Справа № 158/4165/23
Провадження № 2/0158/130/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2024 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Корецької В.В.
за участю секретаря - Процик Л.В.
позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2
представників відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Обслуговуючого кооперативу «Кульчин-2» про зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися в суд з позовною заявою до ОК «Кульчин-2» про зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивують тим, що вони є власниками земельних ділянок, які знаходяться на території ОК «Кульчин-2». 01.09.2023 року ОК «Кульчин-2» було здійснено відключення споживачів від електричної мережі.
Зазначають, що 16.08.2023 року ОСОБА_1 отримав попередження №1, яке винесено на підставі рішення правління ОК «Кульчин-2», що оформлене Протоколом зборів Правління №6 від 12.08.2023 року, у якому відповідач вимагає провести параметри підключення до електричної мережі Кооперативу у відповідність з ПУЕ та вимогам п. 18.1 Статуту, а саме: використовувати прилад обліку з інтерфейсом передачі даних PLC; укласти з відповідачем договір про компенсацію витрат по сплаті за послуги з постачання та розподілу електричної енергії протягом 14 календарних днів з моменту даного попередження.
Разом з тим вказують, що 10.08.2023 року вони надіслали голові ОК «Кульчин-2» спільне повідомлення у якому викликали свої незгоди та пропозиції щодо зміни статуту ОК «Кульчин-2», оскільки певні його пункти дають безмежне поле для корупційних діянь та несанкціонованого використання коштів керівником даного кооперативу.
Крім того, ОСОБА_1 придбав земельну ділянку на якій вже була підключена електроенергія, тобто попередній власник вже оплачував вступний внесок для підключення та користування електроенергією.
З врахуванням вищевикладеного, беручи до уваги те, що умови статуту та договору не є справедливими для учасників кооперативу, просили суд визнати незаконним факт відключення позивачів від електромережі ОК «Кульчин-2» та зобовязати відповідача відновити електропостачання ОСОБА_2 та ОСОБА_1 як власникам земельних ділянок.
Ухвалою судді Ківерцівського районного суду Волинської області від 10.01.2024 року було відкрито провадження в даній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні.
15.02.2024 року від представника відповідача ОК «Кульчин-2» - Слупко О.М. до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначила, що позивачі відмовилися виконувати вимоги Статуту ОК «Кульчин-2» в частині проведення параметрів підключення до електричної мережі Кооперативу у відповідність з ПУЕ та вимогам п. 18.1 Статуту, щодо використання приладу обліку з інтерфейсом передачі даних PLC, а також укласти договір про компенсацію витрат по сплаті за послуги з постачання та розподілу електричної енергії з кооперативом. Внаслідок чого, вказаним особам припинено подачу електроенергії, відповідно до п. 19.3 Статуту ОК «Кульчин-2», що затверджений протоколом Загальних зборів членів №0207 від 02.07.2023 року та абз. 7 п. 1 ч. 7.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії. З врахуванням наведеного просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
26.02.2024 року від представника позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адвоката Терлецького О.М. до суду подано відповідь на відзив, відповідно до якого останній зазначив, що посилання відповідача у даному випадку на норми Статут, є недоречними у ситуації про відключення позивачів від електроенергії, незаконними та суперечать ст. 1.1.4 Кодексу комерційного обліку електроенергії.
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 22.04.2024 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено судовий розгляд по суті.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у судовому засіданні, кожен зокрема, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити. Крім того, не заперечили щодо розгляду справи без їх представника.
Представник позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 адвокат Терлецький О.М. у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача ОК «Кульчин-2» - адвокат Слупко О.М. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, заперечила щодо їх задоволення.
Заслухавши пояснення учасників справи, кожного зокрема, всебічно проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об`єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази, керуючись законом, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За змістом ст. 12 ЦПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданими учасниками справи.
Відповідно до вимог ст. 19 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0, 1013 га, кадастровий номер 0721882703:02:001:1235, призначеної для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована у с . Кульчин, Луцького району Волинської області, що стверджується інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку /а.с.17/.
Також, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0, 1275 га, кадастровий номер 0721882703:02:001:1153, призначеної для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована у с . Кульчин, Луцького району Волинської області, що стверджується інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку /а.с.16/.
Як вбачається з матеріалів справи, вказані земельні ділянки розташовані на території ОК «Кульчин-2», що за адресою: с. Кульчин, вул. Затишна, 69, Луцького району Волинської області.
У судовому засіданні встановлено, ОК «Кульчин-2» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 38850288).
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначені Законом України «Про кооперацію».
Кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування; обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу (ст. 2 Закону України «Про кооперацію»).
Основними принципами кооперації згідно зі статтею 4 Закону України «Про кооперацію» є, зокрема, безпосередня участь членів кооперативної організації у її діяльності, рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос), соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва, демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій.
За приписами статті 12 Закону України «Про кооперацію» основним обов`язком члена кооперативу, зокрема є: додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом.
Статтею 15 Закону України «Про кооперацію» визначено, що вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу.
Тобто, для задоволення певних власних потреб фізичні та/або юридичні особи можуть створити обслуговуючий кооператив.
Як вбачається із матеріалів справи, ОК «Кульчин-2» створено з метою забезпечення членів кооперативу електроенергією (закупівлі електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання членами Кооперативу (як споживачами колективного побутового споживача) для задоволення комунально-побутових потреб членів Кооперативу), а також з метою комплексного обслуговування земельних ділянок і житлових будинків, які розташовані на території Кооперативу (благоустрій, освітлення тощо).
У судовому засіданні встановлено, що відповідач ОК «Кульчин-2» закуповує електричну енергію у постачальника електричної енергії - ТОВ «Волиньелектрозбут», як колективний побутовий споживач.
Колективний побутовий споживач - юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність (п. 62 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018р. №312 (далі Правила роздрібного ринку електричної енергії).
Відповідно до п.10.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, колективний побутовий споживач на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами колективного побутового споживача для задоволення комунально-побутових потреб споживачів колективного побутового споживача, для технічних цілей та інших потреб колективного побутового споживача. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується колективний побутовий споживач відповідно до умов договору.
Тобто, відповідач, на підставі договору про постачання електричної енергії закуповує електричну енергію в ТОВ «Волиньелектрозбут» з метою її подальшого використання споживачами Кооперативу членами Кооперативу для задоволення їх комунально-побутових потреб.
При цьому, ОК «Кульчин-2» розраховується за спожиту усіма споживачами кооперативу електроенергію з постачальником (ТОВ «Волиньелектрозбут»), а споживачі електроенергії кооперативу розраховуються за спожиту ними електроенергію з Відповідачем (відшкодовують кооперативу сплачену ним постачальнику вартість спожитої електроенергії).
Варто зазначити, що згідно п. 10.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, закупівля електричної енергії та розподіл здійснюються за рахунок коштів споживачів колективного побутового споживача. Умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів колективного побутового споживача, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж колективного побутового споживача регулюються установчими документами та/або укладеними в установленому законодавством порядку договорами між споживачами колективного побутового споживача та колективним побутовим споживачем щодо розподілу та постачання електричної енергії в межах колективного побутового споживача
Із вказаної норми вбачається, що колективний побутовий споживач може самостійно визначати умови використання електричної енергії, розрахунків за неї та умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів у своїй мережі. Такі умови використання електроенергії колективний споживач може закріпити в установчих документах (Статуті, тощо) та у договорі зі споживачами.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач керується Статутом ОК «КУЛЬЧИН-2» у новій редакції, що затверджена рішенням Загальних зборів членів кооперативу від 02 липня 2023 року, яке оформлене протоколом Загальних зборів членів ОК «КУЛЬЧИН-2» №0207 від 02.07. 2023 року.
Разом з тим, вимоги до статуту кооперативу встановлені статтею 8 Закону України «Про кооперацію».
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про кооперацію», статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Статут кооперативу повинен містити такі відомості: найменування кооперативу, його тип та місцезнаходження; мета створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності; склад його засновників; умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; права і обов`язки членів та асоційованих членів кооперативу; порядок внесення змін до статуту кооперативу; порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відповідальність за порушення зобов`язань щодо їх сплати; форми участі членів кооперативу в його діяльності; порядок формування, склад і компетенція органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок розподілу його доходу та покриття збитків; порядок обліку і звітності у кооперативі; порядок реорганізації і ліквідації кооперативу та вирішення пов`язаних з цим майнових питань; порядок скликання загальних зборів; умови і порядок повернення паю. Статут може містити інші пов`язані з особливостями діяльності кооперативу положення, що не суперечать законодавству
Таким чином, окрім інших умов про мету створення кооперативу, порядок і умови членства, статут кооперативу може містити інші положення, пов`язані з особливостями діяльності кооперативу.
Відповідно до пункту 18.1 Статуту, забезпечення електропостачання електроустановок члена Кооперативу здійснюється за умови укладення відповідного договору між Кооперативом та членом Кооперативу, а також за умови дотримання членом Кооперативу визначених параметрів підключення: - встановлення приладу обліку в окремій шафі, що забезпечує можливість пломбування лічильника та ввідного автомата; - використання приладу обліку з інтерфейсом передачі даних PLC; - використання приладу обліку, що має паспорт, пройшов повірку та/або державну метрологічну атестацію та містить пломби державної повірки з давністю не більше 12 місяців, а також який не має зовнішніх механічних ушкоджень чи інших дефектів, які можуть вплинути на його подальшу роботу; - використання ввідного автоматичного вимикача, потужністю не більше 25 Ампер; - виконання опуску у відповідності до Правил улаштування електроустановок кабелем СІП 4х25 - виконання інших параметрів відповідно до Правил улаштування електроустановок.
Згідно пункту 18.2 Статуту, член Кооперативу, у випадку споживання ним електроенергії, яку купує Кооператив як колективний побутовий споживач, зобов`язаний: 1) забезпечити дотримання вимог підключення, визначених п.18.1 Статуту, а також цілісність пломб приладу обліку електричної енергії (в тому числі пломб, накладених Кооперативом); 2) щомісячно, не пізніше 02 числа місяця наступного за місяцем споживання, передавати засобами електронного месенджеру/SMS-повідомленням Голові Кооперативу або через систему обліку нарахувань показники засобу обліку електричної енергії, встановленого на території члена Кооперативу в розрізі споживання електричної енергії, що оплачується за денним та нічним тарифом (в повідомленні вказується прізвище, ім`я та по батькові власника ділянки (особи, з якою укладено договір), номер ділянки/адреса на масиві та показник день/ніч станом на 01 число місяця); 3) щомісячно, не пізніше 10 числа місяця наступного за місяцем споживання, здійснювати відшкодування Кооперативу вартості електроенергії в обсязі електричної енергії, спожитої таким членом Кооперативу; 4) будь-які роботи з приладами обліку чи підключення до електричної мережі Кооперативу виконувати виключно із залученням погодженої/затвердженої Правлінням спеціалізованої підрядної організації (пункт 18.2 Статуту).
При цьому, невідповідності параметрів підключення вимогам пункту 18.1 Статуту, а також неукладення членом Кооперативу договору про компенсацію витрат по сплаті за послуги постачання та розподілу електричної енергії з Кооперативом протягом 40 (сорока) календарних днів з моменту затвердження нової редакції Статуту є підставою для припинення подачі електричної енергії члену Кооперативу, який споживає таку електроенергію, яку купує Кооператив як колективний побутовий споживач, на підставі рішення Правління (підпункти 3, 5 пункту 18.3 Статуту).
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є власниками земельних ділянок, які знаходяться на території ОК «Кульчин-2» та користувалися електроенергією в межах електричної мережі ОК «Кульчин-2», що підтверджується поясненнями їх представника адвоката Терлецького О.М. та наявними платіжними інструкціями про сплату цільового внеску та вартості спожитої електроенергії №0.0.3155566013.1 від 18.08.2023 року, №0.0.3025362666.1 від 31.05.2023року, №0.0.1754818428.1 від 01.07.2020 року, №0.0.2115732661.1 від 07.05.2021 року, №0.0.2249960619.1 від 31.08.2021 року, №0.0.2725324576.1 від 31.10.2022 року, №0.0.2331833492.1 від 09.11.2021 року, №0.0.3011620985.1 від 22.05.2023 року /а.с.46-52/.
Таким чином, фактично позивачі були споживачами колективного побутового споживача ОК «Кульчин-2».
Пунктом 19.1 Статуту передбачено, що усі члени Кооперативу зобов`язані привести параметри підключення до електричної мережі Кооперативу у відповідність з ПУЕ та вимогами пункту 18.1 цього Статуту, а також укласти договір на компенсацію витрат по сплаті за послуги постачання та розподілу електричної енергії з Кооперативом не пізніше 40 (сорока) календарних днів з моменту затвердження даної редакції Статуту. В разі невиконання вказаної умови, таке порушення, згідно пункту 19.3 Статуту є підставою для припинення подачі електричної енергії члену Кооперативу на підставі відповідного рішення Правління з попередженням такої особи про припинення подачі електричної енергії за 14 календарних днів до відключення.
Згідно нової редакції Статуту, остання була затвердження Загальними зборами членів Кооперативу - 02.07.2023 року, тобто, останній день приведення користування у відповідність та укладення з Кооперативом договорів на компенсацію витрат по сплаті за послуги постачання та розподілу електричної енергії 11.08.2023 року.
Як вбачається із актів про обстеження стану приладів обліку щодо відповідності вимогам Статуту ОК «Кульчин-2», ККОЕЕ, ПУЕ та чинних нормативно-технічних документів, що складені комісією з членів Правління ОК «Кульчин-2» від 16.07.2023 року та 12.08.2023 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не приведено параметри підключення до електричної мережі Кооперативу у відповідність з ПУЕ та вимогами пункту 18.1 Статуту щодо використання приладу обліку з інтерфейсом передачі даних PLC та не укладено договір на компенсацію витрат по сплаті за послуги постачання та розподілу електричної енергії з Кооперативом /а.с.97-98/.
12.08.2023 року рішенням Зборів Правління ОК «КУЛЬЧИН-2», що оформлене протоколом №6 від 12.08.2023 року, вирішено надіслати позивачам попередження про необхідність приведення параметрів підключення до електричної мережі Кооперативу у відповідність з ПУЕ та вимогами пункту 18.1 Статуту, а саме: використовувати прилад обліку з інтерфейсом передачі даних PLC та про необхідність укласти з ОК «Кульчин-2» договір про компенсацію витрат по сплаті за послуги з постачання та розподілу електричної енергії протягом 14 календарних днів з моменту попередження. Також, прийнято рішення відключити вказаних осіб від електричної мережі ОК «Кульчин-2» у разі невиконання вимог, наведених у попередженні у наведений строк /а.с.99-101/.
З матеріалів справи вбачається, що 14.08.2023 року ОСОБА_1 надіслано Попередження №1. 16.08.2023 року комісією представників ОК «Кульчин-2» зроблено спробу вручення Попередження №2 від 16.08.2023 року ОСОБА_2 , однак від отримання останній відмовився, про що було складено акт, а зміст попередження оголошено особі усно /а.с.11, 102-103/.
Судом встановлено, що у встановлений попередженнями строк ОСОБА_1 та ОСОБА_2 договорів про компенсацію витрат по сплаті за послуги з постачання та розподілу електричної енергії з Кооперативом не уклали, а недоліки підключення не усунули, при цьому, листом від 10.08.2023 року вказані особи повідомили про відсутність наміру офіційно приєднуватися до Кооперативу до моменту внесення змін до Статуту.
01.09.2023 року споживачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відключено від електричної мережі ОК «Кульчин-2» відповідно до п.19.3 Статуту.
Суд зазначає, що умовою користування електричною енергією в мережі відповідача є дотримання параметрів підключення, що визначені пунктом 18.1 Статуту та обов`язкове укладення з кооперативом договору щодо споживання електроенергії, а позивачі, у свою чергу, вказаних умов не дотримали, то підстави для відновлення електропостачання електроустановок ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відсутні.
Варто також зазначити, що відповідно до абзацу 1 пункту 10.2.11 Правил роздрібного ринку електричної енергії, електроустановки споживачів колективного побутового споживача та споживачів на території колективного побутового споживача, які не дотримуються умов договорів, укладених згідно з вимогами цих Правил з постачальником електричної енергії або колективним побутовим споживачем, підлягають відключенню від електричних мереж колективного побутового споживача.
Разом з тим, відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії Кооператив як колективний побутовий споживач фактично виконує функції електропостачальника щодо членів Кооперативу, які мають у власності або користуванні будинки на відповідній території. Кооператив має права та обов`язки оператора системи розподілу щодо кінцевих споживачів електричної енергії.
Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 12 вересня 2022 року в справі № 361/5632/21 (провадження № 61-6552св22).
Водночас, припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 (робочих) днів до дня відключення зокрема, у разі неукладення договору між споживачем та оператором системи (абзац 7 пункту 1 ч.7.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії).
Окрім того, суд не бере до уваги твердження представника позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 адвоката Терлецького О.М. про те, що відключення відповідачем від електроенергії позивачів суперечать п. 1.1.4 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, що затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №311, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1.1.4 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, що затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №311, експлуатацію та використання справних і повірених засобів комерційного обліку електричної енергії (зокрема після проведення їх повторної параметризації, періодичної повірки, обслуговування та ремонту, зміни електропостачальника, а також після зміни форми власності чи власника (користувача) засобів комерційного обліку, електроустановок або об`єкта, де встановлені ці засоби комерційного обліку) не може бути заборонено або обмежено з причин їх невідповідності вимогам цього Кодексу (крім виконання вимог щодо встановлення інтелектуальних лічильників, забезпечення формування та передачі даних з них відповідно до Програми модернізації вузлів обліку електричної енергії не пізніше ніж до 01 липня 2025 року) за умови, що ці засоби комерційного обліку: 1) мають технічні характеристики, що відповідають або перевищують вимоги проєктних рішень, нормативно-правових актів та нормативних документів щодо комерційного обліку електричної енергії, які були чинними на дату їх встановлення або введення в експлуатацію (залежно від того, яка з цих дат є пізнішою); 2) були встановлені, введені в експлуатацію та облік до дня набрання чинності цим Кодексом на електроустановках та об`єктах електроенергетики, що відповідають вимогам проєктної документації на їх будівництво; 3) забезпечують можливість здійснення розрахунків між учасниками ринку відповідно до укладених договорів.
Однак, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не врахували, що вимога про обов`язок споживача використовувати прилад обліку з інтерфейсом передачі даних PLC передбачена в даному випадку саме пунктом 18.1 Статуту та проектною документацією на електрифікацію масиву.
У свою чергу, відповідно до п.п. 33 пункту 1.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, комерційний облік електричної енергії це сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.
Сукупність процесів і процедур забезпечення формування даних про обсяги спожитої електроенергії є частиною комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до пункту 2.1.11 вищевказаного Кодексу, комерційний облік електричної енергії, відібраної/відпущеної електроустановками фізичних осіб - членів колективного побутового споживача, що приєднані до електричних мереж колективного побутового споживача, здійснюється у порядку, визначеному статутом, правилами внутрішньої господарської діяльності, рішеннями органів управління колективного побутового споживача та/або укладеними в установленому законодавством порядку договорами між споживачами колективного побутового споживача та колективним побутовим споживачем.
Тобто, Кооператив, як колективний побутовий споживач самостійно встановлює для споживачів у його мережі порядок комерційного обліку електричної енергії, в тому числі вимоги до параметрів підключення та вимоги до засобу обліку електроенергії (лічильника).
Проектом на електричні мережі ОК «Кульчин-2», так само як і Статутом, передбачено обов`язкове застосування споживачами приладу обліку з інтерфейсом передачі даних PLC.
Вищевказане свідчить про те, що вимога про застосування приладу обліку з інтерфейсом передачі даних PLC не пов`язана з вимогами Кодексу комерційного обліку електричної енергії (пов`язана з вимогами Статуту та проектної документації). Відтак, п.1.1.4 Кодексу до відносин сторін не застосовується, а сторони у питаннях комерційного обліку електричної енергії керуються правилами, що визначені Статутом.
Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту прав та законних інтересів особи є визнання права.
Відповідно до ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Виходячи з засад диспозитивності цивільного судочинства, відповідно до частини 1 статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Окрім того, згідно положень ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, що слід застосовувати і при розгляді заяви про забезпечення позову.
У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
З врахуванням вищевикладеного, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності беручи до уваги те, що позивачами неукладено договорів про компенсацію витрат по сплаті за послуги з постачання та розподілу електричної енергії з відповідачем, ОК «Кульчин-2», керуючись правилами, що визначені Статутом правомірно здійснив їх відключення від власної електричної мережі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 10-13, 81, 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Обслуговуючого кооперативу «Кульчин-2» про зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На виконання п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України суд зазначає повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивачі:
ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ;
- ОСОБА_2 , адреса: с. Мирне, Луцького району Волинської області, РНОКПП: НОМЕР_2 .
Представника позивачів адвокат Терлецький Олександр Миколайович, адреса: м. Луцьк, а/с №7, Волинської області.
Відповідач Обслуговуючий кооператив «Кульчин-2», адреса: с. Кульчин, вул. Затишна, 69, Луцького району Волинської області, код ЄДРПОУ: 38850288.
Представник відповідача адвокат Слупко Олена Миколаївна, адреса: м. Луцьк, просп. Волі, 6, поверх 3, Волинської області.
Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька
Повний текст рішення суду виготовлено 03.06.2024 року.
Суд | Ківерцівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2024 |
Оприлюднено | 05.06.2024 |
Номер документу | 119477724 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ківерцівський районний суд Волинської області
Корецька В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні