Рішення
від 04.06.2024 по справі 573/957/24
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/957/24

Номер провадження 2/573/261/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2024 року Білопільський районний суд Сумської області у складі:

головуючої судді Терещенко О.І.,

з участю секретаря судового засідання Кислої Ю.М.,

розглянув у підготовчому засіданні в залі суду в місті Білопіллі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Білопільської міської ради Сумської області, третя особа: Білопільська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

21 травня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її син ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на все його майно, у тому числі на 1/5 частину приватизованої квартири, розташованої з адресою: АДРЕСА_1 . Вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її чоловік, ОСОБА_3 . На даний час вона має намір прийняти спадщину, що залишилась після смерті сина, але при зверненні до нотаріуса було встановлено, що нею пропущений шестимісячний строк для звернення із заявою про прийняття спадщини. Причиною пропуску вказаного строку позивачка зазначила те, що до 2023 року проживала у прикордонному селі та змушена була покинути домівку, оформила статус ВПО. Маючи намір оформити спадщину після померлих, вона звернулася до нотаріуса та під час оформлення документів з`ясувалося, що її син на момент смерті був зареєстрований за місцем фактичного проживання, а саме: за місцем навчання у вищому навчальному закладі за адресою: АДРЕСА_2 , а отже для прийняття спадщини після його смерті необхідно було подати заяву нотаріусу про прийняття спадщини. Посилаючись на викладені обставини, позивачка звернулася з цим позовом до суду.

Ухвалою від 22 травня 2024 року справу призначено до підготовчого засідання.

Позивачка ОСОБА_1 у підготовче засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала та просила його задовольнити.

Представник відповідача Білопільської міської ради Сумської області у підготовче засідання не з`явився, міський голова ОСОБА_4 направив суду заяву про розгляд справи без участі їх представника, позов визнають повністю.

Третя особа - нотаріус Білопільськоїдержавної нотаріальноїконтори КовальоваЛ.Б. в судове засідання не з`явилась, направила суду заяву про розгляд справи без її участі, при прийнятті рішення покладається на розсуд суду.

Оскільки позивачка позов підтримала, відповідач позов визнав у повному обсязі, тому суд вважає за можливе ухвалити рішення у підготовчому засіданні відповідно до вимог ч. 3 ст. 200 ЦПК України без участі сторін за наявними в справі доказами.

Дослідивши матеріали справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 9-10).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на все належне йому майно.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 на праві власності належало 20% будинку АДРЕСА_3 (а. с.14).

Згідно з довідкою Іскрисківщинського старостату Білопільської міської ради Сумського району Сумської області від 27 лютого 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована по АДРЕСА_1 , а її син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент смерті за вищевказаною адресою не був зареєстрований та не проживав (а. с. 12).

З матеріалів справи вбачається, що з 2010 року та на момент смерті останній був зареєстрований у будинку за адресою: АДРЕСА_2 , який належав Харківському національному університету Повітряних сил та був знятий з реєстрації 05 жовтня 2012 року в зв`язку із смертю (а. с.13).

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік позивачки та батько ОСОБА_2 . ОСОБА_3 (а. с. 15).

Позивачка юридично оформила свої спадкові права на майно, яке залишилось після смерті чоловіка, а саме: на 1/5 частину житлового будинку садибного типу з господарськими будівлями у с. Іскрисківщина Сумського району Сумської області, належного спадкодавцю на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого виконкомом Білопільської міської ради Білопільського району Сумської області 02 серпня 1994 року та зареєстрованого у філіалі «Білопільська госпрозрахункова виробнича дільниця» КП «Сумське МБТІ» 21 лютого 2024 року та записаного у реєстрову книгу №42 за реєстровим номером 7, отримавши 12 березня 2024 року у державного нотаріуса Білопільської державної нотаріальної контори Ковальової Л.Б. свідоцтво про право на спадщину за законом (а. с. 16-17).

Крім того, 22 червня 2018 року ОСОБА_1 отримала у державного нотаріуса Білопільської районної державної нотаріальної контори Ковальової Л.Б. свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,0905 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибну ділянку) з кадастровим номером 5920683500:00:001:0235, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , належну померлому ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-СМ №022573, виданого 28 травня 2001 року Іскрисківщинською сільською радою та зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №124 (а. с. 19-21).

Як вбачається з матеріалів справи, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася (а. с. 32-37).

ОСОБА_1 , яка на даний час є внутрішньо-переміщеною особою, має намір оформити свої спадкові права на частку будинку, розташованого за вказаною вище адресою, що залишилася після смерті сина ОСОБА_2 , однак вона позбавлена можливості оформити свої спадкові права у нотаріальній конторі внаслідок пропуску шестимісячного строку для звернення із заявою про прийняття спадщини (а. с. 8, 11).

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Згідно зі ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Частиною 3 статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.

В обґрунтування свого позову позивачка вказала, що своєчасно не прийняла спадщину після померлого сина, оскільки вважала, що він був зареєстрований за місцем знаходження спадкового майна, тобто разом з нею та своїм батьком, а її чоловіком, ОСОБА_3 . Однак, під час оформлення спадщини, яка залишилась після смерті сина з`ясувалося, що на момент смерті він був зареєстрований за місцем навчання у вищому навчальному закладі за адресою: АДРЕСА_2 .

Суд вважає причини пропуску шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини позивачкою поважними.

З огляду на викладене, враховуючи, що відповідач позов визнав повністю, суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити та визначити їй додатковий строк тривалістю в два місяці з дня набрання чинності рішенням суду.

Керуючись ст. ст. 141, 200, 258, 263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Білопільської міської ради Сумської області (Сумська область, Сумський район, м. Білопілля, вул. Старопутивльська, 35), третя особа: Білопільська державна нотаріальна контора (Сумська область, Сумський район, м. Білопілля, вул. Торгова Площа, буд. 27) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю у два місяці з дня набрання чинності рішенням суду.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду.

Суддя

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення04.06.2024
Оприлюднено05.06.2024
Номер документу119474643
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —573/957/24

Рішення від 04.06.2024

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Терещенко О. І.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Терещенко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні