ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/4081/21 Провадження № 2/636/69/24
Дата
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2024 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Карімова І.В.,
за участю секретаря судового засідання -Ріпи І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «САНА-МЕД» в особі представника адвоката Малойван Євгена Ігоровича до ОСОБА_1 про стягнення боргу,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2021 року ТОВ «САНА-МЕД» в особі представника адвоката Малойван Є.І. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення боргу за договором про надання медичних послуг від 21.01.2020 року в сумі 24839, 17 грн., з яких: 16 77 грн. вартість наданих медичних послуг; 7884,25 грн. пеня, 50,32 грн. інфляційні витрати, 129,60 грн. три проценти річних, а також сплачений судовий збір в розмірі 2270 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 21.01.2020 року між ТОВ «САНА-МЕД» (Клініка) та ОСОБА_1 (Пацієнт) укладено Договір про надання медичних послуг, відповідно до умов якого Клініка зобов`язалася згідно відповідного прейскуранту цін надати Пацієнту комплекс медичних послуг з обстеження Пацієнта на користь третіх осіб (Замовника) для подальшої участі в програмі «Сурогатне материнство» та подальшого укладання договору про виношування дитини між Пацієнтом та Замовниками ( третіми особами, які виявили бажання з лікування безпліддя методом екстракорпорального запліднення з використанням допоміжних репродуктивних технологій.. Відповідачем були спожиті медичні послуги, пройдені відповідні обстеження, надані консультації лікарів, однак договору на виношування дитини укладено не було. Після надання комплексу медичних послуг відповідачка припинила виходити на зв`язок з клінікою. Відповідно до пунктів 3.4.4 та п.4.1 договору у разі небажання пацієнта продовжувати отримання повного комплексу медичних послуг для подальшої участі в програмі «Сурогатне материнство» та подальшого укладання договору про виношування дитини з замовниками, пацієнт зобов`язаний відшкодувати клініці всі фактичні витрати - загальну вартість всіх медичних послуг, отриманих пацієнтом згідно дійсного прейскуранту цін клініки. У зв`язку із ухиленням відповідачки від досягнення мети договору 18.05.2021 року на адресу ОСОБА_1 була направлена претензія про погашення боргу в розмірі 16775 грн. протягом десяти днів з моменту отримання претензії, яку відповідачка отримала 20.05.2021 року. Оскільки борг відповідачкою в установлений термін не був погашений, відповідно до п.5.4 договору вона повинна сплатити пеню в розмірі 0,5% від несплаченої суми за кожен день прострочення з дня виникнення простроченої заборгованості в розмірі 7884,25 грн. Крім того відповідно до ст. 625 ЦК України з ОСОБА_1 підлягає стягненню інфляційні витрати за період з 31.05.2021 року по 01.09.2021 року в сумі 50,32 грн. та три відсотки річних в розмірі 129,60 грн.
Подалі представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення у справі.
Ухвалою Чугуївського міського суду Харківської області від 15 вересня 2021 року відкрито провадження у справі, розгляд якої визначено в порядку загального позовного провадження.
Згідно розпорядження Голови Верховного Суду № 2/0/9-22 від 08.03.2022 року «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» територіальну підсудність Чугуївського міського суду Харківської області було змінено на територіальну підсудність Глобинського районного суду Полтавської області.
Згідно розпорядження Голови Верховного Суду № 65 від 17.11. 2022 року «Про відновлення територіальної підсудності судових справ окремих судів м. Харкова та Харківської області» територіальну підсудність Чугуївського міського суду Харківської області відновлено з 23.11.2022 року.
Ухвалою Чугуївського міського суду Харківської області від 17 листопада 2023 року закрито підготовче провадження у справі, розгляд якої призначено по суті.
Відповідачка ОСОБА_1 до судового засідання не з`явилася повторно, повідомлена про час та місце розгляду справи відповідно до вимог 128-131 ЦПК України, відзив на позов не надала, у зв`язку із чим та відповідно до вимог ст.ст. 280-281 ЦПК України суд ухвалює у справі заочне рішення.
Згідно з ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки у судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд,дослідивши матеріалисправи,зібрані усправі докази,всебічно таповно з`ясувавшивсі фактичніобставини справи, приходитьдо наступного.
Судом встановлено, що 21.01.2020 року між ТОВ «САНА-МЕД» (Клініка) та ОСОБА_1 (Пацієнт) укладено договір про надання медичних послуг, відповідно до п. 2.1 договору клініка зобов`язалася в порядку та на умовах, передбачених договором, виконати згідно відповідного прейскуранту цін комплекс медичних послуг з обстеження пацієнта на користь третіх осіб (Замовника) для подальшої участі в програмі «Сурогатне материнство» та подальшого укладання договору про виношування дитини між Пацієнтом та Замовниками або відшкодувати клініці всі фактичні витрати за виконаний комплекс медичних послуг в Центрі на умовах, передбачених даним договором. При цьому відповідно до п1.1. договору замовниками є треті особи, які виявили бажання з лікування безпліддя методом екстракорпорального запліднення з використанням допоміжних репродуктивних технологій. Відповідно до пунктів 3.4.4 та п.4.1 договору у разі небажання пацієнта продовжувати отримання повного комплексу медичних послуг для подальшої участі в програмі «Сурогатне материнство» та подальшого укладання договору про виношування дитини з замовниками, пацієнт зобов`язаний відшкодувати клініці всі фактичні витрати - загальну вартість всіх медичних послуг, отриманих пацієнтом згідно дійсного прейскуранту цін клініки. При цьому відповідно до п. 3.4.21 договору обов`язок самостійного ознайомлення із прейскурантом цін покладено на пацієнта. Згідно п. 5.4 пацієнт несе відповідальність за несвоєчасну компенсацію вартості наданих медичних послуг у відповідності з п. 3.3.4 цього договору. При цьому у випадку прострочки пацієнтом платежу більш, чим на 5 робочих днів, клініка має право стягнути з пацієнта пеню за кожен день прострочення, включаючи день оплати. Пеня нараховується на суму прострочених платежів, передбачених договором, з розрахунку фактичної кількості прострочених днів, починаючи з дати виникнення простроченої заборгованості по дату здійснення платежу в повному обсязі, в розмірі 0,5% від несплаченої суми за кожен день прострочки.
Відповідно пункту 6.1 договору підтвердженням факту та обсягу наданих послуг за умовами наданого договору є медична документація. У випадку необхідності сторони можуть оформити акт приймання-передачі наданих послуг, обов`язок по укладання якого лежить на клініці.
Згідно п.7.1 сторони договору звільняються від відповідальності за невиконання (повного або часткового) або неналежне виконання своїх обов`язків по договору, якщо це невиконання або неналежне виконання є наслідками виникнення обставин непереборної сили (форс-мажор).
Відповідачкою ОСОБА_1 за період з 21.01.2020 року по 28.12.2020 року були спожиті медичні послуги, пройдені відповідні обстеження, надані консультації лікарів, однак договору на виношування дитини укладено не було. Позивачем було виконано взяті за договором зобов`язання про надання платних медичних послуг на загальну суму 16778 грн., що підтверджується рахунком № 373/п від 20.12.2020 року(а.с.15-17).
Відповідачкою свій обов`язок щодо сплати коштів за надані медичні послуги не виконаний. Будь-які підстави, передбачені п.7.1 договору, які звільнюють пацієнта від обов`язку оплати наданих послуг, матеріали справи не містять.
У зв`язку із ухиленням ОСОБА_1 від досягнення мети договору 18.05.2021 року на її адресу позивачем була направлена претензія про погашення боргу в розмірі 16775 грн. протягом десяти днів з моменту отримання претензії, яку відповідачка отримала 20.05.2021 року. Оскільки борг ОСОБА_1 в установлений термін не був погашений, відповідно до п.5.4 договору вона повинна сплатити пеню в розмірі 0,5% від несплаченої суми за кожен день прострочення з дня виникнення простроченої заборгованості в розмірі 7884,25 грн. Крім того відповідно до ст. 625 ЦК України з ОСОБА_1 підлягає стягненню інфляційні витрати за період з 31.05.2021 року по 01.09.2021 року в сумі 50,32 грн. та три відсотки річних в розмірі 129,60 грн.
Вказані розрахунки суми пені та сум стягнення відповідно до ст. 625 ЦК України, що нараховані позивачем відповідають матеріалам справи та вимогам закону, і не спростовані відповідачкою.
Частиною 1ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідност. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, зокрема, із договорів.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами. Відповідно дост. 525 ЦК Україниодностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ч. 1ст. 903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
В частині третій статті 510 ЦК України визначено, що якщо кожна із сторін у зобов`язанні має одночасно і права, і обов`язки, вона вважається боржником у тому, що вона зобов`язана вчинити на користь другої сторони, і одночасно кредитором у тому, що вона має право вимагати від неї.
Отже, правовідносини, які склалися між сторонами у справі на підставі договору про надання платних медичних послуг, є грошовим зобов`язанням, в якому, серед інших прав і обов`язків сторін, праву позивача вимагати від відповідача сплати грошей за надані позивачем медичні послуги на його користь відповідає кореспондуючий обов`язок відповідача сплатити ці гроші.
Таким чином, з відповідачки ОСОБА_1 на користь позивача підлягає стягненню борг за договором а також сплачений судовий збір в розмірі 2270 грн. відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.12,13,76-81,89,95,141,223,229,247, 258,259,263-265,268,273,282, 354,355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «САНА-МЕД» в особі представника адвоката Малойван Євгена Ігоровича до ОСОБА_1 про стягнення боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «САНА-МЕД», ЄДРПОУ 31151738, заборгованість за про надання медичних послуг від 21.01.2020 року у сумі 24839 (двадцять чотири тисячі вісімсот тридцять девять) гривень 17 коп., з яких: 16 77 грн. вартість наданих медичних послуг; 7884,25 грн. пеня, 50,32 грн. інфляційні витрати, 129,60 грн. три проценти річних, а також судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення. Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю «САНА-МЕД», ЄДРПОУ 31151738, адреса місцезнаходження: 61098, Харківська область, м. Харків, вул.. Холодногорська, буд.15.
Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення суду складено 13 травня 2024 року.
Суддя І.В. Карімов
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2024 |
Оприлюднено | 05.06.2024 |
Номер документу | 119471180 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Карімов І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні