Справа № 715/1477/24
Провадження № 2/715/405/24
ЗАОЧНЕ РIШЕННЯ
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2024 року селище Глибока
Глибоцький районний суду Чернівецької області
в складі головуючого судді Григорчак Ю.П.
секретар судового засідання Затолошна Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - орган опіки та піклування виконавчого комітету Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, про визначення місця проживання дитини,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визначення місця проживання неповнолітньої дитини, вказавши в позові, що він з відповідачкою періодично проживали разом починаючи з 2009 по 2023 рік. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народився син - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 вони зареєстровали шлюб. ІНФОРМАЦІЯ_3 у них народилась друга спільна дитина - дочка ОСОБА_4 . Починаючи з жовтня 2023 року, вони проживають окремо: він - за адресою свого зареєстрованого місця проживання в АДРЕСА_1 , відповідачка - в АДРЕСА_2 . При цьому їхній малолітній син - ОСОБА_3 залишився проживати разом із ним, тоді як малолітня дочка - ОСОБА_4 переїхала проживати разом із матір`ю. Рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 28.03.2024 року по справі № 715/759/24 шлюб між ними розірвано. Спочатку у них не виникало спорів щодо того, з ким з них після припинення шлюбних відносин мають проживати їхні малолітні діти. Разом з тим, на даний час у них виник такий спір Відповідачка змінила свою думку та почала вимагати переїзду сина до неї (всупереч інтересам та бажанню сина), конфліктує з ним з даного приводу, з`являється за місцем проживання сина з метою змусити сина переїхати до неї тощо. З огляду на викладене, просить суд визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 із ним - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, його представник - адвокат Чайка С.В. направив до суду заяву, в якій підтвердив обставини, викладені в позові, просив суд позов задовольнити в повному обсязі, не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, хоча належним чином повідомлялася про час і місце розгляду справи, причину неявки в судове засідання не повідомила і не просила суд відкласти розгляд справи.
Представник органу опіки та піклування в особі Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву, в якій просить справу розглядати без участі їх представника.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 періодично проживали разом, починаючи з 2009 по 2023 рік. 25 квітня 2017 року вони зареєстровали шлюб у виконавчому комітеті Коровійської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області, актовий запис №02, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 .
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , його батьками є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 28 березня 2024 року у справі №715/759/24 позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено, шлюб, зареєстрований між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 25 квітня 2017 року у виконавчому комітеті Коровійської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області, актовий запис № 02 - розірвано.
Згідно довідки №422 від 29 березня 2024 року, виданої Чагорською сільською радою Чернівецького району Чернівецької області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та його син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстровані та проживають в АДРЕСА_1 .
Відповідно до характеристики №158 від 29 березня 2024 року, виданої Коровійським ліцеєм Чернівецької міської ради, ОСОБА_3 навчається у закладі з 1 класу. За час навчання зарекомендував себе як здібний, комунікабельний учень. Володіє навчальним матеріалом на достатньому та високому рівнях. Навчається у повну міру своїх здібностей. Має хороша зорову і слухову пам`ять, добре розвинене логічне мислення. На уроках переважно активний, цілеспрямований. Уміє аналізувати, робити правильні висновки. Переважають такі риси характеру: працелюбність, справедливість, толерантність, цілеспрямованість, користується авторитетом серед однокласників, є лідером у дружньому спілкуванні. До своїх класних обов`язків Филип ставиться серйозно, старається їх вчасно та добре виконувати. Бере активну участь у громадському житті класу та ліцею. Має організаторські та акторські здібності, займається футболом. Обоє батьків приділяють належну увагу вихованню та навчанню дитини, систематично відвідують батьківські збори, тримають постійний зв`язок з класним керівником, вчасно та адекватно реагують на зауваження, забезпечують дитину усім необхідним для освітнього процесу. Мати, ОСОБА_2 , є головою батьківського комітету класу, батько, ОСОБА_1 , щоранку привозить та забирає дитину зі школи.
Згідно характеристики, виданої 27.03.2024 року керівником студії «Space» ОСОБА_3 вивчає в студії «Space» англійську мову, до студії Филип прийшов займатися в 2023 році. На заняттях хлопець уважний, старанний, працьовитий та здібний. Виконує всі завдання, як у класі, так і вдома. На уроках не порушує дисципліну, добре товаришує з іншими учнями та показує гарні результати. На заняття Филипа приводить та забирає його батько.
Відповідно до довідки №173 від 29.03.2024 року, виданої Комунальним некомерційним підприємством Коровіська амбулаторія загальної практики сімейної медицини «Міська поліклініка №1» Чернівецької міської ради, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває під медичним спостереженням у сімейного лікаря. На даний момент дитина соматично здорова. Протягом останніх 6-ти місяців на прийом дитина приходила з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Як вбачається з довідки №3 від 03.04.2024 року, виданої ТОВ «ОК-ТРАНС» ОСОБА_1 , працював в ТОВ «ОК-ТРАНС» на посаді водія автотранспортних засобів з 23 червня 2022 року по 26 грудня 2023 року.
Відповідно до довідки про доходи №2 від 03.04.2024 року, виданої ТОВ «ОК-ТРАНС», загальна сума доходу ОСОБА_1 за період з червня 2022 року по грудень 2023 року складає 121 815,59 грн.
Згідно довідки №02/04.2024 від 02 квітня 2024 року, виданої ТОВ «ДІТА ТРАНС», ОСОБА_1 працює у товаристві з обмеженою відповідальністю «ДІТА ТРАНС» на посаді водія автотранспортних засобів з 26 березня 2024 року і по даний час (підстава: наказ №5 від 25.03.2024 року).
Як вбачається з характеристики №421 від 29 березня 2024 року, виданої Чагорською сільською радою Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_1 зареєстрований та проживає разом з неповнолітнім сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 , розлучений, працевлаштований, середня повна освіта. За роки проживання за даною адресою проявив себе з позитивного боку. Сусіди відгукуються про нього позитивно та жодного разу не створював ніяких труднощів і не був помічений в конфліктах із ними. За свідченням сусідів, працьовитий, доброзичливий, чуйний, активний, товариський та ввічливий. В побуті підтримує добрі стосунки у родині. Не палить, спиртними напоями не зловживає, а навпаки веде здоровий спосіб життя. У скрутних ситуаціях націлений на знаходження компромісних рішень. Дотримується етичних норм поведінки. З боку виконавчого комітету Чагорської сільської ради зауважень не було.
Згідно висновку органу опіки та піклування від 09 квітня 2024 року затвердженого рішенням Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області №46-4/2024 від 09 квітня 2024 року, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору - Чагорська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області, вважає за доцільне визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за фактичним місцем проживання його батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
На підставі описаних вище доказів судом встановлено, що на даний час ОСОБА_1 повністю опікується інтересами і потребами дитини, піклується про неї, займається її вихованням, слідкує за розвитком та здоров`ям дитини. Крім того, як вбачається з позовної заяви, між сторонами є спір щодо місця проживання дитини.
Відповідно до частин другої, восьмої та дев`ятої статті 7 Сімейного кодексу України (далі - СК України) сімейні відносини можуть бути врегульовані за домовленістю (договором) між їх учасниками. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до частини першої статті 18, частини першої статті 27 Конвенції про права дитини держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.
У частині першій статті 9 Конвенції про права дитини передбачено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Згідно з частинами четвертої, п`ятої статті 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе, не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних в результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Згідно зі статтею 141 СК України мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини.
Згідно зі статтею 160 СК України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.
Відповідно до частини першої, другої статті 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Тлумачення частини другої статті 171 СК України свідчить, що вона закріплює випадки, коли думка дитини має бути вислухана обов`язково. До таких випадків належить: вирішення спору між батьками, іншими особами щодо її виховання (стаття 159 СК України); вирішення спору між батьками, іншими особами щодо її місця проживання (стаття 161 СК України); вирішення спору про позбавлення батьківських прав (стаття 164 СК України); вирішення спору про поновлення батьківських прав (стаття 169 СК України); вирішення спору щодо управління її майном (стаття 177 СК України). Разом з тим, з огляду на вік малолітньої дитини, в даному конкретному випадку суд не вбачає можливості заслуховування її думки щодо суті спору, оскільки її участь в судовому засіданні може спричинити дитині не виправдані психічні страждання.
У частині першій статті 3 Конвенції про права дитини визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Європейський суд з прав людини зауважує, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливим. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v.UKRAINE, №10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).
У рішенні від 11 липня 2017 року, заява № 2091/13, у справі «М. С. проти України» Європейського суду з прав людини зауважив, що при визначенні найкращих інтересів дитини у кожній конкретній справі необхідно враховувати два аспекти: по-перше, інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я є особливо непридатною або неблагополучною; по-друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагодійним (параграф 76).
Аналіз наведених норм права, зокрема й практики Європейського суду з прав людини, дає підстави для висновку, що рівність прав батьків є похідною від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені інтереси дитини у спорі, а вже тільки потім права батьків.
З огляду на викладене, суд вважає, що визначення місця проживання дитини на даному етапі її розвитку разом з батьком відповідатиме її якнайкращим інтересам та забезпечить сталий емоційний, фізичний та духовний розвиток
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4-13, 19, 76-81, 89, 259, 263-265, ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , разом із батьком - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , за адресою місця проживання - АДРЕСА_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження починається відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя:
Суд | Глибоцький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2024 |
Оприлюднено | 06.06.2024 |
Номер документу | 119504485 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Глибоцький районний суд Чернівецької області
Григорчак Ю. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні