номер провадження справи 33/65/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.06.2024 Справа № 908/647/24
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Мірошниченка М.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) представників сторін матеріали справи № 908/647/24
до відповідача-1: Приватного підприємства АГРОВЕКТОР ПЛЮС (72202, Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Веселе, вул. Продольна, буд. 198, ідентифікаційний код 38025537)
до відповідача-2: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактична адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення 111517,30 грн.
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Запорізької області звернулося Акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк з позовом до відповідача-1: Приватного підприємства АГРОВЕКТОР ПЛЮС та відповідача-2: ОСОБА_1 про стягнення солідарно 111517,30 грн., з яких 93586,67 грн. заборгованість за кредитом, 13076,95 грн. заборгованість за процентами за користування кредитом, 4853,68 грн. заборгованість з комісії.
Позов обґрунтовано порушенням відповідачем-1 зобов`язань за кредитним договором №б/н від 24.02.2015 щодо своєчасної сплати кредиту, процентів та комісії, внаслідок чого утворилася заборгованість, яка є предметом стягнення за позовом. Позовні вимоги до відповідача-2 також ґрунтуються на договорі поруки №Р1624015141906552259 від 18.06.2021, за яким відповідач-2 зобов`язався відповідати перед позивачем за виконання відповідачем-1 зобов`язань за кредитним договором.
Позов заявлено на підставі ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 16, 525, 526, 527, 530, 554, 610 Цивільного кодексу України.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.03.2024 позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченку М.В.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 18.03.2024 у справі №908/647/24 позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення встановлених при поданні позовної заяви недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали доставлено до електронного кабінету позивача 18.03.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
26.03.2024 від позивача надійшла заява про усунення недоліків, у якій позивач уточнив адресу реєстрації відповідача-2 та пояснив, що 24.02.2015 був укладений не кредитний договір, а договір банківського обслуговування.
Враховуючи викладене, суд враховує, що предметом стягнення є заборгованість за договором банківського обслуговування №б/н від 24.02.2015.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 01.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 33/65/24, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання. Встановлено відповідачам строк для надання суду обґрунтованого письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; для надання заперечень на відповідь на відзив - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив. Встановлено позивачу строк для надання суду відповіді на відзив - протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позов. Повідомлено сторін, що додаткові письмові докази, клопотання, заяви, пояснення, необхідно подати у строк до 17.04.2024.
Копію ухвали доставлено до електронного кабінету позивача та представника позивача 18.03.2024, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Відповідачі не мають електронних кабінетів.
Оскільки зареєстроване місцезнаходження відповідачів знаходиться на окупованій території (Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Веселе), де тимчасово не функціонують відділення АТ Укрпошта, суд повідомив відповідачів про розгляд справи шляхом розміщення копії ухвали до відома відповідачів на сайті Господарського суду Запорізької області, що підтверджується роздруківкою з даного сайту за 02.04.2024.
Згідно з ч. 1 ст. 12-1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають електронного кабінету, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.
Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.
З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
З огляду на викладене, повідомлення відповідачів через оголошення на сайті господарського суду з дотриманням встановлених строків вважається належним повідомленням відповідачів про час та місце розгляду справи.
Крім того, копію ухвали доставлено 02.04.2024 на зазначену в позові адресу електронної пошти відповідачів, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Також у позові була зазначена адреса фактичного проживання відповідача-2 згідно з анкетою-заявою клієнта-фізичної особи, яка підписана відповідачем-2 08.12.2023: 69121, м.Запоріжжя, вул. Петра Третяка, буд. 57. За даною адресою вручено копію ухвали відповідачу-2, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 05.04.2024.
Таким чином, відповідачі належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.
Відповідачі не надали відзиву на позов.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України в разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Суд дійшов висновку, що наявних у справі доказів достатньо для вирішення спору по суті.
У зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до ч.3 ст. 222 ГПК України фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
24.02.2015 Приватним підприємством АГРОВЕКТОР ПЛЮС (відповідач-1) підписано заяву на відкриття рахунку та заяву про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг, які розміщені на cайті Публічного акціонерного товариства Комерційного банку Приватбанк (наразі найменування змінено на Акціонерне товариство Комерційного банку Приватбанк (позивач) www.pb.ua, Тарифів банку які разом із даною заявою складають договір банківського обслуговування.
Підписуючи дану заяву, в порядку діючого законодавства відповідач-1 засвідчив згоду на ведення з позивачем документообігу, в тому числі підписання угод, договорів, додаткових угод з ним, заяв, актів, платіжних та інших документів як шляхом власноручного підпису, так і шляхом накладання електронного цифрового підпису, отриманого в порядку, передбаченому умовами та правилами надання банківських послуг.
Своїм підписом відповідач-1 приєднався та зобов`язався виконувати умови, викладені в Умовах та Правилах надання банківських послуг, Тарифах банку договорі банківського обслуговування в цілому. Відносини між банком та клієнтом можуть вирішуватися як шляхом підписання окремих договорів та додаткових угод до даного договору, так і шляхом обміну інформацією/погодження по банківському обслуговуванню з клієнтом через web-сайт банку (www.pb.ua або інший інтернет-SMS-ресурс, зазначений банком).
Отже, 24.02.2015 між позивачем та відповідачем-1 укладено договір банківського обслуговування.
04.02.2020 відповідач-1 (Клієнт) через систему інтернет-клієнт-банкінгу підписав із використанням електронного цифрового підпису заявку на отримання послуг Кредитний ліміт на поточний рахунок (наділі Заявка). Підписанням цієї заявки відповідач-1 на підставі ст. 634 Цивільного кодексу України у повному обсязі приєднався до розділу 1.1. Загальні положення та підрозділу 3.2.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті АТ КБ ПриватБанк у мережі Інтернет за адресою https://privatbank.ua/terms, та які разом із Заявою на відкриття рахунку та анкетою про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг (далі Умови), цією Заявкою становлять кредитний договір між Банком та Клієнтом, примірник якого Клієнт отримав шляхом самостійного роздрукування.
Відповідач-1 підтвердив, що ознайомлений з розділом « 1.1. Загальні положення», а також підрозділом « 3.2.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті банку за адресою https://privatbank.ua/terms у редакції, чинній на дату підписання цієї заяви, а саме:
3.2.1.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок (далі «Кредит») надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів клієнта в межах кредитного ліміту на поточному рахунку (далі «Ліміт»). Техніко-економічне обґрунтування кредиту фінансування поточної діяльності. Вид кредиту овердрафтовий кредит.
Розмір кредиту від 10000,00 грн. до 2000000,00 грн. Про розмір ліміту банку повідомляє клієнта на свій розсуд: або в письмовій формі або через встановлені засоби електронного зв`язку банку і клієнта (система Приват24, мобільний додаток Приват24, SMS- повідомлення або інші).
Банк здійснює обслуговування ліміту клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку клієнта, при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо. Кредит надається в обмін на зобов`язання з повернення кредиту, сплати процентів, комісії за управління фінансовим інструментом та інших платежів за цим договором.
3.2.1.1.2. Клієнт долучається до Послуги шляхом підписання заяви на відкриття рахунку та анкети про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг та заявки на отримання кредиту в Приват24 для бізнесу з використанням ЕЦП, що разом з цими Умовами та Правилами (далі Умови) становлять кредитний договір. Клієнт банку, що приєднався до Умов та Правил надання банківських послуг у повному обсязі шляхом іншої заяви або документа, та має відкритий поточний рахунок в банку, долучається до Послуги шляхом підписання заявки на отримання кредиту в Приват24 для бізнесу з використанням ЕЦП. Приєднання до цього договору є прямою і безумовною згодою клієнта щодо встановлення банком будь-якого розміру кредитного ліміту.
Згідно з п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.2.5, 3.2.1.2.2.6 цих Умов клієнт зобов`язується:
- сплатити банку проценти за весь час фактичного користування кредитом, комісії та інші платежі в порядку та на умовах, визначених цим договором та Тарифами банку;
- здійснювати погашення кредиту, отриманого в межах встановленого ліміту, не пізніше терміну закінчення періоду безперервного користування кредитом, встановленого п. 3.2.1.4.1;
- повернути кредит у строки, встановлені п. 3.2.1.2.3.3;
- сплатити банку винагороду відповідно до п. п. 3.2.1.4.11, 3.2.1.4.17.
Відповідно до п. 3.2.1.2.2.7 Умов клієнт доручає банку списувати грошові кошти з усіх своїх поточних рахунків (як відкритих на момент початку обслуговування банком ліміту клієнта, так і тих, які відкриті після цього), у валюті кредиту для виконання зобов`язань з погашення кредиту, а також процентів за його використання, з погашення винагороди, при настанні термінів будь-якого з платежів, а також пені, в межах сум, що підлягають сплаті банку згідно цих Умов.
Згідно з п. 3.2.1.4.2.2 Умов за сумами кредиту, отриманими з 01.07.2018, при наявності дебетового сальдо на поточному рахунку позичальника при закритті банківського дня, проводиться нарахування процентів за користування кредитом у розмірі 21% річних для юридичних осіб - для договорів забезпечених порукою. Списання нарахованих процентів проводиться по 1-х числах кожного місяця, за попередній місяць. За сумами кредиту, отриманими з 14.02.2020, при наявності дебетового сальдо на поточному рахунку позичальника при закритті банківського дня, проводиться нарахування процентів за користування кредитом у розмірі 18% річних для юридичних осіб - для договорів забезпечених порукою. Списання нарахованих процентів проводиться по 1-х числах кожного місяця, за попередній місяць.
Згідно з 3.2.1.4.2.3 Умов за сумами кредиту, отриманими з 01.07.2018 у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 31го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов`язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань Клієнт юридична особа сплачує Банку проценти за користування кредитом у розмірі 42% річних - для договорів забезпечених порукою.
За сумами кредиту, отриманими з 14.02.2020, у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 31го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов`язання клієнта з погашення заборгованості
вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань Клієнт юридична особа сплачує Банку проценти за користування кредитом у розмірі 36% річних - для договорів забезпечених порукою.
Згідно з п. 3.2.1.4.11 Умов за управління фінансовим інструментом за звітний період Клієнт сплачує Банку комісію, яка розраховується як відсотки, в розмірі 0,5% від суми максимального сальдо Кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами. За звітний період комісія за управління фінансовим інструментом нараховується та повинна бути сплачена 1-го числа місяця, що слідує за звітним.
Згідно з довідкою позивача про розміри встановлених кредитних лімітів на поточний рахунок відповідача-1 встановлено такі кредитні ліміти:
08.02.2016 в сумі 35000,00 грн.;
05.09.2016 в сумі 25000,00 грн.;
13.02.2020 в сумі 95000,00 грн.;
13.08.2020 в сумі 170000,00 грн.;
25.11.2020 в сумі 200000,00 грн.;
11.12.2021 в сумі 250000,00 грн.;
01.03.2022 в сумі 53115,49 грн.
У пунктах 3.2.1.6.1 та 3.2.1.6.2 Умов і Правил встановлено, що строк користування Кредитом становить 12 місяців, з автоматичною пролонгацією за умови своєчасного і повного виконання Клієнтом умов Договору. Цей Договір набирає чинності з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання Ліміту у межах зазначених у них сум, та діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов`язань Сторонами за цим Договором.
Як вбачається з виписки банку по рахунку відповідача-1 за період з 04.02.2020 по 01.03.2024, відповідачем-1 використовувалися кредитні кошти банку з метою поповнення обігових коштів.
Станом на 01.03.2024 банком обліковується заборгованість по кредиту в сумі 93586,67 грн., заборгованість зі сплати процентів за користування кредитом у сумі 13076,95 грн., заборгованість зі сплати комісії в сумі 4853,68 грн.
З розрахунку заборгованості та виписки банку по рахунку позичальника вбачається, що за період з 14.02.2022 по 01.03.2022 позичальником використано кредитні кошти в сумі 93586,67 грн., які не сплачено. 14.11.2022 кредит у сумі 93586,67 грн. віднесено на прострочення.
Заборгованість зі сплати процентів в сумі 13076,95 грн. утворилася за період 02.03.2022 по 27.02.2023 з урахуванням частково сплачених процентів за період з 14.07.2022 по 21.07.2022 в загальній сумі 2493,54 грн. (14.07.2022 сплачено проценти в сумі 793,27 грн., 15.07.2022 в сумі 958,15 грн., 16.07.2022 в сумі 479,08 грн., 17.07.2022 в сумі 229,54 грн., 21.07.2022 в сумі 33,50 грн.). Проценти розраховані по ставці за користування кредитом 16,50% річних.
Комісія розрахована за період з 01.08.2022 по 01.01.2024 у розмірі 280,76 грн. на місяць за ставкою 0,3% від суми залишку непогашеного кредиту (93586,67 грн.). За цей період враховано оплату комісії 12.12.2023 в сумі 200,00 грн. Залишок несплаченої комісії в загальній сумі 4853,68 грн. віднесено на прострочення.
З метою забезпечення виконання зобов`язань позичальника за кредитним договором між позивачем та ОСОБА_1 (відповідач-2) укладено 18.06.2021 договір поруки №Р1624015141906552259, за умовами п. 1.1 якого поручитель солідарно відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань у повному обсязі за кредитним договором, зокрема: по поверненню кредиту, який наданий позичальнику шляхом встановлення кредитного ліміту на поточний рахунок у розмірі 200000,00 грн., максимальний розмір кредитного ліміту становить 2000000,00 грн.; по поверненню кредиту у строк до 04.02.2022, з автоматичною пролонгацією кредиту кожні 12 місяців на термін 12 місяців за умови своєчасного і повного виконання позичальником умов кредитного договору; по сплаті кредитору процентів за користування кредитом у розмірі 16,5% відповідно до заявки на отримання послуг «Кредитний ліміт на поточний рахунок» кредитного договору за період користування кредитом згідно п. 3.2.1.4.2 Умов та Правил; по сплаті процентів за користування кредитами в разі прострочення повернення кредиту в розмірі 33% річних, які діяли на дату такого прострочення, відповідно до п. 3.2.1.4.5 Умов та Правил; по сплаті комісії за управління фінансовим інструментом у розмірі 0,3% від максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку позичальника за звітний місяць, в порядку встановленому п. 3.2.1.4 Умов та Правил; по сплаті процентів у розмірі 33% річних від простроченої суми заборгованості, які у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу Украйни встановлюються за домовленістю сторін у разі порушення строку повернення кредиту, визначеного п. 3.2.1.6.1 Умов та Правил, починаючи з дня, що є наступним днем спливу строку, настання обставин, передбачених п. 3.2.1.2.3.9 Умов та Правил, починаючи з дня, що є наступним днем спливу строку повернення кредиту відповідно до п. 3.2.1.5.1. Умов та Правил.
У п. 2.1.2 договору поруки погоджено, що у випадку невиконання боржником якого-небуть зобов`язання, передбаченого п. 1.1 цього договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаних зобов`язань. Ненаправлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою для здійснення договірного списання згідно п. 2.1 цього договору та не позбавляє права кредитора звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов`язання. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний позичальник у випадку невиконання позичальником зобов`язань за кредитним договором незалежно від факту направлення чи ненаправлення кредитором поручителю передбаченої даним пунктом вимоги.
У зв`язку з порушенням відповідачем-1 зобов`язань за договором банківського обслуговування №б/н від 24.02.2015 щодо своєчасної сплати кредиту, процентів та комісії, Акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк звернулося з позовом до відповідача-1: Приватного підприємства АГРОВЕКТОР ПЛЮС та відповідача-2: ОСОБА_1 про стягнення солідарно 111517,30 грн., з яких 93586,67 грн. заборгованість за кредитом, 13076,95 грн. заборгованість за процентами за користування кредитом, 4853,68 грн. заборгованість з комісії.
Спірні правовідносини сторін є господарськими та врегульовані кредитним договором.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави («Позика»), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
За приписами ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
В силу норми ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Відповідно до ч. 1 ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Позивачем доведено факт надання відповідачу-1 кредиту за договором банківського обслуговування №б/н від 24.02.2015 у розмірі 93586,67 грн., щодо якого у відповідачів існує солідарне зобов`язання з його сплати і який відповідачами не сплачено.
Також позивачем доведено наявність заборгованості за договором банківського обслуговування №б/н від 24.02.2015 зі сплати комісії в загальній сумі 4853,68 грн., щодо сплати якої відповідачі мають солідарне зобов`язання і яка відповідачами не сплачена.
Доказів сплати кредиту в сумі 93586,67 грн. та комісії в загальній сумі 4853,68 грн. або обґрунтованих заперечень проти їх сплати відповідачі не надали.
За таких обставин суд задовольнив позовні вимоги про стягнення з відповідачів солідарно заборгованості за договором банківського обслуговування №б/н від 24.02.2015 зі сплати кредиту в розмірі 93586,67 грн. та комісії в розмірі 4853,68 грн.
Вимогу про стягнення процентів суд визнав обґрунтованою частково, з огляду на таке.
Як вбачається з розрахунку заборгованості, 14.11.2022 кредит у сумі 93586,67 грн. віднесено на прострочення. Проценти за період з 15.11.2022 по 27.02.2023 в загальний сумі 4503,86 грн. розраховані від простроченої суми кредиту, тобто за своєю правовою природою є процентами за користування чужими грошовими коштами відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України.
Нарахування цих процентів за ставкою 16,50% річних, тобто як за користування кредитом, не змінює правової природи цих процентів як процентів за користування чужими грошовими коштами відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, оскільки кредит є простроченим, а проценти за користування позикою згідно з ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України можуть нараховуватися за період правомірного користування кредитом.
Відповідно до п. 18 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України в період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).
Враховуючи викладене, проценти в загальному розмірі 4503,86 грн., які нараховані після винесення кредиту на прострочення, пред`явлені позивачем до стягнення безпідставно.
Доказів сплати решти процентів у сумі 8573,09 грн. (13076,95 грн. - 4503,86 грн.) відповідачі не надали і з огляду на наявність у відповідачів солідарного обов`язку зі сплати цих процентів, суд задовольнив позовну вимогу про стягнення з відповідачів заборгованості зі сплати процентів у сумі 8573,09 грн., яка визнана судом обґрунтованою. У стягненні процентів у сумі 4503,86 грн. суд відмовляє.
Таким чином, позовні вимоги задоволені судом частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати і сплати судового збору за розгляд позовної заяви в сумі 2422,40 грн. покладаються на сторони пропорційно задоволених позовних вимог: на відповідачів у сумі 2324,57 грн., яка підлягає розподілу між ними в рівних частинах (по 1162,29 грн. та 1162,28 грн.), оскільки солідарне стягнення судових витрат законодавством не передбачено. На позивача покладається решта витрат зі сплати судового збору в сумі 97,83 грн.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути солідарно з Приватного підприємства АГРОВЕКТОР ПЛЮС (72202, Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Веселе, вул. Продольна, буд. 198, ідентифікаційний код 38025537) та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактична адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку Приватбанк (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, адреса для листування: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, ідентифікаційний код 14360570) заборгованість за договором банківського обслуговування №б/н від 24.02.2015 зі сплати кредиту в сумі 93586,67 грн. (дев`яносто три тисячі п`ятсот вісімдесят шість грн. 67 коп.), заборгованість зі сплати процентів у сумі 8573,09 грн. (вісім тисяч п`ятсот сімдесят три грн. 09 коп.), заборгованість зі сплати комісії в загальній сумі 4853,68 грн. (чотири тисячі вісімсот п`ятдесят три грн. 68 коп.).
Стягнути з Приватного підприємства АГРОВЕКТОР ПЛЮС (72202, Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Веселе, вул. Продольна, буд. 198, ідентифікаційний код 38025537) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку Приватбанк (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, адреса для листування: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, ідентифікаційний код 14360570) витрати на оплату судового збору в сумі 1162,29 грн. (одна тисяча сто шістдесят дві грн. 29 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактична адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційного банку Приватбанк (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, адреса для листування: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, ідентифікаційний код 14360570) витрати на оплату судового збору в сумі 1162,28 грн. (одна тисяча сто шістдесят дві грн. 28 коп.).
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Центрального апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення. У зв`язку з перебуванням судді у відрядженні з 29.05.2024 по 31.05.2024 судове рішення складено та підписано 03.06.2024.
СуддяМ.В. Мірошниченко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2024 |
Оприлюднено | 05.06.2024 |
Номер документу | 119468854 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Мірошниченко М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні