Справа № 522/8643/24-Е
Провадження № 2/522/5139/24
У Х В А Л А
05 червня 2024 року суддя Приморського районного суду міста Одеси Шенцева О.П., розглянувши матеріали цивільної справи за позовом Акціонерного товариства «Сенс Банк» до ОСОБА_1 , Житлово-будівельного кооперативу «Марін-Білдер» про стягнення заборгованості за кредитним договором,-
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду міста Одеси надійшли матеріали цивільної справи за позовом Акціонерного товариства «Сенс Банк» до ОСОБА_1 , Житлово-будівельного кооперативу «Марін-Білдер» про стягнення заборгованості за кредитним договором.
За результатами автоматизованого розподілу справа передана для розгляду судді Шенцевій О.П.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суд приходить до наступного висновку.
Судом з метою визначення підсудності було направлено запит та отримано відповідь з Єдиного державного демографічного реєстру № 623491 від 03.06.2024, згідно якого ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Крім того, Житлово-будівельний кооператив «Марін-Білдер» як один з відповідачів зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно матеріалів цивільної справи за позовом Акціонерного товариства «Сенс Банк» до ОСОБА_1 , Житлово-будівельного кооперативу «Марін-Білдер», а саме копії Договору кредиту № 2008/13-1-08/91від 29.02.2008 вбачається, що позичальником за даним Договором є ОСОБА_1 , отже підсудність даної справи визначається за правилами ч.1 ст. 27 ЦПК України.
Відповідно до ч.1ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до вимог частини 1статті 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 125Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені в частині 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція. Основними видами територіальної підсудності є, зокрема загальна (стаття 27 ЦПК України), альтернативна (стаття 28 ЦПК України) та виключна (стаття 30 ЦПК України). Види підсудності передбачають в одних випадках пільги сторонам при виборі суду, в інших створення найсприятливіших умов для вирішення справи, забезпечення незалежності та неупередженості суду, захист прав заінтересованих осіб. Загальна територіальна підсудність встановлюється як загальне правило і застосовується у тому випадку, коли вона не змінена або доповнена іншим видом територіальної підсудності.
У статті 124 Конституції Українизакріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно достатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвід 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Отже, поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Обираючи Приморський районний суд м. Одеси як підсудний для даного спору, позивач не обґрунтував підсудність саме Приморському районному суду м. Одеси.
Таким чином, судом не встановлено підстав для розгляду справи у Приморському районному суді міста Одеси, а тому справа повинна розглядатися за місцем реєстрації одного з відповідачів, а саме: Одеська область, с. Лиманка, вул. Євгеніївська 10.
Лиманка є селом Таїровської селищної громади в Одеському районі Одеської області. Згідно п.15 ч.1 Постанови ВРУ«Про утворення та ліквідацію районів», був утворений в Одеській області Одеський район (з адміністративним центром у місті Одеса) у складі територій Авангардівської селищної, Біляївської міської, Великодальницької сільської, Великодолинської селищної, Вигодянської сільської, Визирської сільської, Дальницької сільської, Дачненської сільської, Доброславської селищної, Красносільської сільської, Маяківської сільської, Нерубайської сільської, Овідіопольської селищної, Одеської міської, Таїровської селищної, Теплодарської міської, Усатівської сільської, Фонтанської сільської, Чорноморської міської, Чорноморської селищної, Южненської міської, Яськівської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Крім того, п.15 ч.2 цієї ж Постанови був ліквідований в Одеській області Лиманський район (наразі Одеський район), що був перейменований з Комінтернівського району Одеської області ч.1 Постанови ВРУ«Про перейменування деяких населених пунктів Миколаївської, Одеської, Харківської областей та Комінтернівського району Одеської області».
Отже, справа повинна розглядатися в порядку ч. 1ст. 27 ЦПК Україниу Комінтернівському районному суді Одеської області, за місцем реєстрації відповідача: Одеська область, с. Лиманка, вул. Євгеніївська 10.
Як роз`яснив Європейський суд з прав людини у справах "Верітас проти України", "Сокуренко та Стригун проти України", суд не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.
Відповідно до п.1 ч.1ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду,якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.9 ст. 187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленомуст. 31 цього Кодексу.
Керуючись ст.27,31,187 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Сенс Банк» до ОСОБА_1 , Житлово-будівельного кооперативу «Марін-Білдер» надіслати за підсудністю до Комінтернівського районного суду Одеської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.
Суддя
05.06.2024
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2024 |
Оприлюднено | 06.06.2024 |
Номер документу | 119519012 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Шенцева О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні