Рішення
від 03.06.2024 по справі 904/4673/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.06.2024м. ДніпроСправа № 904/4673/23

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Колісника І.І.

розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу

за позовом Комунального підприємства "Кривбасводоканал", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсалінвестбуд", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про стягнення 97 856,04 грн.

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство "Кривбасводоканал" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсалінвестбуд" 97856,04 грн, з яких: 63458,71 грн основний борг, 21480,52 грн пеня, 10137,12 грн інфляційні втрати, 2779,69 грн 3% річних.

Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2684,00 грн позивач просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором № 50 від 19.01.2021 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (з подальшими змінами), а саме скид відповідачем у стічні води забруднюючих речовин із перевищенням допустимих концентрацій, на підтвердження чого позивачем надано акти про відбір проб стічних вод № 27 від 19.01.2022, № 136 від 07.07.2022 та протоколи дослідження якості стічних вод № 53 від 24.01.2022, № 451 від 12.07.2022.

Ухвалою суду від 30.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами; відповідачу для подання відзиву на позов встановлено 15-тиденний строк з дня вручення ухвали.

Відповідно до рекомендованого поштового повідомлення ухвала суду від 30.08.2023 отримана відповідачем 05.09.2023.

Отже, відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та можливість подання до суду заяв по суті справи, однак своїм правом на подання відзиву не скористався.

Згідно з частиною дев`ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За викладених обставин суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Між Комунальним підприємством "Кривбасводоканал" (далі виконавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Універсалінвестбуд" (далі споживач, відповідач) 19.01.2021 укладено договір № 50 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (далі договір).

Відповідно до пункту 1.1 договору виконавець зобов`язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого водопостачання і водовідведення, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки й на умовах, що передбачені договором.

Орієнтовний обсяг послуг з централізованого водопостачання становить 4400,075 м3/рік та орієнтовний обсяг послуг з централізованого водовідведення становить 4400,075 м3/рік. Об`єкт користування водопостачання та водовідведення розташований за адресою: Магазин продовольчих та непродовольчих товарів м. Кривий Ріг, площа Визволення, буд. 1-Л. Об`єкт користування водопостачання та водовідведення розташований за адресою: Торговельно-адміністративний комплекс м. Кривий Ріг, площа Визволення, буд. 1-К (п. 1.2 договору).

Пунктом 1.3 договору передбачено, що договірний обсяг централізованого водопостачання та водовідведення може бути змінений (збільшений або зменшений) за письмовою заявкою споживача.

У пункті 1.4 договору наведено характеристику встановлених засобів обліку води: вид засобу обліку лічильник, тип засобу обліку Sensus-32, заводський номер 08459618, місце встановлення площа Визволення, буд. 1-К.

Згідно з пунктом 2.1 договору тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 283 від 04.02.2020 року "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП "Кривбасводоканал", на день укладення договору становлять: на централізоване водопостачання 11,10 грн за 1 м3 (без ПДВ); на централізоване водовідведення 9,92 грн за 1 м3 (без ПДВ).

У випадку зміни тарифів оплата послуг здійснюється споживачем за новими тарифами без зміни інших умов договору. Зміна тарифів відбувається з моменту набуття чинності відповідної постанови компетентного органу, яким є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та житлово-комунальних послуг. Споживач здійснює оплату за надані послуги за новими тарифами без додаткового узгодження (п. 2.2 договору).

За умовами пункту 3.1 договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Розрахунки за послуги централізованого водопостачання та водовідведення здійснюються споживачем у грошовій формі.

До 20 числа розрахункового місяця споживач сплачує 100% заявленого місячного обсягу послуг відповідно до рахунку виконавця, при розрахунках за послуги поняття "розрахунковий період" та "календарний місяць" вважати прирівняними. Споживач здійснює повну оплату вартості послуг за розрахунковий період, згідно рахунків та актів наданих послуг протягом трьох календарних днів з моменту їх формування на Інтернет-платформі "Особовий кабінет споживача" на сайті виконавця http://kp-kvk.dp.ua. За письмовою вимогою однією зі сторін та за наявності згоди іншої, можливе застосування іншої форми розрахунків, які не суперечать чинному законодавству України.

Якщо сума сплати за авансовим платежем більша ніж сума за фактично надані послуги, вона враховується в суму авансового платежу наступного розрахункового місяця.

Остаточна оплата за фактично надані послуги здійснюється до 3 числа календарного місяця, наступного за розрахунковим, згідно з рахунком виконавця, за винятком суми авансового платежу.

Можливі інші форми оплати отримання послуг, які не суперечать вимогам чинного законодавства України (п. 3.2 договору).

Відповідно до пункту 3.4 договору визначення місячних обсягів спожитих послуг за цим договором відбувається шляхом внесення споживачем фактичних показників приладів обліку, на підставі яких формується акт приймання-передачі послуг на Інтернет-платформі "Особовий кабінет споживача" на сайті виконавця http://kp-kvk.dp.ua кожного 15 числа календарного місяця.

Якщо представник споживача у встановлений термін не виконав вимоги п. 3.4 договору, виконавець в односторонньому порядку формує рахунок та акт приймання-передачі послуг, який вважається узгодженим споживачем та є підставою для здійснення нарахувань та подальшої оплати останнім (пп. 3.4.1 договору).

Пунктом 4.5 договору передбачено, що кількість стічних вод споживача, які підлягають оплаті, визначають за фактичними обсягами, зафіксованими засобами вимірювальної техніки, що занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.

При розрахунку об`єму скинутих стічних вод споживача враховується додатковий обсяг стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій і неорганізовано потрапляє в мережі водовідведення споживача або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території Споживачів, у мережі водовідведення виконавця, як при загально сплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначається за формулою Правил № 190 (Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190) і сплачується споживачем в строк і на умовах, визначених п. 3.1 договору (п. 4.7 договору).

Згідно з пунктом 5.2 договору, споживач зобов`язаний, серед іншого: своєчасно, в повному обсязі відповідно до умов договору вносити плату за рахунками, які виставлені виконавцем; дотримуватися вимог чинного законодавства України у сфері водопостачання та водовідведення.

У свою чергу виконавець відповідно до пункту 5.3 договору має право, серед іншого: вимагати від споживача дотримання вимог чинного законодавства України у сфері водопостачання та водовідведення; припинити та/або обмежити надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення у разі несвоєчасного та/або не в повному обсязі внесення плати згідно виставлених виконавцем рахунків без додаткового попередження; складати акт у присутності представника споживача в двох примірниках. У разі відмови споживача від підписання акта, в останньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше двох повноважних представників виконавця.

За змістом пункту 6.1 договору споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим договором за такі порушення: недотримання вимог нормативно-правових актів у сфері централізованого водопостачання і водовідведення та житлово-комунальних послуг; порушення зобов`язань, установлених законодавством і цим договором; скид у міську каналізаційну мережу стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин; невиконання умов даного договору.

За несвоєчасну оплату виставлених виконавцем рахунків у термін, визначений пунктом 3.1 цього договору, споживач зобов`язаний сплатити виконавцеві пеню в розмірі 0,1 відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення до моменту фактичної оплати, але не більше подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який стягується пеня (п. 6.3 договору).

Відповідно до пункту 7.1 договору точки розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виконавця до споживача, є межа балансової належності, які визначаються Актом/схемою розмежування балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення від 25.12.2018 (вступив в дію з 14.08.2020) за адресою: пл. Визволення, 1-Л та Актом/схемою розмежування балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення від 25.12.2018 (вступив в дію з 14.08.2020) за адресою: пл. Визволення, 1-К, що є невід`ємною частиною договору.

Цей договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє в частині надання послуг з водопостачання та водовідведення до 31.12.2023, а в частині розрахунків за надані послуги до повного погашення заборгованості (п. 9.1 договору в редакції додаткової угоди № 1 від 23.12.2021).

За змістом пункту 10.5 договору споживач для підписання акта про кількість отриманих послуг та отримання рахунку авансового платежу направляє свого представника у відділ по роботі з юридичними особами служби технічної інспекції не пізніше 26 числа розрахункового місяця. Якщо представник споживача не прибув у встановлений термін або відмовився від підписання акта, виконавець на підставі даних технічних засобів обліку води в односторонньому порядку складає акт, який вважається узгодженим споживачем та є підставою для здійснення нарахувань та подальшої оплати останнім; один примірник акта в триденний строк направляється на адресу споживача.

Згідно з пунктом 10.9 договору споживач забезпечує можливість проведення виконавцем у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та присутність свого (споживача) представника.

Результати відбору контрольних проб стічних вод споживача фіксуються в акті відбору проб стічних вод, який підписують як представник виконавця, так і представник споживача. Акти складаються у двох примірниках для виконавця і споживача. У разі відмови підписати акт представником споживача, акт відбору проб стічних вод підписується представниками виконавця із зазначенням прізвища представника споживача, який відмовився підписати акт. Такий акт вважається дійсним та має юридичну силу і є підставою для нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями (у разі виявлення перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин) (п. 10.10 договору).

Відповідно до пункту 10.11 договору відбір проб стічних вод споживачів здійснюється з контрольного колодязя (каналізаційного випуску, лотка, камери, ревізії на стояку), розташування якого визначено в акті/схемі розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, що є невід`ємною частиною договору. У разі відсутності у споживача такого акта/схеми розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення або їх (актів/схем) невідповідності відбір проб стічних вод здійснюється з останнього елемента каналізаційної мережі споживача.

Якість стічних вод визначається хімічними аналізами, підтвердженими актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод. Аналізи виконуються лабораторіями, що здійснюють діяльність у цій галузі відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" і вимог чинного законодавства України (п. 10.12 договору).

Пунктом 10.13 договору передбачено, що з метою контролю якості стічних вод споживача виконавець здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (далі ДК) над ДК, встановленими у Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, затверджених рішенням виконкому Криворізької міської ради від 13.02.2019 № 79, є достатньою підставою для нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями. Відбір контрольних проб стічних вод споживача виконує уповноважений представник виконавця.

Згідно з пунктом 10.14 договору акт відбору проб та/або акт обстеження внутрішніх систем водовідведення споживача підписуються повноважними представниками виконавця в односторонньому порядку у наступних випадках: - якщо представник споживача не з`явився до місця відбору проб протягом 30 хвилин з моменту повідомлення про прибуття повноважних представників виконавця; - якщо споживач не надав згоди на відбір проб стічних вод або здійснює перешкоди в проведенні обстеження систем водовідведення об`єкта споживача; - якщо споживач відмовився від підписання акта відбору проб стічних вод.

Пунктом 10.17 договору визначені відповідальні особи за водопостачання та водовідведення об`єктів споживача, цілісність пломб та пристроїв, водомірних вузлів, а саме: директор Нєженцев А.С. (0564-90-09-23); Овчаренко С.О. (067-123-41-14).

Актом розмежування балансової приналежності мереж водовідведення та експлуатаційної відповідальності по об`єкту, розташованому за адресою: пл. Визволення, 1-К, сторони погодили, серед іншого, контрольний колодязь для взяття проб стічних вод - КК-1існ. (а.с. 22).

На підставі договору № 50 від 19.01.2021 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017, Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, затверджених рішенням виконкому Криворізької міської ради № 79 від 13.02.2019, позивачем з метою здійснення контролю за якістю стічних вод, що надходять до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, здійснювались раптові відбори контрольних проб стічних вод у споживача ТОВ "Універсалінвестбуд".

Так, 19.01.2022 позивачем здійснено контроль за скидом забруднюючих речовин з контрольного колодязя за адресою: м. Кривий Ріг, пл. Визволення, 1-К.

Згідно з актом про відбір проб стічних вод № 27 від 19.01.2022 представниками позивача на об`єкті ТОВ "Універсалінвестбуд", а саме на каналізаційному випуску, з контрольного колодязя КК-1існ. за адресою: м. Кривий Ріг, пл. Визволення, 1-К відібрані проби стічних вод (номер проби: S16, S16 арб.; вид проби: разова, об`єднана (усереднена), контрольна, арбітражна; спосіб відбору: КНД 211.1.0.009-94-ручний відбір) для контролю їх якості. Номер пломби: А43635716 Т4 КП КВК. Умови зберігання, консервування та доставки проб до лабораторії: термоізоляційні сумки з акумуляторами холоду.

Акт підписаний представниками позивача в особі інженера-інспектора ІПВ Д. Рябченко та техніка ІПВ А. Хрустальової. Представник відповідача від підписання акта відмовився, про що в акті зроблено відповідну відмітку.

У розділі "Особливі умови відбору проб" акта про відбір проб стічних вод № 27 від 19.01.2022 зазначено, що директору споживача ОСОБА_1 було зателефоновано за контактним номером (0675609488), указаним в ЄДР, але не отримано відповіді; відповідальною особа за договором Овчаренко С.О. (0671234114) виділено представника, який надав доступ до контрольного колодязя КК-1існ. та був присутнім при відборі проб стічних вод, проте не представився та від підпису акта відмовився (а.с. 23).

07.07.2022 позивачем здійснено черговий контроль за скидом забруднюючих речовин з контрольного колодязя за адресою: м. Кривий Ріг, пл. Визволення, 1-К.

Згідно з актом про відбір проб стічних вод № 136 від 07.07.2022 представниками позивача на об`єкті ТОВ "Універсалінвестбуд", а саме на каналізаційному випуску, з контрольного колодязя КК-1існ. за адресою: м. Кривий Ріг, пл. Визволення, 1-К відібрані проби стічних вод (номер проби 92, 92 арб.; вид проби: разова, об`єднана (усереднена), контрольна, арбітражна; спосіб відбору: КНД 211.1.0.009-94-ручний відбір) для контролю їх якості. Номер пломби: А43635792 Т4 КП КВК. Умови зберігання, консервування та доставки проб до лабораторії: термоізоляційні сумки з акумуляторами холоду.

Акт підписаний представниками як позивача в особі інженера-інспектора ІПВ Д. Рябченко, провідного інженера-інспектора ІПВ В. Педченко та начальника ІПВ К. Приступи, так і відповідача в особі Єремєєва В. без зауважень (а.с. 27).

Відібрані проби були відправлені в хіміко-бактеріологічну лабораторію КП "Кривбасводоканал".

За результатами аналізу контрольної проби № 16 хіміко-бактеріологічною лабораторією КП "Кривбасводоканал" складено протокол дослідження якості стічних вод № 53 від 24.01.2022, відповідно до якого встановлено, що у скидах стічних вод перевищені ГДК забруднюючих речовин, а саме: фосфати 21,2 мг/дм3 при допустимій концентрації 3,9 мг/дм3 (а.с. 24).

Листом № 1043 від 26.01.2022 позивач повідомив відповідача про порушення ним умов скиду токсичних речовин у міську каналізаційну мережу (а.с. 25-26). До вказаного листа додано протокол дослідження якості стічних вод № 53 від 24.01.2022.

Листом № 4991 від 28.07.2022 позивач надіслав на адресу відповідача розрахунок та рахунок від № 149 від 26.07.2022 на суму 62054,35 грн додаткова плата за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями за період з 22.10.2021 по 19.01.2022 згідно з договором, які відповідачем отримано 02.08.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 38 - 41).

За результатами аналізу хіміко-бактеріологічною лабораторією КП "Кривбасводоканал" контрольної проби № 92 складено протокол дослідження якості стічних вод № 451 від 12.07.2022, відповідно до якого встановлено, що у скидах стічних вод перевищені ГДК забруднюючих речовин, а саме: БСК5 586 мгО2/дм3 при допустимій концентрації 302 мгО2/дм3; ХСК 1336 мгО/дм3 при допустимій концентрації 500 мгО/дм3; завислі речовини 343 мг/дм3 при допустимій концентрації 300 мг/дм3; жири 82,6 мг/дм3 при допустимій концентрації 20 мг/дм3; азот амонійний 65,3 мг/дм3 при допустимій концентрації 50 мг/дм3; фосфати 14,5 мг/дм3 при допустимій концентрації 3,9 мг/дм3 (а.с. 28).

Листом № 4644 від 14.07.2022 позивач повідомив відповідача про порушення ним умов скиду токсичних речовин у міську каналізаційну мережу (а.с. 29-30). До вказаного листа додано протокол дослідження якості стічних вод № 451 від 12.07.2022.

Листом № 6167 від 29.09.2022 позивач надіслав на адресу відповідача розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями за період з 09.04.2022 по 07.07.2022 та рахунок від № 213 від 28.09.2022 на суму 80994,73 грн, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями опису вкладення у цінний лист від 30.09.2022, накладної № 5002705021938 та фіскального чека АТ "Укрпошта" від 30.09.2022 (а.с.42 - 45).

З наявного у матеріалах справи реєстру платежів, що надійшли на розрахунковий рахунок КП "Кривбасводоканал" від ТОВ "Універсалінвестбуд" за період з 01.07.2022 по 31.07.2023, убачається, що відповідач свої зобов`язання зі сплати додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення виконав не в повному обсязі: здійснив 17.10.2022 часткову оплату в сумі 43696,95 грн за рахунком № 149 від 26.07.2022 на суму 62054,35 грн та 25.07.2023 часткову оплату в сумі 35893,42 грн за рахунком № 213 від 28.09.2022 на суму 80994,73 грн (а.с. 35 - 37). Усього відповідачем сплачено 79590,37 грн (43696,95+35893,42 = 79590,37).

Тож, у відповідача за вказаними рахунками залишилася несплаченою додаткова плата за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у загальній сумі 63458,71 грн, з яких: 18357,40 грн (62054,35 43696,95 = 18357,40) залишок боргу за рахунком № 149 від 26.07.2022; 45101,31 грн (80994,73 35893,42 = 45101,31) залишок боргу за рахунком № 213 від 28.09.2022.

Наявна заборгованість і стала причиною виникнення спору.

Предметом доказування є обставини, пов`язані з дотриманням відповідачем договірних зобов`язань щодо плати за спожиті послуги, зокрема за понаднормативне скидання стічних вод у комунальну каналізаційну мережу, сам факт такого скидання відповідачем, правомірність відбору стічних вод, результатів аналізу й розрахунку плати.

Згідно з частиною другою статті 11 Цивільного кодексу України серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

За частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

За приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

02.02.2018 набрали чинності Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 (далі Правила, Правила №316), зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за № 56/31508.

Відповідно до пункту 2 Правил № 316 (з подальшими змінами) останні поширюються на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).

На підставі цих Правил виконавець розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виконавців та споживачів (п. 4 Правил № 316).

Рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради № 79 від 13.02.2019 відповідно до Правил № 316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу (далі Правила № 79).

За змістом пунктів 2.1, 2.2 Правил № 79 приймання стічних вод споживачів до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди здійснюється виключно на підставі договору. Виробник приймає стічні води споживача до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу за умови, що показники якості стічних вод споживача відповідають вимогам Правил та умовам укладеного з виробником договору.

Перелік речовин, заборонених до скиду в системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу (п. 2.23 та додаток 2 до Правил) є єдиним для стічних вод усіх категорій споживачів (п. 2.4 Правил № 79).

Відповідно до пункту 2.5 Правил № 79 стічні води субспоживача є складовою стічних вод споживача.

Споживачі несуть установлену законодавством відповідальність за порушення Правил і за аварійні ситуації, що можуть виникнути на системах централізованого водовідведення м. Кривого Рогу і на каналізаційно-очисних спорудах (КОС) внаслідок скидання споживачами до них забруднень, що кількісно та якісно не відповідають вимогам Правил (п. 2.22 Правил № 79).

Пунктом 4.1 Правил № 79 встановлено, що споживачі письмово під час укладення договору визначають не менше двох представників із зазначенням номерів телефонного зв`язку, уповноважених представляти їх під час відбору проб стічних вод і в подальшому забезпечують присутність таких уповноважених представників на об`єкті споживача безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.

З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК у стічних водах є достатньою підставою для нарахування додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями (у разі виявлення перевищення ДК) (п. 4.2 Правил № 79).

Відбір проб стічних вод споживачів здійснюється з контрольного колодязя (каналізаційного випуску, лотка, камери), розташування якого визначено в актах/схемах розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, що є невід`ємною частиною договору. У разі відсутності в споживача таких актів/схем розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, відбір проб стічних вод здійснюється з останнього елемента каналізаційної мережі споживача (п. 4.3 Правил № 79).

За змістом пунктів 4.6, 4.7, 4.8, 4.9, 4.10 Правил № 79 відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує раптово уповноважений представник виробника протягом доби, не погоджуючи зі споживачами заздалегідь. Результати відбору контрольних проб стічних вод споживача фіксується в акті відбору проб стічних вод (додаток 4), який підписують як представник виробника, так і представник споживача.

Акти складаються у двох примірниках для виробника й споживача. У разі відмови підписати акт представником споживача, він підписується представниками виробника із зазначенням прізвища представника споживача, який відмовився підписати акт.

Акт відбору проб та інші документи, підготовлені виробником, підписуються однією стороною (повноважними представниками виробника) у разі зволікання з допуском уповноваженого представника виробника на територію споживача (більше ніж 30 хвилин після прибуття представника виробника) або створення представниками споживача перешкод виробнику у відборі проб чи обстеженні об`єкта водопостачання та водовідведення.

Об`єм відібраної виробником контрольної проби має бути достатнім для виконання контрольного та арбітражного аналізу.

За ініціативи споживача та в його посуд виробником відбирається паралельна проба. У такому випадку проби відбираються за одночасною присутністю представників виробника та споживача. При цьому в акті відбору проб стічних вод (додаток 4) робиться примітка про паралельний відбір проб для виконання паралельного аналізу.

За умовами пункту 4.11 Правил № 79 якість контрольної проби визначається контрольним аналізом лабораторії виробника, у разі її відсутності інших лабораторій, що здійснюють діяльність у цій галузі відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" і вимог чинного законодавства України, та підтверджується документами встановленого зразка: актом відбору проб стічних вод (додаток 4) і протоколом дослідження якості стічних вод (додаток 5).

Аналіз контрольної проби проводиться за показниками, зазначеними в додатку 1 до Правил. Виробник має право провести аналіз контрольної проби не за всіма показниками, в залежності від виду діяльності споживача (п. 4.12 Правил № 79).

Паралельний аналіз виконує споживач у будь-якій лабораторії, що здійснює діяльність у цій галузі відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" і вимог чинного законодавства України. Споживач невідкладно за результатами паралельного аналізу повідомляє виробника телефонограмою або факсограмою про результати вимірювання паралельної проби, виконані лабораторією. При встановленні факту розбіжності результатів контрольного аналізу та паралельного аналізу за ініціативи споживача, у разі його незгоди з результатами контрольного аналізу, проводиться арбітражний аналіз (п.п. 4.13, 4.14, 4.15 Правил № 79).

Згідно з пунктом 4.19 Правил № 79 арбітражний аналіз проводиться в лабораторії виробника. А в разі незгоди споживача з проведенням арбітражного аналізу в лабораторії виробника, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражної проби. Усі витрати, пов`язані з транспортуванням, арбітражним аналізом стічної води, сплачуються споживачем.

Пунктом 4.26 Правил № 79 встановлено, що при виявленні перевищення ДК стічних вод споживача, що скидаються до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, установлених Правилами або договором, виробник у 7-денний термін після закінчення аналізу направляє споживачу лист-повідомлення про виявлені перевищення ДК у стічних водах з додаванням протоколу дослідження якості стічних вод та акта відбору проб стічних вод (у разі його відсутності в споживача).

Відповідно до пункту 6.2 Правил № 79 кількість стічних вод споживачів, які підлягають оплаті, визначають за фактичними обсягами, зафіксованими засобами вимірювальної техніки, що занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.

У разі відсутності засобів обліку стічних вод у споживачів, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, їх облік здійснюється такими методами: за допомогою засобів обліку на водозаборах; за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах; за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору; на підставі витрат води на технологічні потреби; на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення (п. 6.3 Правил № 79).

Метод визначення кількості стічних вод споживачів, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, установлюється виробником (п. 6.4 Правил №79).

Акти про відбір проб стічних вод № 27 від 19.01.2022 та № 136 від 07.07.2022 складені повноважними представниками позивача за формою відповідно до додатку 4 до Правил № 79 та з відображенням відомостей щодо здійснення відбору контрольних та арбітражних проб, як то передбачено пунктами 4.6, 4.9 цих Правил.

Від підписання акта про відбір проб стічних вод № 27 від 19.01.2022 представник відповідача (споживача) відмовився, про що зазначено в акті. Акт № 136 від 07.07.2022 підписаний представниками позивача та відповідача Єремєєвим В. без жодних застережень.

За змістом підпункту 3.2.4 пункту 3.2 Правил № 79 на споживача покладається зобов`язання надавати працівникам виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї в будь-який час доби, допомогу під час відбору проб стічних вод, вивчення режиму їх скиду, обстеження системи водовідведення та локальних очисних споруд.

Саме відповідач, як споживач, відповідно до пункту 4.1 Правил № 79 повинен визначати представників із зазначенням номерів телефонного зв`язку, уповноважених представляти його під час відбору проб стічних вод і в подальшому забезпечувати присутність таких уповноважених представників на своєму об`єкті безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.

Тож, відповідальність за присутність повноважних представників на своєму об`єкті безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником повністю покладається на відповідача.

Згідно зі статтями 6, 19 Конституції України органи законодавчої та виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ні законами, ні підзаконними актами, у тому числі Правилами № 316, Правилами № 79, не передбачено обов`язку службових осіб виробника під час відбору контрольних проб та складання відповідного акта перевіряти документи у представника споживача з метою встановлення його особи.

Сам факт знаходження представників виробника на об`єкті споживача, повідомлення ними останнього про прибуття для відбору контрольної проби стічних вод з метою виконання своїх обов`язків, дає об`єктивні підстави очікувати прибуття повноважної особи за договором поза розумними сумнівами у її компетенції.

Важливо також, що навіть неявка споживача не може перешкоджати діяльності позивача здійснювати контрольні функції за рівнем шкідливих речовин у стічних водах.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 21.12.2016 у справі № 911/1805/16.

Відтак, та обставина що представник споживача-відповідача, який забезпечив проведення контрольного відбору проб стічних вод, був присутнім при цьому, але відмовився назватися та підписати складений відповідальними представниками позивача акт № 27 від 19.01.2022, не впливає на правомірність здійсненого позивачем контрольного заходу.

Протоколи дослідження якості стічних вод № 53 від 24.01.2022 та № 451 від 12.07.2022 містять інформацію про найменування джерела відбору проб, його місце, дату відбору, найменування показників, фактичне їх значення, відомості про методику виконання вимірювань, а також висновки за підписом представників лабораторії. В цілому протоколи відповідають за формою додатку 5 до Правил № 79.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідач не скористався своїм правом на проведення паралельного аналізу контрольних проб стічних вод, а також на оскарження дій службових осіб позивача щодо контрольних перевірок, проведених 19.01.2022 та 07.07.2022. Визначення відповідності актів відбору проб стічних вод № 27 від 19.01.2022, № 136 від 07.07.2022 та протоколів їх досліджень № 53 від 24.01.2022, № 451 від 12.07.2022 національним стандартам і методикам при дослідженні проб стічних вод не є предметом позову в цій справі.

Тому, виявлені у контрольних пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.

Відповідно до пункту 6.8 Правил № 79 величину плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення виробника (Pc) розраховує виробник за формулою:

Pc = T х Qd + 5Т х Qpd + Kk х Т х Qpz,

де: Т тариф, установлений за надання послуг централізованого водовідведення споживачам, віднесеним до відповідної категорії, грн/м3;

Qd об`єм скинутих споживачем стічних вод у межах, обумовлених договором, м3;

Qpd об`єм скинутих споживачем стічних вод понад обсяги, обумовлені договором, м3;

Qpz об`єм скинутих споживачем стічних вод з понаднормативними забрудненнями, м3;

Kk коефіцієнт кратності, який ураховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Відповідно до пункту 6.14 Правил № 79 у разі виявлення виробником під час контролю якості стічних вод, що скидають споживачі, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Cf) понад установлену Правилами чи умовами договору, ДК коефіцієнт кратності (Кk) для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначають за формулою: (Кk) = Cf/ДК 1. Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, крім випадків, передбачених пунктами 6.9, 6.10.

Якщо виробником встановлено факт одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Kk визначають за формулою: Kk = ? ni=1 = Cfi Дкi / Дкi, де: Cfi - фактична концентрація в стічних водах споживача забруднюючої речовини; ДКі допустима концентрація забруднюючої речовини. Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше 10. Якщо за розрахунком Kk більше 10, приймають Kk = 10, крім випадків, передбачених пунктами 6.9, 6.10 (п. 6.16 Правил № 79).

Додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК, що встановлено контрольним та/або арбітражним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод (додатки 4, 5), стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Додаткова плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта (п. 6.17 Правил № 79).

Плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у сумі 62054,35 грн за період з 22.10.2021 по 19.01.2022 та в сумі 80994,73 грн за період з 09.04.2022 по 07.07.2022 розрахована позивачем у повній відповідності до пунктів 6.8, 6.14, 6.16, 6.17 Правил № 79.

Відповідно до пункту 3.1 договору розрахована позивачем плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у сумі 62054,35 грн за рахунком № 149 від 26.07.2022 мала бути сплачена відповідачем не пізніше 03.08.2022, а в сумі 80994,73 грн за рахунком № 213 від 28.09.2022 не пізніше 03.10.2022.

Докази здійснення відповідачем повної плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у сумі 62054,35 грн за період з 22.10.2021 по 19.01.2022 та у сумі 80994,73 грн за період з 09.04.2022 по 07.07.2022 у матеріалах справи відсутні.

За таких обставин позовні вимоги про стягнення з відповідача 63458,71 грн залишку плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням, з урахуванням здійснених ним часткових платежів на загальну суму 79590,37 грн (43696,95+35893,42 = 79590,37), є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є грошовим зобов`язанням, що виникає на підставі договору та визначених законодавчих приписів, а не оперативно-господарською санкцією.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.01.2019 у справі № 920/730/16, у постановах Верховного Суду у справах № 911/2720/17 та № 904/7776/17.

Згідно з частиною першою статті 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов`язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

За частиною першою статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з частиною першою статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Частиною четвертою статті 231 Господарського кодексу України передбачено, що у разі, якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України).

Пунктом 6.3 договору сторони передбачили більшу тривалість періоду нарахування пені за несвоєчасну оплату споживачем виставлених виконавцем рахунків та момент його закінчення визначили вказівкою на фактичну оплату таких рахунків.

Заявлена позивачем до стягнення пеня в загальній сумі 21480,52 грн розрахована із сум заборгованості по рахунку № 149 від 26.07.2022 за період з 06.08.2022 по 03.02.2023 та по рахунку № 213 від 28.09.2022 за період з 04.10.2022 по 31.07.2023, з урахуванням здійснених відповідачем часткових платежів, виходячи з визначеного пунктом 6.3 договору розміру пені 0,1% від суми боргу за кожен день прострочення.

Перевіркою здійсненого позивачем розрахунку пені порушень не встановлено.

Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Заявлені позивачем до стягнення 3% річних у загальній сумі 2779,69 грн розраховані із сум заборгованості по рахунку № 149 від 26.07.2022 за період з 06.08.2022 по 31.07.2023 та по рахунку № 213 від 28.09.2022 за період з 04.10.2022 по 31.07.2023, з урахуванням здійснених відповідачем часткових платежів.

Дослідженням наданого розрахунку 3% річних підстав для зменшення заявленої до стягнення суми судом не встановлено.

Розрахунок заявлених до стягнення інфляційних втрат у загальній сумі 10137,12 грн виконаний із сум заборгованості по рахунку № 149 від 26.07.2022 за період серпень 2022 року червень 2023 року та по рахунку № 213 від 28.09.2022 за період жовтень 2022 року червень 2023 року, з урахуванням здійснених відповідачем часткових платежів.

Щодо порядку розрахунку інфляційних втрат суд зазначає таке.

Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 905/21/19 наведено формулу за якою можна розрахувати інфляційні втрати: "Х" * "і-1" - 100 грн. = "ЗБ", де "Х" - залишок боргу на початок розрахункового періоду, "і-1" - офіційно встановлений індекс інфляції у розрахунковому місяці та 100 грн - умовна сума погашення боргу у цьому місяці, а "ЗБ" - залишок основного боргу з інфляційною складовою за цей місяць (вартість грошей з урахуванням інфляції у цьому місяці та часткового погашення боргу у цьому ж місяці). При цьому зазначено, що за наступний місяць базовою сумою для розрахунку індексу інфляції буде залишок боргу разом з інфляційною складовою за попередній місяць ("ЗБ" відповідно до наведеної формули), який перемножується на індекс інфляції за цей місяць, а від зазначеного добутку має відніматися сума погашення боржником своєї заборгованості у поточному місяці (якщо таке погашення відбувалося).

У випадку якщо погашення боргу не відбувалося декілька місяців підряд, то залишок основного боргу з інфляційною складовою за перший розрахунковий місяць такого періоду ("ЗБ") перемножується послідовно на індекси інфляції за весь період, протягом якого не відбувалося погашення боргу, та ділиться на 100%.

Зазначена правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 20.08.2020 у справі № 904/3546/19.

Крім того, об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 20 листопада 2020 року у справі № 910/13071/19 надала роз`яснення, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.

Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.

Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:

- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;

- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.

За результатом здійсненої судом перевірки розрахунку заявлених до стягнення інфляційних втрат підстави для їх зменшення відсутні.

Отже, законними й обґрунтованими є позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у загальній сумі 97856,04 грн, з яких: 63458,71 грн основний борг, 21480,52 грн пеня, 2779,69 грн 3% річних, 10137,12 грн інфляційні втрати.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України на відповідача покладається судовий збір у сумі 2684,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства "Кривбасводоканал" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсалінвестбуд" про стягнення 97856,04 грн, з яких: 63458,71 грн основний борг, 21480,52 грн пеня, 2779,69 грн 3% річних, 10137,12 грн інфляційні втрати задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсалінвестбуд" (50000, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Першотравнева, буд. 11, кв. 1; ідентифікаційний код 33407686) на користь Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (50027, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Дудаєва Джохара, буд. 6А; ідентифікаційний код 03341316) основний борг у сумі 63458,71 грн, пеню в сумі 21480,52 грн, 3% річних у сумі 2779,69 грн, інфляційні втрати в сумі 10137,12 грн, судовий збір у сумі 2684,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 03.06.2024.

Суддя І.І. Колісник

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення03.06.2024
Оприлюднено05.06.2024
Номер документу119468623
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —904/4673/23

Рішення від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 30.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні