ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" червня 2024 р. м. Київ Справа № 911/513/24
За позовом Обухівської міської ради Київської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Соларенерджи»
про стягнення 639 172, 71 грн
Суддя В.М. Антонова
Без виклику представників сторін (судове засідання не проводилось).
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1.Стислий виклад позовних вимог
Обухівська міська рада Київської області (надалі - позивач) звернулась до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Соларенерджи» (надалі - відповідач) про стягнення 639 172, 71 грн, з яких: 351 921, 78 грн основний борг, 87 257, 32 грн пеня, 31 697, 76 грн 3% річних та 168 295, 85 грн інфляційні втрати.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем свого грошового зобов`язання за договором оренди № б/н від 10.11.2020, в частині повної та своєчасної оплати орендної плати.
2.Стислий виклад позицій відповідача та інших учасників справи
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзиву на позов, тобто не скористався наданими йому процесуальними правами, передбаченим ст.178 Господарського процесуального кодексу України.
3.Процесуальні дії в справі
Ухвалою Господарського суду Київської області від 04.03.2024 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.
07.03.2024 від позивача надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 11.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, визнано справу малозначною, відкрито провадження в справі №911/513/24 та її розгляд постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач не має зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС, що підтверджується наявною в матеріалах справи відповіддю про відсутність зареєстрованого Електронного кабінету ЄСІТС №42351409.
Як убачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача є: 04128, місто Київ, вулиця Ігоря Турчина, будинок 12.
Ухвала Господарського Київської області від 11.03.2024 направлялась судом на зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресу відповідача, проте, конверт повернувся з відміткою: "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до вимог частини 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
Згідно з пунктами 3, 5, 6 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України в разі проголошення в судовому засіданні скороченого рішення суд надсилає учасникам справи копію повного судового рішення протягом двох днів з дня його складення в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, встановленому законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Днем вручення судового рішення є: день вручення судового рішення під розписку; день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку визначають Правила надання послуг поштового зв`язку, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009 року (надалі - Правила), і які регулюють відносини між ними.
Поштові відправлення залежно від технології приймання, обробки, перевезення, доставки/вручення поділяються на прості та реєстровані. Реєстровані поштові відправлення поділяються на відправлення без оголошеної цінності (рекомендовані) та відправлення з оголошеною цінністю. Поштові картки, листи з позначкою Вручити особисто, рекомендовані (реєстровані) листи з позначкою Судова повістка приймаються для пересилання лише з повідомленням про їх вручення згідно із законодавством (пункти 8, 15 Правил).
Рекомендовані поштові відправлення (крім рекомендованих листів з позначкою Судова повістка), повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою або під час видачі в об`єкті поштового зв`язку вручаються адресату (одержувачу), а в разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів сім`ї, який проживає разом з ним.
У разі відсутності адресата (одержувача) або повнолітніх членів його сім`ї про надходження поштового відправлення, поштового переказу адресат (одержувач) інформується у спосіб, визначений оператором поштового зв`язку (п. 81 Правил).
Рекомендовані поштові відправлення з позначкою Судова повістка, адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання поштових відправлень, під розпис. У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об`єкта поштового зв`язку робить позначку адресат відсутній за зазначеною адресою, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв`язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до суду (п.83 Правил).
Системний аналіз статей 120, 242 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 11, 17, 99, 116, 117 Правил свідчить, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі (аналогічна позиція викладена в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.01.2020 у справі № 910/22873/17, від 14.08.2020 у справі № 904/2584/19 та від 19.12.2022 у справі № 910/1730/22).
У постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.12.2020 у справі № 902/1025/19 Верховний Суд звернув увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (аналогічний висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
Враховуючи викладене вище, судом було вжито усіх належних заходів, щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, відтак, останній вважається повідомленим про розгляд справи належним чином.
У даному випадку судом також враховано, що за приписами ч.1 ст.9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений в праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч.1, 2 ст.3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі №911/513/24 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
За відсутності відзиву від відповідача суд вирішує справу за наявними матеріалами на підставі ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України.
Беручи до уваги вище наведене та відсутність будь-яких клопотань сторін, у яких останні заперечували проти розгляду даної справи по суті, а також зважаючи на наявність в матеріалах справи всіх документів та доказів, необхідних для повного, всебічного та об`єктивного її розгляду і вирішення цього спору, суд дійшов висновку про можливість вирішення по суті наведеної справи, призначеної до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення/виклику представників сторін (без проведення судового засідання) за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ч.4 ст.240 Господарського процесуального кодексу України в разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
10.11.2020 між Семенівською сільською радою (далі - орендодавець) та відповідачем (далі - орендар) укладено договір оренди землі б/н (далі - договір), відповідно до п.1. якого на підставі рішення сесії Семенівської сільської ради від 23.10.2020 року №8.40(11).VII орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки загальною площею 3,7608 га для обслуговування фотоелектричної(сонячної) станції за умовами «зеленого тарифу», а саме наступні земельні ділянки: кадастровий номер 3223187201:01:021:0016 площею 1.7622 га; кадастровий номер 3223187201:01:007:0009 площею 0,8488га; кадастровий номер 3223187200:04:009:0066 площею 0,5477 га; кадастровий номер 3223187200:04:009:0063 площею 0,6021 га, які знаходяться за адресою село Семенівка, Обухівського району, Київської області в межах населеного пункту Семенівської сільської ради, не надані у власність чи користування.
Згідно із п.4. договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок на дату укладення договору становить:
земельна ділянка площею 1.7622 га, кадастровий номер 3223187201:01:021:0016, грошова оцінка 1 573 901, 07 грн;
земельна ділянка площею 0, 8488га, кадастровий номер 3223187201:01:007:0009, грошова оцінка 758 101, 93 грн;
земельна ділянка площею 0,5477 га, кадастровий номер 3223187200:04:009:0066, грошова оцінка 489 175, 81 грн;
земельна ділянка площею 0,6021 га, кадастровий номер 3223187200:04:009:0063, грошова оцінка 537 762, 93 грн.
Загальна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 358 941,74 грн.
Пунктом 7 договору сторони погодили, що договір укладено на 49 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новийстрок. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
У пункті 8 договору сторонами погоджено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 3% від грошової оцінки земельних ділянок, що становить 100 768, 25 грн в рік (місяць 8 397, 35 грн) у грошовій формі.
Відповідно до п.9. договору обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності і здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
Згідно із п.10. договору орендна плата вноситься 1 раз на місяць, не пізніше 01 числа наступного місяця.
У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня в подвійному розмірі річної облікової ставки НБУ, діючої на момент виникнення заборгованості, несплаченої суми за кожний прострочений день (п.12. договору).
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та його державній реєстрації. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу (п.30. договору).
10.11.2020 орендодавець передав, а орендар прийняв земельні ділянки з кадастровими №3223187201:01:021:0016 площею 1.7622 га; №3223187201:01:007:0009 площею 0,8488га; №3223187200:04:009:0066 площею 0,5477 га; №3223187200:04:009:0063 площею 0,6021 га, загальною площею 3,7608 га, що підтверджується актом приймання-передачі об`єкта оренди.
За відповідачем зареєстровано право оренди вказаних вище земельних ділянок, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав, дата державної реєстрації 10.11.2020 (а.с.9-12).
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 715-р від 12.06.2020 «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області» та рішення другої сесії восьмого скликання Обухівської міської ради Київської області від 18.12.2020 № 28-2-V-ІІІ Обухівська міська рада Київської області (позивач) є правонаступником Семенівської сільської ради Обухівського району Київської області.
У листі №96 від 12.10.2023 Фінансове управління виконавчого комітету Обухівської міської ради повідомило позивача, що за період з 01.01.2021 по 12.10.2023 до бюджету Обухівської міської територіальної громади від відповідача платежі не надходили.
Головне управління ДПС у Київській області Державної податкової служби України листом №1073/5/10-36-04-01 від 17.01.2024 повідомило позивача про те, що в інформаційно-комунікаційній системі ДПС відсутні податкові декларації з плати за землю за вказаними вище земельними ділянками, землекористувачем яких є відповідач.
З огляду на те, що відповідач своєчасно не оплатив позивачу орендні платежі за період з 10.11.2020 по 01.02.2024, останній звернувся до суду з цим позовом та просить стягнути з відповідача на свою користь 351 921, 78 грн основного боргу, 87 257, 32 грн пені, 31 697, 76 грн 3% річних та 168 295, 85 грн інфляційних втрат.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ПІДЛЯГАЮТЬ ЗАСТОСУВАННЮ ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Судом встановлено, що укладений позивачем та відповідачем правочин за своїм змістом та правовою природою є договором оренди земельної ділянки, який підпадає під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Оскільки спірні правовідносини виникли стосовно договору, за умовами якого рада (орендодавець) зобов`язалась передати відповідачу (орендарю) в строкове платне користування Земельну ділянку 1, до них застосовуються положення Закону N 161-XIV, статтею 13 якого в редакції, чинній на час підписання договору, визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
З наведеного визначення слідує, що договір оренди землі є консенсуальним договором (орендодавець зобов`язаний передати орендареві земельну ділянку), який встановлює такі права сторін у зобов`язальних правовідносинах: для орендаря - право вимагати передання йому у володіння та користування земельну ділянку; для орендодавця - право на оренду плату та право вимагати використання ділянки відповідно до договору і законодавства (див. mutatis mutandis постанови КГС ВС від 03.04.2020 у справі N 912/3294/18 та від 15.11.2022 у справі N 914/917/21).
10.11.2020 орендодавець передав, а орендар прийняв земельні ділянки з кадастровими №3223187201:01:021:0016 площею 1.7622 га; №3223187201:01:007:0009 площею 0,8488га; №3223187200:04:009:0066 площею 0,5477 га; №3223187200:04:009:0063 площею 0,6021 га, загальною площею 3,7608 га, що підтверджується актом приймання-передачі об`єкта оренди.
Пунктом 8 договору сторонами погоджено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 3% від грошової оцінки земельних ділянок, що становить 100 768, 25 грн в рік (місяць 8 397, 35 грн) у грошовій формі.
Відповідно до п.9. договору обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності і здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
У силу статті 530 ЦК України, якщо в зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню в цей строк (термін).
Умовою виконання зобов`язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов`язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов`язання. Строк (термін) виконання зобов`язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно із п.10. договору орендна плата вноситься 1 раз на місяць, не пізніше 01 числа наступного місяця.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок орендної плати за період з 10.11.2020 по 01.02.2024 в розмірі 351 921, 78 грн, суд зазначає, що він виконаний арифметично не вірно, а тому судом здійснено власний розрахунок орендної плати за вказаний період.
Так, за розрахунком суду розмір орендних платежів за період з 10.11.2020 по 01.02.2024 складає 364 525, 08 грн.
Враховуючи положення ч.2 ст.237 Господарського процесуального кодексу України згідно якого, суд при ухваленні рішення не може виходити за межі позовних вимог, судом розглядаються позовні вимоги в межах заявлених позивачем вимог.
Доказів оплати орендних платежів за період з 10.11.2020 по 01.02.2024, матеріали справи не містять.
Оскільки, матеріалами справи підтверджується факт наявності у відповідача заборгованості зі сплати орендних платежів у розмірі 351 921, 78 грн, доказів її погашення відповідачем, у порядку передбаченому ГПК України, суду не надано та вказана заборгованість не спростована, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог у частині стягнення основного боргу.
Крім цього, за порушення виконання грошового зобов`язання позивач просить стягнути з відповідача пеню за загальний період з 01.01.2023 по 30.06.2023 у розмірі 87 257, 32 грн.
Пунктом 3 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України встановлено, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України).
Відповідно до ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч.6 ст.232 Господарського кодексу України).
Пунктом 7 Розділу ІХ Прикінцевих положень Господарського кодексу України, передбачено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232, 269, 322, 324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Вказаний пункт був введений в дію на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року №540-IX (далі - Закон України від 30 березня 2020 року № 540-IX), який набрав чинності з 2 квітня 2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» з 12.03.2020 на усій території України встановлено карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» відмінено з 24 години 00 хвилин 30.06.2023 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Отже, шестимісячний строк нарахування пені визначений ч.6 ст.232 Господарського кодексу України продовжений на період дії карантину, а саме до 30.06.2023.
Пеню належить рахувати з наступного дня після дати, в яку зобов`язання мало бути виконано (з урахуванням святкових, вихідних та неробочих днів), і по переддень фактичного виконання грошового зобов`язання, або по відповідний день через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано, але в межах періоду, визначеного позивачем.
Пунктом 12 договору сторони погодили, що в разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня в подвійному розмірі річної облікової ставки НБУ, діючої на момент виникнення заборгованості, несплаченої суми за кожний прострочений день.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені за загальний період з 01.01.2023 по 30.06.2023 в розмірі 87 257, 32 грн, суд зазначає, що він виконаний невірно, оскільки позивачем нараховано пеню на загальну суму заборгованості та не враховано, що відповідно до п.10. договору оренда плата вноситься 1 числа наступного місяця, а тому нараховувати пеню належно по кожному місяцю окремо від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Враховуючи викладене вище судом здійснено власний розрахунок пені за загальний період з 01.01.2023 по 30.06.2023, з урахуванням святкових, вихідних та неробочих днів, обмежуючись сумами та періодами визначеними позивачем, а саме наступним чином:
Орендні платежіСума боргу (грн)Період нарахування пеніПеня (грн)10.11.2020 30.11.2022216 651, 7401.01.2023 - 02.01.2023593, 57 10.11.2020 31.12.2022225 888, 8303.01.2023 - 01.02.2023 9 283, 1010.11.2020 31.01.2023236 511, 4802.02.2023 - 01.03.20239 071, 6710.11.2020 28.02.2023247 134, 1302.03.2023 - 03.04.202311 171, 8210.11.2020 31.03.2023257 756, 7804.04.2023 - 01.05.20239 886, 5610.11.2023 30.04.2023268 379, 4302.05.2023 - 01.06.202311 396, 9310.11.2023 - 31.05.2023279 002, 0802.06.2023 - 30.06.202311 083, 64Всього 62 487, 29За розрахунком суду розмір пені за загальний період з 01.01.2023 по 30.06.2023 складає 62 487, 29 грн, а тому позовні вимоги в частині стягнення пені підлягають частковому задоволенню, а саме в розмірі визначеному судом.
Також позивачем заявлено до стягнення з відповідача 3% річних за загальний період з 10.11.2020 по 10.11.2023 в сумі 31 697, 76 грн та 168 295, 85 грн інфляційних втрат за загальний період з листопада 2020 року по листопад 2023 року.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов`язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3 % річних, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника.
Суд звертає увагу на те, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Зазначений спосіб розрахунку склався як усталена судова практика, його використовують всі бухгалтерські програми розрахунку інфляційних.
Якщо останній день строку для оплати припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, то в силу частини п`ятої статті 254 Цивільного кодексу України, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
Вказана правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду у складі об`єднаної Палати Касаційного господарського суду від 20.11.2020 №910/13071/19 та в постанові від 03.02.2023 у справі № 910/9374/21.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних за загальний період з 10.11.2020 по 10.11.2023 в сумі 31 697, 76 грн, суд зазначає, що він виконаний не вірно, оскільки останнім нараховано 3% річних на загальну суму заборгованості та не враховано, що відповідно до п.10. договору оренда плата вноситься 1 числа наступного місяця, а тому період нарахування 3% річних за договором починається 02.12.2020 та нараховувати 3% річних належно по кожному місяцю окремо від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Враховуючи викладене вище судом здійснено власний розрахунок 3% річних за загальний період з 02.12.2020 по 10.11.2023, з урахуванням святкових, вихідних та неробочих днів, обмежуючись сумами та періодами визначеними позивачем, а саме наступним чином:
Орендна платаСума боргу (грн)Період нарахування 3% річних3 % річних (грн)Листопад 20205 878, 1602.12.2020 - 10.11.2023518,85Грудень 20208 397, 3505.01.2021 - 10.11.2023717,80Січень 20218 397, 3502.02.2021 - 10.11.2023698,48Лютий 20218 397, 3502.03.2021 - 10.11.2023679,15Березень 20218 397, 3502.04.2021 - 10.11.2023657,75Квітень 20218 397, 3506.05.2021 - 10.11.2023634,29Травень 20218 397, 3502.06.2021 - 10.11.2023615,65Червень 20218 397, 3502.07.2021 - 10.11.2023594,95Липень 20218 397, 3503.08.2021 - 10.11.2023572,86Серпень 20218 397, 3502.09.2021 - 10.11.2023552,15Вересень 20218 397, 3502.10.2021 - 10.11.2023531,45Жовтень 20218 397, 3502.11.2021 - 10.11.2023510,05Листопад 20218 397, 3502.12.2021 - 10.11.2023489,35Грудень 20218 397, 3505.01.2022 - 10.11.2023465,88Січень 20229 237, 0902.02.2022 - 10.11.2023491,21Лютий 20229 237, 0902.03.2022 - 10.11.2023469,95Березень 20229 237, 0902.04.2022 - 10.11.2023446,42Квітень 20229 237, 0903.05.2022 - 10.11.2023422,88Травень 20229 237, 0902.06.2022 - 10.11.2023400,11Червень 20229 237, 0902.07.2022 - 10.11.2023377,33Липень 20229 237, 0902.08.2022 - 10.11.2023353,79Серпень 20229 237, 0902.09.2022 - 10.11.2023330,26Вересень 20229 237, 0904.10.2022 - 10.11.2023305,96Жовтень 20229 237, 0902.11.2022 - 10.11.2023283,95Листопад 20229 237, 0902.12.2022 - 10.11.2023261,17Грудень 20229 237, 0903.01.2023 - 10.11.2023236,87Січень 202310 622, 6502.02.2023 - 10.11.2023246,21Лютий 202310 622, 6502.03.2023 - 10.11.2023221,77Березень 202310 622, 6504.04.2023 - 10.11.2023192,95Квітень 202310 622, 6502.05.2023 - 10.11.2023168,51Травень 202310 622, 6502.06.2023 - 10.11.2023141,44Червень 202310 622, 6504.07.2023 - 10.11.2023113,50Липень 202310 622, 6502.08.2023 - 10.11.202388,18Серпень 202310 622, 6502.09.2023 - 10.11.202361,12Вересень 202310 622, 6503.10.2023 - 10.11.202334,05Жовтень 202310 622, 6502.11.2023 - 10.11.20237,86Всього 13894,15За розрахунком суду розмір 3% річних за загальний період з 02.12.2020 по 10.11.2023 складає 13 894, 15 грн, а тому позовні вимоги в частині стягнення 3% річних підлягають частковому задоволенню, а саме в розмірі визначеному судом.
Також перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат за загальний період з листопада 2020 року по листопад 2023 року в розмірі 168 295, 85 грн, суд зазначає, що він виконаний невірно, оскільки останнім не вірно визначено періоди нарахування інфляційних втрат, не враховано строк оплати встановлений в п.10. договору, не враховано те, що інфляцію слід нараховувати по кожному місяцю оплати окремо та те, що якщо час прострочення в неповному місяці менше або дорівнює половині місяця - за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Враховуючи викладене, судом здійснено власний розрахунок інфляційних втрат, обмежуючись сумами та періодами визначене позивачем, а саме за загальний період з грудня 2020 року по жовтень 2023 наступним чином:
Орендна платаСума боргу (грн)Період нарахування інфляційних втратІнфляція (грн)Листопад 20205 878, 16грудень 2020 року - жовтень 2023 року2699,54Грудень 20208 397, 35січень 2021 року - жовтень 2023 року3747,18Січень 20218 397, 35лютий 2021 року - жовтень 2023 року3591,32Лютий 20218 397, 35березень 2021 року - жовтень 2023 року3472,62Березень 20218 397, 35квітень 2021 року - жовтень 2023 року3274,21Квітень 20218 397, 35травень 2021 року - жовтень 2023 року3193,07Травень 20218 397, 35червень 2021 року - жовтень 2023 року3044,33Червень 20218 397, 35липень 2021 року - жовтень 2023 року3021,49Липень 20218 397, 35серпень 2021 року - жовтень 2023 року3010,09Серпень 20218 397, 35вересень 2021 року - жовтень 2023 року3032,95Вересень 20218 397, 35жовтень 2021 року - жовтень 2023 року2897,41Жовтень 20218 397, 35листопад 2021 року - жовтень 2023 року2796,66Листопад 20218 397, 35грудень 2021 року - жовтень 2023 року2707,82Грудень 20218 397, 35січень 2022 року - жовтень 2023 року2641,59Січень 20229 237, 09лютий 2022 року - жовтень 2023 року2749,92Лютий 20229 237, 09березень 2022 року - жовтень 2023 року2561,15Березень 20229 237, 09квітень 2022 року - жовтень 2023 року2053,09Квітень 20229 237, 09травень 2022 року - жовтень 2023 року1713,62Травень 20229 237, 09червень 2022 року - жовтень 2023 року1425,72Червень 20229 237, 09липень 2022 року - жовтень 2023 року1105,11Липень 20229 237, 09серпень 2022 року - жовтень 2023 року1033,22Серпень 20229 237, 09вересень 2022 року - жовтень 2023 року921,48Вересень 20229 237, 09жовтень 2022 року - жовтень 2023 року732,06Жовтень 20229 237, 09листопад 2022 року - жовтень 2023 року488,91Листопад 20229 237, 09грудень 2022 року - жовтень 2023 року421,30Грудень 20229 237, 09січень - жовтень 2023 року354,16Січень 202310 622, 65лютий - жовтень 2023 року319,75Лютий 202310 622, 65березень - жовтень 2023 року243,69Березень 202310 622, 65квітень - жовтень 2023 року83,10Квітень 202310 622, 65травень - жовтень 2023 року61,73Травень 202310 622, 65червень - жовтень 2023 року8,57Червень 202310 622, 65липень - жовтень 2023 року-75,80Липень 202310 622, 65серпень - жовтень 2023 року-12,14Серпень 202310 622, 65вересень - жовтень 2023 року138,52Вересень 202310 622, 65жовтень 2023 року84,98Всього 59542,42За розрахунком суду за загальний період з грудня 2020 року по жовтень 2023 розмір інфляційних втрат складає 59 542, 42 грн, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню в розмірі визначеному судом.
Відповідач доводів позивача не спростував, контррозрахунок заявлених до стягнення сум не надав.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до положень ст.2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень ст.74 Господарського процесуального кодексу України. Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на наведені вище норми, враховуючи доведення позивачем своїх позовних вимог, а відповідачем не представлення суду більш вірогідних доказів, ніж ті, які надані позивачем, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача 351 921, 78 грн основного боргу, 62 487, 29 грн пені, 13 894, 15 грн 3 % річних та 59 542, 42 грн інфляційних втрат.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
ВИРІШИВ:
1. Позов Обухівської міської ради Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Соларенерджи» про стягнення 639 172, 71 грн задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Соларенерджи» (04128, місто Київ, ВУЛИЦЯ ІГОРЯ ТУРЧИНА, будинок 12, ідентифікаційний код 42351409) на користь Обухівської міської ради Київської області (08700, Київська обл., місто Обухів(пн), ВУЛ.КИЇВСЬКА, будинок 10, ідентифікаційний код 35161650) 351 921 (триста п`ятдесят одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн 78 коп. основного боргу, 62 487 (шістдесят дві тисячі чотириста вісімдесят сім) грн 29 коп. пені, 13 894 (тринадцять тисяч вісімсот дев`яносто чотири) грн 15 коп. 3 % річних, 59 542 (п`ятдесят дев`ять тисяч п`ятсот сорок дві) грн 42 коп. інфляційних втрат та 5 854 (п`ять тисяч вісімсот п`ятдесят чотири) грн 15 коп. судового збору.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Після набрання рішенням суду законної сили видати наказ.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до апеляційної інстанції у строки передбачені ст. 256 ГПК України.
Суддя В.М. Антонова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2024 |
Оприлюднено | 05.06.2024 |
Номер документу | 119469377 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди |
Господарське
Господарський суд Київської області
Антонова В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні