Справа № 217/183/24
Провадження № 2-о/217/15/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2024 року Авдіївський міський суд Донецької області в складі:
головуючий суддя Пронін С.Г.
за участю секретаря Гордієнко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Авдіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті,
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаною заявою, про встановлення факту смерті, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Горлівка Донецької області, в Україні помер її батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Отримати свідоцтво про смерть батька у відділі ДРАЦС вона не має можливості, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території, де неможливо отримати документ, встановленої форми для реєстрації смерті померлої особи. Встановлення факту смерті батька, їй необхідно для отримання свідоцтва про його смерть та оформлення спадщини. Тому просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Горлівка Донецької області, в Україні.
Заявник у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала суду письмову заяву в якій просила розглядати справу без її участі, заявлені вимоги підтримала.
Представник заінтересованої особи Авдіївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву в якій просить розглядати справу без її участі, проти заявлених вимог не заперечує та просить ухвалити рішення на розсуд суду. Також вказала, що актовий запис про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян не виявлено.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 05.05.1970, витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00022610052 від 12.04.2019.
Згідно наданих заявником: лікарського свідоцтва про смерть № 2672 від 06.10.2023, довідки про причину смерті до форми № 106/у № 2672 від 06.10.2023, свідоцтва про смерть від 09.10.2023, довідки від 09.10.2023 для отримання допомоги на поховання, виданих на тимчасово окупованій території у м. Горлівка Донецької області слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Горлівка Донецької області, в Україні помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 76 років, причина смерті: гостра серцева недостатність, атеросклеротичний коронарокардіосклероз.
Як вбачається з копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Калінінським РВ Горлівського МУ УМВС України у Донецькій області 07.11.2001, ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Великий Кар`єр Старобешевського району Донецької області, був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-який акт (рішення, документ), видані органами та/або особами на тимчасово окупованій території, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, є недійним і не створює правових наслідків
У той же час у відповідності до статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» передбачено, що діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема щодо смерті людини, з метою захисту прав громадян України, ніяким чином не легітимізує таку владу. У той же час держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справі судом береться до уваги практика (ЄСПЛ), а саме правові висновки, що зазначені у справі «Кіпр проти Туреччини». Ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), висновок ЄСПЛ слід розуміти у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території.
З урахуванням вищенаведеного, суд не має підстав ставити під сумнів у сукупності наданих доказів достовірність та правдивість фактів, повідомлених заявником та підтверджених наданими письмовими доказами, стосовно того, що батько заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Горлівка Донецької області, в Україні.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
За змістом статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи з певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є зокрема лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (у редакції станом на час розгляду справи), місто Горлівка, що входить до Горлівського району Донецької області, є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Виходячи із сукупності доказів наданих заявником, суд вважає, що вимоги заявлені ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у ході судового розгляду, а тому можливо, виходячи із вимог ст. 317 ЦПК України, встановити факт смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Горлівка Донецької області, в Україні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.12,13, 18, 259, 263-265, 273, 293, 315-319 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт, що: ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Великий Кар`єр Старобешевського району Донецької області, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Горлівка Донецької області, в Україні, у віці 76 років.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 317 ЦПК України оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Авдіївського міського
суду Донецької області С.Г. Пронін
Суд | Авдіївський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2024 |
Оприлюднено | 06.06.2024 |
Номер документу | 119490768 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Авдіївський міський суд Донецької області
Пронін С. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні