У Х В А Л А
03 червня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/498/24
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., розглянувши матеріали позовної заяви вих. № б/н від 24.05.2024
Позивач: ОСОБА_1 ,
РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1
Відповідачі: 1. Ахмаджанов Улугбек,
код НОМЕР_2 , АДРЕСА_2
2. Товариство з обмеженою відповідальністю «Сіті Арт Поінтс»,
код ЄДРПОУ 34413795, вул. Велика Васильківська, 143/2, м. Київ, 03150
Предмет спору: про визнання трудових відносин та відносин з представництва припиненими, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до ОСОБА_2 та Товариства з обмеженою відповідальністю «Сіті Арт Поінтс», у якому позивач просить суд:
- визнати припиненими трудові відносини ОСОБА_1 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Сіті Арт Поінтс»;
- визнати припиненими відносини представництва між ОСОБА_1 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Сіті Арт Поінтс»;
- зобов`язати райдержадміністрацію (в особі уповноваженого державного реєстратора) вчинити реєстраційні дії щодо зміни відомостей про Товариство з обмеженою відповідальністю «Сіті Арт Поінтс», які містяться в ЄДР, виключити з ЄДР відомості про ОСОБА_1 як директора товариства, додавши слова «трудові відносини припинено за рішенням суду, та як особи, яка може вчиняти дії від імені товариства, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо».
Позовні вимоги обґрунтовані бездіяльністю засновника та учасника ТОВ «Сіті Арт Поінтс» щодо прийняття рішення про звільнення позивача з посади керівника товариства.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України визначено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Конституційний Суд України в абзацах другому та четвертому пункту 3.2 свого Рішення № 1-рп/2010 від 12.01.2010 у справі № 1-2/2010 за конституційним зверненням Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний фінансово-правовий консалтинг» про офіційне тлумачення частини третьої статті 99 ЦК України, посилаючись на положення законів, що регулюють цивільно-правові відносини, а саме частину першу статті 98 та частину першу статті 99 ЦК України, а також чинні на той час частину першу статті 23, пункт «г» частини п`ятої статті 41, частину першу статті 59 Закону України «Про господарські товариства» і частину п`яту статті 58 Закону України «Про акціонерні товариства», виснував, що підставою набуття виконавчим органом товариства повноважень є факт його обрання (призначення) загальними зборами учасників (акціонерів) або укладення із членом виконавчого органу товариства трудового договору, який від імені товариства може підписувати голова наглядової ради чи особа, уповноважена на те наглядовою радою.
При цьому Конституційний Суд України наголосив, що реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об`єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися не в межах трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між товариством і особами, яким довірено повноваження з управління ним.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово підтримувала ці висновки, зокрема, в постановах від 10.09.2019 у справі № 921/36/18 та від 30.01.2019 у справі № 145/1885/15-ц, де також виснувала, що хоча такі рішення уповноваженого на це органу можуть мати наслідки і в межах трудових правовідносин, але визначальними за таких обставин є корпоративні правовідносини.
У справі, що розглядається, спір виник між позивачем та відповідачами щодо припинення трудових відносин директора як виконавчого органу товариства, тобто з корпоративних відносин, оскільки стосується реалізації загальними зборами цього товариства їхньої компетенції щодо формування виконавчого органу та припинення його повноважень.
Відповідно до ч. 6 ст. 30 ГПК України спори, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі спори між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів, а також спори, що виникають з правочинів щодо корпоративних прав (крім акцій) в юридичній особі, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням юридичної особи.
Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ч. 2 ст. 27 цього Кодексу).
Позивачем у позовній заяві зазначено адресу відповідача-2 - Товариства з обмеженою відповідальністю «Сіті Арт Поінтс» вул. Генерала Бєлова, 8, м. Чернігів, 14034.
Судом зроблено витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, відповідно до якого місцезнаходження відповідача-2 Товариства з обмеженою відповідальністю «Сіті Арт Поінтс»: вул. Велика Васильківська, 143/2, м. Київ, 03150.
Враховуючи те, що спір у цій справі виник з корпоративних відносин з юридичною особою, місцезнаходження якої зареєстроване у м. Києві, суд дійшов висновку, що за правилами виключної підсудності вирішення даного спору відноситься до територіальної підсудності Господарського суду м. Києва.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За приписами ч. 3 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Керуючись ст. 27, 30, 31, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Справу №927/498/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Товариства з обмеженою відповідальністю «Сіті Арт Поінтс» про визнання трудових відносин та відносин з представництва припиненими, зобов`язання вчинити певні дії передати на розгляд Господарському суду м. Києва (01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-в).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею 03.06.2024. Ухвалу може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В. В. Шморгун
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2024 |
Оприлюднено | 05.06.2024 |
Номер документу | 119470145 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Шморгун В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні