Рішення
від 03.06.2024 по справі 904/4716/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.06.2024м. ДніпроСправа № 904/4716/23

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Колісника І.І.

розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу

за позовом Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

до Приватного підприємства "Піраміса", м. Дніпро

про стягнення 133 340,86 грн.

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Приватного підприємства "Піраміса" 133340,86 грн, з яких: 92863,55 грн основний борг, 17267,98 грн пеня, 19976,11 грн інфляційні втрати, 3233,22 грн 3% річних.

Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2684,00 грн позивач просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань щодо належної оплати спожитої у лютому 2021 року - березні 2023 року теплової енергії за договором про постачання теплової енергії № 040094 від 20.10.2017.

Ухвалою суду від 31.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами; відповідачу для подання відзиву на позов встановлено 15-тиденний строк з дня вручення ухвали.

Того ж дня ухвала суду від 31.08.2023 надіслана судом й доставлена на електронну адресу відповідача VITALN@UA.FM, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідно до поданих відповідачем у порядку пункту 4 частини першої статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" контактних засобів зв`язку.

Викладене підтверджується довідкою про доставку електронного листа, сформованою системою діловодства "ДСС" та свідчить про обізнаність відповідача з наявністю судового провадження у справі (а.с. 122).

Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву в установлений судом строк та на час ухвалення цього рішення не скористався.

Згідно з частиною дев`ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За викладених обставин суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Між Комунальним підприємством "Теплоенерго" Дніпровської міської ради (далі теплопостачальна організація, позивач) та Приватним підприємством "Піраміса" (далі споживач, відповідач) 20.10.2017 укладено договір № 040094 про постачання теплової енергії (далі договір) (а.с. 35-36).

Відповідно до пункту 1.1 договору теплопостачальна організація бере на себе зобов`язання постачати споживачу теплову енергію, а споживач зобов`язується одержати та сплатити теплопостачальній організації її вартість за встановленими тарифами (цінами) в терміни та на умовах, передбачених цим договором.

Пунктом 2.1 договору передбачено, що теплова енергія постачається споживачу в обсягах згідно з Додатком 1 до цього договору у вигляді гарячої води на такі потреби:

опалення та вентиляцію в період опалювального сезону (172 доби);

гаряче водопостачання згідно з виробничою програмою теплопостачальної організації;

технологічні потреби згідно з виробничою програмою споживача;

кондиціювання повітря за необхідності.

Згідно з Додатком № 1 до договору об`єктом теплопостачання за цим договором є салон-перукарня за адресою: вул. Василя Чапленка (колишня вул. Фрунзе), буд. 14, прим. 14, загальною площею 62,0 мІ, що використовується споживачем на підставі договору оренди нежитлового приміщення від 01.03.2017; річний обсяг теплового навантаження на опалення становить 9,22 Гкал/рік (а.с. 37).

Рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчим органом відповідної місцевої ради, виходячи з кліматичних умов (п. 2.2 договору).

Підпунктом 3.2.2 пункту 3.2 договору на споживача покладено наступні обов`язки: виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і в терміни, які передбачені цим договором; на кінець опалювального сезону, календарного року проводити звіряння розрахунків з теплопостачальною організацією.

Згідно з правилами користування тепловою енергією споживач зобов`язаний встановити прилади обліку теплової енергії (п. 5.1 договору).

За змістом пункту 5.2 договору облік споживання теплової енергії проводиться по приладу обліку чи розрахунковим способом згідно з Додатком № 1 до договору.

У Додатках №№ 1, 2 договору відсутні відомості щодо засобу обліку, встановленого на об`єкті теплопостачання.

Відповідно до пункту 5.8 договору за наявності приладу обліку на котельні (ЦТП) обсяги теплової енергії для споживачів, які не мають власних приладів обліку, визначаються за приладом обліку теплопостачальної організації. Із показників приладів обліку теплопостачальної організації відокремлюються споживачі, які розраховуються за показниками приладів обліку, встановлених на межі експлуатаційної відповідальності.

Пунктом 5.9 договору передбачено, що за відсутності приладів обліку обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді. Теплове навантаження визначається на підставі проєктних даних.

Тарифи на теплову енергію, що споживається згідно з цим договором, встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг. Згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), тариф для розрахунків за цим договором становить: теплова енергія 1 Гкал 1870,75 грн з ПДВ (п.п. 6.1, 6.2 договору).

За умовами пункту 7.1 договору розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів.

Згідно з пунктом 7.2 договору розрахунковим періодом є календарний місяць, за результатом якого підписується акт (у 2-х примірниках) на відпуск-отримання теплової енергії за формою Додатку 4. Отриманий акт приймання-передачі теплової енергії споживач або представник споживача повинен підписати, оформити належним чином та повернути на адресу теплопостачальної організації протягом десяти днів з дня отримання. Датою отримання акта вважається:

при отриманні нарочним дата вручення представнику споживача;

при направленні рекомендованим листом дата, зазначена у відбитку поштового штемпеля на документі, що зроблений поштовим відділенням та підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (по місту 3 дні, по області 5 днів, по Україні 7 днів). При поверненні підприємством зв`язку рекомендованого листа з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, вважається, що споживач повідомлений про направлені документи.

У разі неотримання теплопостачальною організацією підписаного акта приймання-передачі або обґрунтованих заперечень щодо його підписання у зазначений термін, акт вважається погодженим і є підставою для проведення остаточних розрахунків за указаний в ньому розрахунковий період.

За умовами пункту 7.3 договору споживач зобов`язаний не пізніше ніж за 5 днів до початку розрахункового періоду сплачувати енергопостачальній організації вартість теплової енергії згідно з її кількістю, передбаченою у Додатку 1 до цього договору, по власним платіжним дорученням із зазначенням періоду, за який він сплачує.

Остаточний розрахунок за спожиту теплову енергію проводиться споживачем упродовж 5 діб після одержання рахунку теплопостачальної організації, яка зобов`язана направити його споживачу не пізніше 10 числа місяця наступного за розрахунковим. У випадку утворення переплати, вона зараховується в рахунок наступних платежів (п. 7.4 договору).

У Додатку № 5 до договору "Перелік необхідної інформації" визначено, що доставка рахунків здійснюється кур`єром за адресою: 49000, місто Дніпро, вулиця Василя Чапленка (колишня Фрунзе), будинок 14, приміщення 14, об`єкт салон-перукарня "Піраміса" (а.с. 39).

У підпункті 8.4.3 пункту 8.4 договору, яким встановлено відповідальність споживача, сторонами узгоджено, що в разі несвоєчасної оплати спожитої теплової енергії нараховується пеня в розмірі 1%, але не більше подвійної ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.

Згідно з пунктами 9.4, 9.5 договору зміни та доповнення, додатки, додаткові угоди до договору є його невід`ємною частиною і мають юридичну силу у разі, якщо вони складені у письмовій формі та підписані уповноваженими представниками сторін. У разі зміни юридичної адреси, найменування, банківських реквізитів. Посадових осіб, форми власності чи інших відомостей, що впливають на виконання зобов`язань за цим договором, сторони зобов`язані письмово повідомити одна одну про такі зміни протягом п`яти робочих днів з моменту настання таких змін.

Цей договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 20 жовтня 2020 року, але в будь-якому випадку до повного виконання фінансових зобов`язань (п. 11.1 договору). Припинення дії договору не звільняє споживача від обов`язку повної оплати спожитої теплової енергії (п. 11.3 договору).

Відповідно до пункту 11.5 договору цей договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.

Матеріали справи не містять доказів припинення договору або визнання його недійсним у визначеному законом порядку. Отже, договір є дійсним та обов`язковим для виконання сторонами.

На виконання умов договору позивач у період з лютого 2021 року по березень 2023 року (далі спірний період) поставив відповідачу теплову енергію на загальну суму 94349,32 грн.

На підтвердження зазначеного факту позивачем суду надані наступні документи:

1) підписані позивачем в односторонньому порядку акти приймання-передачі послуг (далі спірні акти):

№ 040094 від 28.02.2021 за лютий 2021 року на суму 2899,32 грн;

№ 040094 від 31.03.2021 за березень 2021 року на суму 2419,54 грн;

№ 040094 від 31.10.2021 за жовтень 2021 року на суму 723,29 грн;

№ 040094 від 30.11.2021 за листопад 2021 року на суму 8230,10 грн;

№ 040094 від 31.12.2021 за грудень 2021 року на суму 9723,52 грн;

№ 040094 від 31.01.2022 за січень 2022 року на суму 12990,68 грн;

№ 040094 від 28.02.2022 за лютий 2022 року на суму 9475,49 грн;

№ 040094 від 31.03.2022 за березень 2022 року на суму 10605,24 грн;

№ 040094 від 30.11.2022 за листопад 2022 року на суму 6817,18 грн;

№ 040094 від 31.12.2022 за грудень 2022 року на суму 7712,36 грн;

№ 040094 від 31.01.2023 за січень 2023 року на суму 7444,26 грн;

№ 040094 від 28.02.2023 за лютий 2023 року на суму 10213,73 грн;

№ 040094 від 31.03.2023 за березень 2023 року на суму 5094,61 грн (а.с. 79 - 91);

1) рахунки на відповідні суми (а.с. 66 - 78).

Відповідно до довідки начальника відділу збуту теплової енергії КП "Теплоенерго" та згідно з наявними у матеріалах справи роздруківками електронних листів рахунки та акти приймання-передачі послуг за спірний період надсилалися позивачем у форматі PDF на електронну адресу відповідача VITALN@UA.FM з використанням програмного продукту HAS у такі терміни: за лютий 2021 року 05.03.2021; за березень 2021 року 08.04.2021; за жовтень 2021 року 04.11.2021; за листопад 2021 року 08.12.2021; за грудень 2021 року 12.01.2022; за січень 2022 року 10.02.2022; за лютий 2022 09.03.2022; за березень 2022 12.04.2022; за листопад 2022 09.12.2022; за грудень 2022 06.01.2023; за січень 2023 08.02.2023; за лютий 2023 07.03.2023; за березень 2023 04.04.2023 (а.с. 51 - 65).

Відповідач свої зобов`язання з оплати теплової енергії, отриманої у спірний період, не виконував. За розрахунком позивача заборгованість відповідача за спожиту у спірний період теплову енергію, з урахуванням передоплати станом на 01.02.2021 в сумі 1485,77 грн, становить 92863,55 грн (94349,32 1485,77 = 92863,55).

За вказаних обставин 19.04.2023 на адресу останнього позивачем була направлена досудова вимога про сплату боргу в сумі 92863,55 грн разом із актом звіряння за період з 01.02.2021 по 31.03.2023, що підтверджується наданими позивачем документами про надання послуг поштового зв`язку: поштова накладна, опис вкладення, фіскальний чек АТ "Укрпошта", реєстр згрупованих поштових відправлень (а.с. 92 - 95).

Також 18.07.2023 позивач поштовими відправленнями № 0504588651280 та №0504588653720 з описами вкладення у цінні листи здійснив поштове надсилання на адреси відповідача (м. Дніпро, вул. Артеківська 34/52 та вул. Василя Чапленка, 14/14) спірних актів та рахунків за період з лютого 2021 року по березень 2023 року (а.с. 96 - 99).

Позивач стверджує, що відповідач заперечень щодо відомостей, викладених у рахунках, актах прийому-передачі теплової енергії, акті звірки та досудовій вимозі, не надав, оплату спожитої протягом спірного періоду теплової енергії не здійснив. Отже, акти приймання-передачі теплової енергії за період з лютого 2021 року по березень 2023 року вважаються погодженими відповідачем і є підставою для проведення розрахунків у сумі 92863,55 грн за вказані в них розрахункові періоди.

Наведені обставини й стали причиною виникнення спору.

Предметом доказування у цій справі є обставини, пов`язані з виконанням сторонами договірних зобов`язань щодо поставки й оплати теплової енергії.

Відповідно до частини першої статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Поставка відповідачу з лютого 2021 року по березень 2023 року теплової енергії на суму 94349,32 грн підтверджується належними й допустимими доказами.

За приписами частини першої статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України).

З наданих позивачем доказів убачається, що позивачем не виконувались умови договору про надання відповідачу рахунків на оплату поставленої теплової енергії відповідно до пункту 7.4 договору та Додатка 5 до нього, а саме щодо їх направлення кур`єром не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим, за адресою: АДРЕСА_1 , об`єкт салон-перукарня "Піраміса".

Доказів внесення сторонами змін до договору щодо порядку направлення рахунків матеріали справи не містять, а тому надсилання позивачем рахунків на оплату поставленої у спірний період теплової енергії та актів приймання-передачі послуг на електронну адресу відповідача у форматі PDF з використанням програмного продукту HAS (без доказів отримання їх відповідачем, без можливості перевірки судом їх фактичного змісту) не може бути прийнято судом як подія, з якою пов`язується початок перебігу встановленого договором строку виконання останнім зобов`язання з оплати спожитої теплової енергії.

Відповідно до позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у її постанові від 21.06.2023 у справі № 916/3027/21, суд може розглядати електронне листування між особами як доказ у справі лише в тому випадку, якщо воно дає можливість суду встановити авторів цього листування та його зміст (п. 38).

Відтак, відповідач повинен був оплатити вартість спожитої протягом спірного періоду теплової енергії у строк 5 діб після одержання відповідних рахунків, направлених позивачем поштовим відправленням "Укрпошта Стандарт" № 0504588653720 з описом вкладення у цінний лист на адресу: м. Дніпро, вул. Василя Чапленка, 14/14.

Порядок пересилання відправлень "Укрпошта Стандарт", дія якого поширюється на підрозділи АТ "Укрпошта", задіяні в технологічному процесі з пересилання відправлень "Укрпошта Стандарт", розроблений відповідно до законодавства України, зокрема, Закону України "Про поштовий зв`язок" та інших, Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (надалі Правила) та внутрішніх нормативних документів АТ "Укрпошта", і розміщений на офіційному сайті АТ "Укрпошта" за посиланням https://www.ukrposhta.ua/doc/ukrposhta-standart/Poryadok_nadannya_poslugy_Ukrposhta_Standart_1504.pdf.

Враховуючи нормативні приписи статей 253, 254 Цивільного кодексу України щодо початку й закінчення перебігу строків, а також зважаючи на дату надсилання рахунків, актів, приймаючи до уваги нормативні строки пересилання відправлень "Стандарт", у т.ч. (Д+3) у межах обласного центру (у т.ч. для м. Києва), з урахуванням Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, відповідач повинен був здійснити оплату спожитої теплової енергії за спірними актами та рахунками не пізніше 21.07.2023.

Строк оплати є таким, що настав. Докази повної оплати відповідачем спожитої теплової енергії у матеріалах справи відсутні.

Отже, позовні вимоги про стягнення основного боргу у сумі 92863,55 грн, з урахуванням передоплати станом на 01.02.2021 в сумі 1485,77 грн, є законними й обґрунтованими.

Відповідно до частини першої статті 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов`язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

За частиною першою статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

За змістом статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з частиною першою статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України).

Заявлена позивачем до стягнення пеня у загальній сумі 17267,98 грн розрахована ним за загальний період з 11.03.2021 по 10.08.2023 окремо із сум заборгованості за теплову енергію за кожний місяць спірного періоду, виходячи з подвійної облікової ставки НБУ.

Перевіркою наданого розрахунку пені судом встановлено, що періоди її нарахування є необґрунтованими.

Після здійсненого судом перерахунку, з урахуванням меж позовних вимог та встановленого судом строку виконання відповідачем зобов`язання з оплати спожитої у спірний період теплової енергії, пеня із заборгованості в сумі 92863,55 грн за період з 22.07.2023 по 10.08.2023 фактично становить 2330,49 грн, у зв`язку з чим заявлена до стягнення пеня підлягає зменшенню на 14937,49 грн (17267,98 - 2330,49 = 14937,49).

Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Заявлені позивачем до стягнення 3% річних у сумі 3233,22 грн нараховані за загальний період з 11.03.2021 по 10.08.2023, а інфляційні втрати в сумі 19976,11 грн за загальний період з березня 2021 року по липень 2023 року із заборгованості за кожним спірним актом окремо.

Дослідженням наданого розрахунку 3% річних виявлено помилки у періодах їх нарахування, які аналогічні допущеним при розрахунку пені.

Після здійсненого судом перерахунку 3% річних підлягають зменшенню на 3080,57 грн, оскільки за період з 22.07.2023 по 10.08.2023 із заборгованості в сумі 92863,55 грн 3% річних фактично становлять 152,65 грн (3233,22 152,65 = 3080,57).

Щодо інфляційних втрат суд зазначає таке.

Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №905/21/19 наведено формулу за якою можна розрахувати інфляційні втрати: "Х" * "і-1" - 100 грн. = "ЗБ", де "Х" - залишок боргу на початок розрахункового періоду, "і-1" - офіційно встановлений індекс інфляції у розрахунковому місяці та 100 грн - умовна сума погашення боргу у цьому місяці, а "ЗБ" - залишок основного боргу з інфляційною складовою за цей місяць (вартість грошей з урахуванням інфляції у цьому місяці та часткового погашення боргу у цьому ж місяці). При цьому зазначено, що за наступний місяць базовою сумою для розрахунку індексу інфляції буде залишок боргу разом з інфляційною складовою за попередній місяць ("ЗБ" відповідно до наведеної формули), який перемножується на індекс інфляції за цей місяць, а від зазначеного добутку має відніматися сума погашення боржником своєї заборгованості у поточному місяці (якщо таке погашення відбувалося).

У випадку якщо погашення боргу не відбувалося декілька місяців підряд, то залишок основного боргу з інфляційною складовою за перший розрахунковий місяць такого періоду ("ЗБ") перемножується послідовно на індекси інфляції за весь період, протягом якого не відбувалося погашення боргу, та ділиться на 100%.

Зазначена правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 20.08.2020 у справі № 904/3546/19.

Крім того, об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 20 листопада 2020 року у справі № 910/13071/19 надала роз`яснення, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.

Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.

Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:

- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;

- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.

З огляду на визначений позивачем період нарахування інфляційних втрат, підстави для їх нарахування за порушення строків виконання зобов`язання з оплати вартості теплової енергії, поставленої протягом спірного період, відсутні.

Отже, законними й обґрунтованими є позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у загальній сумі 95346,69 грн, з яких: 92863,55 грн основний борг, 2330,49 грн пеня, 152,65 грн 3% річних.

Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд враховує, що за загальним правилом, передбаченим статтею 129 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позову судовий збір покладається на відповідача пропорційно сумі задоволених позовних вимог.

За результатом розгляду справи на відповідача покладається судовий збір у сумі 1919,22 грн (95346,69х2684,00/133340,86 = 1919,22).

Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради до Приватного підприємства "Піраміса" про стягнення 133340,86 грн, з яких: 92863,55 грн основний борг, 17267,98 грн пеня, 19976,11 грн інфляційні втрати, 3233,22 грн 3% річних задовольнити частково.

Стягнути з Приватного підприємства "Піраміса" (49038, місто Дніпро, вулиця Василя Чапленка, будинок 14, приміщення 14; ідентифікаційний код 34682773) на користь Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради (49081, місто Дніпро, проспект Слобожанський, будинок 29, офіс 504; ідентифікаційний код 32688148) основний борг у сумі 92863,55, пеню в сумі 2330,49 грн, 3% річних у сумі 152,65 грн, судовий збір у сумі 1919,22 грн.

У решті позову відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 03.06.2024.

Суддя І.І. Колісник

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення03.06.2024
Оприлюднено05.06.2024
Номер документу119468529
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/4716/23

Судовий наказ від 05.08.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 21.06.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 18.06.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Рішення від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 31.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні