 та попала під завали будинку, в результаті чого померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що заявнику повідомили сусіди, які її поховали у дворі будинку. У зв`язку з відсутністю екстрених служб, в тому числі медичної допомоги, він не мав можливості отримати документ встановленого зразка про смерть своєї матері, з огляду на, що змушений просити встановити факт смерті в судовому порядку.

Також заявником зазначалось, що він позбавлений можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту смерті матері, у зв`язку із відсутністю документів, які підтверджують факт смерті матері. Згодом, він звернувся до СВ Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області із заявою про кримінальне правопорушення щодо смерті його матері, про що внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022091010001225 від 06.08.2022 року, за ч.1 ст.115 КК України. Окрім того, згідно пошукового ресурсу офіційної бази МВС України на вкладці «Зниклі громадяни» є данні про його матір. На адресу електронної пошти Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області він направив заяву з проханням надати йому копію Витягу №12022091010001225 від 06.08.2022 року, яке залишилось без уваги.

Смерть матері наступила на території м. Маріуполь Донецької області, де відбувалися бойові дії, тому отримати лікарське свідоцтво про смерть встановленого зразка є неможливим. Задоволення заяви для заявника має юридичне значення, оскільки необхідно для проведення державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть згідно чинного законодавства України. Враховуючи наведене просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт смерті його матері, громадянки України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визначивши дату її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Маріуполі Донецької області, Україна.

Рішенням Івано-Франківського міського суду від 01 квітня 2024 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким заяву задовольнити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що він є сином ОСОБА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Маріуполь, Донецької області, у віці 77 років його мати ОСОБА_2 померла.

Під час ракетно-бомбових та авіаційних обстрілів міста Маріуполь його мати перебувала вдома за адресою: АДРЕСА_1 та за станом здоров`я не могла пройти в укриття.

Так, у березні 2022 року його мати, перебуваючи за вказаною адресою, потрапила під обстріл снарядами «ГРАД», будучи практично не транспортабельною попала під завали, в результаті чого ІНФОРМАЦІЯ_2 померла, про що йому повідомили сусіди, які її похоронили у дворі будинку.

У зв?язку з відсутністю екстрених служб, в тому числі медичної допомоги, він не мав можливості отримати документ встановленого зразка про смерть своєї матері, з огляду на що змушений просити встановити факт смерті в судовому порядку.

Зазначив, що позбавлений можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту смерті матері, у зв?язку із відсутністю документів, які підтверджують факт смерті матері.

Згодом, він звернувся до СВ Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області із заявою про кримінальне правопорушення щодо смерті матері, про що внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022091010001225 від 06.08.2022 року правова кваліфікація - ч.1 ст. 115 КК України.

Окрім того, згідно пошукового ресурсу офіційної бази МВС України на вкладці «Зниклі громадяни» є дані про його матір.

На адресу електронної пошти Маріупольського РУП ГУНІ в Донецькій області ним також направлена заява з проханням надати йому копію витягу №12022091010001225 від 06.08.2022 року, яке залишилось без уваги.

Зазначив, що доказами, які підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, зокрема, можуть бути: письмові докази, речові докази, висновки експертів, копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть, пояснення свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник, довідки з військкомату або від командира військової частини, заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.

Інших доказів про те, що його мати померла, окрім як покази свідка та Витягу з ЄРДР, у нього не має, про їх наявність йому не відомо, здобути їх він не має можливості.

Станом на момент смерті ОСОБА_2 територія міста Маріуполя була окупована рф, то відповідно звернутися до закладів охорони здоров?я та/або органів Національної поліції України для отримання в подальшому лікарського свідоцтва про смерть у встановлений спільним наказом Міністерства охорони здоров?я України та Офісу Генерального прокурора N? 177/450/46 спосіб, на тій території неможливо, оскільки держані органи на тій території не здійснюють свої повноваження.

На думку заявника, єдиним можливим способом здійснення державної реєстрації смерті у даному випадку є звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.

Зазначив, що до поданої ним заяви було додано документ на підтвердження факту смерті на тимчасово окупованій території України його матері ОСОБА_2 , а саме Витяг з ЄРДР, витяг з пошукового реєстру МВС України та покази свідка, який судом не був допитаний.

Правом на подачу відзиву Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) не скористався.

У судове засідання апеляційного суду апелянт ОСОБА_1 не з`явивися, в апеляційній скарзі просив розгляд справи здійснювати без його участі.

Від начальника Івано-Франківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшла заява про розгляд справи без участі представника відділу.

Відтак, колегія суддів відповідно до положень ч.2 ст. 372 ЦПК України дійшла висновку про розгляд справи за відсутності сторін, які не з`явилися в судове засідання, однак належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.

Заслухавши суддю доповідача, пояснення свідка, вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , суд першої інстанції виходив із того, що заявником не надано жодних доказів на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2. У матеріалах справи відсутні медичні документи на підтвердження факту та причин смерті останньої. Вимоги заявника ґрунтуються на відомостях сусідів, які в телефонному режимі повідомили заявника про смерть його матері.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з таким висновком суду, з огляду на наступне.

Згідно з частинами третьою, четвертою статті 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану (далі - ДРАЦС) на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно з пунктом 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Загальні вимоги до змісту заяви про встановлення факту, що має юридичне значення передбачені статтею 318 ЦПК України, згідно з якою у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих територіях» (далі - Закон № 2345-ІХ від 01 липня 2022 року) статтю 317 ЦПК України викладено в новій редакції.

Статтею 317 ЦПК України (в редакції Закону № 2345-ІХ від 01 липня 2022 року), передбачено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України та встановлено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Вирішуючи справи про встановлення факту смерті особи, суди мають зважати на виняткове значення цього факту, з огляду на правові наслідки пов`язані із ним.

За змістом статті 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи (здатність мати цивільні права та обов`язки) виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті.

Суди зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до частини другої статті 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.

Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина сьому статті 19 ЦПК України).

Відповідно до частини першої статті 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.

У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути зокрема письмові докази; речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі в обставинах, що загрожували їй смертю.

Вказаний перелік доказів та засобів доказування не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин.

У справі що переглядається встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьками якого згідно копії свідоцтва про народження Серія НОМЕР_1 від 10.08.1972 зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

Із відповіді начальника відділення СВ Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області від 25.03.2023 року на звернення ОСОБА_4 , встановлено, що слідчим відділом Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області проводилось досудове розслідування кримінального провадження №12022091010001225 від 06.08.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України. 21.12.2022 року матеріали кримінального провадження №12022091010001225 від 06.08.2022 року скеровано до Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області.

ОСОБА_4 рекомендовано звернутися за затребуваною інформацією до Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, що знаходиться за адресами вул. Князя Володимира Великого, 15б, м. Дніпро та площа Шибанкова, 11 м. Покровськ Донецької області, однак звернувшись на електронну пошту Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області про надання копії витягу з кримінального провадження відповіді не отримав .

Згідно пошукового ресурсу офіційної бази МВС України його мати значиться як «зникла безвісті», дата зникнення - 07 березня 2022 року (а.с.7-8).

З огляду на те, що в апеляційній скарзі на рішення суду, заявник посилався на те, що суд не допитав в якості свідка ОСОБА_5 , то судом апеляційної інстанції вжито заходів та допитано в якості свідка ОСОБА_5 .

Так, ОСОБА_5 - дружина заявника пояснила суду, що вони з чоловіком станом на час повномасштабного вторгнення рф у м. Маріуполі не перебували, однак мати заявника ОСОБА_2 проживала в АДРЕСА_1 та за станом здоров`я не могла пройти в укриття, у березні 2022 року попала під обстріли, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла та була захоронена у подвір`ї будинку про що повідомили сусіди, а згодом тіло було перехоронено. Будь-які докази на підтвердження вказаних обставин: фото- відео чи переписка у них відсутні також відсутні свідки які б могли безпосередньо підтвердити факт смерті ОСОБА_2 .

Таким чином, свідок надала суду аналогічні пояснення, що і заявник ОСОБА_4 в суді першої інстанції.

Колегія суддів зауважує також, що заявником не надано доказів на підтвердження встановлення особи його матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду про те, що вимоги заявника ґрунтуються на відомостях сусідів, які в телефонному режимі повідомили його про смерть матері, однак такі не підтверджені будь-якими доказами, а відтак суд обгрунтовано відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 з тих підстав, що ним не надано належних доказів на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполі Донецької області.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

За змістом статті 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Рішення суду постановлено з дотриманням вимог норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги його обґрунтованості не спростовують, а відтак колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду - без змін.

Керуючись ст. 367, 374, 375, 381-384, 389, 390 ЦПК України суд

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського міського суду від 01 квітня 2024 року - без зміни.

Постанова суду набирає законної сили з дня її прийняття, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови складено 03 червня 2024 року.

Головуюча О.В. Пнівчук

Судді: І.В. Бойчук О.О. Томин

СудІвано-Франківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення03.06.2024
Оприлюднено05.06.2024
Номер документу119454821
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України

Судовий реєстр по справі —344/6058/24

Постанова від 03.06.2024

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Пнівчук О. В.

Постанова від 03.06.2024

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Пнівчук О. В.

Ухвала від 08.05.2024

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Пнівчук О. В.

Ухвала від 24.04.2024

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Пнівчук О. В.

Рішення від 01.04.2024

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Татарінова О. А.

Рішення від 01.04.2024

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Татарінова О. А.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Татарінова О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні