Справа № 723/4521/23
Провадження № 2/723/153/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2024 року м.Сторожинець
Сторожинецький районний суд
Чернівецької області в складі:
головуючого судді Бужори В.Т.
при секретарі Чікал І.В.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вмісті Сторожинецьцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Панківськоїсільської радиЧернівецького районуЧернівецької областіпро визнанняправа власностіна житловийбудинок,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , звернулася в суд з позовом до Панківської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок.
У позові посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Спадкоємцями ОСОБА_2 є позивач ОСОБА_1 як особа, що прийняла
спадщину за заповітом, а також син спадкодавиці ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особа, що приняла спадщину згідно з п.3 ст.1268 Цивільного кодексу України та має право на обов`язкову частку у спадщині. Спадкоємець ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
До складу спадкового майна входить, житловий будинок з належними до нього будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Позивач не в змозі оформити свої спадкові права в позасудовому порядку з огляду на відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок на ім`я спадкодавця та невизначеністю з розміром частки, що належала спадкодавцю у домоволодінні .
Позивач просить суд визнати за ОСОБА_1 на об`єкт нерухомого майна в цілому, що розташований в АДРЕСА_1 у складі: житловий будинок літ.А-І загальною площею 34,90 кв.м, в тому числі житлова площа 29,90 кв.м, літня кухня літ.Б, сараї літ.В,Г,Д,Е,Є,Ж,І, вбиральня літ.Ї, ворота з хвірткою №1, огорожа №2,№3, хвіртка №4, колонка №5 в порядку спадкування зазначеного житлового будинку .
Позивач в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутності.
Відповідач в судове засідання не з`явився, представивши суду лист в якому просили розглядати справу без їх участі , позовні вимоги визнали в повному обсязі.
Дослідивши письмові докази, виходячи із встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин суд вважає необхідним позов ОСОБА_1 задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 є дочкою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина щодо належного їй майна, про що
відкрита спадкова справа №262/2017, яка перебуває в провадженні приватного нотаріуса
Чернівецького районного нотаріального округу Чернівецької області Хоміцької Н.Г.
Спадкоємцями ОСОБА_2 є позивач ОСОБА_1 як особа, що прийняла спадщину за заповітом, а також син спадкодавиці ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особа, що приняла спадщину згідно з п.З ст.1268 Цивільного кодексу України та має право на обов`язкову частку у спадщині. Спадкоємець ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
До складу спадкового майна входить, зокрема, житловий будинок з належними до
нього будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 .
Згідно з записами з погосподарської книги сільської ради за 1991-1995 роки № 10
особовий рахунок № НОМЕР_1 домоволодіння на АДРЕСА_1 станом на 15.04.1991
року відносилось до суспільної групи колгоспних дворів, членами якого на вказану дату
були ОСОБА_4 1916 р.нар. - голова двору. ОСОБА_2 1928 р.нар. дружина, ОСОБА_3 1953 р.нар. син, ОСОБА_1 1960 р.нар. - дочка. Голова двору ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до статті 120 ЦК УРСР майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності. Колгоспний двір може маги у власності, зокрема, жилий будинок.
Згідно з частиною другою статті 123 ЦК УРСР розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і
непрацезданих.
Після смерті голови двору ОСОБА_4 спадкова справа не відкривалася. Проте,
правилами спадкування, іцо діяли на час смерті ОСОБА_4 визнавалось (ст.549 ЦК
УРСР), що спадкоємець є таким, що прийняв спадщину якщо він фактично вступив в
управління або володіння спадковим майном. На час смерті голови двору ОСОБА_4
його спадкоємці за законом першої черги - дружина ОСОБА_2 , син ОСОБА_1 та
дочка ОСОБА_1 продовжували володіти майном, співвласником якого разом з ними
був їх батько та чоловік та не відмовились від спадкування. Будь-які інші спадкоємці заяв
про прийняття спадщини не подавали на що вказує відсутність даних в Спадковому реєстрі щодо заведеної спадкової справи після смерті ОСОБА_4 .
Виходячи з рівності часток членів двору та рівності часток спадкоємців в спадщині,
право на ХЛ частки, що належала ОСОБА_4 , перейшло до його дружини та дітей по 1/12 кожному. Відповідно до ст.ст.548, 525 ЦК УРСР прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Таким чином, до спадкового майна спадкодавця ОСОБА_2 входить належне їй на день смерті право на 1/3 частину житлового будинку.
За правилами спадкування за заповітом, встановлених ст.ст.1223, 1241 ЦК України
обов`язкова частка у спадщині становить половину частки, яка належала б кожному
спадкоємцю у разі спадкування за законом. Коло спадкоємців за законом та, відповідно,
розмір обов`язкової частки визначено нотаріусом, що здійснює спадкове провадження, при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на інше майно спадкодавця. Таким чином, розмір часток спадкоємців у спадщині становитиме: ОСОБА_1 - 11/12 часток, ОСОБА_3 1/12 частки. З огляду на викладене, ОСОБА_1 набула право на 23/36 (11/36+12/36) частин житлового будинку, в тому числі: на 11/12 від 1/3 частини житлового будинку або 11/36 частин будинку в порядку спадкування за заповітом; на 1/3 або 12/36 частин житлового будинку як член колгоспного двору. ОСОБА_3 набув право будинку, в тому числі: на 1/12 від 1/3 частини житлового будинку в або 1/36 частини будинку; на 1/3 або 12/36 частин житлового будинку як член колгоспного двору.
У позивача відсутнітні правовстановлюючі документи на житловий будинок на ім`я спадкодавця та невизначеність з розмірами частки, що належала спадкодавцю у домоволодінні.
В установлений статтею 1270 Цивільного кодексу України шестимісячний строк, позивач не зверталася до органів нотаріату про прийняття спадщини після смерті чоловіка, смерті (момент відкриття спадщини).
Однак, відповідно до підпункту 4.15 пункту 4 Глави 10 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595, видача свідоцтва про право па спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації проводиться нотаріусом після подання оригіналів документів, які посвідчують право власності спадкодавця на таке майно.
Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За таких обставин, суд знаходить, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 16, 1216, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 4, 247 ч. 2, ст. 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Панківської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання права власності на житловий будинок задовольнити.
Визнати право власності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на об`єкт нерухомого майна в цілому, що розташований в АДРЕСА_1 у складі: житловий будинок літ.А-І загальною площею 34,90 кв.м, в тому числі житлова площа 29,90 кв.м, літня кухня літ.Б, сараї літ.В,Г,Д,Е,Є,Ж,І, вбиральня літ.ї, ворота з хвірткою №1, огорожа №2Г №3, хвіртка №4, колонка №5 в порядку спадкування зазначеного житлового будинку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
СУДДЯ
Суд | Сторожинецький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2024 |
Оприлюднено | 06.06.2024 |
Номер документу | 119491801 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Бужора В. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні