Рішення
від 05.06.2024 по справі 705/1616/24
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/1616/24

2/705/1413/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 червня 2024 року м. Умань

Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Годік Л.С.

при секретарі Бурлаки А.А.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Умань матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилася спадщина, до складу якої входять: житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,3341га за вищевказаною адресою. Ще при житті ОСОБА_3 склав заповіт, що був посвідчений 25.07.2015 секретарем виконкому Юківської сільської ради Керезвас А.І., відповідно до якого належне йому майно, а саме: жилий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , земельну ділянку надану для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,3341га, яка розташована в с. Юрківка Уманського району Черкаської області, заповів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в рівних частинах. Після смерті батька позивачі звернулися до нотаріуса з відповідними заявами про прийняття спадщини, проте, постановами приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Вострикової О.І. про відмову у вчиненні нотаріальної дії їм було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за заповітом, після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_3 , на частку у праві власності на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що у поданому представником спадкоємця свідоцтві на право власності на житловий будинок за № НОМЕР_1 , виданому виконавчим комітетом Уманської районної ради 01.10.1989 на ім`я ОСОБА_4 , міститься виправлення імені та по батькові, тобто закреслено « ОСОБА_5 » та зазначено « ОСОБА_6 ». Вказаний житловий будинок ОСОБА_3 успадкував після смерті своєї матері ОСОБА_4 та при переході права власності у вище зазначеному свідоцтві було виправлено ім`я власника житлового будинку шляхом закреслення і зазначення нового власника, без відмітки дійсності виправлення. Оскільки власник майна помер, а іншим шляхом дане питання вирішити не можливо, тому позивачі з даним позовом вимушені звернутися до суду. Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явилися. В матеріалах справи наявні заяви позивачів, відповідно до яких вони підтримують подану ними позовну заяву та просять справу розглядати у їх відсутність, оскільки не мають можливості з`являтися до суду.

Представник позивача ОСОБА_2 адвокат Мазуренко Ю.В. в підготовче судове засідання не з`явилася, в матеріалах справи наявна її заява, відповідно до якої вона просить проводити підготовче судове засідання у її відсутність та відсутність позивачів, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області, в підготовче засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце підготовчого засідання. Однак, на адресу суду подав заяву, в якій просить розглянути справу у відсутність представникавідповідачата проти задоволення позову не заперечує.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до Свідоцтва про право приватної власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , виданого 01.10.1989 Уманським райвиконкомом та реєстраційної карточки, житловий будинок з належними йому прибудовами, що розташований по АДРЕСА_1 дійсно належав колгоспному двору, головою якого була громадянка ОСОБА_7 .

Як вбачається з Інформації про зареєстроване право власності, наданої КП «ЧООБТІ» за №2492о від 14.11.2023, станом на 01.01.2013 право власності на житловий будинок садибного типу АДРЕСА_1 зареєстровано в Уманському відділку комунального підприємства «Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» за ОСОБА_4 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .

Після смерті ОСОБА_4 домоволодіння по АДРЕСА_1 успадкував її син ОСОБА_3 , у зв`язку з чим у Свідоцтві про право приватної власності на житловий будинок АДРЕСА_2 було зроблено виправлення, а саме закреслено прізвище колишнього власника домоволодіння ОСОБА_4 та вказано прізвище нового власника - ОСОБА_3 . Вказане майно він успадкував, звернувшись до нотаріальної контори, оскільки був єдиним спадкоємцем після смерті своєї матері, однак свідоцтво про право на спадщину він не отримував, оскільки на той час вважав, що спадщина ним була прийнята автоматично, як членом колгоспного двору.

Успадкувавши вказане домоволодіння, ОСОБА_3 на підставі рішення Юрківської сільської ради № 8 від 02.10.1998 отримав земельну ділянку площею 0,3341 за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в т.ч. під належним йому житловим будинком та відповідними господарськими спорудами. Вказану земельну ділянку він приватизував, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЧР № 120233 від 08.06.2004.

Ще при житті ОСОБА_3 склав заповіт, який 25.07.2015 був посвідчений секретарем виконкому Юківської сільської ради Керезвас А.І., зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_3 заповів жилий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , земельну ділянку надану для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,3341 га, що розташована в с. Юрківка Уманського району Черкаської області - ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в рівних частинах.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 і після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входять жилий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , та земельна ділянка надана для ведення особистого селянського господарства в розмірі 0,3341 га, що розташована в с. Юрківка Уманського району Черкаської області.

Належність вищевказаного майна ОСОБА_3 підтверджується Довідкою № 130/25-06 від 06.06.2022, виданою старостою с. Юрківка Уманського району Черкаської області.

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є дочками покійного ОСОБА_3 та єдиними його спадкоємцями.

Факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 підтверджується Свідоцтвом про народження ОСОБА_8 серії НОМЕР_4 та Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 , відповідно до якого ОСОБА_8 після реєстрації шлюбу з громадянином ОСОБА_9 отримала прізвище « ОСОБА_10 ».

Факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 підтверджується Свідоцтвом про народження ОСОБА_11 серії НОМЕР_6 та Свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_7 , відповідно до якого ОСОБА_11 після реєстрації шлюбу з громадянином ОСОБА_12 отримала прізвище « ОСОБА_13 ».

З урахуванням того, що позивачі є єдиними спадкоємцями після смерті батька ОСОБА_3 та наявність складеного ним заповіту, вони з відповідними заявами звернулися до нотаріуса з метою отримання свідоцтв про право на спадщину за заповітом. Стосовно спадкування належної батьку земельної ділянки питань не виникло, тому вони її успадкували та отримали правовстановлюючі документи.

Проте, постановами приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Востриковою О.І. про відмову у вчинені нотаріальної дії від 23.11.2023 позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за заповітом на частку у праві власності на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що у наданому свідоцтві на право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , виданому виконавчим комітетом Уманської районної ради 01.10.1989 на ім`я ОСОБА_4 , міститься виправлення імені та по батькові, тобто закреслено « ОСОБА_5 » та зазначено « ОСОБА_14 », при цьому вказане виправлення жодним чином не завірено посадовою особою, яка його здійснила.

Не дивлячись на те, що відповідно до записів погосподарської книги по Юрківській сільській раді №7, житловий будинок по АДРЕСА_1 рахується за померлим ОСОБА_3 , іншим шляхом дане питання вирішити не можливо, адже власник майна помер.

Відповідно до ч.1ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтею 12 ЦПК Українивизначено,що цивільнесудочинство здійснюєтьсяна засадахзмагальності сторін.Учасники справимають рівніправа щодоздійснення всіхпроцесуальних правта обов`язків,передбачених законом. Кожнасторона повиннадовести обставини,які маютьзначення длясправи іна яківона посилаєтьсяяк напідставу своїхвимог абозаперечень,крім випадків,встановлених цимКодексом. Кожнасторона несеризик настаннянаслідків,пов`язаних ізвчиненням чине вчиненнямнею процесуальнихдій.

Згідноч.2 ст. 77 ЦПК Українипредметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно дост. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідност.76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1218 ЦК Українивстановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2ст. 1220 ЦК Україничасом відкриттяспадщини єдень смерті особи. Для прийняття спадщини спадкоємцями встановлено строк у шість місяців з часу відкриття спадщини (ч.1ст. 1270 ЦК України).

Статтею 1268 ЦК Українивизначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку у шість місяців, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч.1ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Згідно з п.3.1. Роз`яснень, що містяться у листі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» - визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втирати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).

Відповідно п.23постанови Пленуму Верхового суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців,які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством.

Умовою дляпереходу впорядку спадкуванняправа власностіна об`єктинерухомості,в томучислі житловийбудинок,інші споруди,земельну ділянкує набуттяспадкодавцем зазначеногоправа увстановленому законодавствомУкраїни порядку.

Згідно ч.1ст. 82 ЦПК Україниобставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст.200ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

За частиною 4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.Підстав для неприйняття визнання позову- не встановлено.

З матеріалів справи вбачається та не оспорюється сторонами, що житловий будинок по АДРЕСА_1 рахується за померлим ОСОБА_3 , який він заповів позивачам, проте єдиною перешкодою у його спадкуванні є належним чином не завірене виправлення у правовстановлюючому документі.

Таким чином,оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 13, 76-78, 81, 83, 200, 206, 258, 264-265 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_8 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на частку житлового будинку (житловий будинок А1, веранда а2 і ганок з козирком а3) з надвірними будівлями і спорудами (літня кухня Б1, сарай Б2, сарай Б3, навіс Б4, сарай В1, погрібГ1, огорожа №1, ворота з хвірткою №2, огорожа №3, колонка питна №4, вигрібна яма №5) (інвентаризаційна справа №1597, реєстраційний номер ТІ01:8995-3911-7270-1881), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_9 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на частку житлового будинку (житловий будинок А1, веранда а2 і ганок з козирком а3) з надвірними будівлями і спорудами (літня кухня Б1, сарай Б2, сарай Б3, навіс Б4, сарай В1, погрібГ1, огорожа №1, ворота з хвірткою №2, огорожа №3, колонка питна №4, вигрібна яма №5) інвентаризаційна справа №1597, реєстраційний номер ТІ01:8995-3911-7270-1881, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсябезпосередньо досуду апеляційноїінстанції протягомтридцяти днів,з дняйого проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий суддя Леся Сергіївна Годік

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення05.06.2024
Оприлюднено06.06.2024
Номер документу119513546
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —705/1616/24

Рішення від 05.06.2024

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

Ухвала від 17.05.2024

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні